Zobacz temat
OT20 PZK » Technika » Anteny
 Drukuj temat
Jaką antenę wybrać do nasłuchu NOAA
SP8-20-121
Witam może ktoś z kolegów zajmuje się już tym tematem i mógłby coś więcej podpowiedzieć jaka antena była by najlepsza do odbioru zdjęć. W sieci jest troszkę na ten temat ale wiadomo ile ludzi tyle opinii. Wiec krótko jaką antenę wybrać z gotowych ewentualnie jaką zbudować (jakiś schemat).
 
SQ8IFG
Witam!
Zajmowałem się tym tematem jakieś 10 lat temu ale myślę że dużo się nie zmieniło w technice odbioru satelit NOAA. A więc według mojej opini najlepsza do odbioru jest antena cross yagi im wiecej elementów tym lepiej z tym że ma jeden podstawowy minus trzeba nią cały czas podążać za satelitą co wymaga rotora albo poświęcenia jednej ręki;-) Antenami które są mniej problematyczne w wykonaniu jak i użytkowaniu to anteny dookólne takie jak QHA oraz ćwierćfalowy GP. Miałem obie i byłem zadowolony. Prawde mówiąc to sygnały są bardzo mocne i można je odbierać nawet na małej antenie helikalnej. Co do odbiornika to dobrze żeby odbierał w szerokim fm-ie (WFM) wtedy zdjęcia są naprawde ładne i to na prostej antenie, dużo ładniejsze niż na cross yagi i odbiorniku z wąskim fm (NFM). Co do programów jest kilka mnie najbardziej podpasował WXtoImg.

P.S. Opisów konstrukcji jest pełno w necie.

Pozdrawiam i życzę sukcesów w odbiorze map!
Edytowane przez SQ8IFG dnia 10/01/2011 12:23
 
www.sq8ifg.qrz.pl
SP8-20-121
Zdjęcia odbieram w tej chwili ale ich jakość nie jest zadowalająca i jak sądzę jest to właśnie wina aktualnej anteny bo odbieram to na czymś takim http://radmor.wp....ozna-30834 takiej jakie można spotkać na radiowozach, taxi nic szczególnego.
Chodzi mi po głowie budowa anteny helikalnej właśnie i znalazłem kilka projektów tylko, że każdy się od siebie różni i szczerze mówiąc już zgłupiałem od tego.
Edytowane przez sp8gsc dnia 16/01/2011 08:12
 
SQ8MZW
to odpuśc temat anten GP a spróbuj inne.
Może jakaś spiralna, dookólna itp.
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
SQ8NZF
Witam,
osobiście mogę polecić antenę QFH - sposobów wykonania widziałem w sieci wiele, znajdziesz również kalkulator do obliczenia wszystkich wymiarów. Mam taką antenkę , obecnie nie używam i stoi chyba gdzieś w piwnicy. Wykonałem ją z rurek elektroinstalacyjnych, przewodu 50 ohm, oraz izolowanego drutu miedzianego. Koszt był bardzo niewielki. Zaletą anteny jest to, że nie trzeba jej obracać w trakcie przelotu satelity, gdyż sygnał jest na mniej więcej równym poziomie, myślę jednak że sama siła sygnału była trochę za mała i jakiś mały wzmacniacz przy antenie by się przydał, szczególnie, gdy masz długi fider. Stosowałem ją z odbiornikiem Yaesu VR-5000. Oczywiście tak w praktyce używałem jej również do odbioru programów radiofonicznych na UKF-ie z całkiem niezłym skutkiem. Odbierałem także sygnały satelitów NOAA na trx-ie przenośnym FT60E (zakres odbioru ma szerszy niż nadawania w paśmie 70cm/2m). Antena nie była oryginalna tylko typu "flexi". Sygnały były naprawdę dobrej jakości. Czynnikiem decydującym przy odbiorze na pewno będzie lokalizacja anteny. Służę radą jeśli będzie taka potrzeba. Pozdrawiam!

Michał
FT450AT
FT60E
RX Yaesu VR-5000
 
SP8-20-121
Części do budowy QFH leżą póki co na balkonie z powodu braku czasu.
Póki co odbieram zdjęcia na MA-6000.
 
so8abc
Wykombinowałem już trzy anteny wg. tego schematuhttp://szumilas.4...rubowa.htm i d...a blada chyba coś robię źle pomimo, że nie jest to jakieś skomplikowane, anteny są głuche lepszy odbiór mam na ręczniaku. Chętnie zlecę budowę takiej anteny.
Łukasz
!73
[img]http://krotkofalowcy.pulawy.pl/images/banners/userbar.png[/img] is not a valid Image.
 
SP8UFT
Co prawda nie jestem w temacie odnośnie odbierania sygnałów z satelitów meteo, ale wydaje mi się, że nie ma sensu komplikować sobie życia jakimiś tam wynalazkami. Łukasz zrób zwykłą Yagi ewentualnie "x" i po sprawie. Pozdrawiam Tomek
 
so8abc
Antena po poprawkach kosmetycznych zaczęła w końcu działać jak trzeba kto by się spodziewał oto dowód http://krotkofalo...hoto_id=94
A może macie jakieś pomysły odnośnie przedwzmacniacza to tej anteny. Wydaję mi się, że sygnał jest troszkę za słaby miejscami.
Łukasz
!73
[img]http://krotkofalowcy.pulawy.pl/images/banners/userbar.png[/img] is not a valid Image.
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.37
17,478,988 unikalne wizyty