Zobacz temat
OT20 PZK » Technika » Anteny
 Drukuj temat
Czy jest sens zmiany anteny
SP8-20-121
Witam
Proszę bardziej doświadczonych ode mnie Kolegów aby się wypowiedzieli co myślą na ten temat.
Aktualnie pracuję na antenie AM 6000 jest to polska kopia DIAMONDA X-510 i pomimo nie najlepszego jej zainstalowania (balkon w bloku na czwartym piętrze), bo połowa jej długości jest zasłonięta z jednej strony ścianą bloku (druga połowa wystaje już ponad blok) to jestem ogólnie zadowolony, choć wiadomo zawsze może być lepiej.
Teraz przechodząc do sedna sprawy zastanawiam się czy na potrzeby Lubelskiego Maratonu UKF jest sens inwestowania w antenę kierunkową, montowania jej na balkonie i ustawienia na Lublin skoro na tym kierunku stoi sąsiedni blok i antena była by wycelowana ludziom w okna.
Na bieżącej antenie słychać tylko mocniejsze stację(RS 34)reszta przez szumy jest nie zrozumiała. Czy antena kierunkowa w moich warunkach poprawiła by odbiór czy sobie darować i zostawić jak jest?
Montaż na dachu odpada.
Edytowane przez SP8-20-121 dnia 16/02/2011 12:47
 
SQ8MZW
IMO nie ma sensu
lepiej podnieść do góry ta którą masz a najlepiej kilka metrów ponad dach to antena ożyjeWink
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
sp8gsc
A moim zdaniem ma to sens, bo zawsze mozna posłuchac także w innych kierunkach, poza tym wieloelemetowa antena kierunkowa ma zdecydowanie wiekszy zysk od kazdej dookólnej i skoro na dookólnej słychac stacje to i na kierukowej bedzie je słychac tylko lepiej, nawet moze sie okazac, że silniejszy sygnał przychodzi z calkiem innego kierunku, bo odbiija sie od sąsiednich bloków. Zamontuj, ale koniecznie z jakimkolwiek ukladem do obracania sterowanym jakimś silnikiem, aby mozna była ja obracac siedząc przy stacji w domu.
Oczywiscie najlepiej jak bedzie zamontowana na maszcie wystajacym ponad dach.
A tak na marginesie zakaz montowania anten na dachu jest nonsensowny, bo przez sam fakt umieszczenia tam anteny funkcjinalnośc dachu zupełnie sie nie zmienia. Rozumiem obawy przed uszkodzneiem pokrycia, ale bez przesady, mozna sie przed tym zabezpieczyć na wiele sposobów i prawnych i technicznych.
A dalej na marginesie to UKF FM dobry jest na poczatek jako zabawa w krotkofalarstwo, potem warto byłoby planowac prace na pasmach KF i to najlepiej emisjami bardziej skutecznymi niz ssb i ze stacjami nieco dalszymi niz polskie na 80m. Ja zawsze polecam 7MHz i cw. Dipol 2 x 10m nie jest duzy, sam mam taki nad dachem dosłownie na kiju i z dołu wygląda jakby mial najwyżej 2x 5m, a bez problemu dowolałem sie na nim na 40m do YJ0 na cw na 100W i to za pierwszym zawolaniem (co prawda SWR jest prawie 1:1). Różnica do GP jest tylko taka, że na GP (wielopasmowym,) jest duzo wyższy szum przy odbiorze, przy nadawaniu jest lekka różnica in plus, ale również na korzyśc dipola. Aha nie wspomnialem, że również bardzo dobrze pracuje na 21 MHz (normalnie bo na to pasmo to dipol półtorafalowy).
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
SP8-20-121
Montaż na dachu u mnie odpada po batalii jaką toczyłem ze Wspólnotą o antenę satelitarną w końcu pozwolili ale trochę nerwów sobie wzajemnie popsuliśmy. Poza tym nic większego na dachu stawiać nie chcę bo mieszkanie wynajmuję od starszego małżeństwa które się pewnie na to nie zgodzi ponieważ przy satelicie mieli już jakieś "ALE" no a bez ich zgody to mi nikt kluczy od dachu nie wyda. Póki nie pójdę na swoje to musi być tak, a nie inaczej. Chyba, że się mylę i zostałem wprowadzony w błąd, że potrzebna jest zgoda właściciela lokalu.
 
