Zobacz temat
OT20 PZK » Inne » Zawody
 Drukuj temat
LM-UKF 2015r. Uwagi i propozycje.
SP8CGE
Regulamin UKF-FM Tomku, jest do napisania całkowicie od nowa. Ta wersja już się, poniekąd, "zużyła". Dlatego, właśnie, zbieram propozycje aby były gotowe do pisania regulaminu. Tylko jak zwykle jest dużo krytykantów a nie ma chętnego do pracy. Przed laty ludzie byli bardziej słowni i skorzy do pracy dla innych. Dzisiaj są zwykle żądania i pomówienia.
Przemienniki Tomku to znak czasu i "każda wiocha" może go mieć. Jak sobie przypominam moje młode lata to nawet odbiorników radiofonicznych z zakresem UKF nie było. Eter był czysty. Dzisiaj cyfrówka na UKF się "rozpanoszyła" i poza sygnałem użytecznym daje śmieci. Mam właśnie taki problem i skończyły się moje łączności na UKF, nawet na bardzo bliskie odległości. Czasem to draństwo dostaje zadyszki i milknie na kilka sekund. Muszę coś z tym zrobić. Trzeba skończyć preAmpa z filtrem o dużej dobroci, na pewno pomoże ale problemu nie załatwi. Trzeba poeksperymentować z odbiorem pod szumowym. To może być ten kierunek. Kiedyś zrobiłem taką zabawkę dla ciekawości zadziałała, tylko częstotliwości niskie. Chyba, jednak, niezbędne będzie UKE ze swoimi zabawkami. Te problemy mają wszyscy.
Wiesław
 
http://sp8cge@gmail.com
SP8UFT
Wiesław, która wersja reulaminu się zużyła? Ta na rok 2014?. Odpowiedz mi na pytanie dlaczego wersja na rok 2014 nie była pisana na "widoku publicznym", a na rok 2015 każdy ma prawo postawić swój przecinek w regulaminie. Dlaczego? Jeżeli myślisz, że ten regulamin uniemożliwia "ustawienie" zawodów to się niestety mylisz. Można to zrobić nie naruszając regulaminu. Regulamin z 2013 był dobry więc po co było go zmieniać zwłaszcza w taki sposób. Zresztą według mnie trzeba się było konsultować z tymi co mają jakieś doświadczenie w pracy w tych zawodach (przez kilka lat nazbierało się stacji co odnosiły sukcesy). I na koniec. Oczywiście mam swoją wizję regulaminu i może kiedyś ją przedstawię, ale tylko w przypadku jeżeli będzie rozpatrywany jako całość, a nie wyrywane z kontekstu po jednym zdaniu. Wtedy się pod tym podpiszę innej opcji nie ma. Pozdrawiam Tomek
 
Radek SQ8SET
Dzień Dobry.

Przepraszam za odkopanie tak starego wątku, nie chciałem tworzyć nowego o tym samym temacie.

Podczas grudniowego spotkania naszego OT, usłyszałem, że Lubelski Maraton UKF będzie miał swoją kontynuację w roku 2015, co bardzo mnie ucieszyło Smile
Jestem jednak zaniepokojony, ponieważ odwiedzam stronę oddziałową często a nie znajduję tu żadnej informacji na temat maratonu.
Maraton dotychczas odbywał się w drugą sobotę każdego miesiąca, pozostało zaledwie kilka dni, czy nie jest to czas najwyższy na jakiekolwiek informacje?

