Zobacz temat
 Drukuj temat
Czy na 2m/70cm jest ruch w eterze?
sp8ufm
No i to jest bardzo dobry pomysł! Serdeczne dziękuję Panie Andrzeju za kolejne cenne linki Smile Te propozycje wydają się idealne jak na moje warunki. Mój balkon jest ostatnim w pionie. Nade mną jest jeszcze jedno piętro, ale nie ma tam już żadnego balkonu. Co ciekawe - balkon jest zadaszony. Natomiast, dach pokryty jest blachą i jakimś wypełniaczem. Idealnie nadaje się on do tego aby postawić tam antenę magnetyczną. Nie stanowią problemu także ewentualne przeciwwagi (choć akurat te modele anten - z tego co widzę - ich nie mają, ale to mało istotne).

Dziękuję Arku za namiary na sklep. Konwerter jest mi niezbędny aby móc wykorzystać ta samą antenę do dwóch urządzeń tj. radiotelefonu na UKF oraz skanera. Większość urządzeń ma złącze UC1, podczas gdy ja mam przewód zakończony wtyczką BNC. No... chyba, że uda mi się kupić radiotelefon z gniazdem BNC. Przyznam, że nie spotkałem się z takim rozwiązaniem i nie wiem czy takie w ogóle są (jeśli kiedykolwiek były?) produkowane. Niemniej nie tym będę się kierował przy zakupie radia, bo to hm... wydaje się sprawą drugorzędną.

Na razie regularnie przeglądam giełdę krótkofalarską oraz portale aukcyjne w poszukiwaniu przewoźno-stacjonarnego duobandera na UKF. Niestety - jak uda mi się znaleźć coś interesującego, to albo zbyt drogie albo właśnie sprzedane. No nic... szukam więc dalej.

Co do urządzenia na KF - to najpierw chcę zainstalować wielopasmową antenę, by zdecydować się na jego zakup. No bo inaczej obawiam się, że w przypadku niemożności jej instalacji urządzenie KF będzie nieużywanym i kurzącym się elektronicznym pudłem. A tego chciałbym uniknąć.

Podsumowując - swoje inwestycje i prace podzieliłem na kilka etapów i po kolei je realizuję.

Pierwszy etap - to instalacja anteny na UKF. Ten etap wczoraj został zrealizowany.

Drugi etap - zakup duobandera na 144/430 MHz

Trzeci - zakup i instalacja anteny na KF

I czwarty i zarazem ostatni - zakup urządzenia na KF.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Mimo propozycji Andrzeja z antenami samochodowymi, dalej będę się upierał przy jakiejkolwiek antenie choćby typu long wire, zrzuconej z balkonu do drzewa. Testowałem na balkonie właśnie antenę samochodową podobną do Outback 1899, modelu akurat nie pamiętam, i jej skuteczność szczególnie na niższych pasmach była kiepska. Dipol półfalowy na 80m ma około 40m, a te anteny 1,5 do 2m. Rozumiem że masz ciężko z zamontowaniem konkretnej anteny, ale obawiam się, że praca z samochodowej anteny zamontowanej na balkonie na nizszych pasmach będzie daleka od tego co oczekujesz. To ostateczne rozwiązanie jeśli faktycznie inne w ogóle w grę nie będa wchodziły. Wstrzymaj się z decyzjami, odezwiesz się na UKF-ie, poprosisz kolegów choćby na przemienniku lubelskim, napewno ktoś Ci pomoże, zaprosisz do siebie na rekonesans i uda się może znaleźć lepsze rozwiązanie niż antena samochodowa.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
SP8BWR
sq8bgr napisał(a):

Mimo propozycji Andrzeja z antenami samochodowymi, dalej będę się upierał przy jakiejkolwiek antenie choćby typu long wire, zrzuconej z balkonu do drzewa. .


