Zobacz temat
OT20 PZK » Inne » Zawody
 Drukuj temat
Lubelski Maraton UKF 2011
sq8pkk
Jeśli można...
Widzę, że się załapałem do grona "szczęśliwców".
Chciałbym powiedzieć, że nie jestem członkiem KAF, nie znam organizatorów i nie widzę powodów do tego żeby mnie faworyzowali w jakikolwiek sposób. Jeśli mnie pamięć nie myli to łączność z KAF przeprowadziłem po usłyszeniu jego wywołania a PAI odpowiedział na moje. Krzysztof OHR też złapał obie (sądząc po punktach) i może to naprawdę tylko kwestia lokalizacji i warunków bo rozstawiłem się tym razem niedaleko jego QTH.
Trochę szkoda, że organizatorzy nie reagują na to co się dzieje w tym wątku. Może sprawę dało by się wyjaśnić bez niepotrzebnych emocji Smile
Vy 73!
Paweł SQ8PKK
 
SQ8HNB
Pawle!
To też jak wyżej napisałem: "serdecznie gratuluję..." no i zazdroszczę.
A dla zaspokojenia mojej ciekawości, czy mógłbyś podać kwadraty z których w VIII turze pracowały stacje organizatorów?
 
sq8pkk
Ależ oczywiście. Oba znaki pracowały z kwadratu KO11JB. Nie wiem czy z różnych lokalizacji czy warunki w ciągu 10 minut się znacznie pogorszyły bo pierwsza łączność (18:08) była idealna a druga (18:20) już w znacznie gorszych warunkach. Być może tamten rejon został potem całkiem "odcięty" i stąd niemożność innych stacji z przeprowadzeniem łączności.
Vy 73!
Paweł SQ8PKK
 
SQ8HNB
Dzięki za informację.
Potwierdza ona jednak moją "teorię spiskową", w ostatnich turach pracuję z kwadratu KO11MB, wydaje mi się, że byłem bliżej i wyżej niż Ty. Na pewno w przynajmniej 1/5 dystansu łączności SP8PRL i SP8PAI. Z przykrością stwierdzam, że ani SP8KAF ani SP8PAI nie słyszałem.
Pozazdrościć strony odbiorczej Twojego sprzętu.
 
SQ8MFM
Dzięki Pawle za tę istotną informację, upewnia mnie ona tylko o słuszności moich podejrzeń. Tym bardziej, że przez przypadek usłyszałem kto pracował ze stacji mobilnej z zupełnie sąsiedniego kwadratu przed zawodami. Ja pracowałem z kwadratu KO11ne, przy maszcie telefonii komórkowej w Chojnie na zboczu opadającym w kierunku Lublina. Kwadrat KO11jb licząc od ich środków jest oddalony mniej więcej o 25 km, maksymalnie zaś licząc 30km. Takie odległości robi się na "ręczniakach" z anteny teleskopowej, szczególnie w terenie, gdzie nie ma zabudowy. Oczywiście jak ktoś chce... A ja z "teleskopówką" na zawody nie jeżdżę. Jak chcesz, to zerknij na fotki na naszej stronie klubowej. A zupełną ciekawostką jest to, że łączność z tą lokalizacją zrobił również SP8PRL choć nadawał z KO11rc . Fajny jest również zbieg okoliczności, że obie stacje pracowały z tego samego kwadratu, ale tego już nie skomentuję...
 
SQ8HNB
Dodam jeszcze, że faktycznie w VIII turze LM UKF pogoda się psuła. Od północnego zachodu nad Lublin nadciągała czarna chmura, ale nie przeszkadzało to w "bytowaniu" do końca trwania czasu zawodów i był jeszcze czas, żeby się bez pośpiechu pozbierać. Zwłaszcza, że wraz ze stacjami organizatora byliśmy na południe od Lublina.
 
sq8pkk
SQ8HNB napisał(a):

Dzięki za informację.
Potwierdza ona jednak moją "teorię spiskową", w ostatnich turach pracuję z kwadratu KO11MB, wydaje mi się, że byłem bliżej i wyżej niż Ty. Na pewno w przynajmniej 1/5 dystansu łączności SP8PRL i SP8PAI. Z przykrością stwierdzam, że ani SP8KAF ani SP8PAI nie słyszałem.


