BIULETYN INFORMACYJNY
LUBELSKIEGO ODZIAŁU TERENOWEGO
POLSKIEGO ZWIĄZKU KRÓTKOFALOWCÓW

 

 

Nr 3/2004 (39) Lublin, maj 2004

 

 

 

 

Koleżanki i koledzy

 

 

 

Już za dwa tygodnie rozpocznie obrady Zjazd Krajowy Polskiego Związku Krótkofalowców. Nasz oddział będą reprezentować koledzy: Henryk SP8DHJ, Stanisław SP8LLB oraz Krzysztof SP8GNF. Wszystkim delegatom życzymy owocnych obrad.

Pożegnaliśmy już zimna część roku. Ostatnie dni maja przyniosły prawie letnia pogodę. W najbliższą niedzielę zapraszamy członków i sympatyków OT20 na spotkanie do ośrodka Ligi Morskiej nad zalewem Zemborzyckim. Ośrodek mieści się w Marinie nad Zalewem /dawniej Budowlańców/. Na przemienniku lubelskim będzie można uzyskać informacje o miejscu spotkania.

W sobotę 12 czerwca zapraszamy na spotkanie plenerowe nad jezioro Krasne. Więcej szczegółów w biuletynie.

W trzeci weekend czerwca odbędzie się kolejna wyprawa do lokatora KO20AM. Z pod znaku SP8PAI będziemy pracować w zawodach I Regionu IARU w paśmie 50MHz. Wszystkich chętnych do wyjazdu prosimy o kontakt.

Tadeusz SP8DIP

ZAWODY "DNI LUBLINA" KF

Organizator: Klub Łączności i Informatyki LOK SP8KAF.

Termin: 13 czerwca 2004 roku, od godz. 17.00 do 19.00 czasu lokalnego.

Pasmo: 3,5MHz.

Emisje: CW i SSB.

Raporty: RS(T) + nr QSO; stacje z Lublina - RS(T) + literka "L"; stacja organizatora SP8KAF podaje RS(T) + DL. Z tą samą stacją można powtórzyć QSO innym rodzajem emisji.

Punktacja: QSO na CW - 2 pkt., QSO na SSB - 1 pkt., QSO ze stacją z Lublina na CW - 6 pkt,. SSB - 3 pkt., QSO ze stacją SP8KAF na CW - 20 pkt., na SSB - 10 pkt.

Mnożnik: stacje z Lublina + stacja SP8KAF.

Dodatkowe punkty: 30 pkt. za ułożenie hasła "DNI LUBLINA" z ostatnich liter sufiksów znaków wywoławczych.

Wynik końcowy: suma punktów za QSO x mnożnik + punkty dodatkowe.

SWLs: za prawidłowy nasłuch uważa się odbiór obu znaków korespondentów, raportów i numerów łączności. Stacje wykazane w logu mogą być tylko dwa razy (raz na CW i drugi raz na SSB). Punktacja jak dla nadawców + punkty dodatkowe.

Klasyfikacje:

A - Stacje klubowe CW/SSB,

B - Stacje indywidualne CW,

C - Stacje indywidualne SSB,

D - Stacje z Lublina CW/SSB,

E - Nasłuchowcy.

Stacje klubowe z Lublina, będą sklasyfikowane w kategorii "D". Stacja SP8KAF nie będzie sklasyfikowana.

Nagrody: za zajęcie pierwszego miejsca w każdej kategorii puchar + dyplom. Za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca dyplomy. Stacje które przeprowadzą co najmniej 10 QSOs otrzymają dyplomy uczestnictwa.

Dzienniki w terminie do 27 czerwca na adres: Klub Łączności i Informatyki SP8KAF, ul. Nałęczowska 25, 20-701 Lublin lub e-mail - sp8kaf@wp.pl.(zalecany format tekstowy oraz podanie w rubryce "Temat/Subject" znaku wywoławczego oraz kategorii, np. SP0XYZ-A).

Dzienniki nadesłane po terminie w ciągu 7 dni zostaną użyte do kontroli. Po 21 dniach od zawodów kategorycznie zamknięta będzie możliwość sklasyfikowania.

Decyzja komisji jest ostateczna.

ZAWODY"DNI LUBLINA" UKF

Organizator: Klub Łączności i Informatyki LOK SP8KAF.

Termin: 13 czerwca 2004 roku, od godz. 20.00 do 21.00 czasu lokalnego.

Pasmo: 144 MHz.

Emisje: CW, SSB, FM.

Raporty: RS(T) + nr QSO + lokator; stacje z Lublina - RS(T) + literka "L" + lokator; stacja organizatora SP8KAF podaje RS(T) + DL + lokator. Z tą samą stacją można powtórzyć QSO innym rodzajem emisji.

Punktacja: za każdy kilometr odległości od korespondenta - 1 pkt. Za QSO ze stacją z tego samego lokatora - 1 pkt.

