Zobacz temat
 Drukuj temat
CQ CQ CQ ??? 2m, 70cm
SQ8NZF
Witam ponownie.
Andrzeju! Dzięki za konstruktywne uwagi Smile
Tak-poprawnie powinno być SP5-25-0453 (tak mam w licencji). Używam go w takiej postaci w jakiej widać tylko jako nick na portalu (szybciej się wpisuje).
Słownictwo, którego użyłem w cytowanym przez Kolegę zdaniu to swoisty slang obowiązujący w paśmie obywatelskim w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych (nie wiem jak jest teraz). Cóż oznaczają te słowa:
- "wstęgowe radio" - radio z modulacją SSB (USB-wstęga górna, LSB-wstęga dolna i stąd nazwa);
- "boki" - jak wiadomo w Polsce obowiązuje w paśmie obywatelskim tzw. "podstawowa czterdziestka" kanałów, którym przypisane są częstotliwości (o ile dobrze pamiętam) od 26,96 do 27,40 MHz z krokiem co 10 kHz i tu można legalnie pracować. Niektóre trx-y CB posiadają szersze pasmo częstotliwości pracy, czyli wybiegają poza te 40 kanałów a praca tam jest już przestępstwem. Te dodatkowe w stosunku do "podstawowej czterdziestki" kanały to włąśnie "boki";
- "piecyk" - inaczej w tym żargonie "dopalacz", czyli dodatkowy wzmacniacz w.cz., oczywiście stosowanie takiego ustrojstwa w paśmie obywatelskim to też przestępstwo (chyba, że wzmacniacz ten daje na wyjściu 4 W mocy).
Przytaczając przykład robienia łączności na CB chciałem tylko dać przykład, że warto próbować-mimo stosunkowo teoretycznie niewielkich szans na jej nawiązanie (np. ze względu na warunki antenowe itp.).
Marku (SQ8MXS) - masz rację co do tego że nie warto odgrzewać takich rzeczy. Nie miałem zamiaru. Przypadkiem trafiłem na ten temat na forum i postanowiłem odpisać pod pływem chwili...ot-przypadek.
I korzystając jeszcze z okazji: wielkie dzięki za www.egzaminkf.pl !!! Świetna robota! Bardzo pożyteczny portal.

Vy 73!
SP5-25-0453
Michał
FT450AT
FT60E
RX Yaesu VR-5000
 
sp8gsc
Ja również apeluję o nie używanie żargonu pochodzącego z pasma CB w krótkofalarstwie. Zarówno na paśmie jak na tym forum.
Ludzie którzy w paśmie CB próbują robić jakieś osiagniecia mylą krótkofalarstwo z użytkowaniem ogólnodostepnego pasma. Przeważnie po prostu nie wiedzą co to jest krótkofalarstwo i że do uprawiania krótkofalarstwa są specjalnie do tego przeznaczone pasma. Parodia krótkofalarstwa jaka jest robiona przez ludzi nie będacych krótkofalowcami na paśmie, które nie jest pasmem krótkofalarstkim jest po prostu śmieszna. Dlatego śmieszna, że każdy z nich mógłby być prawdziwym krótkofalowcem gdyby tylko chciał. A nie chce z powodu niewiedzy lub głupot, których ktoś mu o krótkofalowcach nagadał.
Wszelkie tzw dx-owanie w paśmie CB jest niewłasciwym użytkowaniem tego pasma i powoduje tylko zakłocenia dla ludzi którzy chcą go użytkować właściwie. A o nadawaniu poza pasmem CB to juz kolega pisał.
Edytowane przez sp8gsc dnia 10/02/2009 18:06
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
SQ8MZW
>SP8GSC

jak to słusznie kol. Marek SQ8MXS nazwał "odgrzewaniem" dyskuja na temat szacunku jest IMO mało już interesująca i sensowna. Jak dla mnie nie ma różnicy czy prowadzę łączność ze zdobywcą pierwszego miejsca np w zawodach ARRL czy z kolegą na 2m z sąsiedniej wsi. W równym stopniu szanuję i traktuję na równi wszystkich.

