Zobacz temat
OT20 PZK » Technika » Anteny
 Drukuj temat
2m na balkonie czy to się może udać
SQ8KJF
Witajcie,
jestem świeżym krótkofalowcem więc wybaczcie jeżeli pytam o oczywistości, ale starałem się przygotować solidnie, lecz zostały wątpliwości Smile dlatego tutaj napisałem.

Ponieważ na razie negocjacje ze spółdzielnią trwają i nie wiem ile potrwają na zamontowanie poważniejszej anteny na dachu bloku pojawił się pomysł który opiszę niżej. Mam prośbę napiszcie czy to się może udać Smile i doradźcie w paru kwestiach.

1. Lokalizacja to balkon około 10 metrów nad ziemią, antena wysunięta przed balkon na min 1 m.
2. Wykorzystanie anteny do łączności CW, SSB, PSK31, EME, satelity.
3. Czy zamiast Yagi nie lepsza była by jakaś konstrukcja logarytmiczna (pytam gdyż anteny jako konstrukcje to nowość dla mnie, a chciałbym jednak sam ją wykonać)?
4. Sterowanie to oczywiście kompletny pozycjioner anteny z rotorem i ustawieniem kąta.
5. Zakładam długość boomu anteny do około 1 m długości myślę że maks 1,5 metra.
6. Lokalnie FM 2 m/70 jest zrealizowane na innej antenie GP już zrobione i przetestowane Smile, opisywana antena nie będzie pracowała w polaryzacji pionowej.
7 Moc projektowanej anteny do 100W.
8. Odgromowa ochrona anteny będzie zrealizowana poprzez podłączenie się miedzianą linką pod istniejącą instalacje odgromową bloku (czy ktoś wie czy do takiej operacji potrzebuję również zgody spółdzielni?)
9. Dodatkowo przed wejściem do mieszkania odgromnik antenowy. Oczywiście wszystko rozłączane na zewnątrz w czasie kiedy nie zajmuję się łącznościami antena będzie zwarta do uziemienia. Zwykły mechaniczny przełącznik antenowy.
10. Całość konstrukcji umocowana będzie do balustrady balkonowej, zapewniając sztywność i trwałość konstrukcji.


Tak więc reasumując:
- czy ten plan ma szanse się udać i zaowocować łącznościami ?
- jaki typ anteny będzie lepszy pkt.3 - a może jakąś całkiem inną konstrukcję polecicie która może się sprawdzić?
- czy może ktoś się orientuję czy do podłączania się pod instalację odgromową z anteną, też potrzebuję pozwolenia spółdzielni?
- dla tych co zastanawiać by się mogli czego wybrałem kierunkową konstrukcję. Nie widzę sensu takiej anteny jak, połowa jej emisji nie przejdzie przez blok, a na pewno będzie generować zakłócenia.
- pkt.8 - czy ktoś się orientuje jak to jest ze spółdzielniami i ich odgromowymi instalacjami?
- w pkt. 2 wspomniałem o satelitach ale to pod warunkiem, że uda mi się skonstruować czyli znaleźć taki model anteny który sobie z tym wszystkim poradzi nie wiem czy satelity nie należy wykluczyć z tych założeń.

Co do moich umiejętności to elektryk bez uprawnień Smile, programista elektroniki cyfrowej (C++ choć tylko bardzo proste programy, mikroprocesory f-my ATMEL), programista aplikacji, elektronik tutaj głównie składanie układów cyfrowych - za to zero doświadczenia z antenami. Ale liczę na pomoc kolegów Smile

Całość będę chciał podpiąć do KENWOOD-a TR-9130

Pozdrawiam
Krzysiek
 
SQ8RAY
Cześć,
Wielu Kolegów się przekonało, iż informowanie spółdzielni o tym, że jest się krótkofalowcem i chce się postawić antenę to może być średni pomysł. Chyba, że ma się chody w spółdzielni.
W zasadzie na balkonie możesz przykręcać antenę i nikogo się o nic nie pytać.
Pytanie, czy jak puścisz 100W na balkonie to nie wytnie ludziom radia/tv i nie zaczną szukać nowych drutów.
Może by tak zamaskować antenę napisem TV albo DVBT?
Zasadnicza sprawa, czy mieszkasz na ostatnim piętrze i dasz radę wyjść anteną ponad dach?
Poniżej linii dachów sąsiednich budynków za wiele się nie zdziała niestety.
Ogólnie to z balkonu będzie ciężko powalczyć.
Może przed montażem zaawansowanych konstrukcji na balkonie warto postawić antenę na statywie na balkonie i sprawdzić, czy coś w ogóle słychać?
W sobotę jest kolejna tura Lubelskiego Maratonu UKF na 145 MHz FM, możesz wtedy się rozeznać jak wygląda sytuacja w Twojej lokalizacji.
Ja ze swojej strony mogę polecić wyjazdy w teren do pracy na UKF.
Zawsze bliżej czy dalej można znaleźć większą lub mniejszą górkę, na którą da się wjechać samochodem, rozstawić statyw i pracować komfortowo mając widok po horyzont.

