Zobacz temat
OT20 PZK » Inne » Zawody
 Drukuj temat
LM-UKF 2016 propozycje zmian w regulaminie
sp8ab
IX tura Lubelskiego Maratonu UKF 2015 już za nami. Nadszedł czas nad zastanowieniem się nad poprawkami do regulaminu na rok 2016. Proszę więc kolegów i koleżanki o wpisywanie propozycji korekt i zmian do regulaminu oraz dyskusję nad nimi. Jako wersję bazową proponują regulamin z 2015 r. dostępny w zakładce - Zawody/Lubelski Maraton UKF.

Jako pierwszą, proponuję zmianę czasu logowania z lokalnego na czas UTC. Uzasadnieniem może być fakt, że bardzo mało jest zawodów logowanych w czasie lokalnym. Większość programów logujących domyślnie robi to w czasie UTC. Zapis dotyczący czsasu lokalnego podyktowany był tym, że miało to być przyjazne dla początkujących. Myślę jednak, że jak ktoś ma licencję to wie co to jest UTC. Pozostawienie czasu lokalnego może też utrwalać niewłaściwe nawyki.

W regulaminie zawodów tarnowskich znalazłem zapis nad którym warto byłoby się zastanowić.
"12. Łączności nie zalicza się obu korespondentom w przypadku:
- braku logu korespondenta, chyba, ze wystąpi w co najmniej 5 nadesłanych logach"
Edytowane przez sp8ab dnia 24/09/2015 22:20
 
SQ8MXS
Wszystko zależy od tego co OT20 chce przez te zawody osiągnąć - bo ruchu stacji OT20 jak na lekarstwo ....

Ja bym poszedł w drugą stronę całkowicie i powiązał te zawody z Łącznością Kryzysową. Nie wiem na jakim etapie są rozmowy między OT20 a UM w w/w sprawie - o to trzeba by pytać Prezesa.

Skoro udało się ruszyć 9 okręg i stacji z tego regionu przybywa to myślę, że jest to gra warta świeczki - nikt w SP takich zawodów nie organizuje na zasadach maratonu.

Stworzyć stację centralną, która w swoim raporcie będzie podawała oprócz lokatora np: temperaturę powietrza w danym dniu jaką właśnie widzi na termometrze i to będzie dodatkowy mnożnik. Dwie kategorie bym utrzymał, ale z podziałem na stacje pracujące z QTH domowego i QTH terenowego (z możliwością zaistnienia i w jednej i w drugiej kategorii, ale w jednej turze musi to być zaznaczone, która kategorię wybiera uczestnik).

Okręg 5 wiem, że się spotyka co miesiąc na ćwiczeniach (słyszę jak pracują) więc jest duża szansa ich w to wciągnąć. Do siódemki też jest niedaleko więc ....

Jeśli nie w tą stronę to zostawić regulamin taki jak jest.
 
sp8onu
Jestem za zmiana dnia maratonu na niedziele
 
SQ8HNB
Witam!
Jeśli zawody zostaną przeniesione na niedzielę wieczór... to nie wiem czy ktokolwiek z domu w się ruszy, żeby z górki dalsze łączności robić.
Ale tak jak Marek wcześniej pisał: "zależy od tego co OT20 chce przez te zawody osiągnąć".
Jaki regulamin będzie każdy zobaczy - oby nie było to w przeddzień pierwszych "zmagań".
 
sp8hpw
Witam,
Na ostatnim spotkaniu w niedzielę 8 listopada padła propozycja aby zawody przenieść na niedzielne popołudnie. Mówiło się o godzinach trwania zawodów 14:00 - 15:00 lub coś koło tego. Uzasadnienie jest takie, że w sobotę wieczór, zwłaszcza na jesieni i zimą, wyprawa w teren o godz. 18:00 jest kłopotliwa. Głównie za sprawą krótkiego dnia, ciemności i niedogodności z tego wynikających. Ma to sens, możemy nad tym się zastanowić, ale... Po kilku zapowiedziach, ze w tej sprawie na pewno coś napiszą na forum - zapadła cisza. Jedynie SP8ONU zaznaczył swe stanowisko. Dlatego proszę o wypowiedzi, bo komisja zawodów będzie miała możliwość zastanowienia się czy i co zmieniać.

Z dotychczasowej dyskusji (bardzo krótkiej) wyłaniają się następujące propozycje zmian:
1. Zmienić czas na UTC.
2. Przenieść zawody na niedzielnie popołudnie.

