Zobacz temat
OT20 PZK » Spotkania i wyprawy » Wyprawy
 Drukuj temat
Aktywność nie aktywacja
sp8gsc
Osobiście bardzo razi mnie używanie w krótkofalarstwie słowa aktywacja.
Używają go wyłącznie byli CB-sci. I robią to niepoprawnie, bo w krótkofalarstwie do lat istnieje inny termin na określenie pracy na paśmie z nowego, miejsca, kraju czy okazji. Tym teminem jest AKTYWNOŚĆ. Tworzenie rzeczownika od tego słowa jest zupełnie zbędne i niezgodne ze słownikiem jezyka polskiego. Według słownika aktywacja to:
"1. pobudzenie lub wzmożenie działania czegoś
2. rozpoczęcie korzystania np. z telefonu komórkowego, karty magnetycznej, odbywajšce się dzięki włšczeniu ich do systemu albo zdjęciu blokady"
Trudno uznać pracę na radiostacji za "pobudzenie" lub "wzmożenie działania".
Zorganizowanie np. ekspedycji do nowego powiatu nie jest ani pobudzeniem ani wzmożeniem działania.
Lepiej użyć prawidłowego terminu ekspedycja.
Tak wiec kochani byli CB-scie mam do was prośbę - nie używajcie terminu "aktywacja", bo jest on niepoprawny i przez to brzmi śmiesznie.
Edytowane przez sp8gsc dnia 15/08/2008 10:17
73 Krzysztof

http://niedzwiada.nazwa.pl/pzk/sp8gsc/
sp8nth
Witam
myślę, że Krzysztof w mniej lub bardziej delikatny sposób chciał zwrócić uwagę na problem, który coraz częściej występuje na pasmach amatorskich. Wraz z nowymi krótkofalowcami wywodzącymi się z CB pojawiło się nowe słownictwo.
Takie zwroty jak radyjko, szerokości i inne rażą gdy się je słyszy na paśmie.
Rozumiem że czasami ciężko się wyzbyć przyzwyczajeń, ale w końcu jesteśmy myślącymi istotami i możemy przecież zapanować nad swoim słownictwem. Z drugiej strony nie są to słowa wulgarne a nie obraźliwe, wiec ktoś mógłby powiedzieć dlaczego ich nie stosować.
Moim zdaniem należało by zastosować przysłowie które mówi "skoro wpadłeś między wrony musisz krakać tak jak one".
I jeszcze jedno
Dzięki CB w ostatnim czasie zasiliły nasze szeregi nowi ludzie, młodzi, pełni energii i ochoty do działania, nie zniechęcajmy ich bo niedługo krótkofalarstwo umrze wraz z ostatnim "dziadkiem" !!!
Grzegorz W

Interesują cię konstrukcje krótkofalarskie ?
Zawsze znajdziesz coś ciekawego na:
www.sp8nth.ampr.org

www.sp8nth.ampr.org/max6_m.jpg

www.sp8nth.ampr.org
sp8gsc
SQ8MXS napisał:
Drogi Krzysztofie - zapewniam Cię w 100 % że słowo "aktywacja" nie pochodzi ze świata CB - nie mam pojęcia skąd Ci to przyszło do głowy. Nigdy nie spotkałem się z takowym stwierdzeniem na pasmach CB

A ja go słyszałem tylko i wyłącznie od CB-stów lub byłych Cb-stów zawsze w związku z akrywnością i ekspedycjami.
SQ8MXS napisał:
można się pokusić o stwierdzenie że to słowo zawsze było używane na pasmach krótkofalarskich - popatrz na wszystkich stronach internetowych włącznie ze stroną PZK to słowo jest używane przez krótkofalowców ze stażem przebijającym nie jednego starego CB-istę.

