Zobacz temat
OT20 PZK » Technika » Anteny
 Drukuj temat
Prośba o pomoc w wyborze anteny na KF
sp8ufm
Antena może i jest, ale na wszystkich pasmach amatorskich słyszę głównie szumy. Jedynie na 14 MHz słyszalnych jest kilka stacji contestowych.

No i stąd pytanie - czy to dzisiaj są takie niekorzystne warunki, czy też problemów szukać gdzie indziej?
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
No tak, ale z tego co wiem to ja nie mam za bardzo warunków na CP6. Więc od dłuższego czasu rozglądałem się za jakąś anteną kompromisową. Dlatego wybrałem M0PLK.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SP8UFT
Witam! Na słońcu w ostatnich dniach "ekscesów" nie było więc propagacja powinna być O.K przynajmniej od 14 w dół. Tak jak napisał Marek trochę dużo żelaztwa w sąsiedztwie i to może być pewien problem, ale słychać to powinno być przynajmniej Europę. Tomek, a czy jesteś pewien, że ta profesjonalna firma nie odwaliła fuszerki?
 
sp8ufm
Dziękuję za wyczerpującą opinię Smile

W przyszłości pomyślę o maszcie i silniku obrotowym. Na ten moment muszę uzbierać pieniędzy na takie udogodnienie. Na pewno jest to temat najwcześniej na marzec. Wcześniej finansowo nie dam rady.

Umiałbyś coś polecić?
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
SP8UFT napisał(a):
Tomek, a czy jesteś pewien, że ta profesjonalna firma nie odwaliła fuszerki?


Ta profesjonalna firma ma świetne doświadczenia w instalacji anten TV-SAT, TV naziemnej oraz anten CB. Tak więc to, że gdzieś oni popełnili błąd przy jej montażu nie można wykluczyć.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
sq8mxs napisał(a):

Dobra już widzę ustawiłeś ja wschód zachód - na zdjęciu z anteną znalazłem balkon teściów Smile


Dzięki za poprawienie mi humoru Grin
Tak - jest to kierunek wschód-zachód.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
I tak zapewne zrobię, bo też o tym myślałem.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SQ8MFM
Jeżeli chodzi o propagację na pasmach, to w chwili gdy to pisałeś (16:29) słuchałem jeszcze ZS8C na 15m. Myślę, że "słyszalność" tej stacji, była najlepsza w ciągu ostatnich dni. Więc to nie kwestia warunków, że nic, albo prawie nic nie słyszałeś. Wtrącam swoje "trzy grosze", ponieważ śledzę Twój wątek od początku. Ja też nie mam łatwych warunków antenowych. Jedynym atutem może jest wysokość. Nie pisałem do tej pory na temat swojej anteny, ponieważ nie miałem punktu odniesienia co do jakości jej pracy, choć sam osobiście jestem bardzo zadowolony. Wczoraj, na takiej samej antenie pracował Andrzej SP8FNA, oczywiście ze swojej lokalizacji, mając przy okazji możliwość porównania ze swoim GP. Andrzej stwierdził, że na obu antenach siła sygnału była taka sama. Różnica na korzyść mojej konstrukcji była taka, że antena mniej szumi. Marek SQ8MXS zrobił już dygresję na ten temat. Od około 6 lat mam pętlę magnetyczną, w obecnej wersji ma ona średnicę ok 95cm i pokrywa pasma od 20 - 10m z SWR w każdym dowolnym punkcie zakresu nie gorszym niż ~1,2. Chcesz zobaczyć jak wygląda i poczytać na temat różnych moich doświadczeń - zapraszam na forum na naszej stornie klubowej SP8PRL.
 
sp8ufm
OK. Dzięki za opinię. Zerknę na Wasze forum.
Na ten moment dzisiaj złożyłem wykonawcy instalacji reklamację w formie elektronicznej.

Pozostaje jeszcze nadzieja w tym, że to zwykłe zwarcie w którejś ze wtyczek UC1. Wtyczek tych jest aż 4 plus złączka. Z braku miejsca musiałem zdemontować starą antenę, aby zainstalować Deltę. Dlatego e pewnym miejscu konieczne było zastosowanie złączki.

Zawsze to tańsze rozwiązanie od wymiany kabla, stąd koncepcja połączenia ze sobą dwóch kabli za pomocą złączki do wtyczek UC1.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Tak myślę - są trzy potencjalne źródła problemu:

1. Jest zwarcie w okolicach wtyczki UC1 oraz ich łączenia. Sprawdzę to miernikiem.

2. Kabel jest schowany w maszcie aluminiowym. Czy to może być przyczyną tłumienia? Proszę o opinie.

3. Ponieważ kabel jest schowany w rurze, to aby go wyprowadzić została zrobiona pętla z kabla koncentrycznego. Taki zawijas: wyjście z rury, kilka cm w dół, przełożenie pod elementem aluminiowym anteny i kilka cm. w górę do gniazda UC1. Tak więc to zapewne kolejne źródło nieoczekiwanego zachowania się anteny? Proszę o opinie.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Tak wygląda to zapentlenie o którym napisałem w pkt 3 mojego poprzedniego postu:

[img]http://naforum.zapodaj.net/thumbs/9f6e6a93aac9.jpg[/img] is not a valid Image.

