Zobacz temat
OT20 PZK » Co w eterze » Stacje zagraniczne
 Drukuj temat
CQ WW
sp8lxe
Zbliżają się zawody CQWW na pasmach zaczynają się pojawiać ciekawe stacje . Dziś na 40 okoł 16.00 mocno było słychać VK6ANC. Chyba już warto zacząć się przysłuchiwać a może uda się do niektórych dowołać.
 
M0WQX
C6APR juz się nie dowołamy Frown info http://www.journa...le-Airport
 
http://www.pzk.lublin.pl
sp8gsc
Część foniczna zakończona, ale juz za miesiąc ta właściwa telegraficzna. Być może starym zwyczajem uda sie zrobić kilka ciekawych stacji na niskich pasmach.
Warto sie przygotować antenowo i sprzetowo. A tuz przezd zawodami także kondycyjnie.
Tradycyjnie zaczynam rano w sobotę, potem przerwa do popołudnia albo nawet do wieczora. Rano w niedziele próba zrobienia tego co nie udało sie w sobotę i w zasadzie koniec.
73 Krzysztof
 
http://niedzwiada.nazwa.pl/pzk/sp8gsc/
SQ8MZW
Startowałem w Zgorzelcu wraz kolegami i koleżanką pod znakiem SN6Z. Przerw nie było. Wynik zapowiada się chyba lepszy niz rok temu. W sobotę na 21 sporo udało się nadrobić punktów.
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
sp8gsc
Oczywiście w przypadku startowania "na wynik" przerwy nie są wskazane. Ja "od zawsze" nie stratuję "na wynik" tylko po to, żeby zrobić kilka ciekawych łącznosci - głównie nowych krajów na pasmach.
Wiele stacji kontestowych pracuje z egzotycznych krajów i pracują "na okrągło" na wszystkich pasmach jednoczesnie. Można wybrać sobie porę kiedy najłatwiej jest przeprowadzić laczność - pokrywa sie ona przeważnie z porą kiedy jest najlepsza słyszalniość. Szanse na zrobienie sa duże, bo ilość stacji wolajacych jest raczej ograniczona, a przy stacji przeważnie siedzi doświadczony operator, ktoremu QRM nie straszny. PZ na 80m nie przyszło "via buro", ale zawsze mozna poszukać QSL managera i wysłać kartę direct (wtedy szanse na otrzymanie kary od stacji kontestowej są duże).
Mój sposób może wypacza nieco ideę zawodów, ale za to umozliwia podreperowanie osiagnięć na polu dx-owym.
73 Krzysztof
 
http://niedzwiada.nazwa.pl/pzk/sp8gsc/
SP8LBK
Startowałem w Zgorzelcu wraz kolegami i koleżanką pod znakiem SN6Z.

Maćku SQ8MZW, trafiłeś do bardzo dobrej "szkoły" i trzymaj sie jej jak najdłużej.
Za kilkanaście dni częśc CW więc już pakuj manatki i w drogę.
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
SQ8MZW
Witam

Na część CW pojadę pewnie tylko gościnnie z żoną. Niestety moja telegrafia nie jest jeszcze na takim poziomie, który pozwoli mi wystartować (wielkiego skupienia wymaga odbiór 10-12grup) Wink
Praca pod SN6Z to ogromna frajda. Spałem tylko 3h , tak mi się podobało i szkoda było czasu na sen. hehehe.
Tutaj krótka relacja z zawodów opisana przez Maćka SQ6MS: http://www.sp6zda...age_id=250
Edytowane przez SQ8MZW dnia 12/11/2009 14:41
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
sp8gsc
Niestety praca w CQWW na telegrafii wymaga znajmosci cw przyjmniej na poziomie 20 grup. Te zawody przez wiele lat uznawane były za nieoficjalne mistrzostwa swiata.
Poczatek częsci telegraficznej w sobote o 2 w nocy naszego czasu.
Tuz przed switem na 80m jak zwykle pewnie bedzie duzo stacji z Karaibów. Potem to juz Europa, a wiec mozna wyłaczac stację, az do popołudnia kiedy to może być cos z Oceanii.
73 Krzysztof
 
http://niedzwiada.nazwa.pl/pzk/sp8gsc/
sp8nth
Krzyś jesteś w błędzie !
wystarczy dobry program: CW Skimmer, CW Get, MixW, DM780 do odbioru telegrafii i zawody można obskoczyć nie znając telegrafii a przynajmniej nie z taka prędkością jak piszesz !!!
Grzegorz

