Zobacz temat
 Drukuj temat
ISS
SQ8GKU
Witam.
W piątek 13 listopada 2009 roku o godzinie 16:50 idąc po Czechowie słuchałem na radiu przenośnym Kenwood TH-F7 rozmowy astronauty ze stacją z Włoch (słychać oczywiście tylko odpowiedzi na pytania). Frank de Winne dowódca 20 misji załogowej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozmawiał z uczniami salezjańskiego instytutu z Neapolu.

Tu można zaboaczyć film z jakim sygnałem odbierałem ISS:

YouTube Video


A oto lista pytań uczniów:
1. Lellida: Can you see Italy from the Space Station?
Czy widzicie Włochy ze stacji kosmicznej?

2. Aldo: What natural phenomena on Earth can you observe from Space?
Jakie zjawiska naturalne występujące na Ziemi można zaobserwować z kosmosu?

3. Marco: What European experiments are you currently carrying out on the ISS?
Jakie europejskiej doświadczenia są aktualnie prowadzne na ISS?

4. Enrico: Who pays for all the costs of the ISS project?
Kto płaci za wszystkie koszty projektu ISS?

5. Basilio: Are you carrying out experiments related to ecology? Basilio:
Czy przeprowadzacie doświadczenia związane z ekologią?

6. Carlo: Can you observe thunderstorms on Earth from the Space? : Czy z przestrzeni kosmicznej, można obserwować burze występujące na Ziemię ?

7. Luigi: Is the life on board much different from what you did expect?
Czy życie na statku różni się zbytnio od tego, czego się spodziewałeś?

8. Tania: What do your family and your friends think about your job? Co o Twojej pracy myśli Twoja rodzina i znajomi ?

9. Angelo: Do you communicate with amateur radio operators on Earth in your leisure time? Angelo:
Czy w swoim czasie wolnym rozmawiasz z krótkofalowcami na Ziemi ?

10. Marco: We know that you work very hard in space. What do you do to relax ?
Wiemy, że bardzo ciężko pracujesz na ISS ? Co robisz żeby (
(dobrze) odpocząć?

11. Mattia: What kind of experiments do you perform in the medical field during your mission ?
Jakie doświadczenia z dziedzinie medycyny będziesz wykonywać podczas misji?

12. Claudio: Is the perception of time on board the same as on Earth? Czy postrzeganie czasu na pokładzie takie same jak na Ziemi?

13. 13. Gabriele: Whats the speed of the ISS?
Jaka jest prędkość ISS?

14. 14. Domenico: What would happen if a meteorite came into collision with the ISS?
Co by stało, gdyby nastąpiła kolizja meteorytu z ISS?

15. Emanuele: What is the weight of a spacesuit?
Ile waży skafander kosmiczny?


16. Gennaro: How long does it take to complete one orbit around the Earth?
Jak długo trwa jedno okrążenie (ISS) wokół Ziemi?

17. Fabrizio: Which kind of energy do you use when you are in the shadow of the Earth?
Z czego bierzecie energię elektryczną gdy jesteście w cieniu Ziemi?

18. Federica: What did astonish you most since you have been in Space?
Co najbardziej zaskoczyło Ciebie gdy byłeś w kosmosie?

19. Giorgia: How dangerous are space debris for the ISS?
Jak niebezpieczne są kosmiczne śmieci na ISS?

20. Rita: Is it dangerous to pass through the atmosphere before landing?
Czy przejścia przez atmosferę podczas lądowania jest niebezpieczne ?

21. Mattia: Would it be possible to produce artificial gravity on the ISS?
Czy jest możliwe wytworzenie sztucznej grawitacji na ISS?

22. Simone: Is it possible to get disoriented inside the ISS? Simone: Czy można poczuć zdezorientowany wewnątrz ISS?

Informacje i pytania znalazłem na tej stronie: http://www.sq2kl.pl/
Edytowane przez M0WQX dnia 14/11/2009 11:32
Pozdrawiam, Jacek.

Zainteresowania: w dalszym ciągu krótkofalarstwo, fotografia i trochę astronomia.
 
SQ8GKU
Tu link:
https://www.youtu...bJ45giK4Bo

YouTube Video

Pozdrawiam, Jacek.

