Zobacz temat
OT20 PZK » Technika » Anteny
 Drukuj temat
antena 1/4 na 11m i 10m
SQ8MZW
Wykonałem antenę 1/4 na pasmo 11m i chciałbym ją przerobić na anteną 5/8. Potrzebuję pomocy przy doborze parametrów cewki. Wiem, żę są do tego programy. Próbowałem kilku ale nie mogę sobie poradzić.
Może ktoś już robił taką: Antena aluminiowa: 2 elementowa: 2m rurki o średnicy 8mm (grubość ścianki 1mm) Element strojący pręt o długości ok 85 cm i średnicy 6mm. Antena stosowana jest jako stacjonarno mobilna. Używana tylko w czasie postoju, spotkań miłośników itd.
Z góry serdecznie dziekuje za pomoc
Pozdrawiam Maciek
Edytowane przez SQ8MZW dnia 31/08/2007 13:44
 
SQ8GHY
Obawiam się, że antena 5/8 powinna mieć długość około 6,80m.
Pozdrawiam
Łukasz
--
Zapraszam do Klubu SP8KAF
 
http://sp8kaf.com
SQ8MZW
SQ8GHY napisał/a:
Obawiam się, że antena 5/8 powinna mieć długość około 6,80m.


dlaczego?
Mam MLke 145 Midlanda . Ma ona 163 cm i jest anteną 5/8 fali.
Tą którą sam zrobiłem aluminiową chciałem przerobić z 1/4 na 5/8 elektrycznie wydłużając ją do 5/8 przy pomocy cewki. Jako, że miedzi nie mam pod dostatkiem to nie chcę próbować lecz jakoś sobie policzyć. Wink
 
SQ8GHY
Ale sprawność tej anteny będzie kiepska.

Mamy speca od anten na RALku, może się wypowie później...
Pozdrawiam
Łukasz
--
Zapraszam do Klubu SP8KAF
 
http://sp8kaf.com
SQ8MZW
SQ8GHY napisał/a:
Ale sprawność tej anteny będzie kiepska.

Mamy speca od anten na RALku, może się wypowie później...


ze sprawnością będzie ok. SWR zszedłem do poziomu 1,9 przy 10 przeciwwagach o długości 0,5m. Bez przeciwwag było w okolicach 3-4

Smile a jaki ma nick ten spec ?
 
SP8FNB
Witaj Kolego Macku ...przeczytalem to co piszesz i najpierw okresl, dlaczego chcesz przerabiac ta antene na 5/8 i czego sie po niej spodziewasz po przerobce,...
Adam
Edytowane przez SP8FNB dnia 31/08/2007 19:33
 
SQ8MZW
sp8fnb Adam napisał/a:
Witaj Kolego Macku ...przeczytalem to co piszesz i najpierw okresl, dlaczego chcesz przerabiac ta antene na 5/8 i czego sie po niej spodziewasz po przerobce,...
Adam


