Zobacz temat
OT20 PZK » Technika » Anteny
 Drukuj temat
Prośba o pomoc w wyborze anteny na KF
sp8ufm
Oto obiecane zdjęcia:


1. Wtyczka łącząca dwa kawałki kabla na wierzchu (ta "fajeczka" na dole to pozostałość po poprzedniej antenie, którą zostawiłem na ewentualne inne konstrukcje antenowe):
[img]http://naforum.zapodaj.net/thumbs/1a41111c67de.jpg[/img] is not a valid Image.

2. Antena widoczna z okna pokoju (i to jest najlepszy widok anteny z mojego mieszkania):
[img]http://naforum.zapodaj.net/thumbs/88e0211a0c0e.jpg[/img] is not a valid Image.

3. Antena widoczna z balkonu sąsiada z góry:
[img]http://naforum.zapodaj.net/thumbs/66f2d50c92b7.jpg[/img] is not a valid Image.

4. Górne mocowanie anteny:
[img]http://naforum.zapodaj.net/thumbs/f57931d6080f.jpg[/img] is not a valid Image.

5. Widok od ulicy. Zdjęcie trzeba powiększyć aby zobaczyć antenę na tle nieba:
[img]http://naforum.zapodaj.net/thumbs/a2f1bc1d9eb5.jpg[/img] is not a valid Image.

A tu film zrobiony z balkonu sąsiada:

YouTube Video

Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Nie pamiętałem Tomku jak to u Ciebie wygląda, a dokładnie jak jest usytuowany daszek nad Twoim balkonem w stosunku do reszty budynku, ale po obejrzeniu zdjęć wydaje mi się, że antena jest za nisko. Szkoda, że nie udało się jej podnieść wyżej.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
No nie udało się. Nie ma możliwości jej zamocowania wyżej. Na dach balkonu można byłoby wejść przez balkon sąsiada i mocowanie dać jakieś 30 i parę cm wyżej, ale to nie rozwiązałoby problemu, a stworzyło nowy - bezpieczeństwo montażysty oraz dziurawienie dachu, a tutaj administracja mogłaby już zgłosić sprzeciw.

Wyższy maszt, to konieczność jego stabilizacji wyżej. Ze względu na kopularny kształt dachu instalacja anteny na dachu byłaby co najmniej trudna i przy tym kosztowna i przy okazji problematyczna. Wynajem podnośnika koszowego to pikuś w porównaniu z tym, gdzie by go można było postawić na czas prac. Bez blokady drogi, ewentualnie dojazdu do garaży by się nie obyło.

W tej sytuacji można byłoby użyć co najwyżej dłuższego masztu. Niewiele dłuższego... .
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SQ8MFM
Pogubiłem się, to antena w końcu pracuje, nie pracuje, czy pracuje źle, że chcesz ją podnieść?
 
sp8ufm
Hehehehe Smile Wiesz... ten wątek nie zaczął się dzisiaj. Ale na pocieszenie powiem, że serial "Moda na Sukces" jest równie fascynujący jak temat mojej anteny Wink

No więc małe streszczenie fabuły serialu pt. Tomkowa antena (ktoś kiedyś porwał się na streszczenie fabuły "Mody na sukces", więc i mi się uda):

1. Najpierw anteny nie było i jak to w serialach wenezuelskich bywa długo nie mogło być.

2. Potem wreszcie była, ale nie działała i w dodatku była niedostatecznie stabilna. Wątek ten pierwotnie miał trwać kolejny rok, ale dzięki naciskom udało się skrócić do kilku tygodni.

