Zobacz temat
OT20 PZK » Technika » Anteny
 Drukuj temat
Prośba o pomoc w wyborze anteny na KF
SP8UFT
Tomek, a jesteś pewien, że ta delta zmieści Ci się na działce????? Jakoś nie widzę na waszej działce trzech drzew do których można by ją przymocować i żeby wisiała z 10m nad ziemią. W tej lokalizacji "giep" to chyba najlepsze rozwiązanie. 73!
 
sp8ufm
No to delta SP7LA odpada. Rozważam więc postawienie http://www.inradi...798-detail
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Tomku jak już chcesz wydać taką kasę to kup jakiś kierunek.
Jeśli ma być to nieduża konstrukcja to może np. coś takiego:
http://sp7idx-hex...u/?lang=pl
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
Dziękuję za ta propozycję. Na pierwszy rzut oka ten Hexbeam wydaje się bardzo interesujący. To raczej ma być niezbyt duża konstrukcja. Zaproponowany przez Ciebie Hexbeam ma tą zaletę, że jest lekki, dzięki czemu widziałbym szansę zainstalowania go na dachu domu, zwłaszcza, że jest to antena znacznie poręczniejsza od posiadanej przeze mnie Delty M0PLK.

Szukam jeszcze anteny obejmującej pasma 80 i 40 metrów. A to dlatego, że działka znajduje się w poszukiwanym kwadracie KO11LI. Tzn. mam tam zainstalowanego LW, który otrzymałem niegdyś od Ciebie, tylko poziom szumów sprawia, że niewiele na tej antenie słyszę, choć sam jestem dobrze słyszalny.

We czwartek dotarła do mnie paczka z kartami QSL wydrukowanymi dla mojego działkowego QTH. W tym roku chciałbym postawić tam antenę lub anteny i najwcześniej w kwietniu, a najpóźniej w lipcu rozpocząć stamtąd pracę. Dlatego powoli czynię już przygotowania do tego projektu.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Tomku ale antena typu GP "lubi szumieć" i jeśli masz zakłócenia na LW to i na GP może być podobnie. Poza tym na 80m szału na takiej antenie nie spodziewałbym się, może coś na 40m byś porobił. Skoro działka nie pozwala na rozwieszenie delty na 80m, to może jakąś mniejszą np na 40m zmieścisz, do tego postawić HexBeam na wyższe pasma i będziesz mógł się bawić. A na 80 spróbuj wyjść poza działkę, może jest kawałek "niczyjego" pola i tam spróbuj dipola rozciągnąć.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
Takiego niczyjego pola to tam raczej nie znajdę. Pozostaje się dogadać jednym z dwóch sąsiadów. Po uzyskaniu pozwolenia rozważam wynajęcie podnośnika koszowego i zawieszenie drugiego końca anteny na którejś z 20-metrowych sosen. Żadna z nich nie znajduje się na mojej działce. Najbliższą mam kilka metrów za płotem. Jeśli antena nie będzie generowała zakłóceń, to i sąsiedzi nie powinni robić problemów. Niestety - na LW mogłem popracować dopiero późnym wieczorem oraz nocą, gdy domownicy i sąsiedzi poszli spać. Dlatego w 2015 nie zdecydowałem się na uruchomienie z działkowego QTH.

Dopowiem jeszcze, że ten sam LW zainstalowałem 2 lata temu najpierw na domowym QTH. Naciśnięcie mikrofonu powodowało zakłócenia. U mnie w domu wywalało router WiFi, a sąsiadowi dodatkowo zrywało obraz w naziemnej TV.

Dlatego zależy mi na tym aby nie generować jakichkolwiek zakłóceń. Ten sąsiad to starszy pan, miejscowy rolnik, który nie jest wyrozumiały, gdy coś jest nie po jego myśli. Dlatego szukam innej niż obecnie posiadanej anteny LW na pasma 80/40m.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SP8UFT
Witam w Nowym Roku! Opcja z Hex-em wydaję się dobra. Do tego dwa dipole na 40 i 80m jako inverted V. W tego GP wielopasmowego bym się nie pchał. Taka antena to chyba ostateczność jak już się nie ma innych możliwości. Jeszcze ciekawi mnie co ma wspólnego pasmo 40 i 80 m z lokatorami????
 
sp8ufm
Ano ma to wspólnego, że na działce nie zmieszczę się z 40 metrowym LW czy dipolem umieszczonym w polaryzacji poziomej.

Inverted V wydaje się rozwiązaniem tego problemu. Będę musiał obliczyć czy się zmieszczę z tą anteną w granicach działki i to w taki sposób aby nie utrudniać korzystania z posesji rodzinie i przy okazji sąsiadom. Sąsiadom, ponieważ droga jest własnością wspólną właścicieli czterech sąsiadujących ze sobą działek - w tym moich rodziców. Nie mogę utrudnić lub wręcz uniemożliwić korzystanie z niej zgodnie z przeznaczeniem.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8qej
Witaj Tomek
Jeżeli nie masz miejsca na pełny inverted V, zrób skrócony prostymi cewkami nawiniętymi na rurkach wodociągowych PP lub PCV dwupasmowy 80/40m. Na 40m jest pełny wymiar, osiemdziesiątka jest skrócona. Rozwiązań gotowych jest pełno w necie na polskich stronach. Tomek coś pomieszałeś z tymi lokatorami bo to jest siatka wynikająca z szerokości i długości geograficznej wykorzystywana generalnie w pracy na pasmach UKF. Jeżeli chodzi o KF to może być np. nieaktywowana gmina lub powiat.
Pozdrawiam
Marek
 
sp8ufm
Witaj Marku!

Dzisiaj rozmawiałem z Ojcem i on ma pomysł by się zmieścić z pełnowymiarowym Inverted V. No, ale wszystko będzie wiadome za kilka tygodni lub nawet miesięcy. Obecne warunki pogodowe nie zachęcają do jakichkolwiek wyjazdów.

Co do reszty - masz rację. Cytując pewnego klasyka użyłem niewłaściwego skrótu myślowego Wink Grin
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SP8LBK
Marku, na tych sosnach zamocuj coś podobnego do bloczków. Umożliwi ci to wymianę anteny czy wszelkie prace remontowe, np podczas zerwania. Może to być nawet pętla linki tzw żeglarskiej, przewieszona przez gałąź
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.24
17,782,854 unikalne wizyty