Zobacz temat
OT20 PZK » Co w eterze » Stacje polskie
 Drukuj temat
Dyplom No More War
sp8onu
Nie chcę nikogo obrażać tylko przedstawię moje spostrzeżenia związane z pracą niektórych stacji umożliwiających zdobycie tego dyplomu .Z początku myślałem że powodem są moje anteny (LW 41m długości , powieszony na wysokości 6m oraz coś w rodzaju anteny Rybakov tylko z balumem 1/9 ) ale okazało się że nie bo raporty z stacjami polskimi otrzymuję 56 do 59 .Występują problemy na 80 m a powodem są QSB i QRM od stacji pracujących w pobliżu stacji dyplomowej .
Oto jak pracują operatorzy stacji dyplomowych ;
a. trzeba dlugo czekać na usłyszenie znaku stacji ,tylko słychać QRZ
b.prowadzą prywatne rozmowy
c.wybierają stacje o silnym sygnale i bardziej preferują stacje polskie
Rozmawiałem z kolegą SM0 który miał problem z nawiązaniem łączności ze stacją która wywoływała okręgami i nie mógł się doczekać na nr 0 i wołał na inny nr. otrzymując odpowiedż że teraz słucha np. nr.5.
Myślałem że stacje które slyszę pracują o wiekszych mocach ale słyszę stacje 100w.
Jest jeszcze jeden problem pasmo 40m w Francji jak narazie kończy się na 7100 (i jest to najlepsze pasmo dla mnie do robienia łączności )
Wykaz z logu przeprowadzonych z stacjami dyplomowymi;

HF70W-80m-4,25 UTC 59/32
SN70NMW-80m-20,27UTC-59/59
SO70NMW-40m-16,30UTC-59/59
HF70E-40m-20,10UTC-59/57

A tylko potrzebne mi są 3 stacje NMW do zrobienia dyplomu
 
M0WQX
Problem umiejętnej pracy stacji okolicznościowych lub stacji szczególnie obleganych jest ciągle "żywy".
Wiele stacji nie ma doświadczenia pracy w "pile up" i niestety w związku z tym są różne sytuacje.
Niestety nie przeskoczymy tematu. Sprawa umiejętnej pracy jest kwestią obycia i zdobywania doświadczenia, którego nie wyczytamy w książkach. Po prostu trzeba pracować praktycznie.
Nie jest nietaktowne zwrócenie uwagi operatorowi, aby nieco zwrócił uwagę na sytuację.
Wielu kolegów zawoła podając raport i żegna się.
Natomiast wielu kolegów mających doświadczenie słucha i nie zareaguje na taką sytuację.

Z mojej strony życzenia "stalowych nerwów" no i zdobycia dyplomu.
Edytowane przez M0WQX dnia 11/10/2009 10:21
 
http://www.pzk.lublin.pl
sp8onu
Nic na siłę zrobię dyplom czy nie ,ale słysząc stacje pracujące podczas innych zawodów czy zdobywaniu innego dyplomu to aż miło posłuchac jak to jest zorganizowane (nawet pomijają podział pasma przeznaczony do robienia łączności co oczywiście nie pochwalam np. słuchając dzisiejszych zawodów skandanawskich). Nie wiem jakie było kryterium stacji ubiegających sie do pracy w tym dyplomie ale mimo zobowiązującej nas Polaków do pracy stacji okolicznościowych z okazji tej rocznicy odbieram osobiście jako mierny wynik tej pracy np stacje nie biorące udziału w dyplomie NMW a zwiazane z uczczeniem 70 rocznicy wybuchu II WOJNY ŚWIATOWEJ pracowały na lepszym poziomie z którymi mogłem zrobić kilku krotne łączności .
 