Dodatkowe punkty: 30 pkt. za ułożenie hasła "DNI LUBLINA" z ostatnich liter sufiksów znaków wywoławczych.

Wynik końcowy: suma punktów za QSO + punkty dodatkowe.

Klasyfikacje:

A - Stacje klubowe CW/SSB/FM,

B - Stacje indywidualne CW/SSB/FM,

C - Stacje indywidualne FM,

D - Stacje z Lublina CW/SSB/FM,

Stacje klubowe z Lublina, będą sklasyfikowane w kategorii "D". Stacja SP8KAF nie będzie sklasyfikowana.

Nagrody: za zajęcie pierwszego miejsca w każdej kategorii puchar + dyplom. Za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca dyplomy. Stacje które przeprowadzą co najmniej 5 QSOs otrzymają dyplomy uczestnictwa.

Dzienniki w terminie do 27 czerwca na adres: Klub Łączności i Informatyki SP8KAF, ul. Nałęczowska 25, 20-701 Lublin lub e-mail - sp8kaf@wp.pl (zalecany format tekstowy oraz podanie w rubryce "Temat/Subject" znaku wywoławczego oraz kategorii, np. SP0XYZ-A).

Dzienniki nadesłane po terminie w ciągu 7 dni zostaną użyte do kontroli. Po 21 dniach od zawodów kategorycznie zamknięta będzie możliwość sklasyfikowania.

Decyzja komisji jest ostateczna.

SP8YCB I SP5ZCC

Początek tego roku był również początkiem współpracy radioklubów SP5ZCC i SP8YCB. Pracowaliśmy razem w telegraficznej i fonicznej części CQ WW 160m oraz WPX SSB.

Ze względu na dobre warunki antenowe (pełnowymiarowy dipol zawieszony na wysokości jedenastego piętra), idealnym miejscem na pracę na paśmie 160m był Lublin. Na czas WPX przenieśliśmy się z kolei do SP5ZCC, używając - jako SN5Z - sprytnej konfiguracji do multi-two.

Wynik nie był rzeczą najważniejszą. Naszym celem było zrobienie czegoś nowego, spotkanie radiowych znajomych i wypróbowanie warunków w innych regionach Polski. Część z nas miała niepowtarzalną okazję poczuć się przez chwilę prawdziwym turystą (SP5HNK miała nawet osobistego przewodnika po Lublinie - serdeczne dzięki!), spróbować lokalnych przysmaków (każda pizzeria ma swoje sekrety) i napojów. Widok Lublina z dachu jedenastopiętrowego wieżowca, zimową nocą, może zachwycić nie tylko krótkofalowca. Niestety, nie mieliśmy czasu na wiosenny spacer po Sulejówku - mieście SP5ZCC.

Część naszych operatorów należy do międzynarodowego klubu zrzeszającego młodych wielbicieli zawodów krótkofalarskich - World Wide Young Contesters (www.wwyc.net). SP8QED, SQ8BGQ, SQ8DSR, SQ5IRO, SQ5EBJ, SQ5BPM i SP5HNK, należący do polskiej sekcji WWYC, spotkali się podczas tych zawodów po raz pierwszy. Z pewnością nie jest to ostatni wspólny start. Dzięki takiej drużynie praca w zawodach zyskuje niejednokrotnie zupełnie nowe oblicze.

Donata Gierczycka SP5HNK

 

TAMA APRS 2003

Nadeszła kolejna wyprawa. Tym razem były to piękne okolice Bornego Sulinowa.

Na wyjazd namówił mnie Tomek SP8NCG, który jak się później okazało już od dawna interesował się tym środkiem łączności. Umówiłem się z Tomkiem na godzinę szóstą rano. Gdy wsiadłem do czerwonego wozu "strażackiego" od razu było wiadomo że właściciel to krótkofalowiec APRS-owiec. Radia TM-D700, TH-D7A oba z TNC, głownie do tego typu pracy. Oczywiście nie zabrakło Palmtopa, na którym była wyświetlana mapa z nasza aktualną pozycją. Wszystko to podłączone do odbiornika GPS. W czasie drogi robiłem za pilota spoglądając na ekran i w miarę możliwości podpowiadałem Tomkowi którędy mamy jechać, szczególnie w dużych miastach można było się zgubić. W niektórych gdyby nie GPS, mięlibyśmy problemy z wybraniem dobrej trasy. Brak było opisanych głównych tranzytowych kierunków, albo były tak opisane że szkoda mówić. Był moment gdzie chcieliśmy sobie skrócić drogę, a żadnych znaków nie było. Jechaliśmy przez tak małe miejscowości, że zaufaliśmy na 100% wskazaniom GPS-a i się nie zawiedliśmy. Również koledzy będący już na miejscu widząc nasze położenie na ekranie monitora, podpowiadali nam przez radio którędy mamy jechać. Na miejsce dotarliśmy około godziny 14. Spotkanie odbywało się w okolicy Bornego Sulinowa nad rzeką Piławą. Gdy uczestnicy dowiedzieli się, że jesteśmy z Lublina, bardzo miło się zdziwili, że aż z tak odległego miasta ktoś przyjechał. Po nas zjawiła się również telewizja, która chętnie wszystko sfilmowała i Pani redaktor wysłuchała krótkiej opowieści na temat spotkania.