Kolego Arku - to jest oczywiste jak pewnik Euklidesa. Gdyby Tomek miał w zasięgu wzroku jakieś drzewko to pewno by o tym napisał. Wyraźnie stwierdziłem, że te wynalazki typu antena samochodowa czy tzw balkonowa - to kompromis między możliwościami instalacyjnymi a oczekiwaniem.
Dziadek Andrzej SP8BWR
www.sp8bwr.com
 
http://www.sp8bwr.com
sp8ufm
Znalazłem antenę balkonową z tunerem antenowym MFJ-1625: http://inradio.pl...Itemid,45/

Czy można prosić kolegów o opinie na jej temat? Mi wydaje się ona bardzo ciekawą propozycją, możliwe, że lepszą od anten samochodowych.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Andrzeju, no właśnie dlatego, że Tomek nic nie napisał o braku drzew, próbuję go przekonać do czegoś dłuższego niż krótka antena na balkonie. Namawiam Tomka by poradził się krótkofalowca z większym doświadczeniem w konstrukcjach antenowych, który na miejscu oceni i podpowie co można w jego przypadku zrobić. Rozumiem, że osoba montująca antenę na UKF stwierdziła, że nic się nia da zrobić, ale krótkofalowcy cuda czynią hi.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
Kolego Arku - to jest oczywiste jak pewnik Euklidesa. Gdyby Tomek miał w zasięgu wzroku jakieś drzewko to pewno by o tym napisał. Wyraźnie stwierdziłem, że te wynalazki typu antena samochodowa czy tzw balkonowa - to kompromis między możliwościami instalacyjnymi a oczekiwaniem.


Ja drzewo mam. I to nawet dwa. Jedno z jednej, a drugie z drugiej strony balkonu. Problem w tym, że obydwa drzewa są na wyciągnięcie ręki. W jednym wypadku DOKŁADNIE tak jest. Drugie drzewo jest nieco dalej i rzeczywiście dipola półfalowego na 10 metrów można byłoby tam pociągnąć.

Tylko... pasmo 10 metrów jest atrakcyjne okresowo, gdyż ono jest silnie uzależnione od poziomu aktywności słonecznej, a ta pomimo trwającego od 2011 roku okresu maksimum wypada blado. Tak więc następnych dobrych warunków do pracy na 10 metrach można się spodziewać dopiero za 10 lat. Dlatego bardziej interesują mnie pasma KF poniżej 20 MHz. Te powyżej 20 MHz już są znacznie bardziej uzależnione od poziomu aktywności słonecznej. Oczywiście to nie jest stała wartość, tylko umowna, bo jak słońce eksploduje jak było to w 1989 roku, to wtedy na 80 metrach słychać było Niemcy, Węgry oraz Bałkany zamiast stacji z SP. Słuchaliśmy - tzn. ja oraz kolega Hubert - pasma 80 m w SP8PLU. Dopiero Pan Andrzej SP8BWR oświecił nas z czego to wynika. Ale to była anomalia występująca bardzo rzadko. Z tego co pamiętam, to od tamtej pory podobna już się nie zdarzyła.

Tak więc, wracając do tematu anten - mnie interesują najbardziej pasma poniżej 20 MHz, więc rosnących przy balkonie drzew do mocowania do nich anten nie wykorzystam.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
No to kiepsko z tymi Twoimi warunkami. Może więc pozostanie tylko wersja z krótką anteną na balkonie, ale z decyzją mimo wszystko wstrzymaj się do czasu ewentualnego spotkania z krótkofalowcem który może coś wynajdzie w Twojej lokalizacji co pozwoli zamontować dłuższą antenę. Tomku mam porównanie i wiem ze na krótkiej antenie na balkonie słyszałem niewiele, po zrzuceniu 35m linki PKL z drugiego piętra d drzewa na wysokość 2m od ziemii, między czterema blokami, mam łączności z całą Europą, północną częścią Afryki, Bliskim Wschodem i częścią Azji. Tyle ode mnie, bo więcej można by coś powiedzieć będąc na miejscu gdzie mieszkasz oceniając czy mimo wszystko da się coś wymyśleć. Pozdrawiam.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
sq8bgr napisał(a):

No to kiepsko z tymi Twoimi warunkami. [...][ więcej można by coś powiedzieć będąc na miejscu gdzie mieszkasz oceniając czy mimo wszystko da się coś wymyśleć.