SQ8MZW
Witam Kolegę.
To ja tak trochę w kwestii usprawiedliwienia sam siebie. Nie wiem jak Koledzy oceniają moją prace ale przyznam, że ciężko jest pracować w godzinach 17:00-21:00 w paśmie 3,5 w przypadku stacji okolicznościowych. Ja wzraz z kolegą pracujemy pod znakiem HF70NMW i szczerze powiem też usłyszałem kilka uwag odnośnie mojej pracy. Próbowałem kilku technik ale pozostałem przy nasłuchiwaniu wszystkich i wyłapywaniu literek i cyferek. Bliskość Niemiec, Czech itd nie pomaga. Ale całe życie się uczymy, więc mam nadzieję, że będziecie wyrozumiali. Zrobiliśmy już z tego co się orientuję kilka tysięcy łączności SSB/CW/emisje cyfrowe. ...... zostało już niewiele czasu na prace więc mam nadzieję, że jeśli Komuś potrzeba to jeszcze uda Mu się ustrzelić Jockera. 73!
Edytowane przez SQ8MZW dnia 27/09/2009 12:11
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
sp8onu
Jako stacji zagranicznej w zdobyciu dyplomu NMW wlaśnie brakuje mi tego znaku HF70 NMW ale mam jeszcze do 6 pażdziernika czas.Widziałem na clusterze że stacja pracuje ,ale jej nie słyszałem (80m) ,na cw narazie nie pracuję a widziałem że stacja pracowała.Myślę że 2 osoby pracujące ze znakiem stacji okolicznościowej to stanowczo za mało.Myślę że bedziecie jeszcze pracować na 40m (oczywiście na fonii i do 7100)
 
sp8nth
Słuchając pracy stacji NMW nasuwa mi się jedno pytanie: Po co jest ta aktywność ?? czy po to aby uczcić pamięć poległych w czasie II wojny światowej i pokazać młodym że konflikty zbrojne do niczego dobrego nie prowadzą, czy może po to aby naklepać łączności pod znakiem okolicznościowym i zrobić tylko tłok i zamieszanie na paśmie ???
Obserwując pracę stacji organizatora dochodzę do wniosku że szczytny cel tej aktywności odszedł na dalszy plan a większość postawiło na masówkę w logu. Przykro mi to pisać ale taka jest prawda. Najbardziej zbulwersował mnie fakt gdy na pytanie zadane koledze z dużym stażem i doświadczeniem, autorytetowi wśród krótkofalowców dlaczego pracując pod znakiem okolicznościowym w przeciągu godziny nie poinformował ani razu z jakiej okazji jest ta aktywność a jedynie robił łączności podając tylko raport mimo że nie był zbytnio oblegany usłyszałem słowa, że on "nie jest od udzielania informacji a jedynie od robienia łączności". Innego dnia natknąłem się na stację NMW z operatorem który wyraźnie bełkotał będąc prawdopodobnie pod wpływem alkoholu. Pozostawiam to bez komentarza dając kolegom temat do przemyśleń czy warto organizować i popierać takie "imprezy".

może i malkontent
ale starej szkoły operatorskiej SP8DHN i SP8GBD

Grzegorz


Interesują cię konstrukcje krótkofalarskie ?
Zawsze znajdziesz coś ciekawego na:
www.sp8nth.ampr.org

[img]http://www.sp8nth.ampr.org/max6_m.jpg[/img] is not a valid Image.
 
www.sp8nth.ampr.org
sp8onu
Nic dodać nic ująć wystarczy zobaczyć wpisy na dx clusterze.Dziękuję za pracę stacji HF70NMW za pracę na wszystkich pasmach i wszystkimi emisjami -he he
 
SQ8MZW
biorąc pod uwagę Twoją prośbę (SP8ONU) weszliśmy na dach klubu i próbowaliśmy reanimować GP na 7MHz. NIestety antena wymaga grubszej naprawy. Nie udało się naprawić na dachu. Antena jest pełna wody. Niby to tylko GP ale trzeba ją będzie zdjąć , wyczyśćić wszystko i postawić na nowo.