sq8pkk
SP8-20-121 napisał(a):
Montaż na dachu u mnie odpada po batalii jaką toczyłem ze Wspólnotą o antenę satelitarną w końcu pozwolili ale trochę nerwów sobie wzajemnie popsuliśmy. Poza tym nic większego na dachu stawiać nie chcę bo mieszkanie wynajmuję od starszego małżeństwa które się pewnie na to nie zgodzi ponieważ przy satelicie mieli już jakieś "ALE" no a bez ich zgody to mi nikt kluczy od dachu nie wyda. Póki nie pójdę na swoje to musi być tak, a nie inaczej. Chyba, że się mylę i zostałem wprowadzony w błąd, że potrzebna jest zgoda właściciela lokalu.


Nie masz dachu ale pisałeś, że masz balkon (skoro antena jest na balkonie i wystaje nad blok to domniemuję, że najwyższy) Wink Parę cybantów mocujących do barierki, kilka metrów rury, ewentualnie ze dwa, trzy "usztywniacze" i jest maszt, na którym aktualną antenę możesz zamontować, lub do którego możesz przyczepić drugi z rotorem, na którym będziesz kręcił Yagi. Smile
Vy 73!
Paweł SQ8PKK
 
SP8-20-121
Tak Pawle ostatni balkon. Co do masztu myślałem już nad podobną rzeczą ale zaniechałem z kilku powodów: antena ma 5,5m długości do tego ze 3m rury żeby wystawała ponad dach to jest 8,5m jak to postawić z balkonu ;-), niby można ustawić najpierw maszt, a później z poziomu dachu antenę, ale tu jest druga rzecz, barierka zagłębiona jest w blok te 20cm, nad balkonem mam gzyms z rynną, który wystaje gdzieś ze 40cm, czyli muszę robić odskok od barierki na 60-70cm i chyba nie mam odwagi stanąć na krawędzi dachu z 5m tyczką w ręku bez żadnego punktu podparcia nawet z pomocą dwóch osób;-). Gdyby przy krawędzi była jakaś nadbudówka jakiś murek jak się czasem zdarza to tak, a tu nie mam nic. Nie wiem może sam sobie robię sztuczne problemy. Ale jak to mówią co dwie głowy to nie jedna i może coś da się wymyślić innego wspólnym wysiłkiem. Powiedzcie jak wstawić zdjęcie z dysku.
Edytowane przez SP8-20-121 dnia 17/02/2011 07:57
 
sq8pkk
SP8-20-121 napisał(a):
Powiedzcie jak wstawić zdjęcie z dysku.


Musisz to zdjęcie wystawić gdzieś w świat. Jeśli nie masz własnej przestrzeni w sieci to np. za pomocą strony http://imageshack.us/.

Po załadowaniu zdjęcia na serwer otrzymasz linki do wstawienia na różnych formach. Tu działa ładnie ten podświetlony opisany Forum Code:
[img]http://pawelkruk.pl/kf/imshlink.jpg[/img] is not a valid Image.

Kopiujesz go do treści wpisu na forum i tyle Smile

Jeśli masz konto na imageshack i jesteś zalogowany to również możesz użyć opcji Direct Link i wstawić ją w treści wpisu pomiędzy znacznikami [img] [/img]

Pokaż ten balkon i jego okolicę to będziemy myśleć dalej Smile
Vy 73!
Paweł SQ8PKK
 
SP8-20-121
Tak to wygląda teraz tylko bez tej satelity.
[img]http://img200.imageshack.us/img200/8869/20110215004.jpg[/img] is not a valid Image.
[img]http://img828.imageshack.us/img828/4303/20110215005.jpg[/img] is not a valid Image.
[img]http://img197.imageshack.us/img197/4731/18460533.jpg[/img] is not a valid Image.
Od razu uprzedzam ten ekran balkonowy to nie beton tylko jakaś plexi lub coś w tym stylu więc przykręcenie do niego czegokolwiek odpada, bo nie utrzyma. Antena teraz stoi na "fajce" o długości 60cm zamocowanej do barierki i od gzymsu z rynną "tyczka" odstaje max. 10cm.

