Zobacz temat
 Drukuj temat
Czy na 2m/70cm jest ruch w eterze?
sp8ufm
Witam serdecznie!

Tydzień temu udało mi się okazyjnie kupić skaner Alinco DJ-X3 E.
I od tego czasu siedzę sobie i skanuję 144-146 MHz i 430-440 MHz.

No i niemal cały czas cisza - nie licząc czwartkowego komunikatu na przemienniku SR8L, który z powodu (prawdopodobnie) mojego błędu w ustawieniach odbioru był kompletnie niezrozumiały.

Tak więc... nie wiem czy te pasma świecą pustkami czy też to ja oczekuję zbyt dużo od zwykłego ręczniaka?
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Po tygodniu doczekałem się aktywności na 145,455 MHz
Czyli odbiornik jednak sprawny Smile Uff... kamień z serca!

Przepraszam za niepotrzebne zamieszanie. Temat do zamknięcia Smile
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Witam Tomku. Trochę kolegów pracuje na UKF-ie, zarówno na przemiennikach jak i kanałach simpleksowych. Mamy teraz sezon wakacyjny i urlopowy więc napewno łączności jest mniej.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
Witaj!

Dziękuję serdecznie Arku za rozwianie moich wątpliwości. Odbiornik jest z drugiej reki i bałem się, że jest uszkodzony. Stąd po tygodniowym, bezskutecznym słuchaniu w akcie desperacji napisałem swój post.

Co więcej - w akcie desperacji by upewnić się gdzie tkwi problem kupiłem przez Internet antenę typu Discone by zwiększyć zasięg odbioru.

Tak czy siak i tak ją wykorzystam do mojego drugiego zakupionego przez internet odbiornika Uniden UBC785XLT, którego spodziewam się na dniach.

Jak będzie się coś działo ciekawego na UKF, to pomyślę o reaktywacji swojego znaku Smile
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Akty desperacji idą w dobrym kierunku - skaner, odbiornik. Oby jak najszybciej transceiver nie tylko na UKF ale i na fale krótkie. Na UKF-ie szaleństwa nie ma, choć nie jest tak, że cisza zupełna, na KF-ie raczej się nie zanudzisz. Miłej zabawy.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
Oby! Niemniej szybko to nie nastąpi. Nie tylko ze względu na finanse, ale w szczególności ze względu na specyficzną bryłę budynku mieszkalnego. Instalacja anten(y) KF ze względu na jej gabaryty oraz wspomnianą nietypową bryłę budynku mieszkalnego wydaje się co najmniej trudna.

Ja się zastanawiam czy i jak uda mi się zainstalować wspomnianą wyżej antenę Discone pracującą w zakresie 50-1300 MHz? Myślę, że w przyszłym tygodniu będę umiał powiedzieć coś więcej na ten temat. Najpierw muszę ją otrzymać i zobaczyć by móc zdecydować się na jej instalację lub zwrot.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SQ8RAY
Witam serdecznie,
Już ósmego września kolejna tura Lubelskiego Maratonu UKF.
Na pewno będzie czego posłuchać, jeśli tylko propagacja dopisze Smile
Do sprawdzenia odbiornika polecam satelity meteorologiczne NOAA, przesyłają obrazy w okolicach 137MHz, chyba to było 137.100 i 137.620 MHz, co najmniej kilka razy dziennie można je odebrać, nawet z "parapetu".
http://hamspirit..../noaa.html
Pozdrawiam,
Piotrek SQ8RAY
ex. SP8-20-069
 
http://hamspirit.com/sp8-20-069
sp8ufm
Dziękuję Piotrze za informacje. Niestety nie wiem czy uda mi się posłuchać maratonu, gdyż w każdy weekend wyjeżdżam na wieś. No, ale postaram się posłuchać eteru w okolicy Ludwina. Może usłyszę coś ciekawego?
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Tomku, ja lipcową turę maratonu "obskoczyłem" z działki koło Krasnego i w sumie czyba AŻ sześć łączności zrobiłem, praktycznie na ręcznej antenie, więc jak tam słychać to i w okolicach Ludwina będzie. Co do anteny pracującej w zakresie 50-1300MHz to do skanera pewnie się nadaje, do pracy nadawczej już raczej nie, a napewno nie z taką skutecznością jak anteny na konkretne pasma.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
No to poprawiłeś mi nastrój, zwłaszcza po dzisiejszej ciszy w eterze, gdzie nawet nie słychać QRM'ów, którymi tak się delektowałem przez ostatni tydzień Wink
Jedynie wczoraj na 145,450 MHz grupa kolegów zorganizowała sobie wieczorną pogawędkę, dzięki czemu miałem okazję sobie potestować urządzenie i dostroić skaner Smile A tak poza tym? Ciągła cisza! :/

Co do anteny to masz rację. Niby sprzedawca napisał, że "Można ją używać też jako antenę nadawczą", to tak samo jak Ty jestem sceptyczny co do tych zapewnień. Tzn. pewnie można ale nie sądzę, że w pełnym zakresie 50 - 1300 MHz.