3. No i wreszcie - antena już działa, już jest stabilna i w dodatku jest nieco wyżej niż pierwotnie.

Mam tylko jeden dylemat - zakończyć już ten serial czy rozpocząć kolejny jego sezon? Wink
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Dopowiem tylko, że kolega SQ8BGR prowokuje mnie do tego, aby rozpocząć kolejny sezon antenowego serialu. Czyżby kolega SQ8MFM próbował mnie przed tym desperackim krokiem powstrzymać? Wink
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SQ8MFM
Wiesz, tak mi się właśnie wydawało. Dobrze, że mi streściłeś, bo nie czytałem wszystkiego.Smile
A tak na poważnie.
Wyczytałem gdzieś na początku, że jesteś wrogo nastawiony do jakichkolwiek prac manualnych. Nie każdy się rodzi z nie wiadomo jakimi talentami, ale osobiście uważam, że facet powinien pewne rzeczy przynajmniej spróbować, żeby powiedzieć, że coś potrafi, a czegoś nie.
A może warto się przełamać i czegoś się nauczyć....
Brak narzędzi, to też tylko wymówka, bo do samodzielnego zrobienia anteny, nawet takiej jaką kupiłeś, nie potrzeba nie wiadomo jakiego sprzętu. A wiertarka, pilnik czy imadło, kosztują grosze, w porównaniu do ceny kupionej anteny.
Brak czasu, zamiast pisać tutaj epopeję, można ten czas wykorzystać np. na poczytanie o prostych konstrukcjach antenowych, o rozwiązaniach, które zastosowali inni, żeby chociaż orientować się co się z czym je.
Wielokrotnie koledzy Ci pisali, ale Ty nawet nie spróbowałeś.
Powiem tak, zsikał bym się, gdybym miał radio, znak wywoławczy i miał czekać półtora roku na zrobienie pierwszej łączności. Pierwsza moja antena kosztowała razem z kilkoma metrami fidera i wtykami nie więcej niż 50 zł, i były to dwa druty wyrzucone przez okno i zaczepione do najbliższych drzewek i dostrajane na reflektometr od CB. Nie było rewelacji, ale początki bywają różne...
Ja też nie mam dobrych warunków antenowych, ale znalazłem takie rozwiązania, które pozwalają mi istnieć na pasmach i to z niezłymi rezultatami. Koledzy z mojego podwórka mogą potwierdzić.
Czas więc napisać zakończenie do tego serialu i wziąć się do roboty.
..................
Przepraszam, za te wszystkie ostre słowa, ale tak właśnie to postrzegam. Mam nadzieję, że się na mnie nie obrazisz, a coś wartościowego z tego dla siebie wyciągniesz. Pozdrawiam. Marek SQ8MFM.
 
sq8bgr
Tomku ja do niczego nie prowokuję, a już na pewno nie do rozwijania tematu. Nie znam tej anteny, ale koledzy, którzy planowali ją robić, a z różnych względów wybrali inne rozwiązania, mówili, że ta antena nie potrzebuje wysokiego masztu nad dachem, ale jednak NAD DACHEM, a u Ciebie jest w dużej części obok budynku. Jak dla mnie to temat można zakończyć, antenę masz, łączności zacząłeś robić więc pozostaje tylko życzyć dużo DX-ów. Co mogłem Ci podpowiedzieć w tym temacie podpowiedziałem, inni koledzy również swoje pomysły Ci podsunęli, wybrałeś swoją drogę, udało Ci się temat montażu dociągnąć razem z firmą montażową do końca i teraz mam nadzieję, że częściej Cię będzie słychać na KF-ie, a w Twoim logu łączności będzie szybko przybywało.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
Ja do krótkofalarstwa wróciłem po kilkunastu (a może po dwudziestu?) latach nieaktywności. Pomijając kwestie trudnych warunków antenowych, postanowiłem skorzystać z gotowych rozwiązań tj. zakupić antenę, zlecić jej montaż firmie antenowej i jej używać.

Specjalizuję się w tematyce prawa konsumenckiego oraz prawa nowoczesnych technologii. Stąd wiem, że pod względem prawnym dla mnie to najbezpieczniejsza opcja. Nie tylko dla mnie. Za towar niezgodny z umową odpowiada sprzedawca. Za wadliwy montaż - odpowiada firma, która go wykonała. Niezależnie od tego skorzystam z ubezpieczenia dla członków PZK w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych, ale to uboczny temat.

W wieku 16 lat zrobiłem kilka anten. Wszystkie miały - jak się później okazało - SWR 2,5 no i były źródłem zakłóceń nie tylko w bloku i w okolicznych budynkach, ale i na... sąsiednim osiedlu. Mogę mówić o szczęściu, że ówczesny PAR nie wydał decyzji nakazującej zaprzestanie nadawania do czasu usunięcia usterek generujących zakłócenia.

Dlatego, nauczony doświadczeniem postanowiłem zapłacić i mieć antenę spełniającą wszelkie normy jakościowe. Nawet, jeżeli miałbym czekać.

Co więcej - kolega SQ8BGR podrzucił mi linkę i zrobiłem antenę LW, tylko przy pracy na 3,7 MHz wywalało mi router. Oczywiście przyczyną było to, że ten drut był podpięty bezpośrednio skrzynki antenowej bez kabla koncentrycznego i baluna, niemniej ta antena była źródłem zakłóceń.