Czy są jeszcze jakieś inne propozycje zmian?

Pozdrawiam
Jerzy Kowalski, SP8HPW
Prezes OT 20 PZK
 
SQ8HNB
Proszę niech na temat ew. zmiany treminu zawodów ze względu na "krótki dzień, ciemności i niedogodności w porze jesiennej i zimowej" wypowiedzą się uczestnicy zawodów, którzy ruszyli swoje 4 litery dalej niż dwa rzuty beretem od ciepłego domku.
 
sq8bgr
Pomysłu z niedzielą nie popieram, a jeszcze o wcześniejszej porze, u wielu w czasie obiadu niedzielnego, to tak niekoniecznie.
Sam kilka razy w tym roku pracowałem spoza stałego QTH, ostatnio w październiku, gdzie musiałem rozłożyć antenę i postawić maszt i mimo "późnej" pory nie uważam to za jakiś szczególny problem.

Do pomysłów dorzuciłbym krótszy czas na nadsyłanie logów. Uważam, że tydzień na wysłanie logu za te zawody to przesada. 48h w zupełności powinno wystarczyć. W CQWW dają 5 dni a logów dostają kilkaset razy więcej. Tylko formalnością, bo wspominałem o tym po komunikacie, jest oczywiście używanie czasu UTC a nie lokalnego.

Następny temat to może dodanie kolejnej godz. do pracy emisją SSB ewentualnie CW. Jest zapewne część kolegów, którzy chętniej popracowaliby na SSB niż w FM. Jest również w naszym regionie trochę stacji posiadających urządzenia z tą emisją a praktycznie ich nie słychać na pasmach. Może to zachęciłoby ich do większej aktywności. Zapewne zwiększyłoby się zainteresowanie z sąsiednich okręgów, w których jest sporo stacji pracujących na SSB. Ostatnie podwyższone warunki na UKF-ie ukazały pustkę na paśmie dla tej emisji z Lublina i okolic. Stacje można było policzyć na palcach jednej ręki, w odróżnieniu od piątego czy dziewiątego okręgu, a nawet południa ósmego, ale niestety nie z Lublina.

Dobrze było by LM-UKF oprócz portalu OT20 był widoczny i "reklamowany" na stronie PK-UKF.

Ostatnia listopadowa tura moim zdaniem wiała pustką. Stacji jak na lekarstwo. Zmiany są potrzebne bo wygląda to co raz słabiej.

Połączony z 17.11.2015 12:39:
Edycja postów ograniczona czasowo więc muszę dopisać w kolejnym.
Wcześniej wspomniałem o PK-UKF ale i na głównej stronie PZK w kalendarzu zawodów krajowych na 2015r lubelskiego maratonu nie znalazłem, a nie widzę powodu by LM-UKF tam nie było. Tyle, że wysyłanie informacji na kolejny rok minęło 15 listopada, więc jeśli osoby zajmujące się organizacją maratonu nie wysłały lub szybko nie wyślą z prośbą o wpisanie na listę, to w 2016 też "nas" nie będzie. Trudno się rozwijać jak skutecznie "ukryjemy" maraton tylko na stronie OT20.
Edytowane przez sq8bgr dnia 17/11/2015 12:39
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
SQ8RAY
Cześć,
To może ja dodam od siebie trochę spamu Smile

Dla mnie LM UKF to w zasadzie zawody wyjazdowe.
Z domu nie popracuję, jak mam jechać pod Lublin to mogę i pod Rzeszów Smile
Coraz bardziej mnie się te wyjazdy na górki podobają, chociaż w 2015 udało mnie się tylko 3 razy wyrwać w sobotę, może w 2016 będzie lepiej.

1) Niedziela - jeśli 14-15 to może być, jeśli 18-19 to odpadnę w 2016 ponieważ:
koniec zawodów 19.00
pakowanie sprzętu i zjazd z górki 20.00
powrót do Lublina (po drodze przystanek na kolację) 23.00
szukanie miejsca do zaparkowania 23.30
wniesienie sprzętu do mieszkania z sąsiedniego osiedla gdzie było miejsce zaparkować 1:00
a w pon. rano do roboty...

2) Sobota - 14-15 to wg mnie super pomysł, jest jeszcze widno nawet w zimie.
Przez ciemności po 18 już raz się wpakowałem samochodem w pole.
Turę listopadową odpuściłem m.in. właśnie przez wieczorne ciemności egipskie na polnych drogach.

