BIULETYN INFORMACYJNY
LUBELSKIEGO ODZIAŁU TERENOWEGO
POLSKIEGO ZWIĄZKU KRÓTKOFALOWCÓW

Nr 2/2004 (38) Lublin, marzec 2004

 

 

 

Koleżanki i koledzy

 

W niedzielę 8 lutego odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze członków naszego Oddziału. Do sali konferencyjnej Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Lublinie przybyło 56 (ze 104) członków naszego OT PZK. Z zaproszonych gości honorowych gościliśmy mjr Mariusza Kolińskiego - Kierownika Sekcji Łączności i Informatyki WSW w Lublinie oraz Wojciecha Oparę - Komendanta Plutonu Łączności Kierowania Obrony Cywilnej w Lublinie.

Na początku spotkania pamiątkowe dyplomy otrzymali: Waldemar SP2NBT/8, Andrzej SP5IKO, Henryk SP7RJF, Andrzej SP8DHN, Andrzej SP8DYY, Jerzy SP8GQUMarian SP8LZC, Tomasz SP8UFT, Krzysztof SP8GSC, Łukasz SP8QED, Paweł SQ8BGQ, Michał SQ8DSR,

W trakcie spotkania wybrano delegatów na Zjazd Krajowy. Zostali nimi: Henryk SP8DHJ, Krzysztof SP8GNF i Stanisław SP8LLB w rezerwie Ryszard SP8ONZ i Łukasz SP8QED.

Przed delegatami trudny zjazd. Trwają prace nad zmianą statutu, toczy się dyskusja o kształcie PZK. Budzi to wiele emocji.

W ostatnich dniach rozgorzała polemika wokół rozwiązania OT PZK w Lesznie. Z wielu stron padają wzajemne oskarżenia. Trudno się w tym połapać, co, kto, kiedy i dlaczego! Stare porzekadło "zgoda buduje niezgoda rujnuje" znajdzie kolejne potwierdzenie. Na pewno takie polemiki psują wizerunek Związku i nie przysparzają nowych członków. Miejmy nadzieję, że weźmie górę zdrowy rozsadek.

Tadeusz SP8DIP

WYNIKI ZAWODÓW
"LUBELSKI MARATON UKF 2003"

Po czterech turach klasyfikacja stacji nadających ze stałego QTH przedstawia się następująco:

Miejsce

Znak

Pkt.

 

Miejsce

Znak

Pkt.

1.

SP8GSC

418

 

14.

SQ8GHY

72

2.

SQ8CQ

351

 

15.

SP5IKO

68

2.

SQ8JCQ

351

 

16.

SP8QED

55

3.

SQ8UP

232

 

17.

SQ8ISU

48

4.

SQ8CRX

221

 

17.

SQ8JIB

48

5.

SQ8LUB/8

186

 

18.

SQ8GHJ

30

6.

SQ8GKU

148

 

19.

SQ8ISG

28

7.

SQ8RJ

142

 

20.

SQ8GKF

18

8.

SP8DHJ

133

 

21.

SQ8BWH

15

9.

SQ8LUL/8

129

 

21.

SQ8LUE/8

15

10.

SQ8LUT/8

128

 

22.

SP8CIE/P

9

11.

SP8ONB

109

 

22.

SP8LZC

9

12.

SQ8IN

90

 

22.

SQ8BWF

9

13.

SQ8ISC

75

 

23.

SQ8JCU

1

14.

SP8KAF

72

 

 

 

 

Po czterech turach klasyfikacja stacji nadających ze terenowego QTH przedstawia się następująco:

Miejsce

Znak

Pkt.

1.

SQ8HNB/8

395

2.

SP8DIP/P

157

3.

SP2NBT/8

84

Zawodnicy startujący w co najmniej dwóch turach otrzymają pamiątkowe dyplomy uczestnictwa.

Uroczyste wręczenie pucharów i dyplomów odbędzie się w trakcie spotkania w klubie Hades 14 marca o godzinie 12.

Zapraszamy na koleją edycję konkursu! Regulamin w bieżącym biuletynie.

