Zobacz temat
OT20 PZK » Technika » Anteny
 Drukuj temat
Prośba o pomoc w wyborze anteny na KF
sp8ufm
No to już kupiłem "Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00", czyli dokładnie wtedy, kiedy siedzę w QRL :/

Obecnie zero szans na urlop w QRL. Może po Nowym Roku, ale to MOŻE... .
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Tomku tu nie chodzi o to, że ten maszt za dobry, on jest dobry do innych anten, nie do tej, on zwyczajnie się nie nadaje. Do Twojej anteny albo stalowy albo jak podpowiada Marek, aluminiowy, a TABAL jest otwarty też w soboty, a od Ciebie to rzut beretem.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
Jeśli w soboty to jutro tam podjadę. Tylko na Diamentową czy na Energetyków?
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Skąd Diamentowa jak TABAL na Energetyków? Na stronie mają pełne info. Jutro od 8 do 14 mają czynne. Kupisz u nich materiał o długości 4m lub 6m ewentualnie połowę tych długości czyli 2m lub 3m, docinają na miejscu.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
Ano stąd:
http://kanya.pl/k...kt,16.html

Ponadto jest napisane: "Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00".

Kanya należy do Grupy Tabal: http://tabal.pl/ Jest tam kilka działów. Najbardziej odpowiedni wydał mi się opisany w ten sposób: "System aluminiowych profili i akcesoriów konstrukcyjnych".

Niemniej dzięki za pomoc Smile Jutro tam pojadę.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Jak szukam TABAL-u to szukam TABAL-u a nie KANYA która może i należy do jakiejś grupy TABAL. Na stronie TABAL-u jest wyraźnie podane, że w soboty pracują, poza tym byłem tam kiedyś w sobotę i kupiłem co było mi potrzebne.
Jak tam będziesz to najpierw udajesz się na magazyn, wybierasz co potrzebujesz, pracownik magazynu daje Ci kwit, z którym udajesz się do biura, pracownik za ladą wrzuca w komp co kupujesz i wysyła do kasy.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
Udało mi się znaleźć firmę, która podjęła się zamontowania mojej delty M0PLK. Jest szansa na jej postawienie jeszcze w tym roku.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Marku!

Gdyby to tylko chodziło o maszt to rzeczywiście wstyd byłoby prosić firmę zewnętrzną. Ale maszt to dopiero początek. Trudno mi sobie wyobrazić abym sam złożył i zainstalował antenę o rozmiarach 500 x 550 cm.

Rzeczywiście nie mam doświadczenia w montażu i instalacji anten, ale nie wydaje mi się aby tego typu prace były do wykonania przez jedną osobę.

Dlatego postanowiłem poszukać firmy, która specjalizuje się w instalacji anten. Pewnie zapłacę za tą usługę kilkaset zł, ale tak będzie pewniej, sprawniej i szybciej.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Marku ostatnio jak kupowałem było coś około 17zł za kilogram aluminium.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
Marku!

A to przepraszam. Twoje pytanie potraktowałem jako do mnie Smile
No cóż - nie każdy może, zwłaszcza, że to czas przedświąteczny. A jeśli nie przedświąteczny - ja sam mam problemy z wzięciem urlopu w QRL'u. W Nowy 2014 rok wejdę z 10 dniami urlopu zaległego bez perspektyw na wolny dzień w najbliższych miesiącach.

Skoro ja cierpię na chroniczny brak czasu, to inny koledzy zapewne w mniejszym lub większym stopniu również.

Zależy mi na czasie, gdyż mam mało miejsca w mieszkaniu na wstępne prace antenowe. Grzecznościowo rozłożyłem się z anteną w pokoju, który wynajmuję studentowi. Ale ponieważ on wraca na Sylwestra do Lublina, to do tego czasu muszę się uporać z instalacją anteny. Jak nie zdążę to będzie problem z jej montażem z powodu braku odpowiedniej ilości przestrzeni.

Dlatego zdecydowałem się na skorzystanie z pomocy firmy, która specjalizuje się nie tylko w instalacjach anten, ale również jej pracownicy mają uprawnienia do pracy na wysokościach.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Witam!

