Zobacz temat
OT20 PZK » Technika » Inne
 Drukuj temat
Praca przez satelity
sp8lxe
Mimo że krótkofalarstwem zajmuję sie od wielu lat to głównie pracuję na KF podczas wizyty u kolegów pracujących z KO20 czyli z Oszczowa widziałem jak pracowali poprzez satelity i ten rodzaj pracy mnie zainteresował. Moje dotychczasowe doświadczenie w tym rodzaju łączności jest zerowe więc mam propozycję-wniosek do kolegów mających doświadczenie w tych rodzajech łączności o jakieś podstawowe informacje praktyczne jak się do takich łączności przygotować, jakim sprzętem należy dysponować i jakie zasady łączności obowiązują. Piszę że chodzi o informacje praktyczne bo teorię można znaleźć w literaturze lub internecie. Kilka razy udało mi się posłuchać stacji pracujących przez satelity dzięki programowi "Orbitron" ale nie wiele wiem o stronie prktycznej tej pracy. Może któryś z bardziej zaawansowanych w tej dziedzinie kolegów zechce się podzielić swymi doswiadczeniami choćby w dziale technicznym.
Pozdrawiam VY73 Mietek
 
SQ8GHY
Przy pracy przez satelity najlepiej jak będziesz dysponował antenami kierunkowymi. Zdarzają się też łączności z anten 1/4fali np. z mobila, ale to już ekstrema. Jeśli już słuchałeś to wiesz że w takich łącznościach nie ma długich polemik, a całe QSO sprowadza się do raportu i QRA lokatora. Sprzęt, najlepiej jak będzie to TRX z dwoma niezależnymi VFO - TX/RX. Wtedy masz możliwość usłyszenia swojego nadawania na satelicie i wiesz kiedy Cię słychać, a kiedy nie/np. FT847, TM-D700/.
Ja osobiście używam programu SatScape, testowałem Orbitrona ale dla mnie jest "cięzki" i niema jasnych, prostych informacji choćby o następnych przelotach.
Pozdrawiam
Łukasz
--
Zapraszam do Klubu SP8KAF
 
http://sp8kaf.com
sp8lxe
Dziękuję Łukaszu za reakcję na moją propozycję, te informacje które podałeś już znam i raczej zależało mi na podzieleniu się uwagami praktycznymi przez osoby pracujące przez satelity np. jak długo słuchać danego satelitę (bo wiem że AO-7 pracuje tylko w oświetleniu słonecznym ale słyszałem stacje pracujące przez niego) jaki rodzaj rotora jest najlepszy. Osobiście używam IC-706MKIIG i nie mam możliwości usłyszenia własnego sygnału bo nie dysponuje drugim urządzeniem na te zakresy, niestety mój stary WW to tylko kf. Może zimą zmontuję jakiś transwerter do starszego sprzętu.
Vy 73. Mietek
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.14
17,784,009 unikalne wizyty