3) SSB - wg mnie również super pomysł.
Skoro już sprzęt stoi na górce to dodatkowa godzina pracy to czysta przyjemność.
Jeśli polaryzacja pozioma to jest szansa wciągnięcia Słowaków w zawody, słychać ich na SSB w soboty, ale nie w pionie.

4) 48h na logi - super pomysł, i tak robię log ostatniego dnia, w piątek się sam zastanawiam co namazałem, w niedzielę jeszcze będę pamiętał, czy to było K czy R.

Podsumowując - godzina 14-15 pozwoliłaby na bezstesowy wyjazd na górkę i powrót o normalnej porze.
LM UKF w SSB skłoniłby mnie do nabycia odpowiedniego transceivera - w końcu byłby pretekst do zakupu Smile

Pozdrawiam,
Piotrek RAY
ex. SP8-20-069
 
http://hamspirit.com/sp8-20-069
SQ8HNB
Witam!
Moje stanowisko:
1) Przeciwny jestem zmianie terminu zawodów.
2) Jestem za logowaniem w czasie UTC.
3) Przychylam się pomysłowi dodania godziny ( lub ) 30min dla pracy SSB w dodatkowej kategorii z możliwością startowania i w FM i w SSB.
4) Czas nadsyłania dzienników po zawodach skróciłbym do 72 godzin.
Podrawiam,
Radosław SQ8HNB.
 
sp8onu
Szkoda ze nie ma wpisow kolegow z niedzielnego spotkania ,ktorzy byli za zmiana na niedziele.Zmiana godziny zawodow na 14-15 uwazam ze dla kolegow mobilnych jest jak najbardziej sluszna.Jak pisalem wczesniej jestem za niedziela ale jak zawody beda w sobote to mysle ze jak bede mogl to bede bral udzial .
 
SQ8RAL
Cześć,

Może w tym roku nie zaliczyłem żadnej tury ale jako weteran poprzednich edycji LM-UKF , popieram zmianę terminu na niedzielę np 12-13. W niedzielę rano można na spokojnie spakować się i wybrać się " na górkę" a potem o ludzkiej porze wrócić do domu. Rozkładanie i składanie gratów w egipskich ciemnościach jest mało przyjemne a pozostaje jeszcze droga powrotna. SSB w kolejnej godzinie po edycji FM to też bardzo dobry pomysł ale oczywiście w oddzielnej klasyfikacji. Jestem za logowaniem w czasie UTC i nadsyłaniem logów w ciągu 72 godzin.

PioTrEk Sq8rAL
images35.fotosik.pl/1494/83055cd23b551cf1.jpg

---
 
Radek SQ8SET
Dzień Dobry!

Mój kamyczek do ogródka...
Co do terminu, zwracam kolegom uwagę iż kolejne tury maratonu odbywają się w ten sam weekend co spotkania OT20, przez co zawodnicy wyjazdowi będą mieli do wyboru, albo spotkanie albo maraton, co raczej frekwencji nie poprawi.
Perspektywa dwunastu niedziel w moim przypadku, na dokładkę proponowana godzina 14 (obiadowa) , spotkanie w Lublinie, wyjazd w teren? to ujdzie kawalerowi, żonaty i dzieciaty tego nie przetrwa (nie licząc Chełma) Wink
Postulował bym też jednak o uproszczenie raportowania do numeru łączności i lokatora, obecne raporty moim zdaniem niepotrzebnie komplikują nam życie, bywa że w maratonie robimy łączności ze stacjami z okręgów 9, 7, 5 które zniechęcają się po samym tylko przekazaniu tych niby prostych zasad.
Zawodnicy przecież deklarują w jakiej kategorii log wysyłają, po za tym chyba komisja zawodów ma orientację kto z nich należy do OT20.
UTC - oczywiście TAK!
48 godz. na wysyłkę logów - TAK!
SSB/CW dodatkowa godzina - Czemu nie?