Bliżej i wyżej niż ja może tak ale... Jak sobie patrzę na mapę topograficzną tamtych okolic to pomiędzy kwadratami MB i JB jest jeszcze KO11KB, przez który idzie pas wzniesień sięgający miejscami 270mnpm. Może po prostu te wzgórza Cię skutecznie zasłoniły bo, paradoksalnie, byłeś za blisko?

SQ8MFM napisał(a):
Fajny jest również zbieg okoliczności, że obie stacje pracowały z tego samego kwadratu, ale tego już nie skomentuję...


Nie jest to chyba niezgodne z regulaminem.

Nie wiem... Nie lubię takiego bicia piany na forum szczególnie gdy piana leci tylko w jedną stronę cóż
Nie lepiej spotkać się np. przy ognisku i wyjaśnić wszystko face2face? Smile

Prezesie może zarządzisz jakiś biwak oddziałowy póki pogoda dopisuje? Wink
Vy 73!
Paweł SQ8PKK
 
SQ8HNB
Pracy kilku stacji z jednego kwadratu bym się nie czepiał.
Regulamin jest tak pomyślany, że w punktacji "automatycznie" nie daje do mnożnika własnego kwadratu. Preferowane więc są "wypady" zespołowe, co z drugiej strony przyczynia się do bliższej integracji braci krótkofalarskiej. Jak mi się tylko uda, to w teren zabieram ze sobą jeszcze kogoś innego --- TAKTYKA, bo każdy mnożnik jest ważny.
 
SQ8MFM
Nie czepiam się w ogóle pracy kilku stacji z tego samego kwadratu. Prawdopodobnie w następnych turach również i ja będę to praktykował. Nie czepiam się żadnego z uczestników zawodów. Regulamin jest do bani i pozwala, na różne "cuda-niewidy". I to właśnie organizatorzy, którzy nie są klasyfikowani i komisja zawodów powinni być ponad tym. Jednak to co się stało i praca z tego samego kwadratu dwóch stacji organizatora pociąga za sobą pewne implikacje. Dlatego też poprosiłem kolegę prezesa j/w. Nie używaj określenia "bicie piany". Zobacz na liczbę moich postów w ogóle. Stali bywalcy strony oddziałowej potrafią rozczłonkowywać zdania na pojedyncze wyrazy cytować i wypisywać całe tyrady. Czemu ich tu nie ma, czemu nie rzucą jednej z tych "trafnych" uwag? Jedynie Ty miałeś odwagę napisać coś konstruktywnego...? Dzięki i za to ale to trochę za mało

.....

Coś mi nie dawało spokoju w Twojej Pawle informacji o warunkach, które na tym dystansie nagle się pogorszyły (10min). Już wiem, kto nadawał pod znakami organizatorów...i Ty chyba też...
Edytowane przez SQ8MFM dnia 01/09/2011 18:32
 
sq8pkk
SQ8MFM napisał(a):

Coś mi nie dawało spokoju w Twojej Pawle informacji o warunkach, które na tym dystansie nagle się pogorszyły (10min). Już wiem, kto nadawał pod znakami organizatorów...i Ty chyba też...


Marku, nie wiem Smile Nie nagrałem tego "odcinka" i nie jestem w stanie przeanalizować. Naprawdę lepiej najpierw wyjaśnić wszystko (jak trzeba oficjalnie to oficjalnie, jak nie trzeba to i lepiej) niż snuć teorie (być może prawdziwe). Ja ze swojej strony obiecuję że za tydzień po raz kolejny poszukam dobrego miejsca i postaram się dać z siebie wszystko, a z eteru wszystko co się uda zabrać Wink
Vy 73!
Paweł SQ8PKK
 
sq8nxk
widzę ze sama idea maratonu i zdrowa rywalizacja nie jest tu najważniejsza niewarto w przyszłosci organizowac tego typu zawodów mozna sobie zaoszczędzić kłopotów nie uczestnicze w maratonie i czytajac posty utwierdzam sie w tym przekonaniu jednak kf jest przyjemniejszy atmosfera przypomina debaty na wieskiej ,wielka szkoda bo idea jest piękna .faktycznie moze regulamin jest niedoskonały jak widac trzeba nad nim popracować pozdrawiam wszystkich krótkofalwców 73
 
sp8nth
Jestem najmniej zainteresowany tematem jednak postanowiłem zabrać głos być może moje zdanie da komuś do myślenia.
Zawody UKF to trudna działka gdyż ograniczenia terenu i mały zasięg uniemożliwiają kontakt - każdy z każdym. Z założenia takie zawody powinny mobilizować uczestników do pracy nad systemami antenowymi a nie zachęcać do działań polegających na sprytnych sztuczkach jakie to miały miejsce w ostatniej turze.