W weekend z ciekawości sprawdzę czy i co słychać w eterze nad Rogóźnem. Możliwe, że będę miał wtedy dwa urządzenia i będę mógł je sobie porównać Smile
Kilka lat temu na swoim DEGENIE DE1103 słyszałem stamtąd jednego z kolegów pracującego z samego Ludwina. Niestety - dziś nie pamiętam jego znaku. Była to łączność na 3,5 MHz. Przy takiej odległości odbierałem jego sygnał na fali przyziemnej. Wniosek z tego taki, że nie jestem w tym rejonie jedyny Wink

Może w weekend ujawni się więcej kolegów z tego rejonu? Smile
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Na pasmach słyszałem kolegów pracujących z działeczek nad jeziorami więc spokojnie powinieneś kogoś usłyszeć. A swoją drogą to co stoi na przeszkodzie byś, jak to określiłeś, reaktywował swój znak? Na forum się nim posługujesz, ale jeśli masz nieważne pozwolenie to nie powinno być problemu z jego odnowieniem, a koszt niecałych 90-ciu złotych raczej jest do przełknięcia. No chyba, ze wcześniej Twój znak przyznają komuś innemu.
Ja proponuję dwie rzeczy:
1. Odnowić zezwolenie w UKE.
2. Zakupić choćby najprostsze radio nawet tylko na UKF i działać, choć na KF-ie więcej możliwości.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
Co stoi na przeszkodzie? Niepohamowany apetyt i skromne środki finansowe. Tzn. jak wydać pieniądze to na jedno dobre urządzenie a nie na kilka różnych.

Niemniej dojrzewam do tego aby odtworzyć swoją licencję. Może w końcu dojrzeję? Wink

Z innej beczki właśnie zaprogramowałem Unidena UBC785XLT. Niestety - na obu częstotliwościach głucha cisza :/
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Małe ręczne radio na 2m i 70cm kupisz za ok. 150zł, spokojnie na początek wystarczy. Licencja koszt niecałych 90zł na kolejne 10lat.

Na jakich obu częstotliwościach programowałeś unidena?

Jutro, jak w każdy czwartek, o 21:00LT komunikat na przemienniku SR8L więc spokojnie więcej kolegów będziesz mógł usłyszeć.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
Na 144,000-146,000 MHz i 430,00-440,000 MHz.
Teraz na 145,450 koledzy sobie rozmawiają i mam okazję do podstrojenia sobie radia.

Pamiętam o jutrzejszym komunikacie na SR8L, ale dzięki za przypomnienie Smile

Widziałem ceny urządzeń na Allegro, tak więc mam orientację co do aktualnych cen Smile

Tylko... właśnie przerabiam stratę 450 zł. Najpierw kupiłem skaner Alinco DJ-X3 E, by tydzień później kupić Unidena UBC785XLT za 750 zł. Znowu okazało się, że chytry traci dwa razy. Dlatego nie chciałbym ponownie przerabiać tego tematu przy radiostacji. Wolę dozbierać i kupić coś lepszego Smile
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8gsc
Ja nie jestem entuzjasta pracy na UKF, a jesli juz to albo lokalnie w celu poszukiwania lub oferowania pomocy albo wyczynowo na antenach kierunkowych. Lokalna praca na UKF to w zasadzie przedszkole, natomiast dx-owa na UKF wymaga sporych nakładów na "prawdziwe" anteny tj wieloelementowe anteny yagi najlepiej w sfazowanych zestawach. Pośrednim rozwiązaniem i moim zdaniem najlepszym jest praca na KF. Gdzie przy prostej antenie drutowej np 2 x 10m mozna robic łączności nie tylko krajowe (w dzien na 7 MHz) ale także z wieloma krajami Europy, a przy wiekszym doswiadczeniu także dx-owe. Taka antena tez znakomicie pracuje na 21MHz. Trzeba tylko nazbierać na transciver KF, co nie jest az tak trudne jak by sie wydawało. Są różne mozliwości - nie tylko zakup nowego w sklepie za "kosmiczne" pieniadze.
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
sp8ufm
Witaj Krzysztof!

Masz sporo racji w tym co napisałeś. Natomiast, ja trochę inaczej patrzę na fale i poszczególne częstotliwości radiowe i możliwości jakie one oferują. Inne możliwości mają fale długie, inne średnie, inne krótkie a jeszcze inne UKF i VHF.