Jeszcze dwa fajne linki:
http://www.qsl.ne...start1.htm
http://winntbg.bg.../main.html

Pozdrawiam,
Piotrek
ex. SP8-20-069
 
http://hamspirit.com/sp8-20-069
SQ8KJF
No niestety w spółdzielni zero znajomości.

Wiesz nie wiem jak z mocą (nie mam doświadczenia), na pewno chciałbym zaczynać od jak najmniejszych wyczaić co na jakiej mocy mogę zrobić, a dopiero potem przechodzić na wyższe moce. Bo bez sensu dla mnie jest od razu grzać ze 100W tym bardziej, że to co mnie interesuje w dalszej przyszłości to raczej powinno być oszczędne jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na prąd Smile - ale o tym innym razem.

Myślałem o YAGI bo to antena właśnie podobna do starych anten telewizyjnych, radiowych itd.. Co do zdziwienia sąsiadów to na moim balkonie teraz wisi antena do wykrywania burz (3 miesiące a to w uproszczeniu mówiąc dwie anteny ramowe o boku 1 metra skrzyżowane ze sobą) na razie nikt się nie zapytał co to. Ja w bloku znany jestem z eksperymentów bo miałem już na balkonie układ nadążający za słońcem z panelem słonecznym to się pytali co to Smile ("powiedziałem, że śledzę słońce bo się ostatnio zachowuje podejrzanie ;D"Wink wisiał już dipol do CB i antena do nasłuchu pasma 2m. Muszę tylko z ekstrawagancją nie przesadzić Smile.

Niestety to 3 piętro i jeszcze trzy nade mną :(

Wiem, że potencjalne budynki to przeszkody, jednak wieżowce są oddalone najbliższy o jakiejś 100 metrów a kolejne to 200 - 300 metrów. Mam 4 wieżowce ale pomiędzy nimi mam wolną przestrzeń i tą przestrzeń chcę wykorzystać w krótkofalarstwie.

Jeżeli chodzi o słyszalność, to nasłuchiwałem poprzedniego maratonu i udało mi się zanotować 10 stacji na antenie 1/4 - nie wiem ile brało udział, ale trochę się pogubiłem zapisując logi i nie za bardzo miałem co wysłać Smile (zapomniałem o godzinach nasłuchów).

Wczoraj wystawiłem 5/8 na 2m i wprawdzie się nie dowołałem ale usłyszałem rozmowę na przemienniku Skarżysko-Kamienna SR7SQ - aż nie mogłem uwierzyć Smile sprawdzałem ze dwa razy Smile

W sobotę jak najbardziej zamelduję się na LMU. I właśnie dla eksperymentu skąd i co usłyszę i kto mnie usłyszy ten maraton zaliczę z balkonu. Na następny to chętnie pojadę w teren.

Ogólnie to jak nie uda się z dachem to plan awaryjny jest właśnie praca w terenie i z działki chociaż działkę mam pod Włodawą.

Niestety powoli muszę wszystko rozkręcić. Muszę na hobby trochę pozbierać pieniędzy Smile

Na początek chciałbym wszystko sobie poustawiać na 2m. tak jak napisałem w moim pierwszym liście. Aby móc zrobić cokolwiek nie tylko przemienniki Smile i nie musieć za każdym razem wyjeżdżać.

Linki znam dzięki - książkę mam Smile

Dziękuję i pozdrawiam
 
SQ8KJF
Mała poprawka - projektowany układ anteny z rotorem o którym napisałem w pierwszym poście ulega zmianie - rezygnuję z łączności via satelite (do tego będzie inna antena), reszta zostaje. Zostaje antena z pozycjionerem będzie automatycznie wycelowywana w księżyc Smile - układ "namierzający" księżyc będzie mojej konstrukcji. Jak ruszy to wszystko pokarzę oddzielnym wpisem. Antena zostaje Yagi z zyskiem 11 dB.