Dlatego też aby zwiększyć atrakcyjność zawodów, oraz poprawić zainteresowanie oraz zmobilizować młodzież i nie tylko do wysiłku proponuję w następnym roku zmienić regulamin w zakresie punktacji a konkretnie punkty liczyć za odległość pomiędzy lokatorami wymienianymi podczas trwania łączności bez jakiegokolwiek mnożnika.
Wtedy będzie wyścig kto dalej pojedzie w teren, kto będzie miał lepszą antenę i więcej kilometrów zrobi.
Poza tym stacje organizatora powinny być tak samo traktowane jak pozostali bez jakichkolwiek wyróżnień i nie powinny być klasyfikowane.

pozdrawiam
Grzegorz
Interesują cię konstrukcje krótkofalarskie ?
Zawsze znajdziesz coś ciekawego na:
www.sp8nth.ampr.org

[img]http://www.sp8nth.ampr.org/max6_m.jpg[/img] is not a valid Image.
 
www.sp8nth.ampr.org
sq8pkk
sp8nth napisał(a):
Dlatego też aby zwiększyć atrakcyjność zawodów, oraz poprawić zainteresowanie oraz zmobilizować młodzież i nie tylko do wysiłku proponuję w następnym roku zmienić regulamin w zakresie punktacji a konkretnie punkty liczyć za odległość pomiędzy lokatorami wymienianymi podczas trwania łączności bez jakiegokolwiek mnożnika.
Wtedy będzie wyścig kto dalej pojedzie w teren, kto będzie miał lepszą antenę i więcej kilometrów zrobi.

pozdrawiam
Grzegorz


Widzę jeden problem. Taka punktacja siłą rzeczy wykluczy z rywalizacji osoby, które z różnych powodów nie mogą/nie chcą jeździć po świecie i teraz pracują z domu. Jedna stacja z przykładowego Chełma czy Zamościa rozniesie Lubelaka bo za każdą łączność z Lublinem będzie miała kilkadziesiąt punktów podczas gdy ten miejscowy dostanie kilkadziesiąt za tą jedną i po kilka za całą resztę zrobioną ze stacjami ze swojego miasta. Gdyby struktura uczestników była bardziej rozproszona terenowo...
Ale pomysł ciekawy Smile
Może podzielić punktację ze względu na kategorię i kat. A czyli pracę ze stałego QTH liczyć po teraźniejszemu a B wg kilometrów?
Czasu jest jeszcze dużo i na pewno jakiś kompromis uda się wypracować Smile
Vy 73!
Paweł SQ8PKK
 
sp8hpw
Rzeczywiście jest problem z regulaminem, nie jest on doskonały, system punktacji też pozostawia wiele do życzenia. Sprawą LM UKF jako Zarząd na pewno zajmiemy się, gdyż odebrałem dużo telefonów i kilka maili gdzie wprost powiedziano mi, iż zgłaszają to do Prezesa Oddziału. Chciałem też dodać, iż treść tych maili i telefonów była bardzo różna, a nawet krańcowo różna. Co ciekawe, nie otrzymałem żadnego maila ani telefonu od operatorów stacji SP8KAF i SP8PAI. Czyżby byli nieświadomi dyskusji jak się toczy? Z tego względu, w czasie ostatniego (1 września) komunikatu radiowego poinformowałem, iż zajmiemy się tym (zgadzam się, że było to ogólne ale obecnie rozstrzyganie publiczne bez rozpoznania stanowisk stron nie byłoby właściwe).