Absolutna nieprawda. Używane jest tylko i wyłącznie przez młodych stażem krótkofaowców z których KAŻDY ma korzenie w CB.
Krotkofalowcy nigdy nie używali słówka AKTYWACJA. To była zawsze tylko AKTYWNOŚĆ. Wybacz ale ja wiem co słyszałem przez te lata aktywności (nie aktywacji) krótkofalarskiej. "Aktywacja" pojawiła się stosunkowo niedawno - dopiero jak CB-ści dostali pierwsze licencje. Może dla Ciebie to było dawno.
SQ8MXS napisał:
popatrz na strony krótkofalowców z innych krajów

Aktywacja jest słowem polskim, wiec nie da sie nic wywnioskować ze stron w obcych językach.
SQ8MXS napisał:
... bo na w pasmie 11 metrów nie ma czego aktywować Smile

Owszem to właśnie słowo było (i pewnie jest) używane na określenie uruchomienia stacji z innego kraju przez jakiegoś CB-ste. I dokładnie stamtąd przyszło do krótkofalarstwa. Może nawet niedokładnie sie wyraziłem - słowo pochodzi nie tyle od CB-stów ile od piratów z tzw. "pasma 11 m". W każdym razie ze świata zbliżonego do CB.
SQ8MXS napisał/a:
gdzie można "aktywować" (czytaj uruchomić) nową gminę, bądź nowy zamek.

Aktywować - tak. "Zrobić" "aktywację" - nie.
Przecież napisałem, że prawidłowo powinno być AKTYWOWAĆ.
Nie czytałeś mojego postu czy co?
Proszę tylko nie tworzenie rzeczownika od słowa aktywować.
SQ8MXS napisał:
... mam wrażenie że co jakiś czas gdy sprawa CB przycicha - pojawia się z Twojej strony ni mniej - ni więcej, a zaczepny post związany ze światem CB.

Nic na to nie poradzę, że do krótkofalowcy rodem z CB przenoszą do krótkofalarstwa bardzo wiele nierawidłowych zachowań i terminologii z pasma CB. Tam sie tego nauczyli i bardzo trudno przestawić się na prawidłowe myślenie.
Słówko aktywacja zawsze mnie raziło i nigdy nie bedę w stanie go zaakceptować w tym znaczeniu w jakim jest używane przez byłych CB-stów. Bo to jest niepoprawne użycie - niezgodne ze słownikiem jezyka polskiego.
Moje posty nie są żadną "krucjatą" przeciw byłym CB-stom. Temat dotyczy niepoprawnego używania słowa aktywacja i na tym się prosze skupić, a nie sugerować coś co nie ma miejsca. Proponuje zapoznać sie z regulaminem forum który ZABRANIA osobistych ataków. Ja nie piszę o kimś konkretnym tylko o zjawisku używania niepoprawnego słowa. A Ty co robisz? Oceniasz mnie jako piszacego. Tego robić nie powinieneś i za takie zachowanie powninieneś przeprosić użytkowników forum.
Masz jakąś sprawę do mnie? Proszę bardzo - od tego jest przycisk PW.
Edytowane przez sp8gsc dnia 15/08/2008 10:16
73 Krzysztof

sp8gsc
sp8nth napisał/a:
Dzięki CB w ostatnim czasie zasiliły nasze szeregi nowi ludzie, młodzi, pełni energii i ochoty do działania, nie zniechęcajmy ich bo niedługo krótkofalarstwo umrze wraz z ostatnim "dziadkiem" !!!

Toteż ja ich tylko proszę o nie używanie niepoprawnego słowa. Jednego niepoprawnie używanego słowa. To chyba nie jest zbyt wiele i na pewno nie ma nic wspónego ze zniechecaniem do krótkofalarstwa.
Obawiam się, że wbrew temu co sugerujesz, pozbycie się przywyczajeń z pasma CB jest sprawą niezwykle trudną. Niemniej krótkofalowcy powinni prezentować odpowiedni poziom kultury, a poprawne używanie języka polskiego również do tego należy.
Edytowane przez sp8gsc dnia 15/08/2008 10:13
73 Krzysztof

sp8gsc
SQ8MXS napisał/a:
nie każdy Krótkofalowiec był CB-istą i nie każdy CB-ista jest złym krótkofalowcem.

Niczego podbnego nie twierdziłem i nic podobnego nie wynika z moich wypowiedzi. Byc może chodzi Ci o zdanie
Używane jest tylko i wyłącznie przez młodych stażem krótkofaowców z których KAŻDY ma korzenie w CB.