Interesują cię konstrukcje krótkofalarskie ?
Zawsze znajdziesz coś ciekawego na:
www.sp8nth.ampr.org

www.sp8nth.ampr.org/max6_m.jpg
 
www.sp8nth.ampr.org
SP8LBK
Maćku nie bądź taki skromny. Żone jeśli musisz to oczywiście zabrać możesz.
To, że nie czujesz sie silny w odbiorze telegrafii nie zwalnia Cię z wielu przyjemnosci np:
1. robienia kanapek, herbary czy kawy
2. pomocy przy antenach i innych gratach, odpukać
3. a także siedzenia na stacji mnoznikowej i ciągłego kręcenia gałką, gdzie trzeba też czasem naprawdę "pokleić" znak i go zawołać jako nowy mnożnik
Ale najważniejsze - motywacja do nauki na dobrych wzorach oraz zobaczenie pracy na mocnej stacji contestowej pracującej na wynik.
Napisałem już wcześniej. Trafiłeś w bardzo dobre miejsce więc nie znarnuj tego.
Całą ekipę wraz z Romanem SP6RZ znam osobiscie już wiele lat więc przy okazji przekaz im moje pozdrowienia.
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
SQ8MZW
Witaj Andrzeju.

Oczywiście pozdrowię osobiście całą ekipę.Wink
Hehehehe, bardzo bym chciał popracować w części CW , naprawdę ale nie jestem jeszcze aż tak osłuchany, żeby dać sobie radę z "gęstą" atemosferą na pasmach. Na SSB jeszcze nie było tak źle. Miałem nawet godzinę gdzie zrobiłem ponad 150 QSO. Wiem, że to i tak nędzny wynik ale nigdy w życiu tylu łączności na godzinę nie zrobiłem. U Romana jest zawsze coś do zrobienia. Ale wszystko działa i praca to ogromna przyjemność.
W części SBB na koniec zawodów padł nam jeden z pedałów i mikrofon. (IMO zmęczenie materiału) Na jednym stanowisku trzeba było dokończyć na mikrofonie ręcznym....... masssakra po ponad 40h pracy z nożnym PTT. Kilka innych drobnych napraw też było w międzyczasie ale sprawne ręce Maćka SQ6MS dały rade.
Dzięki za słowa otuchy i mobilizacji.......... Bardzo chciałbym gościć w Zgorzelcu jak najczęściej. Ekipa nie narzekała na mnie hihihi i współpracowało się nam naprawdę dobrze. ........ może mój "inżynierski" łeb też do czegoś sie tam przyda, bo zawody zawodami ale i pracy przy sprzęcie z tego co widzę , też jest trochę.
Pozdrawiam Serdecznie Andrzeju Wink
Edytowane przez SQ8MZW dnia 14/11/2009 10:05
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
sp8gsc
sp8nth napisał/a:
Krzyś jesteś w błędzie !
wystarczy dobry program: CW Skimmer, CW Get, MixW, DM780 do odbioru telegrafii i zawody można obskoczyć nie znając telegrafii a przynajmniej nie z taka prędkością jak piszesz !!!
Grzegorz

Nie pomyslałem o tym, że można użyć programu. Owszem myślę, że można, ale nigdy tego nie próbowałem i nie wiem jak zachowa się w przypadku słabych sygnałow i dużego QRM na niskich pasmach.
Oczywiście można pracować na wyższych pasmach, gdzie jest pustawo z uwagi na aktualną propagację i tam praca z programem do odbioru cw mogłaby sie udać.
Co do szybkosci to byłbym jednak zdania, że większość stacji w tych zawodach pracuje z szybkościami powyżej 20 grup.
Edytowane przez sp8gsc dnia 18/11/2009 17:54
73 Krzysztof
 
http://niedzwiada.nazwa.pl/pzk/sp8gsc/
SP8LBK
Może wydawać się , że przysłowiowe "robienie kanapek" głownym operatorom to coś co przynosi ujme. Wg mnie jest wręcz odwrotnie bo najedzony i w porę napojony operator gwarantuje dobry wynik, mnie mysli w tym czasie o niczym innym tylko o zawodach i wyniku Smile A wynik jest wynikiemcałego zespołu także kucharzy i barmanów Grin

