Zobacz temat
 Drukuj temat
ECHOLINK
SQ8MZW
Witam Kolegów

Jak sam się ostatnio przekonałem
bariery i granice komunikacyjni elektronicznej zacierają się dość szybko
i wpadłem na pomysł ale nie wiem jak się na to będą zapatrywały Władze naszego oddziału Wink i czy się znajdą fundusze na taką inwestycję.

Pomysł brzmi ECHOLINK na lubelskim przemienniku.

Tym samym chciałbym rozpocząć , mam nadzieję, konstruktywną dyskusję na ten temat.

Myslę że OT20 dużo zyskałoby na takim rodzaju łączności i to na wielu płaszczyznach.
Podaję linki z informacjami dotyczącymi ECHOLINK


http://www.echoli...
http://www.hamrad...olink.html
Edytowane przez SQ8MZW dnia 20/09/2008 01:43
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
SP8GVM
ECHOLINK działał w Świdniku na SR8S parę lat temu jako pierwszy bądz drugi w SP.Służę doświadczeniem w tym temacie.Pozdrawiam SP8GVM.
 
SP8LBK
To jest odejscie od podstawowych zasad panujacych w krotkofalarstwie !!!

Tym moga sie doslownie bawic ewentualnie ci ktorzy juz na pasmach KF i UKF nie maja nic ciekawego do zrobienia.
Chociaz to jest oczywiscie tylko w przenosni.
Poczatkujacym krotkofalowcom proponuje zatem wlaczyc czasem radio i zaczac robic normalne QSO's na CW czy SSB a nie szukac bajerow z ktorych nie ma zadnego pozytku.
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
SQ8MXP
Witam! Choć jestem świeżo upieczonym krótkofalowcem, to wydaje mi się, że takie zabawki to tylko utrudnienie życia, do sterowania tego trzeba DTMF, a nie każdy ma radio w to wyposażone, po drugie, dla mnie przemiennik to powinien być prosty i działający, bez zbędnych nie spodzianek, poprostu, odbiera i retransmituje i jest ok. Gdybym miał wybierać między echolinkiem a właśnie zabawe na 80 metrach to wybieram nasłuchy na 80m. 73! Łukasz SQ8MXP
 
SQ8MZW
SQ8MXP napisał/a:
Witam! Choć jestem świeżo upieczonym krótkofalowcem, to wydaje mi się, że takie zabawki to tylko utrudnienie życia, do sterowania tego trzeba DTMF, a nie każdy ma radio w to wyposażone, po drugie, dla mnie przemiennik to powinien być prosty i działający, bez zbędnych nie spodzianek, poprostu, odbiera i retransmituje i jest ok. Gdybym miał wybierać między echolinkiem a właśnie zabawe na 80 metrach to wybieram nasłuchy na 80m. 73! Łukasz SQ8MXP


ale do robienia "QSO" z korespondentami którzy wchodzą na przemiennik poprzez Echolink nie potrzebujesz nic poza radiem na 2m które to wchodzi na przemiennik. Smile

QSO świadomie napisałem w cudzysłowiu Wink
Edytowane przez SQ8MZW dnia 21/09/2008 22:47
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
SQ8MXP
A to w takim razie bez problemów Wink mogę się bawić w takie rzeczy, na 70 cm mam radia z DTMF-em a na 2m nie stety nie a więc stąd moja ocena na początku Smile jeżeli znajdą się realizatorzy to czemu nie spróbować? APRS-a już mamy i ma się dobrze więc idźmy dalej! 73! SQ8MXP
 
