Zobacz temat
 Drukuj temat
SDR - Software Defined Radio
SQ8ISZ
Parę dni temu Maciek SQ8MZW podesłał mi następujący link: http://websdr.ewi...e.nl:8901/.

Moje pierwsze wrażenie z pracy na WEBSDR było oszałamiające. "Jak oni to zrobili ?". "Ten transiver pewnie kosztuje majątek"

Dziś zacząłem poszukiwania transiverów i odbiorników SDR.

Bardzo szybko trafiłem na stronę http://yu1lm.qrpr.... YU1LM zamieścił ogromną ilość dokumentów umożliwiających zbudowanie własnego transivera SDR.

Okazuje się, że wykonanie takiego układu jest bardzo tanie. A możliwości ogromne.

Jedyną trudność jaką dostrzegam to zbudowanie układu DDS. Niby układ jest prosty, ale nie jestem zaawansowanym elektronikiem i najlepiej pracuje mi się na prostych układach ze schematami montazowymi. Google znajduje mi dużo projektów DDS opartych o AD9850 lecz, wszystkie są w wersjach z LCD, sterowaniem klawiaturą itd. Nie mogę znaleźć prostego montażowego schematu jak zbudować najprostrzy układ na AD9850 z wtyczką do portu równoległego PC. Podobno "opis wykonania DDS na tym układzie znajduje się w Świat Radio 8/2004", ale nie mogę nigdzie się doszukać tego numeru i pewnie też nie jest to łatwe :).

Czy można kupić wykonany Generator DDS w rozsądnej cenie ? Lub zbudować go prościej w oparciu o inny układ ?.

Mam jeszcze jedno pytanie: parę lat temu jak bawiłem się w budowanie prostych układów, laminaty wykonywałem przy pomocy "pisaka"(czasem lakieru do paznokci) i wytrawiałem w chlorku. Efekty bywały różne, ale zwykle to działało.
Czy wykonanie laminatu przez jakąś firmę metodami bardziej zaawansowanymi jest drogie ?. Czy dla takiego projektu jak http://yu1lm.qrpr...-YU1LM.pdf jest to całkowicie nieopłacalne ?.
 
sp8nth
Witam
myślę, że ta instrukcja przyda się do wykonania płytek prawie profesjonalnych metodą "chałupniczą":

http://sp7dpt.qrz...orskie.pdf

Firma zajmująca się tym bierze ok 250 zł za dokumentacje i minimalne zamówienie to ok 30 dm2, co w sumie wychodzi ok 400-500 zł za pojedynczy projekt.

Zobacz jeszcze tutaj:

http://www.mikrop...or.com.pl/

Tam można tanio i dobrze
pozdrawiam
Grzegorz SP8NTH
Interesują cię konstrukcje krótkofalarskie ?
Zawsze znajdziesz coś ciekawego na:
www.sp8nth.ampr.org

www.sp8nth.ampr.org/max6_m.jpg
 
www.sp8nth.ampr.org
SQ8ISZ
Dzięki SP8NTH za linki. Jak dobrze pójdzie to za 2 tygodnie będę mieć już płytki i części gotowe do złożenia w całość :).

 
SQ8ISZ
Witam.

Ze strony YU1LM http://yu1lm.qrpr..., wybrałem projekt odbiornika DR2C http://yu1lm.qrpr...-YU1LM.pdf.
Wybrałem właśnie ten, ponieważ nie posiadam DDR, a w tej wersji odbiornika jest możliwość zainstalowania generatora kwarcowego, który jest tani i daje możliwość uruchomienia układu.

Nie jestem dobry w sprawach związanych z elektroniką, ale zbudować układ w oparciu o szczegółową dokumentacje czasem mi się udaje.

Zamówiłem na stronie, którą mi polecił SP8NTH (jeszcze raz dzięki) wykonanie płytek PCB pod ten projekt. Zamówiłem 5 sztuk, aby specjalnie dużo nie zapłacić, a w razie czegoś mieć więcej niż 1 :). (Jeżeli ktoś jest zainteresowany mogę odstąpić płytkę po cenie jaką zapłaciłem).

[img]http://bsd4.pl/~robertw/img/SDR/sq8isz-sdr-5.jpg[/img] is not a valid Image.

Części zamówiłem w sklep.avt.pl, wszystko przyszło po tygodniu oczekiwania.

W sobotę znalazłem chwilę czasu aby "pospawać" to wszystko w jedną całość. Zdecydowanie muszę kupić jakąś normalną lutownicę, bo 10letnią transformatorówką "lutuje" się tragicznie. Może któryś z kolegów może polecić tanią lutownicę dla amatora ? :).

Układ został wyposażony w generator kwarcowy 14.3360 MHz co dało środek pasma odbiornika na około 3.5840MHz.

Do nasłuchu zastosowałem 1/2 falową antene do CB i oprogramowanie WINRAD (I2PDH).

Na początku musiałem się lekko przegryźć przez ustawienia karty i programu ale po chwili udało mi się wykonać pierwszy nasłuch na dopiero co zlutowanym odbiorniku.

Przy ustawieniu częstotliowści próbokowania na 44100 Hz WINRAD pokazuje tylko 25Hz na kanal wejściowy karty. Natomiast po zmianie na 192000 Hz sprawa wygląda znacznie lepiej.

Przy 16 bitach i próbkowaniu na poziomie 192000 efektywnie można prowadzić nasłuch w zakresie 3.490MHz do 3.675MHz.

Jestem pozytywnie zaskoczony, że tak prosty układ potrafi takie rzeczy. Nie mam za bardzo z czym porównać pracy tego urządzenia, gdyż posiadam tylko odbiornik przenośny VR-500 Yaesu. Ale dla mnie bomba :).

Po bezproblemowym uruchomieniu tego układu postanowiłem zbudować DDS, lepszy odbiornik i dodatkowo nadajnik QRP.

W ofercie AVT pokazał się generator DDS http://sklep.avt....owana.html.
Płytki pewnie będą dostępne w sprzedaży po publikacji 2 części artykułu.

Jak tylko będę mieć pracujący DDS, zabieram się za nadajnik SDR. Wydaje mi się, że technologia SDR jest idealna dla początkujących krótkofalowców, którzy nie chcą wydawać majątku na fabryczny sprzęt. Nie jest trudny w wykonaniu, a daje naprawdę dużo radości :).

Poniżej zdjęcia układu.

[img]http://bsd4.pl/~robertw/img/SDR/sq8isz-sdr-3.jpg[/img] is not a valid Image.
[img]http://bsd4.pl/~robertw/img/SDR/sq8isz-sdr-8.jpg[/img] is not a valid Image.
Operator: Robert
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.61
17,225,340 unikalne wizyty