Radek
 
http://qrz.com/db/sq8set
sp8gsc
No cuz miał być, ale nie ma komu sie za to zabrać.
Najpierw to organizator (OT20) powinien powołać komisje zawodów i ogłosic regulamin.
PS. Na stronie inetrenetowej nie będą pojawiały się żadne nowe materiały (z wyjatkiem artykułów i newsów), bo w dalszym ciągu nie ma osoby odpowiedzialnej za administrowanie portalem. Jest w tej sprawie uchwała starego zarządu, ale nie zostala zrealizowana.
=x=x=x=x=
Tomku SP8UFT .
Skoro masz opracowany regulamin przeslij go do Prezesa, a myslę, że po otrzymaniu zostanie on przyjety i ogłoszony - tym samym sprawa ruszy z miejsca.
Trzeba jeszcze powołac komisje zawodów do rozliczania wyników. Chetni niech zgłaszaja swoje kandydatury do prezesa. Oczywiście wiadomo, że jak nie bedzie chetnych to nie bedzie komisji, a wtedy nie wiem czy Zarzad zdecyduje sie na organizowanie zawodów, bo nie bedzie komu rozliczać.
Ale dalej jest czas " świateczny" (Nowy Rok i Trzech Króli) wiec nie wiem czy cokolweik w tej sprawie sie ruszy,
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
SQ8MXS
Zastanawia mnie fakt jaki jest sens Krzysztofie pisania rzeczy które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości ? Czyżbyś chciał błyszczeć w każdym wątku ?

sp8gsc napisał(a):
No cuz miał być, ale nie ma komu sie za to zabrać.


Na zjeździe było powiedziane że Zarząd OT20 bierze na siebie odpowiedzialność za wznowienie LM-UKF

sp8gsc napisał(a):
Najpierw to organizator (OT20) powinien powołać komisje zawodów i ogłosic regulamin.


Z tego co ja wiem to komisja (Zarząd) stworzyła już ten regulamin. Pewne zapisy były cytowane na komunikacie.

sp8gsc napisał(a):
Na stronie inetrenetowej nie będą pojawiały się żadne nowe materiały (z wyjatkiem artykułów i newsów), bo w dalszym ciągu nie ma osoby odpowiedzialnej za administrowanie portalem.

Na stronie internetowej owy regulamin może się pojawić jako zwykły artykuł i bezproblemowo może zostać zlinkowany nawet na stronie głównej - Twoja dostępność administracji mu w tym nie przeszkadza.
Chciałem zaznaczyć że zgodnie z uchwałą "starego" Zarządu OT20 osoba odpowiedzialna za administrację portalem została powołana, a nie doszły mnie słuchy aby to nowy Zarząd ową osobę odwołał więc po co pisać głupoty ? Może lepiej napisać że jest gość o znaku SP5ELA. który jest guru w PZK i dyktuje warunki - nie bójmy się prawdy.

sp8gsc napisał(a):
Tomku SP8UFT .
Skoro masz opracowany regulamin przeslij go do Prezesa, a myslę, że po otrzymaniu zostanie on przyjety i ogłoszony - tym samym sprawa ruszy z miejsca.
Trzeba jeszcze powołac komisje zawodów do rozliczania wyników. Chetni niech zgłaszaja swoje kandydatury do prezesa. Oczywiście wiadomo, że jak nie bedzie chetnych to nie bedzie komisji, a wtedy nie wiem czy Zarzad zdecyduje sie na organizowanie zawodów, bo nie bedzie komu rozliczać.
Ale dalej jest czas " świateczny" (Nowy Rok i Trzech Króli) wiec nie wiem czy cokolweik w tej sprawie sie ruszy,


To się w ogóle nie trzyma kupy bo skoro Zarząd bierze pełną odpowiedzialność za wznowienie LM-UKF to chyba wie, że musi powołać komisję zawodów, stworzyć regulamin i wdrożyć to wszystko w życie. Tym bardziej, że wszyscy dobrze wiemy iż Andrzej testuje program Marka SP7DQR-a do rozliczania zawodów, a na spotkaniu grudniowym omawiano nowy regulamin zawodów i co do tego wszystkiego mają Trzej Królowie i Nowy rok skoro temat LM-UKF 2015 jest na tapecie mniej więcej od sierpnia 2014 ?
MxS
 