[img]http://naforum.zapodaj.net/thumbs/cad2b271b188.jpg[/img] is not a valid Image.

Niestety - nie mam możliwości - przynajmniej na tą chwilę, wykonania zdjęcia z drugiej strony, ale mam nadzieję, że te zdjęcia dość dobrze obrazują zastosowane rozwiązanie.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SP8LBK
Po pierwsze sprawdź poprawność montażu oraz poprawność połączenia kabla z anteną i nie chodzi tu o wygląd.
Bez odpięcia kabla od anteny nie sprawdzisz czy ma zwarcie lub przerwę we wtyczkach lub złączkach.
Przydałby się też miernik lub analizator antenowy aby sprawdzić parametry anteny i całość instalacji.
Bez takich pomiarów nadal będzie tylko gdybanie.
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
sq8bgr
Tomku ani ta pojedyncza pętla ani to, że fider jest puszczony w maszcie nie ma wpływu na to, że masz ciszę. Albo firma montująca popełniła jakiś poważny błąd przy montażu anteny, albo linia zasilająca ma gdzieś zwarcie lub przerwę. Po wczorajszej próbie podczas której nawet śladowo mnie nie odbierałeś na 10m, mimo, że antenę mam ustawioną na Twoim kierunku i nadawałem z mocą 100W a dzieli nas niecałe 12km w prostej linii, proponuję skupić się na fiderze i odbiorniku. Sama antena musiałaby być nie podpięta do fidera by były takie efekty jak mówisz. Chociażby bikon na 6m który w Świdniku odbieram na pierwszej lepszej antenie na 9S Ty odbierasz na 1S a dystans do bikona masz taki sam jak ja ze Świdnika. Zaznaczam, że nie mam anteny na 6m i odbieramy bikon na antenie z 80m bądź z 10m.
Sprawdź fider i wtyczki. Posprawdzaj też połączenie między transceiverem a tunerem antenowym.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
Dziękuję Wam Andrzeju i Arku za cenne opinie. Analizatora antenowego niestety nie mam. Jedyne do czego mam dostęp, to miernik uniwersalny. Najpierw sprawdzę czy w kablu nie ma przerwy. Ale to niestety dopiero w weekend za 2 tygodnie. Dopiero wtedy będę mieć na to czas. W najbliższy piątek znów wyjeżdżam na cały weekend do Warszawy, a na tygodniu wracam do domu po zachodzie słońca.

Przez te 2 tygodnie muszę się więc cieszyć niesprawną anteną :/
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
SP8LBK napisał(a):

Przydałby się też miernik lub analizator antenowy aby sprawdzić parametry anteny i całość instalacji.
Bez takich pomiarów nadal będzie tylko gdybanie.


Właśnie sprawdziłem. Ceny analizatorów antenowych są dla mnie odstraszające. Stąd pytanie - czy któryś z kolegów mógłby wpaść do mnie na kawę i przy okazji przy pomocy analizatora antenowego dokonać pomiarów?

Druga sprawa - w sobotę 1 lutego jestem umówiony z wykonawcą instalacji na dokończenie prac antenowych. Będą one polegały na usunięciu usterki oraz na zastosowaniu dodatkowego zamocowania masztu antenowego (chodzi o to aby ten nie chwiał się na wietrze jak ma to miejsce teraz).

Mocowanie masztu to odrębna sprawa. Natomiast, dobrze byłoby aby ktoś mógł analizatorem antenowym sprawdzić poprawność instalacji. Czy ktoś z kolegów znalazłby tego dnia dla mnie czas? Prawdopodobna godzina prac to pomiędzy 9:00 a 12:00, ale godzina na ten moment nie została jeszcze ustalona.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SP8UFT
A sprawdzałeś jaka jest różnica w sygnale pomiędzy LW, a tą deltą?
Hmmmm to profesjonalna firma nie ma analizatora?
 
sp8ufm
Tomku!

LW już zwinąłem. Wprawdzie to żaden problem rozwinąć go ponownie, ale dzisiaj nie miałem już na to czasu (musiałem przyszykować się i wyjść na uroczystości rodzinne z których wróciłem ok 19:30).

Za to sprawdziłem nieco inaczej. Otóż posiadam odbiornik globalny DEGEN DE 1103. Wygląda on jak zwykłe radio turystyczne tyle, że umożliwia odbiór pasm amatorskich w modulacji SSB.