Jeśli chodzi o moje prywatne zdanie dotyczące regulaminu, to przychylałbym się do zdania Marka MFM, że stacje organizatora powinny dawać taką samą ilość punktów jak pozostałe stacje. Powinny być oddzielnie klasyfikowane, z podaniem ilości łączności i uzyskanych mnożników. To zmniejszyłoby moim zdaniem możliwość manipulacji. I jeszcze jedno - ze względu na przyzwoitość stacje organizatora powinny nadawać CQ i powinien być podany zespół operatorów lub operator każdej z tych stacji.

Pozdrawiam
Jurek, SP8HPW

Połączony z 03.09.2011 08:40:
Witam ponownie,
Oczywiście Grzegorz SP8NTH zgłosił propozycję takiej samej punktacji dla wszystkich stacji.
Jurek, SP8HPW
Edytowane przez sp8hpw dnia 03/09/2011 08:40
 
sq8nxk
co do punktów za odległosc to faktycznie mimo pewnej logiki nie bedzie sprawiedliwe , sprawe mnożników rozwiązac można w ten sposób by w drodze losowania z uczestników maratonu lub innych opraowań po jednej turze pewne stacje dawały by mnożniki wg ustalonego regulaminu lecz dopiero po zakonczonej turze to by mobilizowało do robienia łaczności z jak największa ilosci stacji bo niewiadomo która da mnożnik , może ktos powie ze zbyt wiele przypadków by decydowało o kolejnosci lecz zapewniam ze rywalizacja byłaby zdrowsza , losowanie przeprowadzić tylko w obecnosci zarządu i komisji zawodów np w czasie spotkania ot, kolejna tura inne mnożniki plus ew inne punkty np od organizatora wg oddzielnych opracowań .nie zapominajmy ze to zawody jak w sporcie często zależy od losowan i szczescia ,lecz stacje robiace wiele łacznosci beda miały czołowe miejsca a raklamcje to mozna mieć tylko wyłacznie do siebie ew.d losowania lub do komisji losujacej .myśle wspólnie mozna wypracowac regulamin który zostanie zaakceptowany by był jasny i czytelny pozdrawim wszystkich 73
 
SQ8MFM
Ludzie, przecież na dzisiaj to nie o to chodzi. Stacje organizatora nie są i tak klasyfikowane. Część stacji wysyła logi tylko do kontroli. Czyżby umknął Wam wątek? To nie uczestnicy zawodów zawinili, tylko organizatorzy, którzy chcieli mieć wpływ na klasyfikację, albo ktoś kto posługiwał się znakami tych stacji. Obie stacje organizatora ulokowały się w jednym kwadracie i zrobiły w sumie 7 łączności, w tym 6 łączności z wybranymi trzema stacjami i jedną łączność, do której doszło przez "wyrwanie" niemal stacji organizatora z łączności z takim właśnie "wybrańcem". A potem zamilkły. (Żeby nie było niedomówień - nie mam żadnych pretensji do operatorów tych trzech stacji ) Czy to tak trudno pojąć? Nie rozwadniajcie, proszę tematu. Będzie czas na dyskusję nad regulaminem, jeżeli dojdzie do kolejnej edycji maratonu, a liczę na to, że dojdzie, bo mnie też się ta idea podoba i nie tylko mnie. I jeżeli dotychczasowi organizatorzy nie będą kontynuować, to znajdzie się ktoś kto przejmie pałeczkę. Nie mam zamiaru jednak tolerować najzwyklejszego draństwa, i tyle.
 
sq8pkk
SQ8MFM napisał:
Ludzie, przecież na dzisiaj to nie o to chodzi.


Wiesz Marku... Tak się właśnie zaczynam zastanawiać o co chodzi.

SQ8MFM napisał:
Stacje organizatora nie są i tak klasyfikowane. Część stacji wysyła logi tylko do kontroli. Czyżby umknął Wam wątek? To nie uczestnicy zawodów zawinili, tylko organizatorzy, którzy chcieli mieć wpływ na klasyfikację, albo ktoś kto posługiwał się znakami tych stacji. Obie stacje organizatora ulokowały się w jednym kwadracie i zrobiły w sumie 7 łączności, w tym 6 łączności z wybranymi trzema stacjami i jedną łączność, do której doszło przez "wyrwanie" niemal stacji organizatora z łączności z takim właśnie "wybrańcem". A potem zamilkły. (Żeby nie było niedomówień - nie mam żadnych pretensji do operatorów tych trzech stacji ) Czy to tak trudno pojąć?