Chodzi o to, że używane jest przez tych co mają "korzenie w CB". A nie o to, że kazdy młody krótkofalowiec to były CB-sta. Choć to ostatnie akurat jest prawdą w stosunku do większości młodych krótkofalowców.
SQ8MXS napisał/a:
Nie wiem co jest nie tak ze słowem "aktywacja"...

No to proponuje przyczytaj jeszcze raz pierwszy post w temacie.
SQ8MXS napisał/a:
Wczoraj słowo "aktywacja" znalazłem na kilkunastu stronach "Starych Wilków" działających w czasach gdy ja miałem mleko pod nosem.

Podaj adresy tych stron, bo wierzyć mi sie nie chce, że jakikolwiek "stary" krótkofalowiec użył słowa "aktywacja". To jest na tyle nieprawdopodobne, że jak sam nie przeczytam to nie zgdzę sie z Tobą. Byc może to jednak nie są "Stare Wilki" tylko jednak wychowankowie pasma CB. W końcu już szmat czasu minęło od pierwszych rozmów na tym pasmie.
SQ8MXS napisał/a:
...nic do Ciebie nie mam i nigdy nie miałem - po prostu nie zgadzam się z częścią Twoich poglądów - to mi chyba wolno.

Ale pisanie o tym, że coś (Twoim zdaniem) nie przystoi administartorowi tego forum nie jest tylko "nie zgadzaniem się" - to coś znacznie wiecej. To atak osobisty, a tego po prostu robić nie wypada, gdyż po pierwsze jest to pisanie nie na temat. Piszesz przecież o administratorze forum, a nie o stosowaniu słowa aktywacja. To jest chyba zasadniczo na inny temat. No nie?

SQ8MXS napisał/a:
Nigdzie nie znalazłem informacji .... iż prawidłowo było aktywować....

No to dla jasności napiszę jeszcze raz.
Aktywność jest prawidłowo. Proszę o nie używanie rzeczownika "aktywacja". I tylko tyle...
Edytowane przez sp8gsc dnia 15/08/2008 15:43
73 Krzysztof

sp8gsc
SQ8MXS napisał:
... Po co nas dzielić na lepszych, gorszych, CB-stów etc.

Są młodsi stażem, są i "stare wilki", sa tacy co byli CB-stami i są tacy co piratowali na 11m, czy to są podziały? Chyba nie, bo wszyscy oni sa krótkofalowcami. Zdecydowanie chodziło mi tylko o wskazanie przez kogo używane jest niepoprawnie słowo "aktywacja". O lepszych i gorszych w ogóle nie było mowy...

SQ8MXS napisał:
Nie wiem czy nie dobrym pomysłem byłoby zrobienie słownika na portalu.

Okazuje sie, że z dyskusji wynikły kostruktywne wnioski. Oczywiscie, że jest to dobry pomysł. Myslę, że jak słownik się rozbuduje wielu młodych adeptów bedzie zaskoczonych, że jest tak wiele terminów używanych w krótkofalarastwie.

SQ8MXS napisał:
Sam wiem po sobie ze bardzo trudno jest przełamać się ten pierwszy raz i wypowiedzieć kilka słów które może usłyszeć cały świat.

Owszem jest to duży stres, ale jak ma się za soba długi okres nasłuchiwania to przychodzi to zdecydowanie łatwiej. Mówię na swoim przykładzie. Pierwsze łaczności z klubu na fonii absolutnie nie były dla mnie stresujące. Dokładnie wiedziałem co mam powiedzieć i jak. Ale to już jakby off-topic, więc nie będę kontynuował.
73 Krzysztof

sp8nth
W najnowszym newsie na stronie głównej użyto słowa "aktywować..." !!!
Czy nie było by bardziej prawidłowo i po "polskiemu" użyć słowa "uaktywnić" -
aktywacja to nie to samo co aktywność przynajmiej w obecnych czasach. Większość Polaków kaleczy język używając dziwnych słów i skrótów nie zawsze trafnych.
Grzegorz W
Interesują cię konstrukcje krótkofalarskie ?
Zawsze znajdziesz coś ciekawego na:
www.sp8nth.ampr.org