Dla początkujących telegrafistów proponuje proste rozwiązanie.
Nie wołać CQ tylko starać sie odbierać inne stacje wołajace CQ. Jeśli nie za pierwszym to za 2-3 razem złożymy jego znak i wówczas go wołamy. Takie stacje stoja na częstotliwości i jest bardzo dużo czasu na odebranie potrzebnych informacji.
Używając programu logujacego z aktualnymi bazazami danych w zawodach typu CQWW mamy w 99,9% prawidłowe podpowiedzi stref WAZ.
Chociaz nie zwalnia nas to z obowiązku odbioru nr strefy i sprawdzenia z tym co zostało "wpisane" przez program.
Darmowy obecnie program contestowy + aktualizacje jest do ściągnięcia z:
www.k1ea.com
W ten sposób, tylko kręcąc gałką i podglądajac dx-cluster jesteśmy w stanie zrobić w tych zawodach nawet kilkaset łącznosci na wielu pasmach i często z rzadkimi na codzień krajami.
Naprawdę, nie ma potrzeby nadawania CQ i umiejętnosci odbioru w tempie powyżej 20 gr/min.
Może i nie jest to to o co chodzi ale jest to także metoda do nauki telegrafii, oswajania sie na pasmach i umiejetności w pracy w zawodach.
Nie uzywajcie żadnych dekoderów CW bo to do niczego dobrego nie prowadzi a wręcz przeciwnie nie daje żadnej motywacji do nauki odbioru telegrafii.
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
SQ8GHY
Używanie dekodera do CW to wielka pomyłka. Zaliczenie tego typu łączności nie daje żadnej satysfakcji.

Już lepiej nauczyć się telegrafii i nie kaleczyć takimi programami tej emisji.

Do treningu polecam program Rufz.
Pozdrawiam
Łukasz
--
Zapraszam do Klubu SP8KAF
 
http://sp8kaf.com
sp8gsc
SP8LBK napisał/a:
Dla początkujących telegrafistów proponuje proste rozwiązanie.
Nie wołać CQ tylko starać sie odbierać inne stacje wołajace CQ. Jeśli nie za pierwszym to za 2-3 razem złożymy jego znak i wówczas go wołamy. .......
W ten sposób, tylko kręcąc gałką i podglądajac dx-cluster jesteśmy w stanie zrobić w tych zawodach nawet kilkaset łącznosci na wielu pasmach ....
Nie używajcie żadnych dekoderów CW bo to do niczego dobrego nie prowadzi ....[/b]

ad 1. No oczywiście tak mozna, ale jednak trzeba ten znak jakios odebrac. Własnie w ten sposób pracuję z tym, że wołam tylko te najciekawsze stacje no i raczej nie mam problemów z odebraniem znaku - hi
ad 2. skoro tak mówisz - to ja popieram.
Zreszta nigdy żadengo dekodera nie używałem bo i po co?
73 Krzysztof
 
http://niedzwiada.nazwa.pl/pzk/sp8gsc/
sp8nth
I tu jesteście w błędzie !!!
Nie będę specjalnie motywował, ale za przykład świadczący za programami dekodującymi podam dwa przypadki:
1. Krótkofalowcy DX-meni mający ponad 330 potwierdzonych, członkowie SPDX-klubu pokupowali sobie legalny program CW Skimmer.
2. Krótkofalowiec (znany mi osobiście) głuchy "jak pień" na skutek choroby startuje w zawodach CW i często plasuje się na czołowych pozycjach w klasyfikacji.

Nie każdy ma słuch muzyczny i nauczy się melodii a liczyć kropki i kreski przy prędkości 25 czasem 30 grup w zawodach to porażka.

Więcej szacunku Panowie Telegrafiści dla tych co radzą sobie w inny sposób.

pozdrawiam
Grzegorz

Interesują cię konstrukcje krótkofalarskie ?
Zawsze znajdziesz coś ciekawego na:
www.sp8nth.ampr.org

www.sp8nth.ampr.org/max6_m.jpg
 
www.sp8nth.ampr.org
SQ8GHY
Nie porównujmy telegrafii do emisji PSK czy RTTY, gdzie do odbioru konieczne jest posiadanie programu.
Oczywiście Grzegorz masz racje, jeżeli ktoś ma jakiekolwiek problemy z odbiorem to tego typu narzędzia jak CW Skimmer doskonale się do tego nadają.

Niestety nie wszyscy pamiętają że telegrafia to coś więcej niż tylko odebranie ciągu znaków.

