Zobacz temat
OT20 PZK » Technika » Anteny
 Drukuj temat
Prośba o pomoc w wyborze anteny na KF
sp8ufm
Witam serdecznie!

Za kilka dni będę szczęśliwym posiadaczem TRX ALINCO DX-70TH KF+50MHz 100W.

Szukam do niej anteny. W efekcie poszukiwań znalazłem następującą:
http://allegro.pl...35676.html

Zaletą jest pokrycie pasm od 16 do 6 metrów. I to praktycznie wszystko co o niej wiem. Dlatego otwarty jestem na wszystkie inne propozycje, zwłaszcza, że jestem nieco ograniczony jeśli chodzi o możliwość jej zainstalowania.

73!
Tomek SP8UFM
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
M0WQX
Napiszę tak.

Nie podłączysz tej anteny do twojego maleństwa.

Antena surowizna i wymaga nieco więcej elementów do dokupienia.

Nie wpomnę o TVI i innych sprawach. Nie doradzę bezpośrednio, ale lepiej chyba dipola monobandowego powiesić na razie (zima idzie).
Z wieloposmowych musisz iść na kompromis. W3DZZ czy inna jeden czort. Pamiętaj jednak, że musisz mieć możliwość podłaczenia za pomocą fidera 50om.
Drabinki i inne bez odpowiedniego dopasowania odpadają.
Po prostu impedancja takiej anteny jest zbyt wielka dla twojego radia.
Konieczne sa baluny.

Może ktoś coś doda.

Pozdrawiam
 
http://www.pzk.lublin.pl
sp8ufm
Dzięki Marku za cenne informacje.

Czyli hm... będę musiał kombinować zwłaszcza, że nie mam skrzynki antenowej. Każda rada jest cenna, gdyż jak pisałem wcześniej - mam ograniczoną ilość miejsca do jej zainstalowania.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Czy mogę prosić o opinie na temat tej anteny:

http://ar-system....-8010.html

Dla mnie jej zaletą oprócz niskiej ceny jest jej niewielka długość - 19,20 metrów. Wiem... wyczytałem, że z tego powodu nie jest ona najlepszym rozwiązaniem do pracy DXowej. No, ale cóż... coś za coś.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SP8UFT
Witam! Na antenach się nie znam, ale ........................ chyba musiałbym się bardzo mocno stuknąć czymś twardym w głowę żeby dać tyle kasy za kawałek drutu Shock. Trzeba też pamiętać, że antena dipolopodobna potrzebuje trochę wysokości do prawidłowej pracy (kąt promieniowania). Może jakiś giep wielopasmowy, ale nie znam twoich warunków dachowych i czy masz możliwość wejścia na dach. Wbrew pozorom problem poważnyWink. Powodzenia Tomek
 
sp8ufm
Niestety - konstruktorem anten nie jestem, dlatego muszę antenę kupić. Kiedyś na początku lat 90-tych wykonałem dipola zgodnie z instrukcją. Dla planowanej częstotliwości wyszedł mi SWR 2,5!

Nie mając ani wiedzy, ani umiejętności, ani doświadczenia - muszę takową sobie kupić. Nie istotne czy z pierwszej czy z drugiej ręki.
Jeśli chodzi o cenę - widziałem trzy oferty dokładnie tej anteny. Wszystkie ceny tej konkretnej anteny u różnych sprzedawców są do siebie zbliżone, ale ta - podana w linku wyżej jest najniższa.

Mieszkam na drugim piętrze bloku mieszkalnego. Niestety - antena musi zostać zainstalowana na balkonie, gdyż dach mojego budynku mieszkalnego ma budowę kopularną. Wyobraź sobie kopułę w obserwatorium astronomicznym... i właśnie podobnego kształtu jest dach budynku mieszkalnego w którym mieszkam.