Wszystkie mają wady i zalety. Nie ma fal lepszych i gorszych. Jedne mają zastosowanie do łączności dalekosiężnych, a inne - do przesyłania dużej ilości danych (np. obrazu i dźwięku TV z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii - w tym HD).

Pytanie więc brzmi - co chcemy nadawać lub/i odbierać? Wtedy w zależności od potrzeb (oraz ewentualnie posiadanych uprawnień) wykorzystuje się odpowiednie do tego pasma.

KF-u słucham na DEGENIE DE1103 od 2009 roku. Moim zdaniem jest to małe radyjko o imponujących - jak na swoją konstrukcję - możliwościach. Niestety - nie nadaje się ono do słuchania stacji spoza Europy. Niemniej Europę zwłaszcza na 7 MHz słychać bardzo dobrze. O dziwo - 14 MHz już nie. No, ale czego wymagać od radia, które wygląda na radio "plażowe"? Możliwość instalacji zewnętrznej, załączonej anteny niby jest, ale przyznam, że niewiele, albo wręcz nic ona nie daje.

Zmieniając temat - wczoraj odebrałem z firmy kurierskiej antenę bazową Discone. Czy koledzy mogliby mi polecić kogoś kto mógłby odpłatnie instalacji tej anteny na balkonie?
Jest to "goła antena" tj. bez masztu, kabla koncentrycznego oraz wtyków. Tak więc te elementy będę musiał zakupić, najchętniej od montera.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq7ai
Witam
Obecnie radio można kupić okazyjnie za niewielkie pieniądze. Ja parę dni temu sprzedałem samochodową Motorolę (2m) za 200zł. Na KF też można coś niedrogo kupić. Niedawno kolega z Niska zakupił TRX na KF za niewielkie pieniądze (nieco ponad 1k zł), nowy produkcji wschodniej. Tu link z prób:

http://www.youtub...Pz68Eqdlfw
 
http://sq7ai.i8p.eu
SP8BWR
Witaj Tomku. Nie chcę Cię "dołować" ale z Twoich postów wynika, że w ostatnim czasie wydałeś na "wynalazki" 450 + 750 = 1200zł. Za taką cenę można dostać radio KF z tzw drugiej ręki i to radio o całkiem dobrych parametrach. Zresztą sam zobacz np ten link http://www.gielda...p?id=24240 W takim przypadku masz na czym słuchać a za dni parę masz możliwość nadawania. Sprawa anteny to bajka na inną "dobranockę" ale do słuchania starczy kilka metrów drutu. Powodzenia.
Dziadek Andrzej SP8BWR
www.sp8bwr.com
 
http://www.sp8bwr.com
sp8ufm
Witam serdecznie Panie Andrzeju! Smile

Nie zdołował mnie Pan. Ten Alinco to rzeczywiście zabawka i na dniach wystawię go na giełdę. Natomiast, Uniden to już wyższa klasa. Słuchałem na nim ostatniego czwartkowego komunikatu i jakość odbioru rzeczywiście jest bardzo dobra.

Ale generalnie ma Pan rację. Nic nie stoi na przeszkodzie aby pożegnać się z zabawkami i pomyśleć o czymś bardziej profesjonalnym. I dlatego serdecznie dziękuję za linka Smile Jeszcze dzisiaj napiszę w tej sprawie do sprzedawcy.

Dziękuje również koledze SQ7AI za cenne uwagi. Rzeczywiście ceny sklepowe wydają się kosmiczne. Natomiast w tych sprawach Allegro wolałbym omijać dalekim łukiem, dlatego dziękuję za podzielenie się cennymi informacjami.

Jestem teraz w tracie wypełniania dokumentacji do UKE celem "odświeżenia" licencji. W poniedziałek po pracy wysyłam ją do UKE. Jeżeli nic niespodziewanego się nie wydarzy, to zapewne niedługo usłyszymy się w eterze Smile
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SP8BWR
Tomku, kiedy i jaką decyzję podejmiesz to jest pochodną możliwości i priorytetów jakie sobie ustawisz. Na razie to proponuję Ci środek zastępczy czyli tzw "erzac" a jest nim słuchanie tego co dzieje się na pasmach za pomocą komputera i serwerów SDR. Zacznij od naszego serwera z Zielonej Góry http://websdr.sp3...a.pl:8901/ w godzinach popołudniowych posłyszysz stacje pracujące na 80m a przez cały dzień 40m chodzi całkiem znośnie. W komputerze trzeba mieć zainstalowanego Flasha w najnowszej wersji i oczywiście jakąś kartę dźwiękową.
Dziadek Andrzej SP8BWR
www.sp8bwr.com
 
http://www.sp8bwr.com
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.30
17,773,985 unikalne wizyty