Pozdrawiam
Łukasz
--
Zapraszam do Klubu SP8KAF
 
http://sp8kaf.com
sp8gsc
No i po CQ WW
3 nowe kraje na 80m. Dwa z Karaibów a jeden z Afryki.
Tradycyjnie słyszałem na 80m - strefę 3, ale baaardzo słabo i nie na jego freq, a także fragmenty znaku XE2GG. Niestety nie do zrobienia - warunki zbyt słabe.
Duzo mało ciekawych stacji i raczej sporo duzo wołajacych te ciekawsze - coraz trudniej cos dorobic.
VK9X w ogóle nie słyszałem na 80m - kiepska ekspedycja
======edit====
jednak pokazali sie i pracowali dość długo, wiec udało się zrobić
Edytowane przez sp8gsc dnia 06/12/2009 12:34
73 Krzysztof
 
http://niedzwiada.nazwa.pl/pzk/sp8gsc/
SP8LBK
Mnie w czwartek złożyła grypa i nie mialem sily bardziej powalczyć ale nie moglem sobie odmówić paru godzin przyjemności.
Wcześniejsze pomiary analizatorem vertikala GP-7 by SP7GXP wskazywały na poprawność pracy na... 80m. Wiadomo, że przy takiej długości (wysokości) antena będzie moło skuteczna, tym bardziej, że stoi w ogrodzie na 4 metrowej rurze.
Wcześniej zrobiłem na niej bez problemu kilka QSO po Europie mocą 150W.
Pare godzin przed słyszę na tym vertikalu kilka stacji amerykańskich i kanadyjskich. Stroję PA i wołam. Po 1-2 zawołaniach są odpowiedzi z USA i VE z raportami od S5-S9.
Zaczynaja się zawody. Rozpoczynam na 80m.
Przez 1,5 godziny robie
53 QSO 10 stref i 28 krajów.
Słyszałem bardzo wiele dalekich stacji ale nie dowołałem się.
I koniec. Coś zaczyna sie wzbudzać przy mocy 500W.
Antena na 80m ma rezonans na 3,7MHz a subpaśmie CW SWR dochodzi do 1,5-1,7.
Zakładanie ferrytów na kable nie pomaga więc idę na 40m.
Warunki wspaniałe. słychać z dobrymi sygnałami "prawdziwe" DXy.
Praca na CQ okazuje sie mało skuteczna. Po 10-15 minutach wołania 2-3 QSO. Zaczynam kręcić gałką i wołać.
Z silną grypą, głową w radiu i pracą z doskoku na
40 m robię:
358 QSO
29 ZONE
102 DX
Wynik za 40 m to ok. 100.000 pkt.
Zaliczone strefy: 2, 4-5, 7-11, 14-22, 24-24, 28-30, 33, 35, 37-40.
Sprzęt: FT-1000D - FL-2100B - GP-7
Te 500W to jednak mało bo była szansa dorobić jeszcze 10-15 mnożników które dobrze słyszałem.
Ale nasze Big Guny też sie do wielu nie dowołały co jest też normalne.


Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
sp8gsc
SP8LBK napisał/a:
Słyszałem bardzo wiele dalekich stacji ale nie dowołałem się.....
...Te 500W to jednak mało bo była szansa dorobić jeszcze 10-15 mnożników które dobrze słyszałem.....

ad 1 Byłbym zainteresowany listą tych stacji z podaniem znaku i pasma
ad 2 To dla wielu i tak na razie nieosiągalny pułap aczkolwiek oczywiscie jest teoretyczna mozliwość używania legalnej mocy 1500W output - tylko trzeba mieć odpowiedni wzmacniacz i odpowiednie warunki, żeby takiej mocy użyć, bo w bloku to raczej niemozliwe chyba ze przez kilkanacie sekund od czasu do czasu, żeby sie sąsiedzi nie zorientowali i nie wkurzyli czestymi zakłoceniami (tak raz na tydzien to sie nie skapuja).
Ja byłbym jednak za stosowaniem 100W output i dobrych anten.
A jak nie mozna sie dowołać to w tym cały urok, wiecej zostanie do zrobienia w przyszłosci i w lepszych warunkach moze sie udać.
Jednak powyższe uwagi raczej maja sie nijak do tematu CQWW, wiec kończe.
73 Krzysztof
 
http://niedzwiada.nazwa.pl/pzk/sp8gsc/
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.76
17,148,461 unikalne wizyty