SQ8MZW
z tego co zauważyłem na przemienniku Brzeskim SR6A w mojej obecnej okolicy często wchodzą na niego "Polacy" z całęgo świata. Wielu rodaków rozsianych jest po całym świecie i czasem miło jest zamienić kilka słów i spostrzeżeń z kimś z z drugiej połowy kuli ziemskiej. Mam za sobą już takie "łącznośći" i dlatego.
Jednoczśnie chcę mocno zaznaczyć że nie jest to absolutnie nawet substytutem łączności w normalnym tego słowa brzmnieniu. Zresztą na forum na pewno są Koledzy którzy mają znacznie większe pojęcia niż ja o ECHOLINKU.
Innym rozwiązaniem może być kilka przemienników współpracujących ze sobą. Kolega Andrzej N6KUZ mówił mi jak to wygląda u niego, w zasadzie cały stan jest w zasięgu 2m. To włąśnie dzięki pracy kilku przemienników możliwe jest takie rozwiązanie. Ale jak to manualnie wykonać , nie mam bladego pojęcia. :(
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
SQ8MXP
Wykonanie tego jest dość proste, trzeba mieć tylko dobre miejsca na przemienniki (maszty) i można tak zrobić by całe woj. lubelskie chodziło z radia ręcznego, ale tu trzeba zainwestować w linie do połączenia przemienników, a wygląda to tak, że np. odbiera coś w mieście Lublin, ten drogą radiową tudzież miedzianą (kable) wysyła do pozostałych które są spięte ze sobą, i tak po kolei, jak coś np. odbierze we Włodawie, to sytuacja podobna, rozsyła radiowo to co usłyszał do innych przemienników w reszcie województwa, albo drogą kablową, ale to gorsza sprawa bo koszty utrzymania łącza, choć tak jest najprościej bo nie zajmujemy dodatkowej częstotliwości dla linku pomiędzy tymi stacjami. To ja tak widzę, być może błędnie więc nie krytykujcie, ale tak mniej więcej ma to racje bytu. 73! Łukasz SQ8MXP
 
SQ8MZW
Ja mam tylko cichą nadzieję że kiedyś Koledzy z Oddziału przedyskutują ten temat, choćby na SPOTkaniach czy Komunikacie Czwartkowym.
Skoro produkowane są już trancivery z przystosowaniem do pracy w ECHOLINK to nie wydaje mi się że jest to jakaś "fanaberia" tych "młodych" co kombinują i nie wiedzą co zrobić z czasem. Wink
Jeśli brak na to funduszy, to ja pierwszy mogę się chętnie dorzucić do takiego pomysłu swoją dobrowolną składką na ten cel. Jeśli tylko temat by się rozwinął to przypuszczam że chętni do prac przy instalowaniu też by się znaleźli, ludzi służacych pomocą też nie zabraknie. Smile

Choć jak znam życie pomysł umrze śmiercią naturalną, w zasadize zanim się na dobre narodził. SzkodaFrown



"Przemienniki Echolink
Brak podstaw prawnych zakazujących używania.
W Polsce mało popularne ze względu na bezprawne groźby rozsyłane przez mazowiecki oddział UKE."
"Przemienniki Echolink pozwalają na zlinkowanie dowolnie odległych przemienników amatorskich poprzez tunel VPN. "
żródło: http://www.hamrad...rzemiennik
na to też warto okiem rzucić, http://download.p...vtat-1.pdf Duzo mówi sformułowanie
"W Polsce Echolink jest jeszcze nie stosowane."Grin
Edytowane przez SQ8MZW dnia 23/09/2008 00:17
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
M0WQX
No zainteresowanie niewielkie ....ponieważ to dość młoda dziedzina radioamatorstwa w Polsce.

A może by tu zajrzeć ? Link http://echolink.q...
 
http://www.pzk.lublin.pl
SP8SW
Echolinka używam od paru lat , przyznaję się.

Wielu kolegów "zza wody" poznałem tą drogą . Dla większości jest to po prostu technologia VoIP z interfejsem użytkownika pokazującym "hurtem" kogo można zawołać. Mimo bramek radiowych w każdej większej miejscowości w USA - wołanie z radia jest nieczęste : większość ludzi ma internet... niektórzy np lubią płatny serwis eQSO, z fajnym interfejsem "strojenia" i "pasm" - na których propagacja jest zawsze.. jak to w internecie.
Większoś to ludzie którzy już nie mają siły lub ochoty "walczyć z propagacją" - starzy, zchorowani, tęskniący za krajem..Polacy z krańców świata. Albo inni - ciekawi orientu jakim dla niektórych jest Polska.