Czynna była demonstracyjna stacja APRS-owa, która odbierała sygnały z pozycjami od nadjeżdżających na spotkanie krótkofalowców. Następnie Jurek SP3BTT otworzył uroczyście warsztaty, na których Andrzej SP3LYR (AB9FX) i Robert SP6VWX omawiali dokładnie potrzebny sprzęt i oprogramowanie do APRS-u. Po tej prezentacji odbyła się żywa dyskusja i rozlosowane zostały nagrody. Niestety losowanie nas nie dotyczyło, mianowicie aby wziąć udział w losowaniu trzeba było /do pewnej daty/ zgłosić swój udział w spotkaniu. Szkoda, bo można było zdobyć jeden z dwóch odbiorników GPS, antenę lub czapeczkę. Pod wieczór część osób wyjechała, a reszta zaczęła dyskusje na różne tematy. Następnego dnia przed południem za namową Jurka skorzystaliśmy z kajaczka i wyruszyliśmy na zwiedzanie pięknej okolicy.

W spotkaniu uczestniczyło około 60 krótkofalowców z całej Polski.

W drodze powrotnej bliskość Kołaczkowa, w której znajduje się posiadłości Kazimierza SP2FAX skłania nas do odwiedzenia. Kazik już od wielu lat jest w polskiej czołówce dx-menów i zwycięzcą wielu prestiżowych zawodów, co bez wątpienia daje mu świetnie wyposażona stacja. Piękny dom nie tylko otoczony jest ogrodem, ale i sześcioma wysokimi masztami z pełną obsadą anten.

To z tego miejsca co roku w IARU HF Championship słychać dwie stacje SN0HQ.

Od pewnego czasu można usłyszeć Kazika w zawodach jako SO2R.

APRS (Automatic Position Reporting System) został przyjęty w 1992 roku jako nowy standard packet radio przez konferencje TAPR/ARRL w USA. W Polsce około dwa lata temu zaczęły powstawać pierwsze struktury sieci. Obecnie nowe stacje pojawiają się niemal co tydzień i to w pewnym sensie za sprawą takich spotkań jak "TAMA" i dużą ilością informacji na ten temat. Na stronach internetowych www.sp6vwx.republika.pl , www.aprs-sp.net można znaleźć wszelkie informacje potrzebne do uruchomienia i sprawdzenia możliwości systemu na własne oczy. Istnieje również polska grupa dyskusyjna pod adresem: http://uk.groups.yahoo.com/group/aprs_sp/ jak i klub Polskiego Związku Krótkofalowców pod nazwą "Polska Grupa APRS": www.aprs-sp.net/pg.htm . Zdjęcia z pobytu na "Tamie 2003" znaleźć można pod adresem: http://www.eter.ariadna.pl/sp8kaf/aprs/index.htm

Organizatorzy w tym roku też wstępnie zapowiadają podobne spotkanie na 29 maja. Chociaż jest to prawie drugi koniec Polski to warto spędzić ten czas ze wspaniałymi ludźmi, a i przy okazji złapać trochę wiedzy J .

VY73 Łukasz SQ8GHY

 

SPOTKANIE NAD JEZIOREM KRASNE

W sobotę 12 czerwca OT PZK w Lublinie zaprasza członków i sympatyków na spotkanie plenerowe nad jezioro Krasne do ośrodka "Relax". Zapewniamy:

Istnieje możliwość noclegu z soboty na niedzielę w domkach kempingowych oraz rozbicia namiotów. Dokładny opis dojazdu do ośrodka na stronie: http://www.krasne-relax.zone.pl/polozenie.html

Tadeusz SP8DIP

 

 

INFORMACJE I OGŁOSZENIA

Komunikaty OT PZK w Lublinie nadawane są na przemienniku lubelskim 145.675MHz w czwartki o godz.20.

Zapraszamy członków i sympatyków OT PZK na spotkanie w niedzielę 9 maja od godz. 11.00-14.00 w ośrodku Ligi Morskiej - w Marinie nad zalewem Zemborzyckim

 

 

 

Pismo do użytku wewnątrz organizacyjnego, egzemplarz bezpłatny.

Przedruk artykułów tylko za zgodą Autorów lub Redakcji.

Wszelkie uwagi, propozycję, ogłoszenia prosimy kierować na adres:
Tadeusz Pawłasek SP8DIP, skr. poczt. 3, 20-245 Lublin 25,
tel. domowy 7433134, tel. do pracy 4451206, e-mail:
sp8dip@wp.pl lub T.Pawlasek@lubzel.com.pl