Regulamin konkursu
"LUBELSKI MARATON UKF 2004"

 1. Cel zawodów: zwiększenie aktywności indywidualnych stacji amatorskich w paśmie 2m, podnoszenie umiejętności operatorskich.
 2. Termin i czas zawodów:
 1. Pasma i emisje: pasmo 145MHz, kanały simpleksowe, FM.
 2. Wywołanie w zawodach: "wywołanie w zawodach Lubelski Maraton UKF"
 3. Raporty i grupy kontrolne: RS + nr QSO od 01 + Lokator np. 59 01 KO11HH.
 4. Punktacja:
  za QSO - 1 pkt., QSO ze stacją organizatora (w roku 2004 SP8YCB) - 3 pkt.
 5. Mnożnik: mnożnikiem są małe kwadraty lokatora.
 6. Wynik końcowy: suma punktów za QSO x mnożnik (liczba małych kwadratów). Do klasyfikacji zalicza się tylko łączności bezbłędne i przeprowadzone przy różnicy czasu maksimum 5 minut.
 7. Nasłuchowcy: punktacja jak dla nadawców.
 8. Klasyfikacja:
  1. stacje ze stałego QTH
  2. stacje z terenowego QTH
  3. nasłuchowcy.
 9. Dzienniki zawodów z obliczoną punktacją należy przesłać w terminie 7 dni od dnia zakończenia każdej tury. Istnieje możliwość przesłania logów zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej.
  Adresy k
  orespondencyjne:
 10. Pluton Łączności Kierowania OC
  Klub Radiołączności SP8YCB
  ul. Lubomelska 1-3 pok. 1124
  20-072 Lublin
  e-mail: maraton@pzk.lublin.pl

 11. Komisja konkursu ogłosi wyniki w ciągu miesiąca od zakończenia ostatniej tury Konkursu. Decyzje komisji są ostateczne.
 12. Nagrody i wyróżnienia: dla wszystkich uczestników, którzy będą brać udział w co najmniej dwóch turach zawodów - dyplomy, dla zwycięzców puchary.

Uwagi:

 1. Stacje z terenowego QTH (według regulaminu konkursu) to takie, które są zasilane z przenośnych źródeł energii elektrycznej (akumulatory, agregaty), znajdują się w odległości co najmniej 50m od stałych zabudowań, a ich systemy antenowe nie mogą być zainstalowane wcześniej niż 48 godzin przed zawodami.
 2. Stacja może pracować tylko z jednego lokatora.
 3. W przypadku równej ilości punktów decyduje liczba przeprowadzonych QSO.
 4. Dzienniki bez obliczonej punktacji będą użyte do kontroli.

Z "LA" DO "SP"- wspomniena Kjella SO8ZH

Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy!

Doprawdy wielką przyjemnością jest dla mnie złożyć Wam życzenia noworoczne. Miło było po moim przyjeździe spotkać wielu z Was w Hadesie, a również u siebie w domu.

Ale - od początku. Jest małe zróżnicowanie pomiędzy tym, co jest w Polsce, a co w mojej rodzinnej miejscowości Vardoe w Norwegii, na 70 równoleżniku szerokości geograficznej północnej i 31 południku długości geograficznej wschodniej. W arktycznych regionach Norwegii mamy często, jeśli nie zawsze przez całą uprzykrzoną zimę /z pięknymi światłami zorzy polarnej/ bardzo dobre warunki do łączności z USA i obszarem Pacyfiku. Większość nadawców norweskich jest aktywna na pasmach właśnie zimą. W lecie ogłaszają QRT ze względu na przyjemniejsze sprawy, jak np. łowienie łososi we fiordach czy rzekach. Z nadejściem jesieni wracają na pasma.

Co do mojego zainteresowania radiem - słów parę. Łącznością interesowałem się już jako mały chłopiec, przed II wojną światową. W latach powojennych był problem, skąd zdobyć konieczny sprzęt. Rozwiązaniem okazał się demobilowy sprzęt łączności pochodzenia niemieckiego. Często budowane układy to nadajnik sterowany kwarcem i z lampą typu 6L6 w stopniu końcowym. Później pojawiło się VFO w układzie Geloso, ale było ono bardzo niestabilne. Anteny były typu longwire, dipole, później Quad. A dzisiaj? Myślę, że 99 % norweskich nadawców ma urządzenia produkcji fabrycznej. Również lokalizacja stacji amatorskich w Norwegii ma wpływ na dobór anten. Jak prawdopodobnie wiecie, Norwegia ma bardzo długą linię brzegową. Częste sztormy występujące na jesieni i w zimie stanowią istotny czynnik przy ustalaniu, jaki typ anteny jest możliwy do zastosowania. Na wybrzeżu norwescy nadawcy w większości stosują wspomniane longwire'y czy dipole. Antena typu Yagi na KF wytrzymuje dwa, trzy lata. Później diabli ją biorą - głównie ze względu na działanie soli w wodzie morskiej.