Z pozdrowieniami
Radek
Edytowane przez Radek SQ8SET dnia 18/11/2015 00:17
 
http://qrz.com/db/sq8set
SP8UFT
Witam!
1. Wydaje mi się, że regulamin nie jest zły i nie potrzebuje jakiś radykalnych zmian. Oprócz zmiany czasu na UTC. Zresztą to, że w czasie zawodów wielkiego tłoku nie ma to nie wina regulaminu.
2. Termin........ i tak wszystkim nie dogodzi ....... więc..... . Osobiście dla mnie sobota jest normalnym dniem pracy od marca do listopada obojętnie czy rano czy wieczorem. A niedziela ....... jest niedzielą więc ..... różnie bywa z tym wolnym czasem na radio. Zawsze się może trafić obiadek u "mamusi" Zły
3. SSB........ jak SSB to i CW ( bo niby dlaczego nie), a to pociągnie za sobą rozmnożenie kategorii. Więc do tego jestem sceptycznie nastawiony. Zresztą jak nie będzie aktywnych 10-15 stacji z naszego regionu to i tak nikt anteny w tą stronę nie przekręci. Nie ma co się sugerować ostatnimi warunkami tropo, że dobrze było słychać ponieważ chyba połowa stacji (a może i więcej) które słyszałem podawała, ze pracuje z anten pionowych typu 3x5/8 drutu lub podobnych. To byli zawodnicy z przypadku, bo w internecie wyczytali, że coś się dzieje. Problemem LM jest brak zainteresowania stacji w promieniu powiedzmy 200km od Lublina tymi zawodami (nie licząc kilku stacji SP9). Przez te kilka lat trwania zawodów nie trzeba specjalnej reklamy, one same powinny się rozreklamować. Proponjuę budować więcej przemienników ......... wtedy aktywność w czasie tych i innych zawodów będzie napewno większa Grin
4. Podsumowanie ........ wyszedł mało optymistyczny tekst, ale chyba specjalenie nie mijam się z prawdą .... niestety.
 
sq8bgr
Tomku nie zgodzę się z Tobą. Skoro maraton ma zachęcać do ruszenia się poza stałe QTH, pracę z terenu, to dlaczego nie może zachęcać do budowy anten i poznawania nowych emisji? Wielu kolegów jak już wyjeżdża, to często z antenami kierunkowymi więc sama przyjemność przekręcić w poziom i podziałać na SSB. O CW oczywiście przy okazji SSB nie można zapominać, ale pewnie stacji chętnych nie będzie.
Argument, że nawet przy ostatnich podwyższonych warunkach dużo osób pracowało z pionowych anten nie powinien mieć znaczenia. Niech sobie działają, a LM-UKF niech oprócz właśnie tych pracujących w FM na pionie, niech zachęca do czegoś więcej.
Tomku Ty tu na forum, informując o możliwych podwyższonych warunkach, wielokrotnie zachęcałeś "młode pokolenie" do zainteresowania się pracą na UKF-ie, a w zawodach nie chcesz by się rozwijali?
Uproszczenie raportów też by się przydało. Tak jak napisał Radosław, przy wysyłaniu logu do organizatora określamy w jakiej kategorii log wysyłamy i tyle.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8onu
I co ciekawego wymysli organizator jak tu mozna zec po staropolsku -bo w tym caly jest ambarans ze dwoje by chcialo na raz Grin
 
sp8h
Czytając to wszystko, to człowiek nie zorientowany pomyślał by ze ten maraton to zawody olbrzymiej rangi !!! Dajcie sobie na luz proste zasady 5/9 -nr kolejny i dość !!! to przecież była idea dla początkujących a tu widzę sami stwarzacie problemy i zniechęcacie ludzi do zabawy . Myślę ze sobota tylko we wcześniejszej porze modulacja FM a też do rozmyślenia SSB 24godz termin na wysyłkę logów ,i czas UTC i tyle .A tu najwięcej do powiedzenia mają ci co w ogóle nie startują albo ci posiadający urządzenia w postaci krótkich ogonków
Pozdrawiam Mirek SQ8OHY
 
SQ8RAL
"A tu najwięcej do powiedzenia mają ci co w ogóle nie startują albo ci posiadający urządzenia w postaci krótkich ogonków ". No właśnie Mirku nigdy nie wystartowałeś w maratonie... To dlaczego wytykasz takie rzeczy skoro nigdy nie poświęciłeś na maraton nawet jednej godziny?

. Nie wszyscy zamiast krótkich ogonów mogą sobie postawić długie maszty....
images35.fotosik.pl/1494/83055cd23b551cf1.jpg

---
 
SQ8MXS
Gwoździkiem do "sosenki" LM-UKF będzie przeniesienie tych zawodów na niedzielę, a już tym bardziej w porę obiadową.

