BIULETYN  INFORMACYJNY
LUBELSKIEGO ODZIAŁU TERENOWEGO
 POLSKIEGO ZWIĄZKU KRÓTKOFALOWCÓW


Nr 1/2007 (55)                                      Lublin,  luty 2007

 

 

Koleżanki i Koledzy,

 

W roku 2007 upływa  50 lat od utworzenia Oddziału Wojewódzkiego PZK w Lublinie (taka była wówczas nazwa).  Dwie daty upamiętniają to wydarzenie:  23 czerwca 1957 roku, kiedy to Zarząd Główny PZK  podjął decyzję o utworzenie m.in. Oddziału Wojewódzkiego PZK w Lublinie  oraz dzień 27 października  1957 roku, kiedy to powołano Zarząd Oddziału Wojewódzkiego oraz założono Lubelski Klub Krótkofalowców (w skrócie LKK) wraz ze stacją klubową SP8PLU.  LKK położył wielkie zasługi w rozwoju krótkofalarstwa na terenie województwa lubelskiego. Skupiał wielu krótkofalowców, których działalność na rzecz PZK pozostaje do dziś doskonałym wzorem  na wielu różnych obszarach naszego hobby: nauka telegrafii,  praca z młodymi kandydatami na krótkofalowców, zagadnienia techniczne i budowa własnych urządzeń krótkofalarskich,  praca na radiostacji klubowej,  uczestnictwo w zawodach, łączności ze stacjami DX, itd.  Trudno wymienić wszystkie osoby, które były zaangażowane w działalność Oddziału PZK.  Wiele osób niestety  już nie żyje.  Do tej grupy należą m.in. SP8CK, SP8CP, SP8HR, SP8SZ, SP8TM.  Niektórzy ze względów rodzinnych i życiowych osiadli w innych okręgach (jak np. SP7HT).  Obecnie jedynym żyjącym członkiem-założycielem ZOW PZK w 1957 roku jest Jurek, SP8TK.  Jest znany doskonale wszystkim krótkofalowcom.  Przez pewien  czas Sekretarz Generalny PZK.  To czym Oddział nasz może poszczycić się to ludzie od lat związania z PZK, którzy swe pierwsze kroki w krótkofalarstwo zaczynali w Młodzieżowym Domu Kultury „Zamek” lub „Pod Akacją”.  Poświęcali się działaniom na rzecz krótkofalarstwa  oraz  byli bardzo aktywni na pasmach.  Sprawozdanie z roku 1967 przygotowane przez SP8SZ wymienia m.in. następujących Kolegów: SP8UJ, SP8AIZ, SP8AOV, SP8BAB, SP8BAI, SP8BWR.

            Jednym z elementów planu działań Oddziału na 2007 rok będzie uczczenie 50 rocznicy założenia Oddziału PZK jak i Lubelskiego Klubu Krótkofalowców.  Chcielibyśmy uczcić tę rocznicę   wydawaniem okolicznościowego dyplomu jubileuszowego.   Z założenia dyplom winien być popularny co oznacza, iż warunki do jego  otrzymania nie mogą być zbyt trudne. Planujemy uruchomienie stacji okolicznościowej oraz druk kart QSL za łączności z tą stacją okolicznościową.  Jednym z najważniejszych warunków powodzenia tej akcji jest liczna obecność na pasmach członków naszego Oddziału.  Apeluję zatem już dziś o wzmożoną aktywność  na pasmach KF i UKF   w okresie od 23 czerwca  do 27 października 2007 r.  Nasza aktywność może być bardzo dobrą wizytówką  naszego Oddziału PZK.

