Zobacz temat
OT20 PZK » Technika » Anteny
 Drukuj temat
Prosba o porade ws. wyboru i montazu anten
sp8ufm
Witam serdecznie!

Jak niektorzy koledzy sie zorientowali mysle aby po malu wrocic do krotkofalarskiego hobby. Na razie zakupilem odbiornik nasluchowy i pierwsze nasluchy mam za soba.

Teraz przymierzam sie do instalacji anten. Niestety - wedlug mnie nie mam wielkiego pola manewru. Mieszkam w takim miejscu, ze w rachube nie wchodza anteny typu dipol. Po prostu nie mialbym ich jak rozwiesic.

Teraz mam pytanie - czy jest ktos kto umialby mi doradzic dobor odpowiednich anten oraz w razie potrzeby je zainstalowac? A do tego jeszcze wszystko odpowiednio wczesniej wycenic?

Obawiam sie jednak, ze w tych moich warunkach zakup i instalacja anten bedzie szla w tysiace zlotych. A to wynika z moich obserwacji cen anten na Allegro oraz na witrynach www.sp3pl.qrz.pl oraz www.sp7gxp.pl

No ale jak to w tym starym przyslowiu - kto pyta - nie bladzi. Stad moje pytanie czy ktos umialby mi doradzic antene. Najlepiej wielopasmowa (wiem, ze takie sa najdrozsze, ale suma-sumarum podobno najtansze).

Najtaniej wynioslaby mnie antena ANTENA WIELOPASMOWA KF DIAMOND W 8010 dostepna obecnie na Allegro: http://www.allegr...46_zl.html

Jej zaleta jest niska cena oraz wielopasmowosc od 3,5 do 28 Mhz. Wada - dlugosc - ponad 19 metrow.

Tak wiec bez fachowej pomocy w wyborze oraz instalacji anteny sie nie obejdzie.
Edytowane przez sp8ufm dnia 01/04/2009 12:13
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SQ8MZW
moim skromnym zdaniem do nasłuchu LW, żeby nie iśc za bardzo w koszty.
Myslę, że jak bardziej naświetlisz sprawę i opiszesz albo jakieś foto(okolicy mieszkalnej) to grono Kolegów cos podpowie. Osobiście tez moge troche pomóc. W ostatnim roku około 2-3tygodni spędziłem na dachach, wieszając, rozwieszając, przewieszając, stawiając, wywieszając rózne kombinacje drutów,anten, kabli itd) Naświetl sprawę Grin
PS: 19m to jak na pasmo KF wcale nie tak dużo Wink
Jutro kończe rozwieszać 54m LW Shock
.. idź na całość Wink
Edytowane przez SQ8MZW dnia 01/04/2009 12:23
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
sp8ufm
Dziekuje serdecznie Macku za szybka odpowiedz Smile

Dobry pomysl z tymi zdjeciami i zapewne tak zrobie. Bede musial obfotografowac budynek oraz przede wszystkim balkon. Szczescie w nieszczesciu polega na tym, ze moj balkon jest duzy i zadaszony. Z tego co pamietam ma on nieco ponad 6 m2.

A te 54m faktycznie robia wrazenie Smile Nie tyle co rozmiary, a to, ze masz warunki by taka antene rozwiesic Smile

Ja zaczynam budowanie stacji od postawienia anten. A o urzadzeniu pomysle gdy przynajmniej antena juz bedzie zainstalowana Smile Po prostu musze budowac stacje po malu bo na hurtowy zakup po prostu mnie nie stac. Troche przykro byloby gdybym prace wykonal na odwrot - tj. najpierw urzadzenie a na koncu antena. No ale skoro nie mozna miec wszystkiego na raz, to trzeba dzialac etapami. Obawiam sie tylko ze bez pomocy urzadzenia zestrojenie anteny bedzie niewykonalne i to moze postawic pod znakiem zapytania zasadnosc jej instalacji. Dlatego licze na zyczliwe rady kolegow w tym temacie.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
M0WQX
Kupienie anteny Waldka SP7GXP naruszy nasz portfel (nowe modele), ale za to zwraca się to skutecznością i zadowoleniem z takiej anteny.
Natomiast kupienie używanej anteny od typu GP z czasów, kiedy Waldek wytwarzał je w postaci R7 jest świetnym i tanim rozwiązaniem.
Ja swoją R7 sprzedałem kilka lat temu z 400 zł, a teraz pewnie można ją złowić za 200 zł.
To niewiele tylko cierpliwości przy poszukiwaniach trzeba, bo antena jest tak skuteczna, że koledzy nie chcą się rozstawać z nią zbyt często Wink .
Edytowane przez M0WQX dnia 01/04/2009 16:05
 
http://www.pzk.lublin.pl
SP8LBK
antena 5 pasmowa wg G4ABS wcale nie musi byc tylko do odbioru. Ja na niej nadawalem z dzialki z dosc dobrymi wynikami, ale wówczas i propagacja była nieporównywalna. Plaski kabel TV bez problemu przeniesie 100W.
Jesli kogoś ta antena zainteresuje to mam opracowany schemat układu na przekaźnikach do przełączania pasm. Nie trzeba wówczas za każdym razem biegać do płytki i przekładać zwory.