Ale wracajmy do mnie, mojego zainteresowania radiem. Byłem w bardzo szczęśliwej sytuacji, ponieważ zainteresowanie radiem wyniosłem z domu rodzinnego. Moja Matka była telegrafistką z dobrej, starej szkoły, a samo radio też dopiero się na dobre rozwijało. Kiedy dorosłem, również i ja stałem się radiooperatorem. Moja pierwsza praca była na norweskim tankowcu, pływającym po całym świecie. Potem pływałem na wielu innych statkach. W 1969 roku uzyskałem pracę na Szpicbergenie, prze obsłudze urządzeń łączności satelitarnej Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. Tam przepracowałem prawie cztery lata. Później przeniosłem się do pracy w "nafcie", na platformach wiertniczych wiercących "dziury" w norweskim sektorze Morza Północnego. Można sobie wyobrazić nasze szczęście, kiedy odkrywaliśmy wiele pól naftowych, w tym najbogatsze Statfjord Oilfield. Praca w "businessie nafciarskim" była bardzo interesująca. Ale cóż z tego - musiałem zostawić to zajęcie na Morzu Północnym i znaleźć bardziej spokojne na lądzie. Było to stanowisko Assistant Managera w Vardoe Radio / LGV.

Moje życie było cały czas związane z radiokomunikacją. Kiedy zatem przyszedł czas na emeryturę - jakie hobby byłoby najlepsze? Tu w Polsce znalazłem nowych przyjaciół, nowe warunki do pracy w eterze, jakich nie miałem na północy Norwegii. Inny, nie tak surowy jak na dalekiej północy klimat sprawia, że mój sprzęt jak i ja sam czujemy się tu doskonale.

Dziękuję wszystkim za miłe przyjęcie. Kiedy będziecie mijać moje QTH, wstąpcie na kawę, herbatę czy pogaduchę. Mój dom rozpoznać łatwo - Garbów 5A, coś koło 50 metrów od drogi Lublin - Warszawa, zielony dach, przy domu maszt z anteną. Wszyscy jesteście zawsze mile widziani.

Życzę wszystkim wszystkiego najlepszego.

Kjell SO8ZH

PS. Po namyśle postanowiłem jeszcze coś drapnąć. Więc - Drodzy przyjaciele krótkofalowcy w Lublinie!

Kilka słów o dawniejszej historii. Jak prawie wszyscy wiedzą, wojsko polskie przybyło do Norwegii w ciągu burzliwych dni kwietnia 1940 roku, kiedy to faszystowskie Niemcy zaatakowały Norwegię. Od tamtego czasu Norwegowie bardzo wysoko cenią przyjaźń z Polską i Polakami. Stosunki pomiędzy naszymi dwoma krajami zawsze były dobre, a teraz, kiedy będziemy w zjednoczonej Europie - powinny być jeszcze lepsze. Norwegia jeszcze nie jest członkiem Unii, ale opinie w Norwegii mogą wskazywać, że referendum dotyczące członkostwa Norwegii w Unii będzie przeprowadzone bardzo szybko.

Wiele rzeczy zmieniło się, od kiedy przybyłem do Lublina w środku zimy 1990 roku. Na początku pobytu mieszkałem w małej kawalerce bez możliwości pracy w eterze. Teraz mam sytuację zdecydowanie lepszą. Mieszkając w Garbowie , gdzie jest dużo przestrzeni - mam możliwość poustawiać takie anteny, jakie są mi potrzebne. Moi sąsiedzi byli na początku sceptyczni i mocno wystraszeni, ale kiedy zobaczyli, że świat się nie wali - zaakceptowali moje próby i wszystko jest OK. Ludzie, których spotykam w SP są w większości przyjaźnie nastawieni, a niektórzy bardzo uprzejmi i interesujący.