Za to mam bardzo nietypowy balkon. Otóż... jest to zadaszony trójkąt równoboczny. Tzn. nad balkonem jest płaski dach (tak dach, a nie kolejny balkon). Ewentualnie na nim można zainstalować antenę np. GP-7. Problem tylko z dostaniem się na niego. Bo obawiam się, że bez wynajmu podnośnika się nie obędzie.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Tomku ciężko Cię przekonać. Nawet jeśli nie jesteś konstruktorem to bez problemu kawałek drutu czy dwa kawałki drutu przywiążesz do drzewa i antena będzie, za 600zł bez problemu zakupisz skrzynkę antenową, ze skrzynką bedziesz mógł pracować bez problemu. 600zł płacić za drut to średnio dobry wybór.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
Hm... to może inaczej. Od kilku dni siedzę i grzebię w internecie. Niemniej może powinienem bezpośrednio poprosić kogoś by wskazał mi gotowe rozwiązanie (np. podając linki)? No bo lepiej uczyć się na czyiś błędach lub na własnych Smile
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SP8BWR
Tomku, widzę, że nadal trapią Cię antenowe przypadłości ale to normalne Hi. Parę razy pisałeś, że masz "..ograniczone możliwości". Ustaliliśmy poprzednio że. masz dwa punkty podparcia - jeden to balustrada balkonowa a drugi to drzewo rosnące w pewnej odległości. W końcu powiedz nam jak jest odległość (w przybliżeniu) pomiędzy tymi punktami. Od tego parametru uzależnione są dalsze dywagacje. Teraz tak:
1. antena z ostatniego Twego linku wymaga 4 punktów do podparcia - w związku z tym odpada (pomijam jej parametry elektryczne)
2. Jeśli masz dwa punkty w odległości ok 35 - 40m i zdecydujesz się na kompromis to zastosuj sprawdzone rozwiązanie w postaci anteny G5RV. Tu masz gotowca http://allegro.pl...56774.html
3. Jeśli odległość jest mniejsza np 20m to musisz zrezygnować z pasma 80m i powiesić np skróconą G5RV Tu jest gotowiec http://allegro.pl...08841.html
4. Tak czy siak będzie Ci potrzebna skrzynka antenowa (bez niej zamordujesz końcówkę swego Alinco) Zobacz te propozycje http://www.gielda...p?id=26493
5. Nie wiem czy masz już zasilacz do swego radia (13,8v/20A) jeśli nie to zobacz tu http://www.gielda...p;nr_str=3 lub np tu http://www.gielda...p?id=26320
Dziadek Andrzej SP8BWR
www.sp8bwr.com
 
http://www.sp8bwr.com
sp8ufm
Jest Pan niezastąpiony Panie Andrzeju!

Poświęciłem naprawdę wiele czasu na wyszukiwanie anten i skrzynek antenowych. Przejrzałem różne oferty, ale Pan znalazł najciekawsze. Stokrotne dzięki za okazaną pomoc i życzliwość :)

Przyznaję się bez bicia, że dopiero Pan zwrócił uwagę na ewentualny brak zasilacza. Zaraz napiszę do sprzedającego i się upewnię.

Jak zapewne już Panu wiadomo... już otrzymałem Pozwolenie Radiowe i pierwsze łączności przeprowadziłem. Nawet pół godziny temu udało mi się przeprowadzić skuteczną łączność na linii Rogóźno (gdzie teraz jestem) - Świdnik z kolegą SQ8BGR.

Antena zewnętrzna 144/440/1290 MHZ jest już zainstalowana na balkonie od kilku tygodni. Na niej słuchałem trzech ostatnich komunikatów RAL. To również na niej zrobiłem jedną z pierwszych łączności z kolegą SP8FJF. Ja na Czubach (QRA: KO11GF) kolega SP8FJF na Bronowicach i raport dla mnie z tej anteny 59 + 40 dB :)

Tak więc... prace antenowe posuwają się pomału, ale do przodu. Dlatego każda uwaga, rada i informacja jest cenna.

Wracając do anteny - mój balkon jest w kształcie trójkąta równoramiennego, wsparty żelbetonową kolumną. Na niej można zawiesić środek anteny typu dipol. Po obu stronach są dwa drzewa. Pierwsze - po prawej stronie jest niemal na wyciągnięcie ręki.... może dwóch. Tylko... doprecyzuję, że na wyciągnięcie ręki są liście. Pień jest nieco dalej. Niestety - odległość nie jest rewelacyjna - tak na oko to będzie mniej niż 5 metrów.
Natomiast, dokładnie po lewej stronie znajduje się drugie drzewo. Ale też nie wiem czy będzie to więcej jak 10 metrów. Ratunkiem może być jeszcze jedno drzewo stojące nieco dalej po lewej stronie. Jego wadą jednak jest wysokość - sięga ono pierwszego pietra, podczas, gdy ja mieszkam na drugim.

Tak więc... warunkom lokalizacyjnym powinien przyjrzeć się ktoś kto ma już doświadczenie w instalacji anten. Dlatego wstępnie jestem umówiony z jednym z kolegów na oględziny i ocenę warunków antenowych. Możliwe, że on zwróci uwagę na coś czego ja nie biorę pod uwagę. W końcu... teraz głośno myślę - mam jeszcze okno z innej - bocznej - strony mieszkania i możliwe, że z tej strony warunki antenowe będą lepsze?

Niemniej na pasmach UKF już się możemy usłyszeć i mam nadzieję Panie Andrzeju na jakieś wspólne miłe QSO :) Myślę, że niedługo usłyszymy zakresie 1,8 - 50 MHz :)
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SP8BWR
sp8ufm napisał(a):
Jego wadą jednak jest wysokość - sięga ono pierwszego pietra, podczas, gdy ja mieszkam na drugim.