A ponieważ nie chcę aby sąsiedzi mi zarzucali, że im zakłócam odbiór czegokolwiek czy też uniemożliwiam im korzystanie z internetu, więc antenę tą zwinąłem. Nie wiem czy zwróciłeś uwagę - w innym wątku napisałem, że jestem niedosłyszący. Na co dzień używam aparatów słuchowych. Na LW poziom szumów był taki, że nie słyszałem praktycznie nic. A jak słyszałem to miałem ogromne trudności ze zrozumieniem. Dlatego z LW musiałem zrezygnować. Spróbuję ją wykorzystać na działce, która jest na wsi. Domy są oddalone od siebie, więc nie powinno być tyle zakłóceń co w bloku w mieście.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Arek - ja jestem Ci winien skrzynkę piwa za okazaną pomoc i cierpliwość Smile
Jak pisałem w poprzednim wpisie - LW się u mnie nie sprawdził. Zapewne wykorzystam go na wiosnę na działce. Mam nadzieję, że tam antena ta będzie się sprawowała znacznie lepiej niż w mieście.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SQ8MFM
A myślałem, że uda mi się "pobić Ciebie" długością napisanego postu, HI. Smile. No cóż Tomku, Ty wiesz swoje. Życzę Ci zadowolenia z tego co robisz.
 
sp8ufm
To nie jest kwestia, że "wiem swoje", tylko znajomości swoich możliwości i umiejętności. Szkoda czasu i energii na coś co wykracza poza nie. Gdybym był nastolatkiem mającym dużo czasu i mało kasy to zapewne postawiłbym na samodzielne wykonanie i zainstalowanie anteny. A ponieważ czasu (wychodzę gdy jeszcze jest ciemno i wracam gdy już jest ciemno) i zdrowia (problemy natury neurologicznej - jestem na lekach) brak a jedyne co jest to trochę kasy, więc wybrałem jak wybrałem Smile
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Podsumowując ten długi jak tasiemiec temat pozwolę sobie napisać jak sprawuje się antena. Najciekawsze osiągi to:

16 lutego - Wyspa Madera (AF)
18 lutego - Egipt (AF)
19 lutego - Indonezyjska wyspa Sumatra (OC)
20 lutego - Antarktyda (podaję znak II0AW, ponieważ HRDlog podaje, że to Antarktyda, a QRZ.COM, że to Włochy; proszę kolegów o rozwianie moich wątpliwości)
21 lutego - Bahrajn (AS)
22 lutego - Zjednoczone Emiraty Arabskie (AS), Brazylia (SA), Tajlandia (AS), Algieria (AF)
23 lutego - Kuba (SA)

Państwa Europejskie to tak ogólnie napiszę - Holandia, San Marino, Andorra, Hiszpania, Irlandia oraz europejska część Rosji.

Z najciekawszych stacji, które słyszałem, ale z różnych powodów nie zrobiłem to: Kuwejt (59 +20 dB ), Liban (57-9), Namibia (45-7), Indie (45-7).

Nie słyszałem na tej antenie hm... północnej części świata.
Tak więc Ameryki Północnej (najdalej na północ wysunięty kraj to Kuba), Skandynawii (najdalej wysuniętym na północ krajem skandynawskim to Dania), północnej Europejskiej części Rosji, oraz środkowo- i północno-wschodniej Azji (od Uralu do Tajlandii).

Patrząc na powyższe zestawienie trzeba pamiętać, że nie siedze przy radiostacji non-stop. Z pracy do domu wracam zwykle około godz. 17:00 (czasami i o 18:30). Co więcej - pomiędzy jednym a drugim QSO się uczę gdyż kończę studia. Studiuję w Warszawie. Tak więc kiedy mam zjazdy to wychodzę z domu w piątek rano, tak wracam do domu w niedzielę późnym wieczorem. Stąd brak czasu w niektóre weekendy.

Optymistycznym akcentem jest to, że studia kończę w maju oraz to, że mam 40 dni urlopu do wykorzystania w roku bieżącym. Tak więc dzięki temu będę mieć czas na nawiązanie kolejnych ciekawych DX'ów Smile

Dlatego przeprowadziłem jedynie podstawowe testy anteny. Jestem zdumiony takimi osiągami DX-owymi, które w linii prostej wynoszą niemal 10 tys. km.

Na paśmie 40 metrów miałem jedno QSO ze stacją z Jeleniej Góry, ale... po wymianie znaków nastąpiło gwałtowne QSB. Natomiast, w paśmie 80 metrów - tylko rozmówca z Krakowa dał mi raport 59. Pozostali rozmówcy dawali mi raporty słabe (np. 45 czy 55). No - ale tego akurat mogłem się spodziewać, gdyż producent wyraźnie informował w ofercie, że na pasmach poniżej 10 MHz antena ma wyraźnie niższą skuteczność.