Zainteresowania: w dalszym ciągu krótkofalarstwo, fotografia i trochę astronomia.
 
sp8gsc
Widziałem wczoraj ISS jak leciał i "nadawał" - hi.
Przeleciał prawie dokładnie nad Lublinem. Co ciekawsze przed nim leciał jakiś inny słabszy satelita mniej więcej po tej samej orbicie i z tą samą prędkością. Przelot od chwili kiedy go zauważyłem na zachodzie do czasu aż na wschodzie wszedł w cień Ziemi, trwał tak na oko ze 2-3 min.
Patrzyłem na bardzo jasną Wenus diść wysoko nad horyzontem, aż tu patrzę druga jakaś planeta (gwiazd nie było jeszcze widać) i to jakaś czerwonawa. Myślę Mars nie Mars, ale jak zauważyłem że się przemieszcza to myślę samolot, ale nie miga, no a jak zwiększył jasność i barwę zmienił na srebrzystą to widze, że to IIS.
Co ciekawe nad wschodnim horyzonetm, też świecił jakis silny obiekt, tez jakaś planeta albo jakaś kometa. Na południu też coś świeciło nisko nad horyzontem, ale te trzy obiekty silnie świecące na wieczornym niebie (no bo gwiazd jeszcze nie było) nie poruszały sie własnym ruchem (tyle tylko co obrót Ziemi, ale tego bez teleskopu nie widać). Stałem na ulicy pod silnymi sodowymi lampami - dobrze, że chodniki świeca mniej niz na jezdnie to w ogóle cokolwiek widać, a wczoraj niebo było bardzo przejrzyste.
Niestety sprzętu do słuchania na UKF nie mam, więc nie wiem czy ISS akurat nadawał.
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
SQ8GKU
Też z Żonką widzieliśmy pierwszy przelot Smile
To było jeżeli dobrze pamiętam 14.02.2015

A chodzi o...
Dzisiaj o godz. 14:42 CET europejski statek transportowy ATV-5 Georges Lemaître odcumował od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To już ostatnia z serii europejskich "taksówek" tego typu dostarczających na ISS niezbędne zaopatrzenie dla astronautów. Już jutro wieczorem zostanie przeprowadzona deorbitacja - przelatując nad Pacyfikiem ATV-5 wejdzie w atmosferę ziemską i ulegnie spaleniu. Proces ten będzie rejestrowany przez kamery pokładowe w świetle widzialnym i podczerwonym - być może zobaczymy wkrótce nowe nagrania na podobieństwo tego z powracającego na Ziemię Oriona.

Planowe odcumowanie ATV-5 Georges Lemaître oznacza, że podczas dzisiejszych przelotów ISS nie będzie osamotniona. Podobnie jak w sierpniu 2014 tak i teraz będziemy mieli możliwość obserwacji europejskiego statku sunącego po niebie niemalże tą samą trajektorią co ISS, z tym że dosłownie kilkanaście do 30 sekund szybciej - tj. ATV-5 będzie wyprzedzać stację w ruchu po niebie. W porównaniu do ISS ATV-5 będzie posiadał zauważalnie niższą jasność, jednak nadal wystarczającą by bez trudu dostrzec go gołym okiem w miejskich warunkach. Ponieważ cała Polska bez wyjątku pozostaje pod bezchmurnym niebem pogoda nie powinna zakłócić dzisiejszych obserwacji. Zachęcam do spojrzenia i uwiecznienia ATV-5 w ostatnich godzinach przed jego spłonięciem w ziemskiej atmosferze.

ISS leci dziś nad Polską w poniższych godzinach. ATV-5 będzie przemieszczał się praktycznie identyczną trasą, ale z kilkunastosekundowym przyspieszeniem względem ISS. Drugi przelot będzie znacznie krótszy i mniej efektowny, z uwagi na dłuższy czas po zachodzie Słońca - ATV-5 jak i ISS przemkną na części zachodniej nieba i wejdą w cień ziemi już nad południowym horyzontem, po zaledwie dwóch i pół minutach widoczności. A tutaj mapka wybranych regionów, nad którymi bezpośrednio ATV-5 będzie widoczny podczas drugiego przelotu. Znajdując się w miejscowościach wzdłuż linii, ATV-5 przetnie zenit. Powodzenia!

przelot 1) jasność -2,7 mag.
początek 17:36:51 wys. 10° WSW
kulminacja 17:40:02 wys. 49° S
wejście w cień 17:43:07 wys. 11° E

przelot 2) jasność -2,4 mag.
początek 19:13:04 wys. 10° W
kulminacja 19:15:45 wys. 44° SW
wejście w cień 19:15:45 wys. 44° SW


Tu więcej szczegółów:
http://www.polski...5.html?m=1
Pozdrawiam, Jacek.

Zainteresowania: w dalszym ciągu krótkofalarstwo, fotografia i trochę astronomia.
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.17
17,806,767 unikalne wizyty