Zobacz temat
OT20 PZK » Technika » Anteny
 Drukuj temat
Antena G7FEK - jak oceniacie?
sq8nqs
Smile Witam Koleżanki i Kolegów,

Jest to mój pierwszy post na Forum, więc pragnę się ze wszystkimi przywitać.

Mam problem z miejscem na antenę (blokowisko, 20m między punktami zawieszenia na wysokości ok 12m). Od dłuższego czasu poszukuję cudownego wynalazku na rozwiązanie tego problemu. Zależy mi na paśmie 80m. W sieci jest multum opisów przeróżnych anten, ale żadnej nie mogę dopasować do moich warunków. Odpadają anteny pionowe, ponieważ teren między budynkami nie pozwala mi na to. Odpada też dach mojego budynku.
Spotkałem na stronie Klubowej RAL artykuł o antenie G7FEK. Przyznaję, że ta antena mocno mnie zaciekawiła i świetnie by się wpasowała, tylko potrzebuję opinii tych Kolegów którzy może mają doświadczenia z tą anteną. W sieci znalazłem kilka opinii lecz nie wiele mi one pomogły, gdyż były jak dla mnie zbyt ogólnikowe.
Wykonałem skróconego do granic możliwości dipola na pasmo 80/40 (2x10,50 + 2x1,20 + cewki skracające) i wg mnie antena za bardzo obwisa. Może być problem z wiatrami z tak nienapiętą anteną. Poza tym na tej wysokości obwis w granicach 2m jest chyba nie do przyjęcia. Eksperymentuję też z Ampro-80. Póki co jeszce muszę nad nią trochę popracować.
Moje radio to FT-897. Pasmo VHF/UHF jako tako mam opanowane do łączności via przemiennik.
Do szczęścia brakuje mi 80-tki by móc zaistnieć na KF.
Analizując schemat anteny G7FEK widzę jakby przeciwwagę, jeżeli dobrze ten schemat rozczytałem. Więc antena musi spełniać jakieś szczególne wymagania.

Proszę zatem o jakieś dorady, czy sugestie.

Przepraszam za tak długi tekst, na jaki sobie pozwoliłem jako początkujący uczestnik Forum.

Pozdrawiam,
Arek, sq8nqs
 
sq8nqs
Witam ponownie,

Przeczytałem dzisiaj na qrz.com.ru ciekawą dyskusję rosyjskich krótkofalowców na temat tej anteny. Okazuje się, że antena ma również u nich pochlebne recenzje.
Krótko spierali się o to, czy bardziej zbliżona jest do LW, czy też uznać że są to w rzeczywistości dwie anteny typu "odwrócone L" w rezonansie na 80 i 40 m z impedancją zbliżoną do 50 OHM.
Nie dowiedziałem się jednak, co mnie osobiście interesuje, czy możliwe jest odchylenie od pionu linii zasilającej paskowej. Moim zdaniem jest to warunek dla prawidłowej pracy tej anteny, aby linia paskowa biegła w pionie. A jakie jest Wasze zdanie?
Bo jeżeli tak będę miał pewien problem z doprowadzeniem zasilania anteny kablem koncetrycznym. Za nisko (ok. 4m) będzie przebiegał nad traktem pieszym. A taka okazja dla zerwania przez jakiegoś żartownisia jest jak w banku. Jak by to rozwiązać? Proszę o doradę.

Sama antena jest rozwiązaniem dla wielu Kolegów mających problem z brakiem odpowiedniej przestrzeni na rasowe dipole lub deltę.

Pozdrawiam,
Arek, sq8nqs
 
sp8gsc
A możed zamiast dziwnej kompromisowej anteny sprawdzony dipol na 7 MHz 2 x 10m. Jest to bardzo akrakcyjne pasmo - w dzien przewaznie bezprobpelmowe łacznosci z Polska, a w nocy dx-y. Najciekawsze oczywioscie wieczorami i nad ranem kiedy mozna spotkać bardzo dalekie stacje. Cuz takiego atarkcyjnego jest na pasmie 80m, że koeicznie na tym pasmie chciałbys pracować?
Ja osobiscie zaczynałem na 7MHz na telegrafii i wszystkim to polecam.
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
SQ8RAY
Witaj Arku,
A może zainteresuje Ciebie antena Morgain 80m/40m?
http://en.wikiped...angelo.JPG
Nie robiłem takiej anteny, ale się kiedyś przymierzałem i przeczytałem o niej wszystko co znalazłem w necie. Chodzi to podobno gorzej od dipola 2 x 19.5m, ale tylko odrobinę gorzej Smile Czyli w porównaniu do wynalazku G7FEK to może być rewelacja, szczególnie jeśli antena nie będzie wisieć w wolnej przestrzeni.
Pozdrawiam,
Piotrek SQ8RAY
ex. SP8-20-069
 
http://hamspirit.com/sp8-20-069
sq8nqs
Witam Kolegów,

Odpowiem po kolei.
Odpowiadając na pytanie Kolegi Administratora w zasadzie nie mam jakiejś sensownej argumentacji. Może jedynie ta, że więcej polskich stacji słychać na 80-tce. Przyznam, że myślę w związku z ciasnotą mojego miejsca nad zawieszeniem dipola na 7 MHz. Proste anteny są najlepsze, to fakt. G7FEK pociągała mnie możliwościami do wymiarów. Ale również jak Kolega Krzysztof miałem nasianych wątpliwości co do jej małej popularności i z pewnością Kolega ma rację, że chyba z tą anteną jest jednak coś nie tak.
Druga sprawa, na 40-tce pracuje chyba mniej stacji fonicznych (chyba, że się mylę) bo póki co jeszcze z telegrafią jestem za cienki.

Natomiast Kolega sq8ray radzi morgaina. Też trochę na jej temat czytałem i zapoznałem się z wieloma opiniami. Jest to antena dosyć kłopotliwa jak dla mnie z małym doświadczeniem antenowym. Jest kapryśna, mocno zależna od warunków atmosferycznych i trudna do zestrojenia przez współzależność od rezonasów na 80 i 40m.

Dziękuję Kolegom za zainteresowanie i chyba ostatecznie skorzystam z dorady Kolegi Krzysztofa.

Przepraszam za długie teksty. Zwykle tak się nie rozwodzę, ale temat zainstalowania się jest dla mnie bardzo palący.

Pozdrawiam,
Edytowane przez sq8nqs dnia 28/05/2011 12:39
Arek, sq8nqs
 
sp8gsc
sq8nqs napisał(a):
... w zasadzie nie mam jakiejś sensownej argumentacji. Może jedynie ta, że więcej polskich stacji słychać na 80-tce.

Ja w zasadzie zapomniałem, że na 80m ssb pracuja polskie staje i sa jakies zawody. Przeszedłem przez ten etap zainteresowania jakies czterdziesi pare lat temu i nie widze potrzeby aby tam wracac chyba żeby dac komus zrobić jakies punkty - jak ja ostatnio w zawodach Quo Vadis. Posiedzialem i popikałem godzinkę, bez specjalnego zaangazowania i tak jakoś tak wyszło, że i wynik jest niezły. Zasługa anteny. Bardzio dobrze chodzi mi dipol zwieszony skosnie z dachu do drzewa. Jak drzewo urosnie to będa problemy bo jakos nie mam odwagi wejsc i poobcinac gałezie. Czekam na pomoc w tej sprawie. Drzewo jest niskie i latwo dostepne, ale sa inne trudnosci.
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.15
17,783,371 unikalne wizyty