SP8UFT
Tomku SP8UFT .
Skoro masz opracowany regulamin przeslij go do Prezesa, a myslę, że po otrzymaniu zostanie on przyjety i ogłoszony - tym samym sprawa ruszy z miejsca.
Trzeba jeszcze powołac komisje zawodów do rozliczania wyników. Chetni niech zgłaszaja swoje kandydatury do prezesa. Oczywiście wiadomo, że jak nie bedzie chetnych to nie bedzie komisji, a wtedy nie wiem czy Zarzad zdecyduje sie na organizowanie zawodów, bo nie bedzie komu rozliczać.
Ale dalej jest czas " świateczny" (Nowy Rok i Trzech Króli) wiec nie wiem czy cokolweik w tej sprawie sie ruszy,
Krzyś nie bardzo rozumiem dlaczego odniosłeś się do mojej wypowiedzi, która jest na portalu już rok czasu? Regulamin na 2015 już jest i zostanie opublikowany. Pomimo "sezonu ogórkowego" Zarząd działa chociaż jest to pewnie niektórym nie na rękę.
 
sp8gsc
SP8UFT napisał(a):
Krzyś nie bardzo rozumiem dlaczego odniosłeś się do mojej wypowiedzi, która jest na portalu już rok czasu? Regulamin na 2015 już jest i zostanie opublikowany. Pomimo "sezonu ogórkowego" Zarząd działa chociaż jest to pewnie niektórym nie na rękę.

Twoja wypowiedź okazała sie "ponadczasowa" - pasuje do obecnej sytuacji. Skoro regulamin juz jest i komisja zawodów też to dlaczego jeszcze nic nie ma na ten temat na portalu. Ogłaszanie regulaminu w przeddzień zawodów to chyba zły pomysł.
Nie wiem czy zarzad w tej sprawie działa bo nie słucham czwartkowych komunikatów, ale w sprawie Maratonu Lubelskiego nie widac rezultatów tego działania tj nie ma opublikowanego regulaminu (gdyby ktos go przesłal to bym go opublikował) a to byłby sygnał, że maraton została reraktywowany i pierwsza tura sie odbedzie. Jak na razie nie widziałem regulaminu ani terminu pierwszej tury.
Nie wiem komu nie na rękę, że Zarząd działa - nic na ten temat nie słyszałem.

SQ8MXS napisał(a):
Czyżbyś chciał błyszczeć w każdym wątku ?
Tak sie składa, że mam cos do powiedzenia prawie na kazdy temat, więc piszę i na pewno nie dlatego aby ktoś oceniał czy chce błyszczec czy nie, tylko dlatego by w wypowiedzi zawrzec treść którą chcę przekazać. Wszelkie manipulacje mnie nie interesują.

Na zjeździe było powiedziane że Zarząd OT20 bierze na siebie odpowiedzialność za wznowienie LM-UKF
Nie wiem co było powiedziane - materiały ze zjazdu nie zostały opublikowane. Ja wiem że stary Zarząd miał zamiar wznowić Maraton. Zamiar zamiarem a regulaminu nie ma. Choc dzis dopierio 2 stycznia więc jeszcze parę dni mozna poczekać.

Z tego co ja wiem to komisja (Zarząd) stworzyła już ten regulamin.

Komisja nie jest od tworzenia regulaminu tylko od rozliczania wyników. Regulamin publikuje organizator a wiec w imieniu OT 20 ktos z zarządu.

Na stronie internetowej owy regulamin może się pojawić jako zwykły artykuł i bezproblemowo może zostać zlinkowany nawet na stronie głównej - Twoja dostępność administracji mu w tym nie przeszkadza.

Jako artykuł tak, ale z tym linkiem na stronę główną to mogą być kłopoty. Ja na pewno tego nie zrobię (no bo nie mogę) i nie wiem kto może. No chyba, że link będzie w newsie, ale to straszny prymityw.

Chciałem zaznaczyć że zgodnie z uchwałą "starego" Zarządu OT20 osoba odpowiedzialna za administrację portalem została powołana, a nie doszły mnie słuchy aby to nowy Zarząd ową osobę odwołał więc po co pisać głupoty ? Może lepiej napisać że jest gość o znaku SP5ELA. który jest guru w PZK i dyktuje warunki - nie bójmy się prawdy.