ad SP8NTH

Praca stacji okolicznościowych sama z siebie, swoją obecnością na paśmie ma spowodować przypomnienie wydarzeń z okazji których pracują. Ilość znaków pracujących w NMW jest jak wiesz bardzo duża. Nie biorę odpowiedzialności za umiejętności operatorskie innych stacji.!!!
W 3/4 przypadku pracując przez kilka godzin , pracuje się pile upie. Korespondenci którzy zbierają punkty do dyplomu wiedzą, jakich stacji potrzebują. A jak KTOŚ niechcący kręcąc gałką trafi na taką stacje to wystarczy chwilę posłuchać. Znaleźć info w necie itp. Jak Stara Gwaria Krtkofalowców uczy: Najpierw słuchaj !!!!!!! Potem wołaj.
Polecam koledze taką pracę w eterze. To nie zawody a łączności idą w tysiące. Super nauka dla młodych krótkofalowców jak ja. Jak się komuś nie podoba moja praca, trudno. Nobody's perfect. Pfft
Za kilka lat będzie lepiej.Wink
Edytowane przez SQ8MZW dnia 04/10/2009 16:01
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
sp8nth
Po pierwsze: jak chcesz się poczuć stacją DX-ową w "pileupie" to poleć na jakąś wyspę gdzie nie było z niej aktywności 10 lat a zobaczysz co znaczy to słowo !!!

Po drugie: nie mam uwag do młodzieży co zaczyna swoją przygodę z krótkofalarstwem a jedynie do starych HAM-sów (znaki pozostawię do swojej wiadomości), którzy to dają zły przykład swoim zachowaniem między innymi i tobie Macieju.

Po trzecie: wymyślanie na siłę okazji do pracy stacji okolicznościowych nie mających związku z krótkofalarstwem to delikatnie mówiąc zaśmiecanie pasma, a jak już takie są to niech łaskawie poinformują czy tą okazją są imieniny sołtysa czy nowe jajko w kurniku....

pozdrawiam
Grzegorz

Interesują cię konstrukcje krótkofalarskie ?
Zawsze znajdziesz coś ciekawego na:
www.sp8nth.ampr.org

[img]http://www.sp8nth.ampr.org/max6_m.jpg[/img] is not a valid Image.
 
www.sp8nth.ampr.org
SP8SW
Grzesiu, a co masz przeciw sołtysowi albo jego jajom, czy nawet kurom ?! Chcesz doczekać czasu kiedy młodym się nie zechce radia włączać ? Przeciez to nawet zabawne !
Jak koledzy fantazjują na temat mojego sufiksu "służba więzienna" zamiast "stary wiecho" to mam się obrażać ? jest weselej, jest super - a przy znakach okolicznościowych to dopiero inspirujące, pole do domysłów...
Im większy tłok na pasmach tym lepiej - bo jak nie to jeszcze znajdzie się na nie jakiś komercyjny chętny !!!
Popierajmy zatem wszelkie inicjatywy jakie pobudzają aktywność w eterze - żeby w tych latach minimum nie miał okazji ostygnąć ! tzn takie hasło : GRZEJMY ETER !Wink
Ja też, za jakieś dwa lata (chyba) poproszę o znak okolicznościowy z okazji mojego 40lecia na KF, a co !
Edytowane przez SP8SW dnia 05/10/2009 09:28
SP8SW
 
http://www.irvis.pl
sp8nth
Wiesiu - ale to będzie okazja ściśle związana z krótkofalarstwem !!!
I tak trzymaj
U mnie też niedługo 25 lat stuknie, licząc staż nasłuchowy to 30.
żałuje tylko że max na 3 miesiące można dostać taki zmieniony znak.
Grzegorz




Interesują cię konstrukcje krótkofalarskie ?
Zawsze znajdziesz coś ciekawego na:
www.sp8nth.ampr.org

[img]http://www.sp8nth.ampr.org/max6_m.jpg[/img] is not a valid Image.
 
www.sp8nth.ampr.org
sp8onu
Może ktos zacznie ten temat (czy coś jest związane czy nie z krotkofalarstwem)bo tutaj panowie rozmawiamy na temat dyplomu NMW.
Kolego Maćku to właśnie ten dyplom zmusił mnie do szukania na dx clusterze jednege z jockerów ( bo tak to wolę sam znależć stację na paśmie). A jak to teraz wygląda - wracam z pracy załączam dx cluster i patrzę gdzie i jakie stacje związane z dyplomem pracuje lub pracowała następnie załączam radio i od początku pasma do końca i z powrotem ,jaki efekt - jocker nie pracuje.Myślę że nowy temat ożywi forum
 
SQ8MZW
SP8ONU ---> Witam, http://www.qrz.co... Jak wiemy, były tylko trzy Jockery a stacji z pojedynczym sufixem aż 21szt. Wierzę, że ciężko było zrobić Jockera. Cięzko i w zasadize niemożliwym jest pracowanie codziennie po wiele godzin. Pracowaliśmy z kolegą jak to było tylko możliwe. Bywało , że pracowaliśmy na indywidualne prośby ale to normalne, jeśli godziny pracy nie wszystkim odpowiadały.

