Zobacz temat
 Drukuj temat
Witam po latach! :)
sp8ufm
Witam Szanownych Kolegow!

Z krotkofalarstwem takj dawno juz nie mialem do czynienia, ze nie pamietam w jakich okolicznosciach wylaczylem radiostacje Smile

Jednak powrot zainteresowania tym tematem nastapil nagle i niespodziewanie. Otoz pare dni temu jeden z milosnikow Chorwacji dopytywal sie jak to mozliwe, ze bedac na wakcjach w w tym pieknym kraju slyszal na czestotliwosciach CB rodaka nadajacego z Ostrowca Swietokrzyskiego i do tego lepiej niz swojego kolege ktory jechal drugim samochodem w odleglosci kilkuset metrow.

Poniewaz zawsze mnie interesowala fizyka zjawiska fal radiowych, wiec wyjasnilem jemu jak to mozliwe. Jednak aby nie wyjsc na ignoranta i np. nie pomylic jonosfery z troposfera Wink zaczalem szukac w internecie w miare obszernych i wiarygodnych informacji na ten temat. No i w ten sposob trafilem na witryny krotkofalarskie. Poniewaz temat dalej mnie wciagnal, wiec zaczalem szukac informacji propagacji fal radiowych na roznych czestotliwosciach. Dopiero po kilku dniach szukania znalazlem wyczerpujace informacje na ten temat. Dodam, ze poprzez jeden z linkow na TEJ witrynie Smile

Zauwazylem rowniez, ze na tej i na wielu innych witrynach publikowane sa prognozy propagacji. MUSZE TO ROZGRYZC! Grin
Jak pisalem zawsze mnie interesowala fizyka teoretyczna jak rozchodza sie fale radiowe na poszczegolnych czestotliwosciach. To samo dotyczy poszczegolnych modulacji i ich wlasciwosci.

No i stad juz tylko krok aby zaczelo mnie korcic aby posluchac szumow stacji amatorskich na SSB. Troche szperania w internecie i wyszukalem dosc ciekawe radyjko DEGEN DE1103. Jego glowna zaleta jest odbior stacji na czestotliwosciach 100 - 29999 KHz oraz bardzo dobre opinie jakie wyczytalem na Internecie.

No i chyba na poczatek w to sie pobawie. Na razie zakupilem je na ebay'u i czekam na przesylke z Hong Kongu.

Moze jeszcze odnowie swoja licencje (chocby z racji przeporowadzki) i odkurze swoj stary radiotelefon 3001. Na razie bede musial sie tym pobawic, gdyz na bardziej zaawansowany technicznie sprzet po prostu mnie na chwile obecna nie stac.

Ale biorac pod uwage dosc dluga bo kilkunastoletnia przerwe to nawet lepiej pobawic sie jakis czas w nasluchowca. Jako przyklad podam, ze kod Q, ktory kiedys znalem bardzo dobrze dzisiaj niewiele mi mowi. Ale by bylo jeszcze ciekawiej - obejrzalem film umieszczony tu na forum przez kol. SP8BWR (ktorego serdecznie pozdrawiam) z zajec w SP8KAF. Okazalo sie, ze po latach lepiej odbieram alfabet Morse'a niz pamietam kod Q Grin

No ale coz - po taki czasie luki w wiedzy sa przynajmniej zrozumiale. Na pocieszenie klaniaja sie podstawy psychologii, ze "raz nabyta wiedza (lub umiejetnosc), nastpnie zapomniana duzo szybciej sie przyswaja w trakcie ponownej nauki". Jestem pewien, ze tak wlasnie bedzie Grin

Best 73!
Tomek SP8UFM
 
SP8BWR
Witaj Tomu, Synu Marnotrawny, chwała Ci za nawrócenie się ale proponuję, abyś zaczął starania o odnowienie licencji. W delegaturze UKE powiedzą Ci czy Twój znak jest nadal przypisany Tobie czy też ktoś inny jest jego posiadaczem. Może, zresztą, masz wszystko po staremu tz. licencję - w tym wypadku warto sprawdzić jej termin ważności. No a następnym krokiem powinno być złożenie deklaracji członkowskiej PZK. Powodzenia w reaktywacji.
Dziadek Andrzej SP8BWR
www.sp8bwr.com
 
http://www.sp8bwr.com
sp8ufm
Witam serdecznie Mistrzu SP8BWR!