www.sp8nth.ampr.org/max6_m.jpg

www.sp8nth.ampr.org
sp8gsc
Jestem zdania, że zarówno uaktywnić jak aktywność, a nawet aktywować jest poprawnie.
Zdecydowanie niepoprawne jest użycie rzeczownika "aktywacja" w zdaniu "mam nadzieję na kolejną aktywację jeszcze w tym roku".
Proponuję w to miejsce słowo ekspedycja - taki termin jest od lat używany w krótkofalarstwie.
Można tez napisać "Mam nadzieje na kolejną aktywność jeszcze w tym roku"
Niestety nie mam jako administrator możliwości edytowania newsów (bo sam bym to zmienił jako błąd). Może to zrobić tylko Superaministator SP8WQX. Tak więc niby jestem adminem, ale w ograniczonym zakresie.
Edytowane przez sp8gsc dnia 17/08/2008 16:44
73 Krzysztof

Mariusz Rybak
No cóż, chyba należy stwierdzić, iz tak po prostu będzie dalej i tego na siłę zmienić się nie da szczególnie ze ci którzy używają takiego określenia z pewnością nie widzą w tym nic złego.
Edytowane przez sp8gsc dnia 10/09/2009 17:51

sp8gsc
I właśnie dlatego powstał ten temat. Żeby zobaczyli, a własciwie przeczytali, że określenie "aktywacja" jest niepoprawne gramatycznie i nie należy go używać.
A teraz krótki cytat z opracowania "Etyka i proceduty operacyjne dla krótkofalowców" zamieszczonego na środku strony głownej naszego
zwiazku (wyróznione kolorem, tłem i tłustym drukiem), a wiec chyba ważne!

"Jesli kiedyś byłeś operatorem CB, wykreśl język CB-ty ze swej pamieci i w to miejsce naucz sie idiomów krótkofalarskich (żargonu, slangu). Jako od członka społeczności krótkofalarskiej oczekuje sie od Ciebie, że znasz typowe krótkofalarskie wyrażenia i idiomy, które pomoga Ci w uzyskaniu pełnej akceoptacji przez ogół krotkoflowców.

Otóż ten temat jest właśnie o tym.
Krótkofalowcy nigdy nie używali rzeczownika "aktywacja" na określenie aktywności z jakiegoś miejsca. Takim rzeczownikiem zawsze była eksepedycja albo wyprawa albo po prostu używano czasownika aktywność.
Przyszli nowi z pasma CB (a własciwie z pirackiej czesci tego pasma) i rozpowszechnili używaną tam terminologię w tym niepoprawne gramatycznie okreslenie "aktywacja" na określenie aktywności.
Jak juz wcześniej napisałem ja nigdy nie zaakceptuję tego słowa jako poprawnie uzytego w tym kontekscie. Nikt z krotkofalowców nigdy tak nie mówił do czasu aż byli CB-sci zdobyli licencje dla krótkofalowców. Teraz byc może, że to niewłaściwe określenie już się trochę osłuchało i przestało niektórych razić. Niemniej w dalszym ciagu jest ono niepoprawne gramatycznie i stąd moja prośba o nie stosowanie formy rzeczownikowej czasownika aktywność.
Edytowane przez sp8gsc dnia 10/09/2009 18:16
73 Krzysztof

SP8LBK
Tu się z Krzysztofem SP8GSC zgodzę. Dobrze, że przytoczył cytac z "Etyki".
Też w ostatnich latach słyszę że ktoś pracuje na radyjku z dopałką i antenką - 2 metrowym batem.
U nas, krótkofalowców nie było nigdy takiego języka.
Słowo aktywacja wg mnie wzięło się z niepoprawnego tłumaczenia z języka poskiego.
aktywować - activate
aktywacja - activation
aktywność - activity
Nigdy nie spotkałem się w informacjach DX-owych ze zwrotem:
Activation of C21 Nauru - aktywacja C21 Nauru
ale activity from C21 Nauru - aktywność z C21 Nauru to jak najbardziej.
To jest tak samo jak Polacy mieszkający kilka lat za granicą tłumaczą obcojęzyczne słowa na język polski.
Czasem jak tego słucham to można boki zrywać.
Dziś był tu suny dzień a jutro to bedzie nie suny.
I nie ma co się na starych hamsiaków od razu obrażać. Czasem też trzeba podwinąć ogon i z pokora ich wysłuchać, tak jak to oni kiedyś wysłuchiwali od swoich nauczycieli krótkofalarstwa