Tak więc - jestem bardzo zadowolony z DX-owych osiągów tej anteny. Niewątpliwie na rynku są dostępne anteny znacznie skuteczniejsze od mojej. Niemniej, w moich warunkach ciężko mi sobie wyobrazić abym mógł postawić coś większego np. GP-7 DX z powodu fizycznego braku miejsca na tego typu konstrukcje.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
I do kolekcji - przed chwilą Kuwejt z raportem odebranym 59, nadanym 59+40 dB. QRG 14.200 MHz

Na 14.270 MHz pracuje Bejrut, ale tym razem słyszę tylko stacje wołające :/
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Wziąłem się za małe podsumowanie. W ciągu zaledwie 14 dni zrobiłem łączności ze wszystkimi siedmioma kontynentami:

15.02 - Europa (Rosja)
16.02 - Afryka (Wyspa Madera)
19.02 - Oceania (Indonezja i przy okazji pierwsze QSO z południową półkulą)
20.02 - Antarktyda (Włoska letnia arktyczna stacja badawcza)
21.02 - Azja (Bahrajn)
22.02 - Ameryka Południowa (Brazylia)
1.03 - Ameryka Północna (Gwadelupa)

Jeżeli chodzi o kraje to na dzień dzisiejszy wygląda to następująco:

I. AFRYKA:

1. Algieria
2. Egipt
3. Madera
4. Maroko
5. Tanzania
6. Zambia
7. Angola

II. AMERYKA POŁUDNIOWA:

1. Brazylia
2. Urugwaj
3. Wenezuela
4. Argentyna

III. AMERYKA PÓŁNOCNA

1. Anguilla
2. Gwadelupa
3. Kanada
4. Kuba
5. USA
6. Wyspy Dziewicze

IV. ANTARKTYDA

1. Włoska letnia stacja arktyczna im. Mario Zucchelli'ego

V. AZJA

1. Bahrain
2. Chiny
3. Hong Kong
4. Indie
5. Irak
6. Iran
7. Japonia
8. Jordania
9. Kazahstan
10. Kuwejt
11. Liban
12. Pakistan
13. Tajlandia
14. Zjednoczone Emiraty Arabskie

VI. EUROPA

1. Andorra
2. Austria
3. Azory
4. Belgia
5. Bośnia i Hercegowina
6. Bułgaria
7. Ceuta i Melilla
8. Chorwacja
9. Dodekanez
10. Francja
11. Grecja
12. Guernsey
13. Hiszpania
14. Holandia
15. Irlandia
16. Kosowo
17. Niemcy
18. Polska
19. San Marino
20. Szkocja
21. Szwecja
22. Turcja
23. Włochy

VII. Oceania

1. Indonezja

RAZEM NA DZIEŃ DZISIEJSZY - 56 podmiotów DXCC

Zapewne byłoby więcej, gdyby nie to, że wbrew temu co widać na powyższym zestawieniu, dość niechętnie wołam stacje europejskie. I tak. np. Włochy zaliczyłem dopiero dzisiaj, choć stacje z tego kraju słyszę codziennie od 7 do 28 MHz. Tak więc dlatego brakuje m.in. Portugalii czy Finlandii, które mogłem z łatwością zrobić. Oczywiście są też podmioty do których nie udało mi się dowołać z powodu bardzo dużej ilości stacji wołających. I tak np. dzisiaj bezskutecznie wołałem Islandię a od kilku dni z identycznym skutkiem poluję na Grenlandię oraz Australię i Nową Zelandię. Niemniej to kwestia czasu, kiedy nadrobię zaległości.

Moim celem jest zrobić w możliwie jak najkrótszym czasie 100 podmiotów DXCC i do tego zmierzam robiąc łączności przy każdej możliwej okazji. I tak tylko dzisiaj zrobiłem 6 nowych podmiotów - Pakistan (AP2MB ), Włochy (IZ2SQR), USA (N5BO), Wyspy Dziewicze (NP2P), Argentynę (LU1JHD) oraz Angolę (D3AA).

Tak więc antena sprawuje się znakomicie. Wiosną, latem lub najdalej wczesną jesienią mam zamiar zainstalować rotor antenowy, bo tego już zaczyna mi brakować, zwłaszcza przy próbach dowołania się odległych podmiotów DXCC.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Przed chwilą zrobiłem setny DXCC Smile
Na kolejną setkę daję sobie od 365 do max. 1234 dni.
Dlaczego 1234? Bo lubię takie dziwne liczby Wink
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
Radek SQ8SET
Szczere gratulacje Tomku!

