Zobacz temat
OT20 PZK » Technika » Inne
 Drukuj temat
CW - Czy Warto???
SQ8GHY
Łączności na telegrafii to każdego indywidualna sprawa i w sumie ja osobiście mam to w d... czy ktoś odbiera na kompie czy na ucho!
Przypominam że kiedyś nie było internetu, forum i innych grup dyskusyjnych i ludzie wyrośli bez problemu na dobrych telegrafistów, a może właśnie dlatego... daje to do myślenia.

Klub SP8KAF już niedługo rusza na ul. Nałęczowskiej w Lublinie i jak wtedy zobaczę jakikolwiek post z narzekaniem na CW i że nie ma gdzie się szkolić to banuje natychmiast! Wink

Tak swoją drogą to zobaczymy ile osób będzie zainteresowanych klubem.
Pozdrawiam
Łukasz
--
Zapraszam do Klubu SP8KAF
 
http://sp8kaf.com
sp8gsc
SQ8MFM napisał:
Ja chciałem tylko pogadać jak zostać prawdziwym telegrafistą i jak pomóc innym.

No to wskazówki jak zostać prawdziwym telegrafistą znajdują się właśnie w moich postach. Generalnie sprawa sprowadza sie do kilku rzeczy.
1. Nauka szybkiego nadawania swojego znaku i "formułek" na kluczu elektronicznym.
2. Ćwiczenie odbioru na programach kontestowych. (Zaczynaja od wolnego tempa, wiec można)
3. Stałe przeprowadzanie łaczności na telegrafii na pasmach amatorskich. Najl[eij dużo.
4. Uczestnictwo w dużych miedzynarodowych zawodach (pod koniec pasma telegraficznego jest luźno i można tam spokojnie robic stacje.
Tyle mi przychodzi do głowy - pewnie inni też coś dodadzą.
SQ8MFM napisał:
Jak odbierać korespondenta na słuch

Tylko praktyka. Nic innego.
Chociaż nie przyszło mi coś do głowy. Rozmowa otwartm tekstem po polsku. Najlepiej najszybciej jak umiesz, żeby nie było czasu na zapisywanie. Tak można nauczyć się odbierać na słuch.
SQ8MFM napisał:
JA MAM ODEBRAć TO CO KORESPONDENT NADAJE.

Kiedy własnie nie zawsze idebranie wszystkiego jest niezbędne. Musisz odebrać tylko znak i raport oraz upewnić się, że korespondent odebrał, reszta jest już wedle uznania. Na pewno nie ma konieczości odebrania wszystkiego. Czasem się uda, a czasem nie. Z czasem się nauczysz i bedziesz odbierał więcej. Zresztą wiekszość stacji pracujacych szybszymi tempami nie nadaje żadnych dodatkowych informacji. Też im szkoda czasu w dzisiejszym zaganianym swiecie i aktualnie kiepskich warukach propagacyjnych.
SQ8MFM napisał:
...w normalnej łączności już przy wywołaniu podaje to co mi potrzeba, to ja muszę umieć to odebrać[...

Kiedy właśnie nie musisz. To nie jest niezbedne. To są dodatkowe informacje, które równie dobrze możesz uzyskać z innych źródeł. A jak nie umiesz to co? Nie bedziesz robił łączności? Ależ kolego. Wręcz odwrotnie. Jak nie umiesz to powinienies robić jak najwięcej łączności to wtedy się nauczysz. Nie ma innego sposobu.
SQ8MFM napisał:
Widziałem takiego, który od początku do końca pisze wszystko z klawiatury i odbiera na monitorze i jeszcze się uśmiecha, że on robi łączność na CW.
Ależ on robił łacznośc na cw. Zgoda - telegrafistą nie jest, ale tak też można. Znam takiego, który tak zaczynał i bardzo dobrze, bo z czasem nauczył się odbierać własny znak na słuch, a potem jak zobaczył, że to takie proste to nauczył się telegrafii i zdal na jedynkę. Mowa o Robercie SP8SN - myślę, że nie ma powodu ukrywać jego znaku.
SQ8MFM napisał:
Chodzi mi o to, żeby wciagać ludzi, którzy mieli ambicję, żeby zrobić "jedynkę"..