Oczywiście miałem rozmowy z ludźmi jadącymi w samochodzie po highway'u , nawet z dziećmi (dosłownie) : kiedy nagle koło Kansas ktoś usłyszy na 2m "CQ de SP8SW" , po angielsku - to można spasć z krzesła lub wpaść do rowu !!! często odpowiadają ze zdziwienia . Chociaż kanał Echolinka to najczęściej nie to samo co lokalny kanał wywoławczy, więc jest jeszcze kwestia przypadku..

Wracając do naszego podwórka : jestem pewien że udostępnianie kanału radiowego osobom nie licencjonowanym w danym kraju (lub na zasadach wzajemności) jest niezgodne z prawem, czy nawet "duchem" licencjonowania.
Np koledzy z 7X wołają za licencję na nadawanie od siebie ciężkie pieniądze. A tu taki jeden stawia noda i pół świata nadaje swobodnie... administrację radiowa musi trafić szlag.. (nie zauważyłem jakichś formalnych ograniczeń co do stosowanych częstotliwości przemienników Echolink! )
A ponadto zagwarantowanie że nikt prócz krótkofalowców nie wejdzie z internetu na ten kanał jest raczej ryzykowne - wymaga i dobrego pilnowania serwera ..
że o procedurze rejestracji radiostacji bezobsługowej nie wspomnę (zewolenie powinno być chyba podobne jak na przemiennik ) . No bo uruchamianie noda tylko pod obecność admina to chyba nie ten temat o którym mówimy ?!
Tym nie mniej - moi znajomi ze świata często pytają czy nie można by postawić w Białej przemiennika Echolink. Podobnie jak pytają czemu tak mało u nas kamer internetowych pokazujących ulice, kawiarnie,kluby .
Zatem - mimo mieszanych uczuć ( co będzie jak na 2m usłyszę japońca wołającego CQ ?! czy to nie grozi zawałem ?! ) - inicjatywę uważam za godną poparcia , przynajmniej na etapie rozpoznania możliwości.
Z doświadczeniami chętnie się zapoznam , jeśli ktoś zechce się podzielić.

SP8SW
 
http://www.irvis.pl
SQ8MZW
SP8WQX napisał/a:
No zainteresowanie niewielkie ....ponieważ to dość młoda dziedzina radioamatorstwa w Polsce.

A może by tu zajrzeć ? Link http://echolink.q...


Polecam stronę, jak również pozdrawiam Kolegów z Brzegu
73
To właśnie na tym przemienniku odbyłem pierwszą rozmową z korespondentem wchodzącym na przemiennik przez kabel a nie przez eter Wink
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
sp8gsc
Jeśli uda się uzyskać na piśmie pozwolenie od UKE na dokonanie takiej operacji to nie widzę przeszkód. Mam jednak poważne watpliwości, bo chyba nikt nie jest w stanie zagwarantować, że ktoś z internetu nie posiadajacy amatorskiego pozwolenia nie "wyjdzie w eter" z przemiennika na pasmo 2m (lub 70 cm). A w takim wypadku będzie to ewidentne naruszenie warunków pozwolenia dla przemiennika, bo za jego posrednictwem mogą nawiązywać łączności TYLKO stacje posiadające pozwolenia amatorskie. To może się skończyć odebraniem pozwolenia na przemiennik.
Tak więc "parcie na nowosci" jest jednak nie do końca bezpieczne i nie wiem czy w takiej sytuacji Zarząd (który jest reprezentantem własciciela przemiennika) wyrazi zgodę na dokonanie takiej instalacji.
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
SQ8MZW
sp8gsc napisał/a:
...chyba nikt nie jest w stanie zagwarantować, że ktoś z internetu nie posiadajacy amatorskiego pozwolenia nie "wyjdzie w eter" z przemiennika na pasmo 2m (lub 70 cm)...