>SQ8MXS

Wink dziękuję Marku
-.....na portalu pzk.lublin.pl jest wszsytko jak najbardziej OK
i to dzięki Adminom, którzy starają się robić stronę bardzo atrakcyjną i ciekawą. Nadal bardzo często tu zaglądam.
co do samego forum ....... odpowiedź jest prosta. Błoga cisza. Mizerna ilośc postów, odpowiedzi itd, spowodowała, że pytania które mnie nurtują nie są umieszczane przeze mnie na forum.
mam nadzieję, że może "młodej krwi" przybędzie jeszcze po kwietniowym egzaminie. Zobaczymy. Może wtedy forum się rozrusza. Wink
Jak dla mnie , takie fora powinny być kopalnią wiedzy a nie są. I nad tym ubolewam :(
Edytowane przez SQ8MZW dnia 11/02/2009 00:47
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
SP8LBK
Żeby powrócić do tematu wątku i aktywności na pasmach 2m i 70cm proponuje zapoznać sie z kalendarzem zawodów opublikowanym na stronie ZG PZK
http://www.pzk.or...icle_id=91

Właśnie podczas zawodów aktywność stacji wzrasta niewspółmiernie.
To czy zrobimy 2-3 łączności nie ma żadnego znaczenia, ważne aby wysłać dziennik ale pozostaje satysfakcja. Zdaża sie ze podczas zawodów krajowych można zrobić QSO ze stacjami zagranicznymi ze wschodu czy z poludnia. Oni też wówczas często wychodzą na "żer".
Jeśli słyszymy stacje ale nie mozemy sie do nich dowołać to daje nam już pierwszy sygnał do myślenia, gdzie jest "błąd". Propagacja, mała moc a może antena. Można też skontaktowć sie z operatorami takich stacji i umówić się na sked (łączność) w jakims innym terminie.
Oczywiście nie mam na myśli robienia i umawiania łączności via przemienniki.
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
sp8gsc
SQ8MXS napisał/a:
nigdzie nie ma zakazu robienia dalekich łączności w paśmie obywatelskim, ) - ???

Zakazu nie ma, ale pasmo CB nie jest pasmem przeznaczonym do dx-owania. Do tego są inne pasma.
czy kolega uważa że komuś przeszkadzałem

Dokładnie tak kolego uważam, a jeśli kolega nie rozumie dlaczego, to zapraszam do dyskusji na PW. Choc przyznam szczerze, że tłumaczenie rzeczy oczywistych komus kto ma skrzywienie CB-styczne raczej mnie denerwuje niz bawi.
Jak Ci sie wydaje po co sa w ogole pasma dla krótkofalowców.? Czy nie po to żeby wlasnie na nich robic łączbnosci amatorskie? A pasmo CB dlaczego ma podzialy na rózne 40-stki i rózne systemy ("5" i "0" ). Czyżby po to żeby łatwiej było sie dogadać z innymi krajami? I prosze nie pisać o jakichs sprawach politycznych, bo nie mają tu nic do rzeczy. A dlaczego w Wlk. Bryt. jest kategoryczny zakaz uzywania na CB emisji ssb i anten kierunkowych? Czyżby po to żeby łatwiej mozna było robic łacznosci z innymi krajami. Czy moze po to żeby CB-ści łamali ten zakaz?

Koelgo. Wez juz przestan propagować dx-owanie na CB, bo z tego jest tylko potem piractwo i przewaznie nic więcej. A jesli juz to rób to na forach dla CB-stów, a nie tuyaj gdzie juz każdy wie , że jest cos takiego jak krótkofalarstwo. (Choc jeszcze nie wszyscy do konca wiedza co jest w krotkofalarstwie najbardzeij atrakcyjne i najbardziej uznawane)
Wierze, że chcesz powiekszać szeregi krókofalowców namawiając ludzi do "zdobywania doświadczenia radiowego" w pasmie CB. Wiem, że uwazasz swoja droge do krótkofalarstwa za najlepsza, ale wybacz nie jest to dobra szkoła dla przyszłych krótkofalowców. Widać to doskonale po poziome zaangazowania w krótkofalrstwo bardzo wielu byłych CB-stów. Owszem są wyjatki do których i Ciebie zaliczam, ale w tym wypadku wyjatek potwierdza regułę.

...sytuacji związanych z brakiem obycia na pasmach, ale to jest tylko i wyłącznie znak że pojawiają się młodzi chętni wiedzy - cierpliwości.

Poczatkujacy są i zawsze byli i trzeba im wiele potknięć wybaczać, ale nich nie przeniosza nawyków i słownictwa z CB na pasma amatorskie. To świadczy o lekceważeniu tego co jest od dawna w krotkofalarstwie przyjete i braku prawdziwego zanagażowania. Ida na ławizną, nie chca poznać zwyczajów krótkofalowców, a to jest oznaką lekceważenia.