Mistrzu - dlatego, ze nie kto inny jak Pan mnie zarazil krotkofalarstwiem pod koniec (chyba 28-go) maja 1988 roku, kiedy to na festynie podczas Dnia Dziecka zainstalowana byla radiostacja SP8PLU Smile

Pamietam, ze zrobilo to na mnie takie wrazenie, ze nie moglem w nocy spac. Odliczalem dni a potem godziny do momentu, kiedy moglem pojsc do klubu. Malo tego! Pomimo, ze byla to sobota to pojechalem na miasto kupic swiezo co wydane wowczas "ABC Krotkofalowca". Jeszcze tego samego wieczora przeczytalem wieksza czesc tej ksiazki Smile A w sumie przeczytalem ja cos okolo 20 razy!

Gdy nadszedl upragniony poniedzialek 30 (?) maja to z biciem serca bieglem do SP8PLU. Pamietam jak mnie Pan wtedy przywital - slowami juz nie pamietam do kogo - "O zobacz to ten chlopak, co byl na festynie i tak sie tym zainteresowal" Grin

No i przez kolejne 3 lata bylem tam prawie codziennie od poniedzialku do srody od 17:00 do 20:00. Oj, mieliscie mnie Panowie dosc, nie dziwie sie Wink

Dziekuje serdecznie za rady dot. licencji. Mialem ja w reku jakies kilka tygodni temu i bylo napisane, ze zostala ona wydana na czas nieokreslony. Niemniej ma Pan racje - dowiedziec sie trzeba. W miedzyczasie rozgladam sie za jakims sprzetem. Tylko jak pisalem ze wzgledow finansowych nie jest to temat na dzis. Z tego co widzialem na Allegro to ceny urzadzen zaczynaja sie od 3 tys zl. Musze solidnie glowkowac aby sobie pozwolic na zakup takiego cuda. Moze predzej czy pozniej kupie.
Jednak na razie przez najblizsze dni, tygodnie i miesiace pobawie sie radioodbiornikiem DEGEN DE1103 z SSB, ktore juz do mnie idzie jako przesylka pocztowa z Hong-Kongu.

Jednak uczciwie mowie, ze po tak dlugiej przerwie zanim wcisnie sie klucz dobrze chocby samemu zrobic sobie jakies male szkolenie. Odswiezyc wiedze tam gdzie ona jest niezmienna np. Kod Q, raporty RST itp oraz uzupelnic ja tam gdzie ona sie zdeaktualizowala - np. przepisy. Ale jestem dobrej mysli Smile

Co do PZK - swietny pomysl Smile Poczytam zaraz na tej stronie na ten temat. Chyba, ze Pan Panie Andrzeju bedzie uprzejmy mi cos podpowiedziec? Smile

Serdeczne THX i rownie serdeczne 73!
Tomek SP8UFM


===============================
Aby nie mnozyc wpisow dopisuje sie pod swoim ostatnim postem.

Wniosek o wymiane Swiadectwa Uzdolnienia juz wypelniony. Pozostaje mi jeszcze pojechac do rodzicow aby odnalezc stare. I w ten sposob najprawdopodobniej jutro zloze wniosek o jego wymiane. Ustalilem tez, ze moj stary znak wywolawczy SP8UFM zostal przekazany do puli wolnych znakow, ale nie bedzie zadnych problemow z jego odzyskaniem.
Pan z lubelskiej delegatury UKE powiedzial, ze jesli chce to sa duze szanse na jego odzyskanie. Musi on miec on tylko 100% pewnosci, ze ten znak jest wolny. Jutro powinienem miec odpowiedz w tej sprawie.

Best 73!
Edytowane przez sp8ufm dnia 26/03/2009 15:23
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SQ8GHY
Cześć Tomek!

Zapraszam w każdy czwartek do SP8KAF.

Powodzenia!
Pozdrawiam
Łukasz
--
Zapraszam do Klubu SP8KAF
 
http://sp8kaf.com
sp8ufm
Dziekuje serdecznie Lukaszu za zaproszenie. Mysle, ze bede mogl Was odwiedzic dopiero w maju. Nawal obowiazkow do tego czasu utrudnia lub wrecz uniemozliwia mi wygospodarowanie takiej ilosci wolnego czasu abym mogl Was odwiedzic.

Sytuacja diametralnie zmieni sie zapewne w maju. Wtedy po zakonczeniu pracy powinienem dysponowac duza iloscia wolnego czasu.

Tak wiec... do zobaczenia w maju Smile

Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.21
17,807,372 unikalne wizyty