Mnie chodzi o to żeby posiadazce 2 kat zainteresowali sie telerafia i jestem zadowolony jak ktos wykazuje jakiekolwiek zainteresowanie telegrafią (a nie w czambuł ją wyśmiewa).
SQ8MFM napisał:
...znajdę się gdzieś, gdzie "fale zawracają" i co mi to da, że ktoś tam w świecie ma Internet, że ma świetny sprzęt do łączności modami cyfrowymi i co z tego? Znając telegrafię ja nadam ...informację i jeżeli będę miał na czym to ją odbiorę.

No i właśnie ten z komputerem też odbierze. Nie jest telegrafistą. ale odbierze. Mnie w zupełności wystarczy, że ma jakikolwiek kontakt z telegrafią. Jestem realistą i wiem, że ssb jest wygodniejsze. Ale nie jest skuteczniejsze i tu jest pies pogrzebany.

SQ8MFM napisał:
... wy mi dzisiaj tłumaczycie, że wystarczy "coś tam" kawałek znaku, kawałek raportu i już mam zaliczoną łączność, byle szybciej, byle więcej niż inni...

No nie do końca tak, ale minimalistycznie wystarczy dla poczatkującego. Jak chesz więcej i lepiej to oczywiście nikt nie bedzie Ci mówił, żebyś do tego nie dążył.
SQ8MFM napisał:
... jeżeli będę kiedyś telegrafistą, to będę odbierał, to co korespondent nadaje a nie... zaliczał. I nie ważne, czy to będzie Dyplom od wójta z Koziej Wólki, czy DXCC, nie ma to znaczenia.

Już jesteś tekegrafistą i przy okazji masz zdrowe podejście. A czy to dyplom niskiej kategorii czy prestżowy międzynarowdowy to ma znaczenie. Ten drugi jest znacznie cenniejszy.
SQ8MFM napisał:
... w kategorii QRP walił 100W w PGA 500, tak, że moja emisja zajmuje pół pasma, to jest prestiż moi panowie....

Nie. To jest łamanie regulaminu i lekceważenie ham spirytu.

SQ8MFM napisał:
Przepraszam, że zmieniłem temat, ale chyba jednak się nie rozumiemy...

To jest Twój temat i piszesz w nim co uważasz. Mylisz się, jeśli sądzisz, że nie jesteś rozumiany. My Ciebie rozumieny doskonale. Jak napisałeś co chcesz osiagnąc to wszystko stało sie jeszcze bardziej przejrzyste.
Okazuje się, że prezdstawienie pomysłu to za mało. Trzeba jeszcze wyjaśnić co w tes sposób chce sie osiagnąć.
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
sp8gsc
SQ8MXS napisał/a:
odebrałem korespondencję dwóch stacji. Szczerze Ci powiem, że jedyne co z tego zrozumiałem to: znaki stacji i cyfry z raportu - reszta to czarna magia. Raz że istnieje zapewne slang, oraz specjalne skracane wyrazy których ja niestety nie rozumiem.

To jest właśnie slang. Do przeprowadzania łączności wystaraczy znajomość kilkunastu skrótów ze slangu. To jest dość proste. Istnieją gotowe "formułki". To, że nie wszystko zrozumiałeś to zapewne też wina programu, który nie do końca dobrze dekoduje telegrafię zwłaszcza nadawaną z minimalnymi odstępami tam gdzie nie trzeba. To oczywisty bład, ale na słuch tego się nawet nie zauważa - program niestety bezlitośnie dekoduje to co jest RZECZYWISCIE nadawane.
SQ8MXS napisał/a:
Pytanie np do Krzysztofa - gdzie on uczył się telegrafi, .... Ja zrobiłbym to samo - uczyłbym sie w domu przy pomocy komputera i programów wspomagających, ale czy pozwoliło by mi to wejść pełną parą na fale eteru - NIE !!!
Moja nauka była zupełnie inna i nieprawidłowa, wiec jej nie polecam, bo przez to mam od lat problemy z odbiorem.
Jesli zamierzasz uczyć się z komputera to będzie wszystko OK. Potem, po egzaminie podniesiesz poprzeczkę i przesiądziesz sie na klucz elektroniczny i zaczniesz ternować tempa używane na pasmach. Do egaminu kopmuter jest najlepszy.
SQ8MXS napisał/a:
Moim zdaniem potrzebny jest Klub, spotkania, wsparcie...