 

Jurek, SP8HPW

Prezes OT PZK

w Lublinie

 

WIADOMOŚCI OT PZK W LUBLINIE

 

Przedstawiamy listę znaków z opłacona składką OT i PZK:

               9J2SZ, SO8ZH, SP5ALP, SP5BFW, SP5ETS, SP5GIZ,SP5IKO,SP5KP,SP5LM, SP5WCK, SP7ATH, SP7CPT, SP7RJF, SP7VTY, SP8-20-068, SP8-20-069, SP8-20-070, SP8-20-071, SP8-20-072, SP8-20-073, SP8-20-074, SP8-20-088, SP8AMB, SP8ARL, SP8ASG, SP8AWL, SP8BAB, SP8BAI, SP8BFF, SP8BJJ, SP8BQL, SP8BWE, SP8BWR, SP8BXC, SP8BXL, SP8CGE, SP8CGS, SP8CIV, SP8DHJ, SP8DHM, SP8DHN, SP8DIP, SP8DYM, SP8DYY, SP8ENR, SP8ENS, SP8EVQ, SP8FIQ, SP8FNA, SP8GHO, SP8GHO, SP8GHX, SP8GJB, SP8GKE, SP8GNF, SP8GSC, SP8HKT, SP8HPC, SP8HPW, SP8HQQ, SP8HWM, SP8HXN, SP8HZZ, SP8ICV, SP8IIS, SP8IJQ, SP8IMG, SP8JUS, SP8JWE, SP8LBH, SP8LBK, SP8LLB, SP8LXE, SP8MED, SP8MMW, SP8MMY, SP8MMZ, SP8NCG, SP8NCI, SP8NCQ, SP8NR, SP8NTC, SP8NTH, SP8NTL, SP8ONB, SP8OND, SP8ONZ, SP8QED, SP8RSL, SP8RSS, SP8RX, SP8SN, SP8SW, SP8TDV, SP8TK, SP8UFB, SP8UFT, SQ5CJB, SQ5FLN, SQ5GIZ, SQ5GRI, SQ7IQK, SQ8AGF, SQ8AGI, SQ8FDJ, SQ8FDO, SQ8FDX, SQ8GKD, SQ8GKJ, SQ8GKU, SQ8GRY, SQ8HNB ,SQ8IFG, SQ8IN, SQ8ISD, SQ8ISF, SQ8ISI, SQ8ISS, SQ8J, SQ8JCA, SQ8JCB, SQ8JIS, SQ8JIT, SQ8JIU, SQ8JIX, SQ8JMC, SQ8LEI, SQ8LUU, Q8LUV, SQ8MEG, SQ8MFE, SQ8MFM, SQ8MFX, SQ8QER, SQ8WI

 

Mój początek w SPPA

 

Dyplomem zainteresowałem się w sierpniu tego roku a inspiracją były osiągnięcia Henryka SP8DHJ i Andrzeja SP5IKO oraz denna propagacja na wyższych pasmach. Po prostu siebie i radio trzeba było czymś zająć. Najpierw przekopałem pudło z kartami szukając potwierdzonych powiatów – okazało się, że większość kart to QSL-ki z zamierzchłej przeszłości tz. z przed 1 stycznia 1999r a więc – do niczego nie przydatne. Potrzebnych kart znalazłem kilkanaście, no ale od czegoś zacząć trzeba. Potem, dostosowałem Loggera do potrzeb SPPA i zacząłem polowanie na powiaty. Nie powiem, szło dość gładko, bowiem był to czas letni i sporo stacji nadawało a to z terenowego QTH a to z zamków a to będąc przejazdem w ciekawskim powiecie. Dopytywałem się o drogę jaką ma odbyć moja karta a więc przez Biuro czy direckt – odpowiedzi były najczęściej jednoznaczne ale czasem odnosiłem wrażenie, że korespondent nie bardzo wiedział czego ja właściwie chcę od niego. W logu pracowicie odznaczałem co ma być utrapieniem dla Henia SP8DHJ a co zagadką dla poczty. Nazbierałem trochę kart, które trzeba było wysłać przez pocztę i dalej to już sprawa była prosta (tak mniemałem) – adres z Polskiego Callbooka, SAS-e, wypełniona karta i w drogę do urzędu pocztowego. Adresat nie miał zbyt dużo roboty bowiem musiał wypełnić swoją kartę do mnie, włożyć ją do zaadresowanej i ofrankowanej koperty zwrotnej, polizać ją i zanieść na pocztę. Czynności nader proste, prawda??  Niestety, większość moich directów z sierpnia pozostało bez odpowiedzi. Jeden z kolegów stwierdził, że programowo nie jest członkiem PZK a kart QSL to nie wysyła bo ich po prostu nie ma. Wobec takiego dictum, zrobiłem dla niego kilkanaście kart na komputerze, jedną wypełniłem do siebie pozostawiając miejsce na jego podpis, SAS-e  plus wydrukowane karty, poczta – czekam do dziś. Ręce opadają do ziemi i gdyby natrafiły na granat..... Zobaczymy co będzie dalej ale coś mi się widzi, że dociągnę do setki potwierdzonych powiatów i dam sobie spokój z SPPA i mimo dennej propagacji wrócę do łączności dx-owych.