----------------------------------------------
Scalono posty

I jeszcze jedno.
Proszę sprawdzić w dwóch przypadkowych informacjach DX-owych czy występuję tam zwrot:
aktywacja czy aktywować.
w języku polskim
http://www.dxserw...
a tu w języku angielskim
http://www.425dxn...

Will be active - będzie aktywny a nie będzie aktywował.
To tak na zakończenie lekcji.
Edytowane przez M0WQX dnia 11/09/2009 00:00
Vy 73'
Andrzej SP8LBK

http://www.qrz.com/db/sp8lbk
sq8bwh
Trochę stary ten temat, ale pozwoliłem sobie dopisać iż język niestety się zmienia. A mnie bardziej zaciekawiło słowo "wyprawa" np. do KO20xx.. Czy słowo "wyprawa" to nie jest zbyt na wyrost, bo pojechać ładną prostą drogą te 200-300 km to to samo co przeprawić się na wielbłądach przez pustynię? lub 4x4 do Mongolii Smile
Edytowane przez sp8gsc dnia 21/03/2012 22:13
www.sp8kht.qrz.pl
73!! Paweł
obrazki.elektroda.pl/8035658700_1400069186.png

M0WQX
Oj tam... jak mamy się plemizować to określenie z słownika j polskiego.

Wyprawa:

Cytuję :
udanie się dokądś w celu naukowym, turystycznym lub wojennym, zwykle po starannym przygotowaniu się

No chłopaki to planują i przygotowują się więc ? ......

Wyprawa czy nie ?
Edytowane przez M0WQX dnia 14/03/2012 18:42

http://www.pzk.lublin.pl
sq8bgr
Dla jednych codzienna jazda wiele kilometrów na wielbładach przez pustynię to zwykła rzeczywistość (no oczywiście nie w naszym pięknym kraju) a dla innych wyjscie do sklepu po drugiej stronie ulicy to wyprawa. Nie ma co się czepiać. Czy to wyprawa czy Wyprawa to mniej istotne ważne by doszła do skutku.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.

M0WQX
Myślałam, że moja wypowiedź właśnie to określi.

Jak zwał tak zwał.

http://www.pzk.lublin.pl
sq7ai
Witam

Czy wyjazd do lokatora 200km to wyprawa? Moim zdaniem czemu nie, nie można wszystko ująć w liczby, bo zawsze ktoś głos zabierze co jeszcze dalej pojechał.
I nie wymądrzam się bo moją największą "wyprawą" był wyjazd na górkę pod Otrocz, aż ze 12 km...

http://sq7ai.i8p.eu
Mariusz Rybak
Każda wyprawa czy jeśli ktoś woli wyjazd jest zawsze godna pochwały bo pozwala połaczyć przyjemne z pożytecznym. Milo sie spędza czas w nowym miejscu , zawsze korespondentom wpadnie potrzebne QSO dla jakiegos programu dypolomowego tak ze jak tylko pogoda pozwala i są checi i możliwosci to trzeba ruszać w teren Wink

sp8gsc
No i fajnie...
Róbmy wyprawy i ekspedycje, ale nie róbmy "aktywacji" (nunu). Bądźmy aktywni i prowadźmy łączności.
73 Krzysztof

sq8bwh
A reaktywacja np. klubu.. Smile to ok. czy nie? Nie jestem polonistą więc pytam.
www.sp8kht.qrz.pl
73!! Paweł
obrazki.elektroda.pl/8035658700_1400069186.png

Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 1.24
17,148,522 unikalne wizyty