Zobacz temat
OT20 PZK » Technika » Inne
 Drukuj temat
Jak praują stacje QRP ?
SQ8MZW
Jak można przystosować transciver albo zasilacz czy poprostu jak to zrobić, żeby np startować w zawodach z małą mocą (1W, 5W czy np 10W)
Za bardzo nie mam pomysłu jak to zrobić, skoro transcivery z reguły mają większą moc wyjściową ?
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
M0WQX
Zasilacza nie dostosowujemy do mocy QRP lub QRPP. Jedynie w przypadku zwiększenia mocy musimy wziąść poprawkę na moc zasilacza.

Jest kilka sposobów uzyskania mniejszej mocy nadajnika (piszemy tu o transceiverach, które nie mają wyporowadzonej na panel regulacji poziomu mocy nadajnika):

1. Stosując zewnętrzny tłumik mocy - w tym przypadku musimy liczyć się z ciepłem jakie wytwarza tłumik, bo zgodnie z prawem ohma ta moc musi się gdzie podziać) i na odczepie tłumika pobieramy sygnał już po wytłumieniu.

2. Każdy transceiver o przynajmniej szczątkowej kulturze wykonania ma regulację mocy na płycie głównej. Należy znajeźć ten potencjometr na schemacie i umiejętnie umieścić go na panelu tylnym lub przednim jak pasuje użytkownikowi (np. poprzez wymianę potencjomentu montażowego na płycie urządzenia na obrotowy logarytmiczny).

3. W przypadku braku regulacji na płycie urządzenia niestety pozostaje wprowadzenie zmian konstrukcyjnych do urządzenia, co polecam wprawnemu elektronikowi.

Myślę, że koledzy wypowiedzą się szerzej na ten temat i załączą stosowne przykładowe schematy , bo niestety ja nie posiadam w swoich zbiorach żadnego ciekawego.
Edytowane przez M0WQX dnia 07/06/2008 16:21
 
http://www.pzk.lublin.pl
sp8gsc
Wydaje mi sie, że gdzieś czytałem, że w niektórych zawodach nie uznaje sie za stacje QRP transciverów ze skręconą mocą. Zresztą QRP na cw to 5W, a wiekszośc transciverów ma minimalna moc 10W, a więc za dużo.
Szeroko stosowanym rowiązaniem jest budowa prostego nadajnika QRP, co szczególnie na cw nie jest skomplikowane. Do odbioru wykorzystuje się transciver, a nadaje na odrębnym nadajniku QRP.
Myslę, że tez dobrym rozwiązaniem byłoby pobranie z trcv jescze sprzed drivera sygnału i zrobienie odrębnej końcówki mocy dostosowanej do standartów QRP.
Buduje sie tez specjalne urzadzenia do pracy QRP, sam widziałem takie u kol. Krzysztofa SQ8LUV. Nosi sie on z zamiarem budowy nastepnego takiego urzadzenia o lepszych parametrach, więc myślę, że kontakt z nim w sprawie QRP byłby owocny.
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.25
17,783,517 unikalne wizyty