Tak jak napisalem - uchwala Zarządu nie została wykonana. Kto nie nadal uprawneiń wiadomo, ale kto nie wydał w tej sprawie polecenia - tego nie wiem. Moim zdaniem bezpodstawnie twierdzisz, że wszystkiemu winien jest Zygi SP5ELA - ja nie mam takiej wiedzy. Więc nie wiem co jest prawdą a co nią nie jest. Oceny co jest głupotą a co nie zostaw dla siebie i nie dziel sie tymi ocenamii na portalu. Tego rodzaju wpisy są niemile widziane.

skoro Zarząd bierze pełną odpowiedzialność za wznowienie LM-UKF to chyba wie, że musi powołać komisję zawodów, stworzyć regulamin i wdrożyć to wszystko w życie. ....i co do tego wszystkiego mają Trzej Królowie i Nowy rok skoro temat LM-UKF 2015 jest na tapecie mniej więcej od sierpnia 2014 ?

Zarząd zapewne wie, ale jak widac na razie tego nie robi. Byc może jest powołana komisja zawodów, ale nic na ten temat nie słyszałem. A co do tego maja Trzej Królowie? Ano to, że zaraz po nich jest druga sobota miesiaca i kol. SQ8SET słusznie zauważył, że nie wie czy i kiedy bedzie mógł wziąc udział w Maratonie Lubelskim.
A co do tego sierpnia to dokładnie nie pamietam, ale chyba decyzja Prezresa o zawieszeniu rozgrywania zawodów w 2014 roku podjęta została nieco później - mozna to sprawdzic w newsach, bo Prezres pisal w tej sprawie na portalu. Nie ma to zreszta wiekszego znaczenia bo i tak nie ogłoszono wyników za rok 2014 wiec obojetnie ile tur sie odbyło. Byłem na spokaniu na którym Prezes zapowiedział kontunuowaniwe Maratonu w 2015 roku z nowym regulaminem i było to juz po zawieszeniu rozgrywania zawodów w 2014 roku. Wczesniej nie słyszalem by ktokolwiek mowił cos na temat nowego regulaminu.
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
sp8hpw
Koledzy,
Przede wszystkim proszę o spokój.
Zarząd w sprawie regulaminu działa. Zasadnicze założenia regulaminu prezentowane w grudniu i w trakcie RBI zostały też przedstawione.
Analizując regulaminy z poprzednich lat, gdy zasadnicza część dotycząca sposobu przesyłania logów i rozliczania zawodów już nie funkcjonuje bo Marek SP8WQX zniknął, musimy opracować ten system od nowa, choćby to było na razie ręczne rozliczanie. Teraz Andrzej SQ8MFE kończy przymierzanie się do sposobu rozliczenia zawodów.

Najbliższa tura LM UKF 2015 planowana jest na 10 stycznia 2015 i termin ten będzie dotrzymany (czas 18:00 - 19:00 LT). Pojawi się również news w tej sprawie.

Po otrzymaniu info od Andrzeja SQ8MFE, dotyczących możliwości rozliczania, regulamin będzie opublikowany w bardzo krótkim czasie.

Tyle mam na dzisiaj do powiedzenia. Bardzo proszę o wyciszenie emocji.

Jurek SP8HPW
 
sp8gsc
Dzieki Prezesie za wyjasnienie sytuacji i podanie terminu I tury. Zaraz w tej sprawie napisze newsa i zamieszcze (choc ogłaszanie teminu zawodów bez regulaminu to trochę nie po kolei).
A co do emocji to z mojej strony żadnych nie ma, bo Maraton jako iniicjatywa jest cenny, ale (nie chciałem tego pisać) mnie osobiscie nie bardzo interesuje. (choć gdybym miał lepszą antenę na UKF to może bym pare QSO zrobił o ile mój archaiczny sprzet UKF na kwarcach jeszcze działa).
=x=x=x=x=x=x=x=x=
Połączony z 04.01.2015 09:14:
Po przeczytaniu regulamini jestem nieco zawiedziony, że nie ma jakiejś "premii" dla stacji bioracej udział we wszystkich turach, ale może tak jest nawet lepiej.
Przy ustawianiu czasu (pkt 17.4 regulaminu) chciałbym zwrócić uwagę (choć jest to jasne) że zgodnie z pkt 6.3 regilaminu ma to być czas lokalny (a więc w zimie zimowy a w lecie letni).
A jaki w pozostałych porach roku? Hi hi (wg slangu) - pytanie jest oczywiście żartem.