Andrzej SP8BWR

ODESZLI

 

W kwietniu 2006 roku w wieku 76 lat zmarł Rudolf Kocjan, ex SP-0032-ZA. Chociaż nie posiadał licencji nadawcy, z racji wieloletniej (1976-1990) pracy w Lidze Obrony Kraju, był znany wielu krótkofalowcom z byłego województwa zamojskiego. Angażował się w działalność Klubu Łączności LOK SP8KEA, ale głównie zajmował się organizacją kursów radiowo - telewizyjnych. W latach 1976 - 1986 pełnił funkcję sekretarza Komisji Łączności ZW LOK w Zamościu. Był odznaczony m.in. medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju" oraz brązową odznaką "Zasłużony Pracownik Łączności". W początkowych latach służby wojskowej był bokserem WKS "Technik" , przy Technicznej Szkole Wojsk Lotnicznych. Urna z Jego prochami spoczęła na Cmentarzu Komunalnym w Zamościu.

 

17 grudnia 2006 roku po półtorarocznej walce  z nieuleczalną chorobą zmarł w Zamościu Stanisław Lewandowski SP8CWN. Był nadawcą z prawie 40-letnim stażem. Swoją radioamatorską przygodę rozpoczynał w Klubie Łączności LOK SP8KEA, gdzie w 1968 roku przeprowadzał  pierwsze łączności. Był również zaangażowany w pracach SP8KHT oraz SP8KIQ, który najpierw w latach 70-tych istniał przy Rejonowym Urzędzie Telekomunikacji. Jako jeden z pierwszych (i nielicznych) w Zamościu posiadał własne drukowane karty QSL. Pomimo "telegraficznego" sufiksu, preferował jednak inne emisje. Aktywnie uczestniczył w tzw. życiu towarzyskim czyli w zlotach i imprezach plenerowych. Niestety nie zdążył powiesić przygotowanych anten na na "nowym-starym" QTH. Został pochowany na cmentarzu w rodzinnej parafii Kosobudy w gminie Zwierzyniec. Miał 58 lat ...

 

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !

 

SP8LZC

 

 

INFORMACJE I OGŁOSZENIA

 

Komunikaty OT PZK w Lublinie nadawane są na przemienniku lubelskim SR8L 145.675MHz w czwartki o godz.20.

Więcej informacji dotyczących OT PZK w Lublinie znajduje się na stronie  www.pzk.lublin.prv.pl

 

 

 

 

 

 

Pismo do użytku wewnątrz organizacyjnego, egzemplarz bezpłatny.

Przedruk artykułów tylko za zgodą Autorów lub Redakcji.

Wszelkie uwagi, propozycję, ogłoszenia prosimy kierować na adres:
Tadeusz Pawłasek SP8DIP, skr. poczt. 3, 20-245 Lublin 25,
tel. 7433134, e-mail: sp8dip@wp.pl