Ja i kilku moich kolegów jesteśmy wielkimi miłośnikami pasma 11m. Część jest z Lublina, częsc spoza. Łęczna, okolice Bychawy. Jednym z naszych ulubinych zajęć jest nawiązywanie jak najdalszych łączności. Ze względu na ograniczony zasób środków i licencji bawimy się w paśmie 11m. Nie jest ta taka typowa amatorszczyzna bo zazwyczaj był GPS, jakaś bazówka która w razie zaniku sygału podrzucała info o aktualnym QTH naszej bazie która zazwyczaj mieści się w Urszulinie koło BychawyWink. Testujemy różne ustawienia sprzętu, (radia, anteny, zamieniamy, próbujemy optymalnych ustawień, kierunkowości itd) Ze względu na obecną propagacje nasze eksperymenty zostały zawieszone lub lepiej powiedzieć zmniejszone bo jednak nadal się SPOTykamy i gawędzimy, zmieniamy sprzęty, modyfikujemy. Ja jako pierwszy w grupie wpadłem na pomysł zbudowania za grosze anteny 1/4. Później kolega Glaca z Urszulina. Antenka działała super lecz tylko w mieście(krótkie dystanse) Dla porównania z ML145 Midlanda..........biła MLkę praktycznie o głowę, Sygnał ok 70%mocniejszy wg wskazań. Modulacja z dziwnym podźwiękiem metalicznym...tak to koledzy określali. Sam siebie nie słyszałem. Przy odległości powyżej 10-13 km MLka była juz lepsza. SWR mojej anteny wynosił ok 2-3 na całej czterdziestce. Wpadłem na pomysł z przeciwwagami w postaci drutów o średnicy ok 1,5mm Udało mi się zejść do 1,9 na 20 kanale.
Antenka ta służy nam (mi) jak to żona mówi do głupich zabawWink bo montowana była na magnesie na dachu samochodu i używana wyłącznie w czasie postoju.(2,75cm)
Charakterystyka anteny 1/4 nie jest tak dobra do nawiązywania łączności o które mi chodzi (40km i więcej) daltego chciałbym ją przerobić na anteną 5/8 która ma zdecydowanie bardziej płaską charakterystykę co sprzyja takim łącznościom.
Jedyne co udało mi sie znaleźć w literaturze to jak dobrać indukcyjnośc cewki dla anten 1/4 o długości mniejszej niż 2,75cm. Czyli jak zrobić z anteny maleńkiej antenę ćwiartkową. Mnie interesuje ta 5/8.


Mój rekord łączności mobil-mobil to 44km w obie strony, 48km w jedną stronę(ja byłem słyszany)Natomiast z bazówką ok 60km(Kolega Waldek "STONKA" z Lublina słyszał mnie jak próbowałem go wywołać z okolic Adamowa(okolice Chełma)
Edytowane przez SQ8MZW dnia 31/08/2007 21:10
 
SQ8GHY
Fajnie że dość szeroko zajmujecie się tymi sprawami. Jednak po co kombinować z przeróbką tej anteny.
Jeśli tak jak piszesz jest to antena postojowa, to po prostu zbuduj sobie antena pełnowymiarową 5/8. Wiadomo że na magnesie jej nie zamocujesz, ale można pokombinować z uchwytem przymocowanym do samochodu.

Rozważ taką możliwość...
Pozdrawiam
Łukasz
--
Zapraszam do Klubu SP8KAF
 
http://sp8kaf.com
SQ8MZW
chyba odpuszczę temat do momentu gdy nie trafię na jakieś info dotyczące takich rozwiązań.
Drugi pomysł który michodzi po głowie to maleńka Yagi na 11m.
Maleńka bo promiennik byłby też sztucznie wydłużony cewką. Oczywiście directory i cała reszta też odpowiednio mniejsza. nie wiem czy to da radę zadziałaś ale kto nie sprawdzi ten nie wie Smile

Na początku tak zaleję was trochę moimy dziwnymi pomysłami ale potem się już trochę uspokoję Grin
pozdrawiam Maciek
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
SQ8GHY
m27k napisał/a:
Drugi pomysł który michodzi po głowie to maleńka Yagi na 11m.
Maleńka bo promiennik byłby też sztucznie wydłużony cewką. Oczywiście directory i cała reszta też odpowiednio mniejsza. nie wiem czy to da radę zadziałaś ale kto nie sprawdzi ten nie wie Smile


Powiem Ci z własnego doświadczenia i pewnie dużo osób to potwierdzi że taki wynalazek nie przejdzie, tz. - rozczarujesz się.

Ale oczywiście lepiej to smakuje jak się samemu o tym przekonasz. Smile
Pozdrawiam
Łukasz
--
Zapraszam do Klubu SP8KAF
 
http://sp8kaf.com
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.28
17,775,104 unikalne wizyty