......ale żeby wejść przez ECHOLINK na przemiennik potrzebne jest chyba radio na UKF/VHV +przelotka+komputer+intenrnet(kabel). Myślę że to to nie powinniśmy sie martwić i w jakikolwiek sposób spodziewać się pirackiego nadawania. Jeśli miłoby to miejsce to w takim samym stopniu jak pirotowanie przez "unlicensed" normalnie na 2m/70cm bez przemiennika.IMO
Edytowane przez sp8gsc dnia 24/09/2008 20:03
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
sp8gsc
SQ8MZW napisał/a:
......ale żeby wejść przez ECHOLINK na przemiennik potrzebne jest chyba radio na UKF/VHV +przelotka+komputer+intenrnet(kabel).

Normalnie aby wejsc na przemiennik oczywiscie potrzebny jest radiotelefon i tylko radiotelefon - nie jest potrzebne połacznie z internetem.
Ale jesli przemiennik jest dołączony do sieci interentu to wtedy mozna wejsc od strony sieci interentowej ze zwyklego komputera bez potrzeby posiadania radiotelefonu i nadawać. Może to zrobic każdy kto dostanie sie do odpowiedniego serwra. Niby są weryfikacje uzytkowików, ale można to na pewno ominąć. Wtedy na przemienniku pojawi sie nielicencjonowany użytkownik interentu, a taka sytuacja jest niezgodna z prawem. Może sie myle co do zasady funkcjonowania ECHOLIKA ale wydaje mi sie ze taka sytuacja jest możliwa dlatego instalację uzalezniłbym od odpowiedniej zgody wydanej na pismie przez UKE.
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
SQ8MZW
Szczerze mówiąc to nie wiem czy jest to możliwe. aż tak się na tym nie znam. Szkoda, że Koledzy którzy znają się na tym, maja z tym do czynienie na codzień nie zabierają głosu na forum. Ja osobiście nie spotkałem się z czymś takim na przemienniku brzeskim SR6A. Ale oczywiście zdaję sobie sprawę że jest to możliwe. A czy możliwe jest włamanie się na serwer przez hakera i wchodzenie na przemiennik i nadawanie bez radia UKF/VHF ? ? ? nie wiem, jakoś ciężko mi to sobie wyobrazić ale w dobie obecnych czasów i możliwości, wszystko jest możliwe.Wink

SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
sp8gsc
SQ8MZW napisał/a:
.... czy możliwe jest włamanie się na serwer przez hakera i wchodzenie na przemiennik i nadawanie bez radia UKF/VHF ? ?

Moim zdaniem idea ECHOLINKU polega na tym, że możliwe jest wejście na przemiennik w innym kraju (lub w innej części świata) przy użyciu internetu i rozmawianie z tamtejszymi krótkofalowcami, którzy używają normalnych radiotelefonów.
Czy jest możliwe wejście dla osób nie mających pozwolenia. Teoretycznie nie, bo żeby się zalogować trzeba wysłać przetem interetem skan pozwolenia amatorskiego. Ale praktycznie myślę, że możliwosci są. Nie będę pisał jakie, żeby nie poinstuowac ewentualnych chetnych nie posiadajacych pozwoleń.
Taka sytuacja oczywiście powoduje, że mogą na przemienniku pojawić się ludzie bez amatorskich pozwoleń. W takim przypadku przemiennik powinien zostać natychmiast wyłączony. To wymaga stałego 24-godz na dobę nadzoru. Gdyby sytuacja sie powtarzala, a przemiennik nie był wyłączany to oczywiście istenieje duże prawdopodobieństwo odebrania pozwolenia na przemiennik. Dlatego jestem badzo sceptycznie nastawiony do tego typu rozwiazań. Rozmowy krótkofalowców przez interent tak, ale bez możiwości wyjscia z ineterntu w eter.
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
SQ8MZW
Szczerze mówiąc ja też mam takie obawy i traktuję temat dość powściągliwie bez jakichkolwiek emocji itd. Byłem ciekawy i zaiteresowany tematem bo w Polsce z powodzeniem działa kilka takich przemienników i jak do tej pory nie słyszałem(nie wyczytałem) o problemach z nimi. Co nie oznacza, że się nie pojawią. Doskonale Cię rozumiem. ............. może faktycznie za wcześnie na taki temat ........... chyba tak.