Co do anten prod. SP7GXP to warto o tym poważnie pomyslec.
http://www.sp7gxp....php?id=32
Verticale od 3 do 7 pasmowych. Ja mam obecnie GP-7 i jestem bardzo zadowolony. Jeszcze dlugo nie bedzie propagacji pow. 14 MHz ale na 7 i 10 MHz można teraz poszaleć.
Lepiej poczekac i odlozyc kasę na zakup.
A może przyjmij taka zasadę. Nie stać mnie teraz na antene za 500zl to kupie za 1000zl bo tez mnie nie stac.
Zapomnij o pracy na 80m na antenie pionowej, tym bardziej skracanej mechanicznie. Bo owszem jest ona w rezonansie ale wydłużona cewką. Do łączności krajowych kompletnie nie przydatna. Do DXowania troche lepsza ale na 100W nie ma sensu.
Lepszy juz jakiś jeśli nie poziomy dipol to może skośny, albo slopper lub inverted V.

Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
sp8ufm
Dziekuje serdecznie Wszystkim za odpowiedzi i przepraszam, ze odpisuje na nie z opoznieniem. Opoznienie spowodowane jest tym, ze wczoraj po poludniu byly jakies problemy z serwisem. Po zalogowaniu pojawiala mi sie biala strona. Zjawisko to bylo niezalezne od uzywanej przegladarki oraz wyczyszczenia plikow cookies. Problem przestal istniec poznym wieczorem, kiedy udalo mi sie umiescic testy mojego odbiornika w forum "Krotkofalarstwo na YouTube".

Ale wracajac do tematu odpowiadam po kolei:

1. SP9GSA - ja mysle o antenie nadawczo-odbiorczej. Zdaje sobie sprawe, ze ze wzgledu na specyfike pasm krotkofalarskich trudno bedzie o taka pracujaca w pasmach od 160 do 6 metrow, ale mysle o kilku antenach, ktorych czesc beda obslugiwaly wyzsze pasma a czesc nizsze a pozostale UKF. Oczywiscie nie wszystko na raz Smile Najpierw jedna antena a za jakis czas nastepna.

2. SP8LBK - dziekuje za cenne informacje. Wlasciwie przekonales mnie, ze lepiej poczekac i odlozyc kase na zakup lepszej anteny. Ponadto, przekonales mnie do tego co napisalem wyzej - jak kupic antene wielopasmowa to jedna na nizsze a druga na wyzsze pasma. Niestety u SP7GXP jest jedna bolaczka - brak cennika. Alke i bez tego widze, ze ceny anten jakie on produkuje ida w grube tysiace zlotych. Wystarczy porownac jego oferte z cenami anten na Allegro. Niemniej napisze do SP7GXP maila z prosba o cennik.

3. SP8WQX - wczoraj szukalem anteny R7 w internecie. Zarowno na Allegro jak i na Ebay'u. I niestety nie znalazlem jej nigdzie. Szukalem takze w google'ach i byly oferty na jakichs zagranicznych internetowych gieldach krotkofalarskich. Ale oferty byly nieco stare np. ze stycznia tego roku. No nic - szukam ich wiec dalej.
Edytowane przez sp8ufm dnia 02/04/2009 13:09
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
SP9GSA - no tak zgadzam sie, ze moja wypowiedz mozna bylo tak zrozumiec. Reszta - to 100% racji!
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Witam!

A to dlatego, ze sam niewiele wiem :(

A niewiele wiem z powodu kryzysu, ktory dopadl tez moja firme. Jak dopadl moja firme to zobowiazania finansowe pozostaly na starym poziomie, podczas gdy dochody spadly :/ Drugi temat to taki, ze niezaleznie od kryzysu i tak mialem/mam zamiar uruchomienia stacji dopiero na jesien. Tak wiec z tego powodu nie bardzo mi sie spieszy.

A nie spieszy mi sie bo znam swoj charakter, a wlasciwie jego brak. Jak za bardzo mi sie zechce to w chwili slabosci wyciagne kilkanascie tysiecy na radio, oczywiscie z kredytu wysokooprocentowanego Wink A by bylo malo to przy obecnym saldzie ujemnym 20 tys PLN Pfft

Tak wiec wole po malu i na spokojnie a nie na urra. Z waznych dla mnie powodow na wiosne i w lecie nie mam tak duzo czasu na krotkofalarstwo jak w jesieni i zimie. Wiem, ze wydaje sie to sprzeczne z tym co pisalem wczesniej w innym watku, ale diabel tkwi w szczegolach Smile

Tak wiec wstepnie juz wiem na jakiej antenie mi zalezy, do tego czasu mam nadzieje, ze do jesieni sytuacja finansowa mojej firmy sie wyklaruje na tyle, ze bede mogl pomyslec o zakupie urzadzenia oraz anteny.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.25
17,774,424 unikalne wizyty