Hm... czy miałbyś czas i ochotę wpaść do mnie na kawę? Smile
Niestety - od piątku do niedzieli (a czasami poniedziałku) jestem na wsi :/ Pozostaje więc spotkać się na tygodniu.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Nie ma problemu, nawet na tygodniu choć nie uważam się za autorytet od spraw antenowych, moje opinie są wyrażone na podstawie tego co aktualnie mam. Jak będziesz chciał, to możemy się jakoś spotkać.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
SP8BWR
Tomku, nie tylko Ty borykasz się z tym problemem. Inni Koledzy "balkonowcy" tez wydziwiają ciekawe rozwiązania. O ich perypetiach i doznaniach poczytaj http://sp-hm.pl/t...d-808.html
Dziadek Andrzej SP8BWR
www.sp8bwr.com
 
http://www.sp8bwr.com
sp8ufm
Z tego widać, że nieźle sobie poradzili. Osiągi opisywanej anteny też są imponujące. Bardzo mnie Pan pocieszył Panie Andrzeju! Smile
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Oto zdjęcia wspomnianej wyżej anteny Discone 1000
sp8ufm dodał/a następującą grafiki:
dsc01099.jpg dsc01098.jpg dsc01097.jpg dsc01100.jpg dsc01101.jpg

Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Tomku mówiłeś, że z drzewami problem, a jak Marek zauważył spokojnie jest gdzie zaczepić jeden koniec anteny typu long wire na drzewie a drugi na balkonie.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
Marku!

To jest to właśnie, którego gałęzi dotykam na wyciągnięcie ręki. To już drugie drzewo, znajdujące się po przeciwnej stronie balkonu bardziej się nadaje na pociągnięcie anteny. Ale też nie ma co marzyć o antenie na 80 metrów. Powinno ono się nadać co najwyżej na 20 metrów.

O bazie wypadowej myślałem jak najbardziej, ale dopiero od przyszłego roku. W tym już pomału kończymy tegoroczny pobyt. Prawdopodobnie za niecałe 2 tygodnie tegoroczny sezon działkowy zostanie zakończony.

Arku!

Jak wpadniesz na kawę to zobaczysz i ocenisz na żywo, gdyż każdy fotograf Ci powie, że zdjęcie kłamie. Powiem z pełną odpowiedzialnością, że żadne z prezentowanych zdjęć nie oddaje rzeczywistości.

Tak z innej beczki... masz u mnie 59 za wczorajszą łączność ze stacją z SP5 Smile Niestety - Twojego rozmówcy nie słyszałem nawet w szumach :/
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Jeśli to do mnie z tą łącznoscią to na 145.500 miałem krótką łaczność ale z kolegą z Częstochowy SQ9KFZ. No chyba, że to do Marka okręg piąty.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
To była informacja do Ciebie Arek! Smile

No tak... usłyszałem tylko końcówkę Twojego QSO i tylko raz usłyszałem (co nie znaczy się, że zrozumiałem) znak Twojego korespondenta. Stąd pomyłka z mojej strony.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Mam nadzieję, że już wkrótce się usłyszymy i Ty sam dużo łączności będziesz miał okazję robić.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sq8bgr
Jutro o 9:15 czasu lokalnego możesz posłuchać łączności ze stacją kosmiczną ISS. Częstotliwość 145.800MHz. Spokojnie nawet na ręcznym radiu z krótką anteną będziesz słyszał. Łączność trwa około 10min więc proponuję się nie spóźnić.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
Arku!

Też mam taką nadzieję Smile

Dziękuję za informacje. Niestety jutro o 9:15 będę w QRL-u. Będę więc musiał poczekać na następną, weekendową okazję :(
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Podsyłam link do fragmentu z nagraniem łączności z kosmonautą na ISS z 19-09-2012. Nagrałem to będąc w samochodzie. YouTube Video

Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.42
17,783,521 unikalne wizyty