......... no , ale żeby nie było ......Wink
pożyjemy , zobaczymy, temat się pojawił i może kiedyś wróci Wink
a jak nie , to nie ma nad czym płakać ....... drutów, kabli i miejsca w eterze nie zabraknie Wink
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
sp8gsc
sq8gkd napisał/a:
...,na zarzuty włamań z Internetu odpowiem tak: Dla hakerów są dużo ważniejsze rzeczy niż łączność radioamatorska.

Moim zdaniem nie chodzi o hakerów tylko o ewentualnych ludzi zainteresowanych skorzystaniem z programu ECHILINK, którzy mogą się zalogować używając np podrobionej licencji. Jesli nie było takich przypadków to tym lepiej.
sq8gkd napisał/a:
...przemiennik pracujący klasycznie (tylko radiowo i lokalnie), na który wejdzie za pomocą przed chwilą legalnie kupionego w sklepie radia osoba bez licencji też należy zamknąć?

Sprawa jest bardziej skomplikowana. W takiej sytuacji poszukiwaniem nielegalnie nadajacej stacji może się zająć delegatura UKE, która jest zobowiązana do scigania takich przypadków. I może to zrobić. W przypadku stacji wchodzacej z interentu nie ma technicznie takich mozliwości, a więc taki sposób podłaczenia przemiennika uniemozliwia UKE podjecie działań. Dlatego w pierwszym poscie napisałem o uzyskaniu pisemnej zgody z UKE. Jesli okaże sie, źe licencja na przemiennik nie obejmuje realizowania tego typu połaczeń to niestety, ale tego zrobić się nie da.
Edytowane przez sp8gsc dnia 27/09/2008 16:11
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
sp8gsc
Żeby poznać odpowiedź na to pytanie wystarczy zapoznać się z obowiązujacymi w tym zakresie procedurami. O ile pamietam są tam jakieś wymagania odnośnie zdalenego wyłączania przemiennika.
Ja juz poprzednio wyjaśniłem na czym rzecz polega w przypadku "łaczności", a własciwie połaczeń przez internet.
Kluczowym pytaniem jest pytanie czy licencja na przemiennik obejmuje również realizowanie tego typu połaczeń za pośrednictwem sieci interetowej?
To jest pytanie do UKE - jesli odpowiedź będzie twierdząca nie widzę przeszkód w zrealizowaniu tego pomysłu za wyjatkiem problemów techniczych, jak np stały dostęp do sieci interentowej w miejscu zainstalowania przemiennika.
Radość z tego typu połaczerń dla młodych krótkofalowców może być wielka jeśli będą to połączenia ze stacjami z odległych krajów, ale z punktu widzenia krótkofalarstwa to nie będą łacznosci tylko połaczenia internetowe, a stopień trudności w uzyskaniu połaczenia dokładnie taki sam jak ze stacja lokalną. Nie na tym polega idea krótkofalarstwa. Jeśli coś jest zbyt łatwe to tym samym jest nic nie warte. Dlatego tego typu pomysły nie za bardzo mnie zachwycają, bo mogą wypaczyć pojęcie krótkofalarstwa u niedoswiadczonych krótkofalowców.
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.94
17,783,683 unikalne wizyty