Krzysztof ja nie boję się swoich wypowiedzi
A niby dlaczego miałbyś sią bać? Nikogo nie straszę tylko wyjaśniam i tłumaczę. Ja wolałbym żeby Twoje wypowiedzi były bardziej przemyślane i zdecydowanie mniej napastliwe. To tworzy niedobrą atmosferą na forum.

Napisałem tylko że szanuję Maćka za to że tchnął ducha w to forum.
W tym wypadku słowo szacunek jest nie na miejscu,. Forum jest do pisania, więc szanowanie kogoś za to, że na nim pisze zależy nie od tego, że pisze tylko do tego co pisze, a zwłaszcza czy pomaga innym rozwiazywać problemy. Zgłasznie problemów i zadawanie pytań jest jak najbardziej na miejscu, ale szacunek z tego powodu to jednak przesada.
Chciałbym tutaj dodać, że nie ma pytań głupich (sa tylko głupie odpowiedzi). Nie należy więc obawiać się zadawania najbardzeij nawet - wydawałoby się - naiwnych pytań, bo przewaznuie okazuje się, że problem wcale nie jest prosty.
Tomka SQ8TWP szanuję za to że zrobił wszystko żeby SP8PRL zaczął znowu żyć i nadawać.

Ooo. Tutaj jak najbradziej jest za co. I ja również tez z tego powodu mam o nim jak najlepsze zdanie. Jest aktywnym krótkofalowcem i nie zamyka się ze swoim hobby w domu. Stara sie dzialać spolecznie. Za to jak najbardziej należy się szacunek. Swego czasu ja z własnej inicjatywy otwierałem podwoje klubu SP8PRL w ustalonych godzinach dwa razy w tygodniu.

...szczerze to nawet Ciebie szanuję za zamiłowanie do CW.

Za samo zamilowanie to nie ma za co. Za propagowanie cw to juz prędzej.
Ja bym powiedzial, że raczej nie chodzi w tym wypadku o szacunek tylko o podziw i uznanie za osiagniecia choc akurat uważam, że wielu może osiągnąć to samo albo i więcej aby tylko działali na cw wystarczajaco aktywnie i wystraczajaco długo.

niech admin przymknie topic bo sie zrobił offtopic.

Sprawa uznania i szacunku jest dość ważna, bo na niej opiera się motywacja do działania.
A to jest jak najbardzeij na temat, bo dotyczy on aktywnosci na pasmach.
Edytowane przez sp8gsc dnia 12/02/2009 10:41
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
sp8gsc
SP8LBK napisał/a:
Właśnie podczas zawodów aktywność stacji wzrasta niewspółmiernie.

Popieram. Własnie w zawodach są największe szanse na nawiązanie wielu ciekawych QSO - szczególnie na UKF.
Propagacja, mała moc a może antena.

Zdecydowanie antena. Do prawdziwego "działania" na pasmach UKF trzeba miec wieloelementowe obracane anteny i MUSZĄ być zainstalowane wysoko. Tak wysoko jak tylko sie da!! Czy to w terenie na górce czy to na wysokim maszcie.
Wysokość zainstalowania anten ma kapitalne znaczenie dla łaczności na UKF.
Edytowane przez sp8gsc dnia 12/02/2009 10:19
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
sp8gsc
SQ8MZW napisał/a:
co do samego forum ....... odpowiedź jest prosta. Błoga cisza. Mizerna ilośc postów, odpowiedzi itd, spowodowała, że pytania które mnie nurtują nie są umieszczane przeze mnie na forum.

Wybacz, ale trudno, żeby ktoś odpowiadał na niezadane pytania...
SQ8MZW napisał/a:
..., takie fora powinny być kopalnią wiedzy a nie są. I nad tym ubolewam