Ok. Ale chcesz żeby wypracować lepszą formułę prowadzenia zawodów żeby zapobiec podobnym sytuacjom czy żeby teraz personalnie komuś dokopać? Bo mam taki dylemat po lekturze Twoich wpisów. cóż Tu chyba nie chodzi o polowanie na czarownice. Przynajmniej mi się tak wydaje.

SQ8MFM napisał:
Nie rozwadniajcie, proszę tematu. Będzie czas na dyskusję nad regulaminem, jeżeli dojdzie do kolejnej edycji maratonu, a liczę na to, że dojdzie, bo mnie też się ta idea podoba i nie tylko mnie. I jeżeli dotychczasowi organizatorzy nie będą kontynuować, to znajdzie się ktoś kto przejmie pałeczkę.


Nikt tematu nie rozwadnia tylko próbujemy się zastanowić czy i jak poprawić sytuację. Czas na dyskusję jest imho właśnie teraz. Do startu następnej edycji pozostało raptem 4 miesiące i to wcale nie jest za dużo czasu na "konsultacje społeczne". Kiedy chcesz o tym dyskutować? W styczniu, na czwartkowym komunikacie, 2 dni przed pierwszą turą?

Połączony z 03.09.2011 21:19:
sq8mxs napisał:
Pawle SQ8PKK - mylisz się bardzo w swoim rachunku matematycznym. Zauważ że w ostatnich turach prym wiodą stacje z poza Lublina (jest ich dużo więcej). W takiej sytuacji to stacje lubelskie miały by więcej punktów niż stacje z poza Lublina.


Może to też jeden z efektów dyskusji wokół zawodów, która już nie pierwszy raz w tym roku się pojawia. Wątek ztcp był już czyszczony dość mocno. Ludzie czytają i może się niektórym przestaje chcieć uczestniczyć w czymś co daje później przyczynek do kłótni. A może to tylko wakacje i we wrześniu Lublin znów zaistnieje gremialnie w eterze Smile

sq8mxs napisał:
raport 22 i zastanawianie się czy zaliczą QSO czy nie), również strategią mogła być Pawle Twoja praca z anteny umieszczonej na parapecie w domu (czy mam mieć pretensje do Ciebie, że przez to SP8PRL stracił dodatkowe punkty).



Mogłem nie brać udziału wtedy w zawodach. Ale chciałem spróbować. Użyłem tego co miałem i całą godzinę pilnie starałem się robić łączności. Żona może potwierdzić Wink Moją strategię opisałem kilka wpisów wcześniej hejka
Edytowane przez sq8pkk dnia 03/09/2011 21:19
Vy 73!
Paweł SQ8PKK
 
SP8BWR
Rozwadniając wątek, jak to powiedział kol. SQ8MFM, uważam, że stacje (znaki) organizatora powinny mieć "psi obowiązek" pracować od "kropki do kropki" czyli przez pełną godzinę i to na wcześniej podanych kanałach. Te częstotliwości (kanały) powinny być typowe czyli dostępne również dla Kolegów wyposażonych w urządzenia z kwarcową obsadą kanałów np 145,250, 145,300, 145,400 i.t.d. Tam właśnie powinno być słychać ich CQ.
Dziadek Andrzej SP8BWR
www.sp8bwr.com
 
http://www.sp8bwr.com
SQ8MFM
O, i to już jest sformułowany (oczywiście zwroty w ".." należy przełożyć ze standardowego na bardziej formalny Wink ), gotowy punkt regulaminu LM UKF, drodzy obecni, albo przyszli organizatorzy zawodów.
 
M0WQX
W regulaminie zawarto sformułowanie, iż stacje organizatora dają 5 pkt. Oznacza to tylko tyle ,że największe polowanie będzie właśnie na te stacje. Jest to swoista zachęta do szukania właśnie tych stacji.
Z tąd też obowiązek dbałości, aby te stacje były najlepiej słyszalne i najbardziej aktywne i najbardziej zainteresowane łacznościami.

Chociaż.. być może się mylę...
 
http://www.pzk.lublin.pl
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 7.92
17,759,328 unikalne wizyty