A tak wygląda krawędź dachu, co prawda na sąsiednim bloku ale są jednakowe i dlatego stanie tam w pozycji lekko pochylonej i montowanie anteny do masztu mnie trochę przeraża.
[img]http://img15.imageshack.us/img15/6113/20110217007.jpg[/img] is not a valid Image.
Edytowane przez SP8-20-121 dnia 17/02/2011 13:12
 
SP8-20-121
sp8gsc napisał(a):
A dalej na marginesie to UKF FM dobry jest na początek jako zabawa w krótkofalarstwo, potem warto byłoby planować prace na pasmach KF ...

Krzysztofie taki mam plan ale czekam do 9.04.2011 na egzamin jeśli uda się go zdać to jak tylko dostanę kasę z odszkodowania(złamana noga z przemieszczeniem podczas zwijania RLS-Bożena-4 sztuki śrub w kości piszczelowej, ciekawe czy będę dzwonił na bramkach na lotniskuGrin) to zamiaruje bawić się na KF i nawet mam już upatrzone radio http://radio-skle...T-857D/246
 
sp8gsc
SP8-20-121 napisał(a):
... zamiaruje bawić się na KF i nawet mam już upatrzone radio http://radio-skle...T-857D/246

Do zabawy jak najbardziej polecam, ale do robienia łącznosci bardziej na powaznie nie za bardzo mi sie to widzi. Transciver krotkofalarski powinien mieć nieco wiecej pokręteł, bo duża ilośc funkcji ukryta pod kilkoma przyciskami jest strasznie wkurzajaca w obsłudze. Niby sie zbyt czesto nie kreci tymi gałkami, ale jednak czasem sa uzyteczne, a odnalezienie odpowiedniej funkcji pod wielozadanianiowymi przyciskami wymaga czasu, którego nie ma.
No i pasma UKF są w zasadzie zbedne powyzej 6m (bo na UKF to i tak wypadłoby miec drugie radio), no chyba, że wlasnie tam masz zamiar pracowac dx-owo, do tego jednak niezbędny jest bardzo wysoki punkt w terenie do zaistalowania wielkich i kosztownych anten. Do pracy na KF wystarczy troche drutu na dipole, oczywiscie mozna tez postawic pare kratownic z kierunkowymi antenami, ale nie trzeba na to wysokiego punktu terenowego (niezbednego do anten UKF). W anteny mozna zainwestowac wszystkie pieniadze a i tak zawsze mozna zrobic lepsze, wiec zawsze jest to kompromis miedzy tym co by sie chciało miec i a tym na co nas stać. W kazdym razie przy obecnych zakóceniach w miasatch najlepiej inwestycje zaczynac od kupna duzego kawałka pola poza miastem (albo nawet calego pola).
Edytowane przez sp8gsc dnia 17/02/2011 14:25
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
sq8pkk
SP8-20-121 napisał(a):
Od razu uprzedzam ten ekran balkonowy to nie beton tylko jakaś plexi lub coś w tym stylu więc przykręcenie do niego czegokolwiek odpada, bo nie utrzyma. Antena teraz stoi na "fajce" o długości 60cm zamocowanej do barierki i od gzymsu z rynną "tyczka" odstaje max. 10cm.


Dach marzenie ;] Może jednak dadzą się uprosić?
A w tej wnęce możesz szaleć? Bo można dwa kątowniki albo ceowniki przykręcić do ściany i do nich maszt.
Przy odrobinie delikatności powinno dać się to złożyć z balkonu bez wychodzenia na dach.

Rysunek poglądowy Wink

[img]http://pawelkruk.pl/kf/antenka.jpg[/img] is not a valid Image.
Vy 73!
Paweł SQ8PKK
 
SP8-20-121
Już mi się zaczyna podobać tylko jak się ma do tego fakt, że zanim się dowiercę do ściany to po drodze mam styropian(nie wiem ile go jest) i jak to by się wspierało na nim i tynku, nie odpadnie przy większym wietrze?
Niby w umowie mam, że nie mogę tykać elewacji(i to chyba jest mój główny problem), no ale jakby się sprawdziło to może jakoś bym to przełkną.