Trzymajcie kciuki
ex. SWL SP8 20 128
 
SQ8RAY
Cześć,

Mam nadzieję, że widziałeś anteny do EME na tej stronce?
http://sp7dcs.vgj...

Podobno najłatwiej zacząć od 23cm bo tam podobno wystarczy talerz 3m, 500W PA i preamp gaasfet.
Stację na 23cm widziałem na ŁOŚu rok temu, ale mimo Księżyca wysoko nad horyzontem nie udało się wtedy nic odebrać :(

Ze 150W na 2m z balkonu marnie to widać.
Zanim pójdziesz w koszta powalcz może w Maratonie Lubelskim, przekonasz się jak czasem trudno zrobić z takiej Yagi łączność na 100km.

Satelity są 1000 razy łatwiejsze do zrobienia, słychać je przy odrobinie szczęścia nawet na pionowej antenie!

Jeśli chcesz potestować odbiór to ustaw radio na FM na 137.100, 137.620 lub chyba na 137.800 słychać tam satelity meteorologiczne NOAA (przekazują obraz zachmurzenia).

Dzisiaj na 144.800 lub 145.800 (nie pamiętam) będzie można posłuchać Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Godzina 12.36 UTC czyli u nas 14.36.
Wziąłem ręczniaka do pracy, może coś usłyszę.

Pozdrawiam,
Piotrek
ex. SP8-20-069
 
http://hamspirit.com/sp8-20-069
SQ8KJF
EME :( - no wczoraj to widziałem - powiem szczerze, że mnie rozwaliło :( myślałem że to będzie trochę łatwiejsze - ale nic to takie działo to na działce wybuduję. Masz rację z tym księżycem - dzięki za uwagi bo tak to marne szanse z balkonu.
Będzie zima, będzie czas przygotowań Wink no i może z kimś wspólnie to odpalę jak się znajdzie jakiś zainteresowany Smile

Satelity tak jak napisałem, to będzie oddzielna antena taka którą będę mógł w razie czego zabrać z sobą w teren. Nie rezygnuję z nich Smile Ogólnie mam za sobą nasłuch satelitów NOAA antena "śrubowa" więc wiem, że całkiem nieźle jest je słychać.

W takim razie na razie na balkonie tylko YAGI z rotorem no jak to zmajstruję to zobaczymy co tam słychać będzie Smile - ale z Yagi, to nie na ten maraton bo się nie wyrobię tylko na następny może mi się uda.

Dzięki za uwagi władował bym się w koszty z marnym efektem.

No jak miło mądrych rad posłuchać Wink

Jeszcze raz dzięki.
ex. SWL SP8 20 128
 
SQ8RAY
Cześć,
No jakoś udało się wymęczyć wczoraj QSO.
My z Piotrkiem RALem ledwo Ciebie odbieraliśmy.
Przez większość czasu odbieraliśmy jedynie zmianę koloru szumu i próbowaliśmy się idealnie wstrzelić w azymut.
Przed 19 albo poprawiła się propagacja albo dołożyłeś do pieca bo było znacznie lepiej Smile
A jak Ty nas odbierałeś?
Aha i z jakiego sprzętu pracowałeś?
My z F9FT 9el. i tylko 30W ze względu na duży SWR :(

Pozdrawiam,
Piotrek
ex. SP8-20-069
 
http://hamspirit.com/sp8-20-069
SQ8KJF
Ja jestem tylko trochę zadowolony Smile ale następnym razem będzie lepiej mam przy okazji obeznanie co i jak mogę odbierać i nadawać. Ale po kolei.

Pracowałem z mocą 5 W, antena dookólna typu GP 1/2 Lambda radio to ręczniak podłączony pod antenę i do niego zewnętrzny mikrofon. Następnym razem to już YAGI Smile. Nie wiem tylko czy już na następny maraton będę miał TRX-a takiego normalnego Smile.

Może być tak, że ponownie będzie tak samo tylko z inną anteną. Spróbuję jeszcze raz z balkonu aby do końca poznać możliwości tego miejsca.

Fakt przed 19.00 propagacja się poprawiła i to było dla mnie niesamowite bo najpierw was prawie nie słyszałem a potem było już 5 9.

Na tym sprzęciku najdalsze QSO mam na 113 km. Tylko jeszcze nie potwierdzone.

Zobaczę jak będzie z YAGI.

A potem z większą mocą wybiorę się w teren.
ex. SWL SP8 20 128
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.20
17,775,863 unikalne wizyty