Kiedy odwiedzam Norwegię w wakacje, wielu z moich przyjaciół pyta, jak tu mi się żyje. Jedyne, co odpowiadam - że dobrze. Jeden z moich nowych przyjaciół z eteru z Andenes w północnej Norwegii przebywał u mnie z wizytą w ubiegłą wiosnę i był z wizyty bardzo zadowolony. Przyjedzie ponownie w tę nadchodzącą wiosnę. I jeśli ktoś z Was usłyszy Go - proszę o zgłoszenie. Ma na imię Arnljot i znak LA6LN.

Życzę wszystkim jeszcze raz wszystkiego najlepszego i oczekuję, że zobaczymy się w niedalekiej przyszłości w Hadesie.

Najlepsze 73 Kjell SO8ZH.

Uwaga od SP8DHJ: przez przypadek oglądając mapę Europy sprawdziłem, gdzie leży Vardoe. Ku mojemu zaskoczeniu musiałem "przejechać" całą Norwegię i zatrzymałem się aż nad Morzem Barentsa. Jest to miejscowość położona najbardziej na wschód, daleko za kołem polarnym. Najbliższe większe miasto - Mutrmańsk /tyle, że w Rosji, hi/.

Oj Kjell, skąd Ciebie do nas przyniosło.

 

Szybka Telegrafia

W nawiązaniu do informacji o "Mistrzostwach Polski w Szybkiej Telegrafii LOK" w poprzednim BIULETYNIE Waszego Oddziału PZK przedstawiam jako ciekawostkę, a być może - do wykorzystania - skróty, stosowane w czasach, gdy brałem udział w zawodach telegrafistów.

Zainteresowanych innymi ciekawostkami związanymi z szybką telegrafią proszę o kontakt (w.zwierzchowski@urtip.gov.pl)

Władysław SP8DXO

 

Wizyta na przemienniku SR8L

W mroźne sobotnie popołudnie 14 lutego Tadeusz SP8DIP, Stanisław SP8LLB i ja Darek SQ8JCH pojechaliśmy w "odwiedziny" do naszego przemiennika, który znajduje się w akademiku na Felinie. Wizyta miała na celu wprowadzenie zmian, które powinny poprawić parametry jego pracy.

Dla młodych stażem krótkofalowców do których ja się również zaliczam, słowo przemiennik nie jest obce, ale szczegóły konstrukcyjne są już zagadką . Wszyscy wiedzą że jest urządzenie , które na jednej częstotliwości nadaje, a na innej odbiera, ale jak to fizycznie wygląda, nie wielu miało okazję zobaczyć. Zamieszczone fotografie i krótki opis powinny przybliżyć tę konstrukcję.

W trakcie naszego pobytu został zainstalowany jeszcze jeden duplekser odbiorczy oraz sprzęgacz pierścieniowy "hexalator" firmy TDK. Zapewnia on dodatkowa separację toru TX-RX. Zainteresowanych tym ciekawym urządzeniem odsyłam na stronę internetowa TDK: http://www.tdk.co.jp/tefe02/e776_cu.pdf .

Wprowadzone zmiany pozwalają na pracę lubelskiego przemiennika na jednej antenie Radmor 3x5/8λ , bκdΉcej jednocześnie anteną nadawczą i odbiorczą. Wstępne próby wykazują lepszą słyszalność SR8L w kierunku zachodnim.

Darek SQ8JCH

INFORMACJE I OGŁOSZENIA

Komunikaty OT PZK w Lublinie nadawane są na przemienniku lubelskim 145.675MHz w czwartki o godz.20.

Zapraszamy członków i sympatyków OT PZK na spotkanie w niedzielę 14 marca o godz. 12.00 do klubu "HADES" ul. Peowiaków w Lublinie.

 1. Sprzedam tester radiotelefonów Rhode&Schwarz CMT94 0,1-2000MHz, pełna synteza. Józef tel.693650500

Pismo do użytku wewnątrz organizacyjnego, egzemplarz bezpłatny.

Przedruk artykułów tylko za zgodą Autorów lub Redakcji.

Wszelkie uwagi, propozycję, ogłoszenia prosimy kierować na adres:
Tadeusz Pawłasek SP8DIP, skr. poczt. 3, 20-245 Lublin
25,
tel. domowy 7433134, tel. do pracy 4451206, e-mail:
sp8dip@wp.pl lub T.Pawlasek@lubzel.com.pl