SP8NTH----> moim zdaniem Dyplom NMW , jak i wydarzenia związane z II Wojną Światową z łącznością jakis związek mają. Jak sie domyślam wielu kolegów posiada/kolekcjonuje lub chciałoby mieć urządzenia z tego okresu. A targi, inne rocznice często faktycznie nie mające/ lub niewiele wspólnego itp to IMO troche inna okazja. 73!!tak
Edytowane przez SQ8MZW dnia 06/10/2009 22:46
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
sp8onu
I mamy koniec pracy stacji związanych z dyplomem NMW.
Dzisiejsze wpisy na dx clusterze dają ocenę pracy niektórych stacji dyplomowych a i poprzednie też zachęcały stacje okolicznościowe do pracy na pasmach .Moim zdaniem lepiej by było żeby pracowała jedna stacja okolicznościowa związana z tą rocznicą .
Dziękuję bardzo za podpowiedzi kolegów co mam zrobić żeby nawiązać łączność z tymi stacjami a były to:
1. Zmiana anten.
2. Dobre przystawienie ucha do głośnika .
3.W pełni wykorzystanie internetu do przeprowadzania łączności.
Moje odpowiedzi to:
Odp.1. Na tych antenach co mam zrobiłem łączności z stacjami co pracowały tak jak przystało na pracę stacji okolicznościowej .
Odp.2. Tylko ktorego ucha lewego czy prawego , a jak mam dwa głośniki to który (w tym przypadku to słuchawki by nie pomogły)
Odp.3.Jakbym wziął to na poważnie to okulista musiał by przypisać mi szkła wielkości denka od butelki przez ciągłe sprawdzanie dx clustera
 
M0WQX
sp8onu napisał/a:
I mamy koniec pracy stacji związanych z dyplomem NMW.


Hi hi świetna puenta!!! Nic dodac nic ująć.
W sumie wystarczyło rozpropagować co, kto, gdzie i kiedy np.: http://www.pzk.lu...yprawy.php albo w gdziekolwiek indziej (jak ktoś potrafi napisać skrypt) i problem był by z głowy.
1 minutę na rejestrację i 100% promowania dyplomu. Tylko za mało rozpowszechnienia, no i korzystać się nie za bardzo chce bo i po co.
"Koza i żłób" za dużo miała .... nie wiedziała co wybrać i zdechła.
 
http://www.pzk.lublin.pl
SQ8MZW
sp8onu napisał/a:
I mamy koniec pracy stacji związanych z dyplomem NMW.
Dzisiejsze wpisy na dx clusterze dają ocenę pracy niektórych stacji dyplomowych a i poprzednie też zachęcały stacje okolicznościowe do pracy na pasmach .[...]
Odp.3.Jakbym wziął to na poważnie to okulista musiał by przypisać mi szkła wielkości denka od butelki przez ciągłe sprawdzanie dx clustera



to Ci się udało. ale mi mo Waszego sarkazmu i tak nie za bardzo rozumiem o co macie pretensje.
Nie udało się trudnocóż
spróbuj popracować bez clustra kilka tygodni a zrobisz znacznie więcej i znacznie ciekawszych stacji Pfft


Ciekawe czy tak samo ubolewasz i rozpamiętujesz każdą niezrobioną wyspę, gminę czy cokolwiek innego.
Było 21 stacji dających znaki a nie wiem dlaczego z uporem maniaka boli Cie akurat Joker HF70NMW
Były dwa inne. Prawda ?
Widzę, że je zrobiłeś !