Generalnie na tym odbiorniku w ostatnim tygodniu na wszystkich pasmach amatorskich słyszę głównie szumy. Natomiast, dzisiaj słyszałem na nim jakąś stację z raportem 35 podczas gdy na radiostacji raport był 21. Tak więc jest tragicznie :/

Co do firmy - zapytam ich o to czy posiadają analizator antenowy do anten na pasma amatorskie. Wiem, że są oni w posiadaniu analizatora dla TV-SAT oraz TV naziemnej. Jestem pierwszym krótkofalowcem, który zlecił im wykonanie tego typu prac. Dlatego na ten moment nie umiem odpowiedzieć Ci na pytanie czy posiadane przez nich analizatory antenowe nadają się do testowania anten na pasma amatorskie.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Dla mnie to wygląda jakby antena w ogóle nie pracowała.

Nie umiem odpowiedzieć Ci na Twoje pytania, gdyż nie wiem gdzie może być usterka. Nie wiem czy to kwestia błędu w montażu anteny, czy też przerwy bądź zwarcia w kablach. Nawet nie mam jak tego sprawdzić, gdyż antenę trzeba byłoby zdemontować. Samemu nie dam niestety rady tego zrobić.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SP8LBK
Tomek
Odepnij kabel od anteny, tyle ile możesz. Piszesz, że masz 4 wtyki i złączkę. Pomierz ten odcinek multimetrem "na przerwę i zwarcie".
Jaki masz użyty kabel jako fider?
Kto składał antenę? Sprawdzałeś poprawność montażu?
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
sp8ufm
Andrzeju!

Antena jest na maszcie o wysokości 4 metrów. W tej sytuacji nie da się inaczej odpiąć kabla od anteny jak poprzez demontaż masztu a następnie położenie anteny.

Ponadto kabel wraz z częścią gdzie jest łączenie są schowane we wnętrzu masztu. Nie ma szans się tam dostać w inny sposób jak poprzez jego demontaż.

Samemu niestety nie dam rady tego zrobić. Zdjęcie anteny z masztu jest to robota przynajmniej dla dwóch silnych facetów.

No i jest jeszcze jedna sprawa natury prawnej. Otóż - wykonawca instalacji antenowej ponosi cywilnoprawną odpowiedzialność za jej wykonanie. Jeżeli ja zacznę coś przy niej dłubać, to jego odpowiedzialność w tym zakresie zostaje scedowana na mnie. Dlatego mając uzasadnione przypuszczenie, że sam sobie z tym nie poradzę wolę poczekać aż on sam usunie zgłoszone jemu usterki.

Problem nie polega tylko na tym, że antena praktycznie nie działa. Kolejna rzecz jaką wykonawca musi dokończyć to mocowanie masztu. Bez tego antena przy silniejszych podmuchach wiatru może wylądować na ziemi. Maszt obecnie jest wsparty w dwóch punktach w dolnej części masztu tj. u samej podstawy i na 1/4 jego wysokości. Wykonawca ma wzmocnić maszt mocując kolejne wsparcie pomiędzy 2/3 a 3/4 jego wysokości. W ten sposób konstrukcja masztu zostanie ustabilizowana i zabezpieczona.

On wcześniej tego nie przewidział i nie miał ani części ani narzędzi do wykonania ostatniego, najwyższego mocowania. Nie miał też podstawowego sprzętu do prac na wysokościach. Wprawdzie cała trudność polega na tym aby stanąć na drabinie malarskiej, tylko w razie upadku człowiek leci ok 10 metrów w dół (prace są na balkonie). Dlatego bez podstawowego zabezpieczenia nie zgodzę się na podjęcie przez niego prac na wysokościach.

No i na zakończenie - zgodnie z art 471 KC odpowiedzialność za nienależyte wykonanie instalacji ponosi wykonawca, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które on odpowiedzialności nie ponosi.

Przykładowo - na skutek źle wykonanych mocowań masztu doszło do katastrofy poprzez zawalenie się konstrukcji i w konsekwencji wyrządzeniu szkód na mieniu lub/i osobie. W tej sytuacji w pierwszej kolejności odpowiedzialność spada na mnie jako na właścicielu zawalonej konstrukcji. Jednak, po orzeczeniu mojej winy składam sądowy pozew tzw. regres przeciwko wykonawcy i on ponosi odpowiedzialność cywilnoprawną zamiast mnie.

Dlatego mając uzasadnione wątpliwości co do jakości robót budowlanych jakim jest niestabilny maszt wolę się do tego nie dotykać, aby nie doprowadzić do rozmycia się odpowiedzialności cywilnoprawnej także w tym zakresie.

Na chwilę obecną wykonawca wie o obydwu usterkach, został wezwany do ich usunięcia, którego odbiór potwierdził odpowiadając na mail w którym jemu je opisałem. Ustaliliśmy termin prac na dzień 1 lutego br. z ewentualną gotowością do skrócenia terminu z mojej strony (albo wezmę urlop albo zrezygnuję z wyjazdu do Warszawy na kolejny zjazd na uczelni gdzie studiuję).
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 2.13
17,772,129 unikalne wizyty