Postawiłem ok 7,5 metrowy maszt z włókna szklanego. Do niego przymocowałem kabel będący anteną LW i uzyskałem w ten sposób odwrócone V. Podłączyłem go do skrzynki antenowej i pełen nadziei uruchomiłem transceiver.

Niestety - szumy na LW wyniosły 9 + 20db na wszystkich pasmach. Na nasłuchowej antenie Discone szumy owszem są, ale nie powodują wychylenia się wskaźnika.

SWR na LW wszedzie gdzie robiłem pomiary wyszedł mi 1,5. Dla porównania antena nasłuchowa Discone pokazuje SWR 1,0 na 14 MHz; 1,1 na 21 MHz oraz 1,4 na 28 MHz.

No nic... we czwartek mamy montować Deltę M0PLK. Mam nadzieję, że będzie ona sprawowała się lepiej.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Już wyjaśniła się sprawa dziwnych wskazań SWR. Otóż - podłączyłem LW, a nie odłączyłem Discone. Przy LW udało mi się uzyskać SWR 1,0 na 3,7 MHz Smile

Niemniej poziom szumów 9+20 db nie uległ zmianie. Niezależnie z której anteny korzystam słyszę jedynie pojedyncze słabe stacje. Poczekam na poprawę warunków propagacyjnych i wtedy spróbuję nawiązać pierwsze QSO na 80 metrach.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
No i na szumy znalazłem sposób. Po pierwsze - za radą Arka SQ8BGR nieco inaczej powiesiłem antenę, a po drugie - odpowiednie ustawienia filtrów w transceiverze rozwiązało problem.

Tak więc pierwsze QSO na 3,5 MHz zostało zaliczone z otrzymanym raportem 59. Niestety - dzisiaj jak dotąd warunki na 80 metrach nie są zbyt korzystne. Na całym paśmie, niezależnie od częstotliwości występuje silne QSB, dlatego swojej 10-letniej korespondentce dałem raport 57.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Witam Tomku jeszcze raz.
Skoro udało Ci się postawić maszt do podparcia anteny LW to może lepiej w tym punkcie jednak zaczepić dipol. Jedno ramię już masz, dla drugiego jeszcze znaleźć drzewo i tym sposobem będziesz miał inverted V, unikniesz wprowadzanie LW bezpośrednio do mieszkania, tym bardziej, że masz tuner antenowy dosyć daleko od okna. Ja miałem antenę LW ale skrzynkę antenową ustawiłem w miarę blisko okna,a u ciebie kilka metrów anteny leci przez pokój.
Materiału po rozplątaniu wystarczy Ci spokojnie na dipol na pasmo 80m.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
No właśnie - też o tym myślałem. Problem jest taki, że antena wtedy byłaby nad wjazdem do garaży i w dodatku na zbyt niskiej wysokości.

Wczoraj wieczorem zamówiłem balun antenowy 9:1 Dzieki niemu koncentryk wprowadzę do mieszkania, natomiast część promieniująca anteny pozostanie na zewnątrz.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Ale Ty się spieszysz z tymi zakupami. Wysłałem Ci na email artykuł o antenach typu LW
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
Dzięki. Otrzymałem Smile

Śpieszę się, ponieważ na czwartek jestem umówiony na montaż anten. Chciałbym upiec dwie pieczenie na jednym ogniu tj. zainstalować deltę no i dopracować LW.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Poszukaj książki Bieńkowskiego SP6LB: ANTENY KF I UKF TEORIA I PRAKTYKA. Można sporo się dowiedzieć.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
Oto zdjęcia mojego LW:

[img]http://naforum.zapodaj.net/thumbs/82ccbbca4db6.jpg[/img] is not a valid Image.

[img]http://naforum.zapodaj.net/thumbs/8f6a02b25083.jpg[/img] is not a valid Image.

Mam nadzieję, że niedługo będę mógł zaprezentować zdjęcia mojej Delty Smile
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
A oto moja Delta M0PLK:

[img]http://naforum.zapodaj.net/thumbs/6d1c1b73ffd8.jpg[/img] is not a valid Image.

Dzisiaj postawiona Smile
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 1.61
17,783,083 unikalne wizyty