Połączony z 04.01.2015 17:41:
link do pliku z regulaminem Maratonu Lubelskiego UKF 2015
Jest w dziale download.
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
SP8CGE
Punkt 9.1 "Łączność ze stacją z OT 20 daje podwójną ilość punktów (ilość km x 2)" Czyli łączność OT20 z OT20 daje też podwójną ilość punktów. Tak to rozumiem. Czy to rozumienie jest prawidłowe?
 
http://sp8cge@gmail.com
sq8jmc
Tak dokładnie łączności OT 20 z OT 20 daje też podwójną ilość punktów bez wyjątków.
Michał sq8jmc
 
http://www.sq8jmc.qrz.pl
SP8LBK
Z reglaminu
8.3. Nasłuchowcy – Kategoria „N”
Nasłuchowców, obowiązuje odbiór znaku stacji nadającej korespondencję, znaku
korespondenta do którego nadawana jest korespondencja, raportu RS i pełnej nadanej grupy
kontrolnej. Odebrany znak można wykazać w dzienniku SWL tylko jeden raz.

Z tego wynika, że nasłuchowiec może odebrać tylko jedną stację, dopisać sobie znak korespondenta z którym dana stacja robi właśnie QSO i wystarczy aby zanotował tylko nadawany przez nią raport i grupę kontrolną.
Inaczej mówiąc, wcale nie musi odbierać (słyszeć) tej drugiej stacji.
Czy dobrze rozumiem ten zapis i taki był zamiar autorów?
Prawdopodobnie nie będzie nikogo w tej kategorii, ale nie wiadomo.
Druga sprawa. Czy można zrobić cesję zgodnie z pkt 13.1 z nasłuchowca na nadawcę i odwrotnie?
Regulamin tego nie precyzuje i może być z tego powodu "ciekawie", jeśli będzie przez 6 tur pracował jako SWL z super wynikami i 6 tur jako nadawca z kilkoma QSO. Trzy najgorsze tury mu odpadną ale zrobi cesję do kat. "nadawczej"wynik za pozostałe może namieszać w końcowej tabeli.
Tu się prosi drobna uwaga:
Cesja może dotyczyć wyłącznie tej samej kategorii klasyfikacyjnej
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
SP8UFT
Tak Andrzeju taki był właśnie zamiar autorów. Żeby można było legalnie dopisywać sobie łączności.
 
SQ8MXS
Tomek no weź bo nasłuchowiec namiesza swoimi wynikami na koniec jak nic. 1 nasłuch = 1 pkt vice 1km = 1 pkt, a cesja dotyczy pkt. Tomek zapis musi być bo w grudniu jak nic ranking przez nasłuchowca obróci sie do góry nogami. cóż
 