średnia dzienna z całej akcji wyszła nam ok 70-80łączności każdego dnia(a nie pracowaliśmy codziennie ale średnią przeliczyłem na wszystkie dni). Prawie na wszystkich pasmach i SSB/CW/emisje cyfrowe ale o tym juz pisałem wcześniej.

Dziwi mnie takie zachowanie Sad

73 Wink
Edytowane przez SQ8MZW dnia 08/10/2009 16:54
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
sp8nth
Już myślałem że to koniec a tu słyszę na 3.720 HF1939WW !!!

I jak zwykle zero informacji tylko zwykłe klepanie łączności.

Porażka.

Do boju Panowie zbieracze !!!

Grzegorz


Interesują cię konstrukcje krótkofalarskie ?
Zawsze znajdziesz coś ciekawego na:
www.sp8nth.ampr.org

[img]http://www.sp8nth.ampr.org/max6_m.jpg[/img] is not a valid Image.
 
www.sp8nth.ampr.org
SQ8MZW
sp8nth napisał/a:
Już myślałem że to koniec a tu słyszę na 3.720 HF1939WW !!!

I jak zwykle zero informacji tylko zwykłe klepanie łączności.

Porażka.

Do boju Panowie zbieracze !!!

Grzegorz



Grin ale Cię to boli , hehehhee
SPokojnie Grzegorzu...... nie ma się co irytować Wink
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
sp8nth
Nie irytuje mnie to, a jedynie śmieszy ten przerost formy nad treścią !

Grzegorz

Interesują cię konstrukcje krótkofalarskie ?
Zawsze znajdziesz coś ciekawego na:
www.sp8nth.ampr.org

[img]http://www.sp8nth.ampr.org/max6_m.jpg[/img] is not a valid Image.
 
www.sp8nth.ampr.org
sp8gsc
Jestem tego samego zdania co Wiesław SP8SW. Nieważne z jakiej okazji pracuje stacja, aby tylko pracowała. Cisza na pasmach to najmniej pożadana rzecz o jaką powinni zabiegać krótkofalowcy. (Pomijając stacje niematorskie i zakłócenia np od PLC)
A co do dyplomów to otrzymują je Ci, którym udało sie spełnić warunki i dlatego je otrzymują. Niestety nie zawsze wszystkim, ktorzy chcą mieć dyplom uda sie spełnić warunki, a w zasadzie NIGDY wszystkim, dlatego dyplom jest osiagnieciem.
Jakie są przyczyny nie dowołania sie do stacji obleganej? Najrózniejsze - nie tylko kwalifikacje operatora. Czasem stacji wołajacych jest tak wiele, że żaden oprator na świecie nie jest w stanie zrobić laczności ze wszystkimi wołajacymi i siłą rzeczy wielu, którzy teoretycznie mieli szanse zrobić łaczność, niestety się nie dowołało. Oj gdybym ja miał łączności ze wszystkimi stacjami, które wołałem czasem nawet wiele godzin i z którymi teoretycznie miałem sznase nawiazać łaczność, to miałbym na pewno z 50 krajów wiecej na różnych pasmach, ale nie mam, bo się nie dowołałem. I nie winię operatorów, bo wiem, że nie zawsze sie uda, a raczej wiem, że często na pewno się nie uda i to przeważnie tylko z jednej przyczyny - ilości wołajacych stacji.
Chcesz miec lepsze wyniki - popraw system antenowy. Antena to najlepszy wzmacniacz. Jak będze wyżej to na pewno bedzie lepiej. Sugerowałbym anteny zasilane pradowo, a wiec niskoomowe (na wejsciu). Sugerowałbym też wykorzystanie innych bardziej skutecznych emisji niz ssb np cw.
Wiem na pewno , że wielu krajów na 80m, które mam potwierdzone nigdy nie zrobiłbym przy użyciu emisji ssb - np Nauru C21 - strefa 31 - Pacyfik, a na cw udało się. Tak samo jak ostanio 3D20CR - Conway Reef. Po co mi te kraje? Do dyplomu DXCC (200) na 80m.
Edytowane przez sp8gsc dnia 11/10/2009 08:58
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 4.18
17,807,434 unikalne wizyty