My to wiemy tylko klubu nie ma, ani chetnego żeby wssystko wziął na swoja głowę. Ale spotkanie to oczywiście moge zaproponowac abys tylko był w Lublinie. Wsparcie oferujemy na forum.
Załóz temat i drąż - zadawaj pytania.
SQ8MXS napisał/a:
... była ona tylko po to by odświeżyć posty na forum i zwiększyć ruch w oglądalności strony
Nie, nie, nie.
Nikt z nas nie pisze po to żeby sobie popisać. To są konkretne przemyslenia, które maja w czymś pomóc. Nie da sie na forum zrobić nic innego jak pogadać, więc porzuć myśl o konkretnych działaniach. Tu można tylko powiedzieć komuś jak może działać i co będzie najlepsze, ale działać to on musi sam.
SQ8MXS napisał/a:
Dla mnie łączność na telegrafii powinna wyglądać chyba tak jak łączność głosowa - chcę zapytać o pogodę w danym miejscu - to pytam i mam nadzieję że otrzymam odpowiedź....

Łączności na cw są przeważnie znacznie krótsze i rzadko kiedy wymienia się jakiekolwiek informacje na temat sprzetu czy pogody. Trudno jest znaleźć takiego operatora, któremu sie nie spieszy i który ma chęć pogadać. Dlaczego? Po prostu dlatego, że takie rzeczy lepiej jest robić na ssb. Niemniej mogę opisać Ci pogodę.
WX sunny/cloudy = temp 22 c.
Pogoda - przelotne zachmurzenie - temperatura 22 stopnie Celsjusza. Na cw wszystko jest skrócone do minimum, więc nie oczekuj, że na temat aparatury usłyszysz coś więcej jak trx ft990 100w output ant gp.
Nadawanie tego trwa dość długo, więc z konieczności informacje są bardzo skąpe i krótkie.
Przypomniało mi się żartobliwe zdarzenie. Jacek SQ8GKU chciał wypróbować program do odbioru cw i poprosił żebym coś nadał. A ja wpadłem na pomysł, żeby mu nadać trzy ostatnie znaki stacji z logu. Pech chciał, że były to jakieś połamańce z drugiego końca świata. Nadałem mu to, a on przeczytał i okazało sie, że progam odebrał bezbłednie tylko, że Jacek za Chiny nie wiedzial co to takiego. Dopiero jak mu po kolei wytłumaczyłem co to za znaki to załapał.
Edytowane przez sp8gsc dnia 27/08/2008 19:12
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
SP8LBK
Witam
Widać starzeję się, a może to już rutyna.
Na głównej stronie RAL-a po lewej stronie jest temat "Jak zostać krótkofalowcem".
Nie zaglądalem tam - bo i po co, przecież nim jestem o dawna, ale wczoraj tam kliknalem i oniemialem z wrażenia. Jest tam wszystko co potrzeba na początek. Szczególnie polecam stronę Radka SP5ADX - są tam odpowiedzi na większość pytań i wątpliwosci jakie przewijają się w tym temacie dyskusji.
http://sp5adx.cza.../10/36/61/
Edytowane przez sp8gsc dnia 31/08/2008 07:34
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
SP8SW
Nie wiem czy zauważyliście stronę: http://lcwo.net/ . Ja się nie rejestrowałem, ale to jest bezpłatny kurs Morse'a metodą Kocha, od podstaw ! wg SP2FAP wręcz rewelacja !
Gdyby ktoś zechciał spróbować - myślę że notatki z przebiegu nauki on-line i opinie o skutkach mogłyby zachęcić wielu !!!

(ja się uczyłem pukając palcami w szkolną ławkę i słuchając ps-ps-pssst na radiu AM marki Światowid...hi.. to juz żaden Koch mi nie pomoże...)

Powodzenia
Edytowane przez sp8gsc dnia 31/08/2008 07:35
SP8SW
 
http://www.irvis.pl
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.17
17,780,378 unikalne wizyty