SP8LBK
Jeszcze raz powtórzę.
SP8LBK przez 7-8 tur zgłasza dobre wyniki w kat. SWL. Regulamin nie określa znaku dla SWL.
Nie musi odbierać obydwu korespondentów a tylko jednego i jedną nadawaną grupę kontrolną.
Następnie w 9-12 turach pracuje jako nadawca gdzie robi po kilka, kilkanaście QSO a następnie ceduje punkty do kat. nadawców. Mając 9-13 el Yagi i ręczniaka a nawet skaner jest w stanie wyłuskać wszystkie pracujące w zawodach stacje. Nie musi się nawet bardzo starać. Wystarczy, że odbierze tylko znak bo stacje z OT20 podają stałą grupę kontrolną i często powtarzają odebraną, jako potwierdzenia grupę kontrolną swojego korespondenta. Wystarczy sobie zanotować na kartce a później tylko dopisać.
Wiem, że to niemoralne i prawie niemożliwe ale jest to zgodne z obecnym regulaminem i w każdym "sądzie" do wygrania.
Kolejna uwaga.
Regulamin zawodów PZK w pkt. 5.4 zaleca stosowanie czasu UTC https://download....ulamin.pdf i z tego powodu może być problem z umieszczeniem LM w kalendarzu zawodów PZK.
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
sp8gsc
Wyniki zalicza sie z 9 tur (nie z 12) pkt. 11 regulaminu.
W pkt. 4.3 regulamniu mowa jest tylko o znakach okolicznościowych i kontestowych (a więc nasluchowy nie). Problemu wiec z dopisywaniem punktów zdobytych jako nasłuchowiec do punktow jako nadawca nie ma, bo tego w ogóle nie dopuszcza/przewiduje regulamin. W pkt 13.1 regulamionu jest mowa tylko o tym jak wypełniac dziennik a zasady cesji punktow sa ustalone w pkt 4.3.
Zresztą nasłuchowiec za 1 nasluch uzyskuje 1 pkt więc jest to ilość nieporówalnie mniejsza niż nadawca.
Bardzo dobrze, że nasłuchowiec nie musi odbierac korespondenta, jak zapisze grupe kontrolną korespondenta to zdobędzie 1 pkt wiecej i słusznie bo żeby zapisac tez trzeba sie postarać.
 
http://sp8gsc.pzk.pl
SP8UFT
Andrzej robisz wielki problem z rzeczy mało istotnej. Czy do wszystkich zawodów w SP masz swoje zastrzeżenia? I w dalszym ciągu nie jesteś wstanie "zatrybić", że dla nasłuchowców jest inna punktacja. Jakoś przez kilka lat LM był w kalendarzu zawodów i czas lokalny nie był przeszkodą żeby go tam umieścić. cóż
 
SQ8MXS
Matematyka.

Jeszcze raz powtórzę Smile

Nasłuchowiec SP8LBK łuska po 30 QSO w pierwszych 7 turach za co dostaje 210 pkt. SO8xxx robi jedno QSO w pierwszej turze z okręgiem dziewiątym gdzie odległość stacji wyniosła 310 km. Jest to QSO poprawne i zaliczone. W tej oto sytuacji Nadawca już wygrał, choć wziął udział ino w jednej turze i ino z jednym QSO Smile

Swego czasu czytałem że kalendarz PZK nie jest ważny - chodziło o zawody lubelskie, nagle stał się ważny ????? cóż "życie panie, życie"
 
SP8LBK
Macie rację, nie zwróciłem uwagi na pkt 4.3.
Kolego SQ8MXS, ty też, podobnie jak i ja nie zwróciłeś uwagi na ten pkt a teraz się wymądrzasz.
SQ8MXS dnia 05.01.2015 07:56
Tomek no weź bo nasłuchowiec namiesza swoimi wynikami na koniec jak nic. 1 nasłuch = 1 pkt vice 1km = 1 pkt, a cesja dotyczy pkt. Tomek zapis musi być bo w grudniu jak nic ranking przez nasłuchowca obróci sie do góry nogami.

Gdyby nie pkt 4.3 to jednak w drugiej 10-ce zrobiłoby się niezłe zamieszanie.
Krzysztofie SP8GSC. Zawody mają 12 tur i nie wiadomo, które 3 byłyby najgorsze. To miałem na myśli.
Co się zaś tyczy regulaminu zawodów PZK, to napisałem, że zaleca się stosowanie czasu UTC a nie jest obowiązkowy. Chociaż każdy, kto loguje w komputerze ma ustawiony w nim czas UTC w którym loguje inne QSO. W tym przypadku trzeba pamiętać o ręcznej zmianie czasu.
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
SQ8HNB
JUŻ mi się nie podoba.... a jeszcze nie przeczytałem!
TERMINY strasznie napięte, 4tego publikacja a 10tego zawody.
MIŁEJ ZABAWY!
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.34
17,782,578 unikalne wizyty