A tak na marginesie jeśli chodzi o dach to postanowiłem jednak spróbować tylko z pominięciem właścicieli i zaniosłem pisemko kolejne do Administracji i ku mojemu zdziwieniu Pani tam przesiadująca była nawet miła, tylko jednak obawiam się, że rezultat z góry jest przesądzony:(
Edytowane przez SP8-20-121 dnia 17/02/2011 17:29
 
sq8pkk
W ścianę kołki, do tego metalowe tuleje dystansowe na grubość styropianu i powinno się sztywno trzymać. Otwornicą można styropian wyciąć, potem jak będziesz demontował instalację to włożysz na miejsce i śladu nie będzie. Smile
Vy 73!
Paweł SQ8PKK
 
SP8-20-121
I chyba mamy rozwiązanieSmile
Jeszcze poczekam na odpowiedź, której treść znam, i tu cytat:"kominy wentylacyjne nie służą do montowania masztów ponieważ jest to nie zgodne z ich przeznaczeniem" i taki tam bełkot którego z pamięci już nie przytoczę, ale ogólnie chodziło oto, że nie i już. Ogólnie mówiąc urzędnicze utrudnianie życia zwykłemu obywatelowi.
Jednak poskutkowało pismo(tak myślę) w którym napisałem, że skoro na dachu nie to antenę montuję na 12m maszcie wojskowym od radiostacji, którego waga wynosi 120kg, maszt będzie ustawiony na trawniku przy balkonach w sąsiedztwie placu zabaw i ponoszę wszelkie koszty dotyczące tego aby mógł tam stać i o dziwo za dwa dni mogłem montować satelitę na kominie. Ale mówię nerwów przy tym było co nie miara Wink
 
sq8pkk
SP8-20-121 napisał(a):
Jeszcze poczekam na odpowiedź, której treść znam, i tu cytat:"kominy wentylacyjne nie służą do montowania masztów ponieważ jest to nie zgodne z ich przeznaczeniem" i taki tam bełkot którego z pamięci już nie przytoczę,


Łukasz, bo kominy są dla ptaków a nie do anten Wink Do anten to w ostateczności jak inaczej się nie da Smile
Na takim pięknym dachu postaw 10 metrów kratownicy Smile

yagi.pl/images/AP/nowe/maszt.jpg
Vy 73!
Paweł SQ8PKK
 
SP8-20-121
Widzisz jaki ja głupiGrin i nawet nie wiem do czego są kominy Grin
Ale u mnie to nawet dla ptaków nie bo w otwory włożona jest siatka stalowaSmile
A naruszenie poszycia dachu=zbrodnia.


A tak całkiem serio jakby mieszkanie było moje to nikogo o zdanie bym się nawet nie pytał tylko:
-zgłoszenie do wydziału budownictwa, bo tyle chcą jeśli maszt nie ma magicznych 3m
-nożyce do cięcia kłódki
-montaż na dachu
Jakby grozili, że zdemontują antenę, bo nie prawidłowo zainstalowana to cierpliwie czekam i zgłoszenie na Policję o zniszczeniu mienia(oczywiści oficjalnie ich o tym zawiadamiam), oczywiście władzy przedstawiam wszystkie przepisy mówiące o tym, że antena może stać na dachu i nie zmienia to jego przeznaczenia oraz, że ich pozwolenie tak naprawdę nie jest mi do niczego potrzebne.

Fajna ta kratownica tylko, że mój prezes chyba padłby na zawał przy samym czytaniu pismaWink

Tak naprawdę ile Spółdzielni czy Wspólnot tyle Prezesów, a ile Prezesów tyle zdań i wszystko zależy od ich dobrej woli czy pozwolą czy nie. Tylko nie rozumiem jednego poco się drapać i nerwy tracić skoro sądy ich odmowy uchylają.

Nie chce mi się, a poza tym nie mogę pokazywać się we firmie, bo postawił bym jedną z R-137 jeszcze na Starze "taś-taśce", (które już wycofane są ze służby i czekają na przekazanie) na parkingu pod blokiem (bo ja złośliwe bydle jestem wobec takich ludzi) i jestem ciekaw co w tedy by się działo.
Edytowane przez SP8-20-121 dnia 17/02/2011 19:33
 
SP8-20-121
A tu treść pisma, które mi dziś przedstawiłem:

.................................................................