Dla dużej części naszego bractwa pełnią szczęścia jest odbierać kilka okolicznych przemienników, Tobie jak widać to nie wystarczyło.
Obserwując ten wątek od 2012 roku przyznam, że poszedłeś we właściwym kierunku, tzn. nadawcy KF.
Średnio SP8 wygląda w statystykach na tle innych okręgów, jednak cieszy fakt że w SP8 pracuje aktywnie kilka stacji w pasmach KF i to że dołączyłeś do tych niewielu Smile

Pozdrowienia z Kraśnika
Radek
 
http://qrz.com/db/sq8set
Radek SQ8SET

Obserwując ten wątek od 2012 roku przyznam, że poszedłeś we właściwym kierunku, tzn. nadawcy KF.

Zamiast Krótkofalowca internetowego, jakich wielu na forach możemy spotkać.

Radek

Dla Administratorów: Po raz kolejny stwierdzę, że zasady edycji własnych postów na tym forum są co najmniej dziwne, nie wiem czym uzasadnione??
 
http://qrz.com/db/sq8set
sp8ufm
Dzięki Radek za miłe słowa Smile

Odkąd zainteresowałem się krótkofalarstwem, zawsze pociągały mnie KF i łączności międzynarodowe i międzykontynentalne. Lista podmiotów DXCC była moim ulubionym rozdziałem w ABC Krótkofalowca już... 26 lat temu. W końcu się udało! Smile

Obecnie posiadana antena spisuje się rewelacyjne, zwłaszcza na pasmach 20-10 metrów. Niemniej, zdaję sobie sprawę z tego, że z kolejną setką państw tak łatwo i tak szybko mi nie pójdzie. Zapewne nie będzie to tylko kwestia samozaparcia ale także szczęścia i wolnego czasu.

Postawiłem sobie cel by w ciągu roku nawiązać łączności z pierwszą setką podmiotów DXCC. Osiągnąłem go po 265 dniach (pierwszy DX miał miejsce 7 grudnia 2014 jeszcze na antenie do służącej nasłuchów). Z druga setką tak łatwo już nie pójdzie, więc postawiłem sobie cel by ją osiągnąć najpóźniej w ciągu 1234 dni od uzyskania pierwszej setki tj. do dnia 14 stycznia 2018. 3 lata, 4 miesiące i 16 dni wydaje się rozsądnym terminem by osiągnąć poziom 200 DXCC. Niemniej mam nadzieję, że nastąpi to (znacznie) szybciej.

Na dzień dzisiejszy zostało mi do zrobienia jeszcze 99 krajów. Już po napisaniu poprzedniego posta, zaliczyłem kolejny podmiot z listy DXCC - 4L.

Co do UKF - on daje wiele innych możliwości, o których na KF można sobie tylko pomarzyć. Od łączności EME zaczynając, a na ATV kończąc. Tylko koszty i problemy różnego typu są niewspółmierne do uzyskanych korzyści. A szkoda, bo chętnie bym spróbował swoich sił w tych dziedzinach.

Natomiast, zgadzam się w 100% z tym co napisałeś na temat edycji własnych postów. Obecne ustawienia są dla mnie niezrozumiałe. Na lokalnym forum krótkofalarskim blokady edycji własnych postów nie powinno być w ogóle. A jeśli już, to można byłoby dać więcej czasu niż tylko 3 minuty. Piętnaście to moim skromnym zdaniem to absolutne minimum.

Pisałem o tym wielokrotnie tu na forum. Niestety - moje postulaty pozostały bez odpowiedzi. Przykre.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Witam serdecznie!

Rodzice dali się przekonać i zgodzili się na instalację anten(y) KF na działce.

Wygląda ona tak:

YouTube Video


Zależy mi na antenie niskoszumowej, pracującej na pasmach 80-10 metrów. Budżet na ten cel nie powinien przekroczyć 2,5 tys zł ze wszystkim. Zastanawiałem się nad anteną Delta wg SP7LA. Anteny SP7GXP niestety przekraczają moje możliwości finansowe, zwłaszcza, że jej zakup to dopiero początek wydatków.

Co do wymiarów działki to sprawdzę przy najbliższej okazji, gdyż wszelka dokumentacja jest na działce.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 2.57
17,759,319 unikalne wizyty