Swego czasu jeździłem cały rok, a może i dwa, choć może i trzy Wink w sobotę w godzinach 18-19 i nie widziałem w tym żadnego problemu. To jest właśnie najbardziej optymalna pora na te zawody. Ewentualnie można o godzinę przesunąć na 17-18 tak co by po powrocie jeszcze "pianę" jakąś przyjąć, albo dwie, no może trzy. FM+SSB w trakcie godziny może nie wypalić przy wyjazdach i masztach skręcanych. Trzeba zmienić polaryzację w trakcie zawodów, a to jest czas powiedzmy 5-10 minut zależy od anteny, masztu i sprawności operatora, jak będzie to w zimie w nocy to będzie problem. Bo robienie dwóch, trzech kategorii oddzielnych FM/SSB/CW mija się z celem. Przy 10-15 osobach biorących udział to wyszło by po 5 osób na kategorię (gdybam). Wtedy takie zawody powinny trwać 15 minut a nie godzinę.

Na siłę uszczęśliwiacie się regulaminem - nie wiem po co - regulamin jest dobry, wywalić tylko tą literkę L zostawić wyłącznie lokator bez numeru QSO bo nr QSO też nie jest do niczego potrzebny i zmienić czas na UTC.

Poza tym zastanówcie się co zrobić by w maratonie brało udział 30-40 stacji. Przeniesienie zawodów na niedzielę spowoduje tylko i wyłącznie zmniejszenie obecnego jednostkowego udziału.
 
sp8h
W odpowiedzi !!! Piotrek to pomyśl !, możne to spowodowane jest tym zęby dać ci fory ! ja mam dobry system antenowy i zawodów się nie obawiam nawet tych największych ranga .Quo vadis ,cqww,czy spdx itp: trzeba popatrzeć w swój log i odpowiedzieć samemu na ten post.
A w odpowiedzi czemu nie wystartowałem w maratonie ? to chce ci powiedzieć ze ratowałem honoru ot20 w innych zawodach o których ty nawet nie słyszałeś ,ale myślę ze już czaisz bazę pozdrawiam SQ8OHY Mirek
 
SQ8RAY
Fajnie, że dyskusja się ruszyła, nawet emocje podskoczyły widzę Smile
Niedziela 18 mnie raczej wykluczy z zawodów, nie wiem jak innych.
Dla mnie optymalna byłaby właśnie 14-15 w sobotę, ale mogę mówić za siebie.
Każda godzina w stronę światła to uważam jest dobry pomysł, więc 17-18 to zawsze progres.
Podejrzewam, że różna godzina w lecie i w zimie raczej nie przejdzie - za duże zamieszanie mogłoby to spowodować.

Marku,
czy masz może możliwość wrzucenia na Twoją stronkę ankiety dot. dnia/godziny?
Gdyby większa liczba osób kliknęła na takiej niezobowiązującej ankiecie to organizator lepiej mógłby się zorientować jak stoją ludzie z czasem.
Tak tylko pytam.

Ja bym chętnie powołał na SSB przez drugą godzinę.
Nawet gdyby miało startować po 5 stacji na turę to zawsze te 5 łączności więcej fajnie by było zrobić.
Myślę, że wystarczyłaby jedna kategoria SSB/CW i dyplom za pierwsze miejsce i tyle.
Żeby tylko był taki zapis w regulaminie, bo to podziała mobilizująco.
Tak to trudno się umówić na QSO bo praca, praca, praca i nie ma czasu.
A jak już antena stoi na górce, transceiver rozłożony, podłączony to szkoda nie wykorzystać.
Przy okazji sprawdzić co daje SSB i poziom ponad FM i pion.
W zawodach na SSB trudno zrobić takie porównanie, bo nikt nie ma czasu na FM i dziwne testy Smile
Tak sobie myślę, może SSB wsadzić PRZED FM?
Jeśli FM byłby 17-18, a SSB 16-17, to kto mógłby się wcześniej wyrwać na SSB ten by się pobawił po prostu.
Bez ciśnienia.
Kto ma lepszy maszt to pracowałby do 16.45 i 15 minut na zmianę polaryzacji, a kto ma bardziej upierdliwy to do np. 16.30 lub wcale.
Zawsze godzinę przez zawodami FM byłaby reklama na SSB, że coś takiego ma miejsce w Lublinie Smile
Co o tym myślicie?

Piotrek RAY
ex. SP8-20-069
 
http://hamspirit.com/sp8-20-069
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.83
17,775,447 unikalne wizyty