Dotyczy : Montażu odbiorczej anteny krótkofalarskiej

Zwracam się z wnioskiem o wyrażenie zgody na montaż anteny krótkofalarskiej na dachu budynku przy ulicy Cichockiego nad pierwszą klatką schodową. Posiadam licencje SWL dla amatorskiej stacji radioodbiorczej SP8-20-121 wydaną przez Lubelski Oddział Terenowy Polskiego Związku Krótkofalowców, zezwalającą na używanie i posiadanie amatorskiej stacji radioodbiorczej, oraz jestem członkiem Polskiego Związku Krótkofalowców.
Pragnę nadmienić że od dnia 01.06 2009 r. jestem najemcą lokalu mieszkalnego przy ulicy Cichockiego. Zgodnie z art. 684 , 268 KC najemca oraz użytkownik lokalu mieszkalnego może założyć w najętym lokalu oświetlenie elektryczne, gaz ,telefon, radio i inne podobne urządzenia.
Instalacja w/w anteny jest mi niezbędna do uprawiania mojego hobby – krótkofalarstwa. Instalacja dokonana będzie w sposób profesjonalny i nie zagrażający bezpieczeństwu mieszkańców i bezpieczeństwu nieruchomości. Antena którą pragnę zamontować jest anteną fabryczną posiadającą atest i właściwą wytrzymałość mechaniczną.
Antena zamontowana będzie za pomocą specjalnej obejmy do komina bez naruszenia poszycia dachu, na maszcie nie przekraczającym wysokości 2 metrów. Całość konstrukcji posiadać będzie instalacje odgromową trwale podłączoną do instalacji budynku. Moje urządzenie radioodbiorcze nie jest urządzeniem nadawczym przez co nie emituje pola elektromagnetycznego i nie stanowi zagrożenia dla lokatorów jak również nie zakłóca pracy innej aparatury.
Ponadto Rozporządzenie Ministra Infrastruktury (DZ. U . nr 169 poz.1775 z dnia 26.07.2004 r. obowiązujące od dnia 14.08.2004 r.) zawiera zapis o nierozłączności anten, oraz urządzeń nadawczo – odbiorczych osób posiadających właściwe zezwolenie. Innymi słowy uzyskując licencję SWL uzyskuje się prawo do posiadania i instalacji anten do tego urządzenia. Po uzyskaniu zgody i montażu anteny zobowiązuje się do okresowej kontroli stanu technicznego masztu i anteny. Zobowiązuje się również do okresowej konserwacji w/w konstrukcji.

Oprócz prowadzenia nasłuchu stacji amatorskich, moja stacja może być również wykorzystywana przez Wydział Kryzysowy Urzędu Wojewódzkiego, jako awaryjna łączność w sieci Wojewody Lubelskiego na wypadek klęsk żywiołowych na podstawie Prawa Telekomunikacyjnego ustawa z dnia 16.07.2004 r.( DZ.U. 171 poz.1800, art.176 ,177).
Zaznaczam, że opłacam systematycznie czynsz oraz inne opłaty eksploatacyjne i mieszkanie moje nie jest zadłużone.
System antenowy po zainstalowaniu nie będzie zagrażał w żaden sposób życiu i zdrowiu ludzi.
Ponad to oświadczam, że ewentualne szkody jakie mogą powstać w wyniku eksploatacji moich anten zobowiązuje się usunąć lub uregulować .
Proszę o życzliwe rozpatrzenie mojego wniosku .







Z poważaniem
 
sq8pkk
SP8-20-121 napisał(a):
A naruszenie poszycia dachu=zbrodnia.


Są i rozwiązania bez psucia dachu.
Maszt balastowy

SP8-20-121 napisał(a):
Nie chce mi się, a poza tym nie mogę pokazywać się we firmie, bo postawił bym jedną z R-137 jeszcze na Starze "taś-taśce", (które już wycofane są ze służby i czekają na przekazanie) na parkingu pod blokiem (bo ja złośliwe bydle jestem wobec takich ludzi) i jestem ciekaw co w tedy by się działo.


Pewnie macie ograniczenie tonażowe na ulicy i byś mandat dostał Wink
Nie macie w szopie takiego cacka?

[img]http://img715.imageshack.us/img715/6545/maszty56400.jpg[/img] is not a valid Image.
Vy 73!
Paweł SQ8PKK
 
SP8-20-121
Oto chodzi, że ograniczenia 3,5t nie widziałem.

Maszty tylko to co jest na wozach 12m aluminium pneumatyczne lub mechaniczne.

Widziałem ten maszt balastowy ale jakoś nie do końca mu ufam.
Edytowane przez SP8-20-121 dnia 17/02/2011 20:24
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 4.21
17,781,943 unikalne wizyty