To nie jest wadą. Jeśli odległość jest odpowiednia to antenę można powiesić skośnie.
Tu jest link do anteny W3DZZ http://antenykf.c...Product=84 Obie tz G5RV i W3DZZ maiłem przez wiele lat i z pewną dozą "zarozumialstwa" powiem, że wolałem W3DZZ. Jeszcze jedno o czym musisz pamiętać - jeden koniec anteny będzie przyczepiony do elementu sztywnego (balkon) ale drugi do elementu "wiotkiego" (drzewo) w związku z tym na jednym końcu anteny musi być zastosowany swoisty amortyzator, który zniweluje nadmierne napinanie się anteny. Tym amortyzatorem może być sprężyna o kiludziesięciu zwojach lub inne rozwiązanie. Pamiętaj o tym bo przy dużych wiatrach drzewo "majta" się i antena może tych dynamicznych naprężeń nie wytrzymać. Powodzenia.
Dziadek Andrzej SP8BWR
www.sp8bwr.com
 
http://www.sp8bwr.com
sp8ufm
Dziękuję serdecznie za wszystkie cenne rady :)

Postanowiłem kupić ta skrzynkę antenową http://gielda.qrz...p?id=25092 od kolegi SQ8OHY z Kraśnika. Obecnie czekam na odpowiedź od niego w tej sprawie.

Chciałbym także zamówić ten zasilacz: http://gielda.qrz...p?id=26319 także czekam na odpowiedź sprzedawcy.

Co do anteny - no niestety - ze względu na konieczność ograniczenia wydatków to w rachubę wchodzą anteny typu dipol, G5RV i W3DZZ.

Ja może doprecyzuję - jeżeli mam iść na daleko posunięty kompromis, to dla mnie najbardziej interesującymi pasmami są 3,5, 7 i 14 MHz. Z wielkim żalem rezygnuję z 50 MHz. Reszta - musi poczekać na lepsze czasy :( Ciekawym pomysłem jest W3DZZ i ku niemu się coraz bardziej skłaniam. Niemniej z jej kupnem się wstrzymam do momentu gdy będę miał pewność, że będę ją miał gdzie zawiesić.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Tomku dlaczego z uporem chcesz przepłacać? Masz tu link do aukcji allegro z zasilaczem za znacząco niższą cenę http://allegro.pl...46720.html zasilacz do konsoli xbox 19A spokojnie Ci wystarczy i będzie identyczny jak ten z giełdy za 250zł.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
Po prostu nie wiem czego szukać, gdyż diabeł tkwi w szczegółach :/
To nie jest upór maniaka, tylko sugeruję się tym co ktoś mi doradzi.

Mam za mało specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia, więc polegam na radach innych kolegów. Niemniej dzięki serdeczne Arek za uchronienie mnie przed przepłaceniem :)
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Za niewiele więcej niż 250zł kupisz już zasilacz 30A który byłby lepszym rozwiązaniem niż 19A za 250zł. Po prostu się nie spiesz i przed zakupem poszukaj a zaoszczędzisz lub za te same pieniądze znajdziesz coś lepszego.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
No to poszukam zasilacza 30A, skoro twierdzisz, że takowy za tą cenę można kupić.

Co sądzisz o tym: http://allegro.pl...23507.html ?
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Kolejna ciekawa (i tańsza propozycja) - http://allegro.pl...23517.html
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
już lepiej jesli masz "większą" kasę, jesli szaleć nie chcesz kup ten 19A. Przy 100W Twojego Alinco 30A w pełni nie wykorzystasz ale lepiej mieć zapas. Ja mam zasilacz 25A i przy pełnej mocy 100W na KF transceiver pobiero do 22A w szczycie. Mam zasilacz impulsowy i spokojnie sprawdza się do naszych zastosowań. Porównywałem z zasilaczem trasformatorowym i żadnych zakłóceń nie zauważyłem by wprowadzał. W jednym z tegorocznych numerów Świata Radio był mały test kilku zasilaczy impulsowych, ale na szybko nie sprawdzę jaki model wypadł najlepiej, choć nie były to najtańsze modele więc moze nie ma co głowy sobie zawracać.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
Znalazłem w sieci specyfikację do tego Alinco:

TX: approx 25 amps, max, high power setting
RX: approx.8 amps squelched; approx I amp @ max audio

Czyli wybór jest oczywisty - http://allegro.pl...23517.html
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Na dzień dzisiejszy:

1. Skrzynka antenowa fizycznie jest już u mnie w domu model MFJ-945C
2. Radiostacja w drodze
3. Zasilacz w drodze

Brakuje:

1. PRZEJSCIE WTYK UC1 / GNIAZDO BNC - do tymczasowego zastosowania

2. Anteny na KF
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.34
17,692,081 unikalne wizyty