Zasadniczy bład. Forum nie jest dobrym miejscem do zdobywania wiedzy. Zaryyzykowałbym nawet twierdzenie, że dyskusja na forum jest jednym z najgorszych sposobów zdobywania szerszej i kompletnej wiedzy. Na forum można zadać kokretne pytania , ale trzeba mieć podstawy zdobyte najlepiej przez przeczytanie odpowiednich ksiązek. To jest najlepsza metoda do zdobywania wiedzy.
Za to najlepszym spsobem zdobywania umiejetnosci operatorskich jest słuchanie na pasmach amatorskich, ale odradzam 80m/ssb - łaczności krajowe. Odradzam tez UKF/FM. To są pasma gdzie prowadzone łacznosci nie są najlepszym wzorem dla młodych krókofalowców. Namawiam na 40m cw. Pasmo prawie zawsze aktywne. Wieczorami, nocą i nad ranem możliwe są łączności z całym swiatem (Australia, Pacyfik, Karaiby). Słuchanie, a po zdobyciu niezbednej wiedzy samodzielne przeprowadzanie łacznosci. Niekoniecznie na cw. Można i na ssb (choc to jest akurat na tym pasmie najtrudniejsze ze wzgledu na niewielką szerokość pasma i wiele silnych stacji) albo na emisjach cyfrowych.
Jesli chodzi o łacznosci na UKF to zdecydowanie wieloelementowa antena obracana na bardzo wysokim maszcie naistalowana w dogdonych warunkach terenowych (a wiec na pewno nie w dole). Emisja dowolna ale raczej cw, ssb lub cyfrowe.( raczej z wylaczeniem FM-u, który jest raczej emisją do łacznosci lokalnych i przemiennikowych.)
Dx-owanie na 144MHz przy uzyciu aneny dookólnej i FM-u to raczej nieporozumienie. Choć takie łaczności też sa przeprowadzane, ale raczej jako ciekawostki w bardzo dobrych warunkach porpagacynych, które niestety wystepuja bradzo sporadycznie i raczej tylko w okresie dużej aktywnosci słonecznej. Zdecydowanie namawiam na łacznosci cw szczególnie na pasmie 40m, UKF dla poczatkujacych nie jest najlepszy.
Oczywiscie UKF/FM jest bardzo potrzebny do kontaktów z lokalnym gronem krótkofalowców i pomocny w wielu róznych sprawach, ale do tego najlepszy jest oddzielny radiotelefon użytkowany w zasadzie tak samo jak radiotelefony CB (tyle że z podawaniem znaków).
Edytowane przez sp8gsc dnia 12/02/2009 22:01
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
SP8LBK
Ale bardzo ważna sprawa jesli chodzi o anteny. Do łączności na dalsze odległości na UKF nie nadają się anteny pionowe. Także wieloelementowe Yagi.
Antena musi być w polaryzacji POZIOMEJ. Można oczywiście stosować anteny tzw krzyżowe, np na wspólnym boomie 9el poziomo i 4-5 el. pionowych lub 9 + 9. Woówczas mamy uklad uniwersalny. Antena pozioma do laczności dalekich, a pionowa do lokalnych albo dalszych przemiennikow. Jest też szansa dowołać się do odległego korespondenta używającego ze swej strony tylko anteny pionowej.
Ja zimą w 1985 roku odpaliłem niesmiertelną FM-302 z jednym kanalem na 145.250 MHz. Moc ok 8W + pozioma 9 el. Yagi wg SP6LB.
W logu mam z tego okresu kilkadziesiat łącznosci na FM w promieniu do 200km. Najdalsza była z SP5OAO - Tadeusz QTH Stanisławowo, lokator KO02IK.
Z tego co zapisalem w logu wyszlo 205km. Nie liczylem dokladnie odleglości pomiedzy KO10CW (moj stary lokator) a KO02IK.
Z tego co pamietam slyszalem też kilka stacji na FM z SP9, SP7 do ktorych nie dowołałem się.
Ale to były inne, piękne czasy.
Edytowane przez sp8gsc dnia 13/02/2009 17:49
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
sp8gsc
Tak jest - zapomniałem napisać.
Do dalekich łaczności na UKF należy stosować anteny z polaryzacją poziomą.
W zasadzie chyba nie jest tak, że pionowe sie nie nadają, ale po prostu nikt na takich nie pracuje i na dzień dobry mamy tłumienie sygnału w obie strony z powodu niezgodniości polaryzacji. Jest to dość duże tłumienie - nie pamietam ile, ale sporo. Być może jest też jakaś różnica w rozchodzeniu się fal z polaryzcja poziomą i pionową , ale o tym akurat nie doczytałem.
Edytowane przez sp8gsc dnia 14/02/2009 12:13
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
SP8LBK
Na Yagi w polaryzacji pionowej oczywiscie mozna zrobic dalekie QSO ale pod warunkiem, ze korespondent tez ma antene w takiej samej polaryzacji.
Z oglądanych zdjec wynika jednak, ze szczegolnie w zawodach koledzy stosuja anteny poziome.
Tu można zobaczyc jak wyglada stacja kontestowa na UKFy Przemka SP7VC
http://sp7vc.pl/i...php?id=270
Jak widac wszystkie anteny sa w polaryzacji poziomej.
Z tego co pamietam różnica "tłumienia" sygnalu przy pracy antena pozioma - pionowa wynosi ponad 20db, a to juz prawie 4 S.
Edytowane przez sp8gsc dnia 14/02/2009 12:11
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.28
17,776,712 unikalne wizyty