Zobacz temat
 Drukuj temat
Praca z UN
sp8ufm
Witam serdecznie!

W perspektywie - raczej dalszej niż bliższej, będę mieć okazję na wyjazd do stolicy Kazachstanu - Astany.

Mój brat wraz ze swoją małżonką są tam od 3 miesięcy na placówce dyplomatycznej. Jest to jego kolejna placówka i stąd przypuszczenie, że w perspektywie najbliższych 5 lat dostanę zaproszenie abym go tam odwiedził. Poprzednio byłem u niego gdy on był na placówce w Kopenhadze. Jedynie nie byłem u niego w Brukseli, ale to ze względów zdrowotnych.

I tutaj dwa pytania:

Pierwsze - jak atrakcyjnym DX-owo jest Kazachstan? Jeżeli to nic szczególnego, to dam sobie spokój. Jeżeli jednak dla niektórych DX-menów zaliczenie tego kraju byłoby czymś interesującym to warto rozważyć tą możliwość.

Wiem, że niektórzy z kolegów zechcieliby mi odpowiedzieć bym sobie posłuchał w eterze to się dowiem. No zgadza się, ale to co się w eterze słyszy zależy także od anteny. Na mojej balkonowej pracującej na 14,21 i 28 Mhz słyszę tylko Europę. Stacji spoza Starego Kontynentu nie udało mi się na niej jak dotąd usłyszeć. Dlatego tak bardzo zależy mi na montażu świeżo zakupionej Delty M0PLK.

Drugie - jakich dokonać muszę formalności abym mógł legalnie nadawać z tego kraju? Pobyt nie będzie przekraczał 3 miesięcy. Zapewne będzie to pobyt kilkutygodniowy uzależniony od możliwości dojazdu i powrotu oraz czasu uzyskanego urlopu.

Na ten moment są to pytania na tzw. dalszą przyszłość. Niemniej już wcześniej powinienem o tym myśleć, jeśli chciałbym nadawać z tego kraju. Dlatego na tym etapie pytania o niezbędny sprzęt pozostawiam na później. Zwłaszcza, że będę chciał wołać w kierunku Polski, więc potrzebna będzie dobra, ale przenośna i łatwa w montażu antena kierunkowa plus ew. wzmacniacz mocy. Mój Alinco DX-70 ma standardowo 100 W. Licencję mam na 500 W. Jaką mocą pozwolą mi nadawać władze Kazachstanu - to się dopiero okaże i od tego zależy czy zakup wzmacniacza wchodzi w rachubę.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SP8LBK
Wg mojej wiedzy Kazachstan nie należy do krajów CEPT, więc będziesz musiał starać się o licencję indywidualną składając wymagane przez ich prawo dokumenty.
Skontaktuj się z ich związkiem krótkofalowców:
Kazakhstan Federation of Radiosports and Radioamateur 

lub z prezesem
Seitkul Assaubay, UN7BM
albo sekretarzem Igor Marchenko, UN7BF
może prześlą nawet wymagane druki jeśli w ogóle odpiszą?
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
sp8ufm
Dziękuję za cenne informacje Smile
Ze zrozumiałych względów napiszę zapewne dopiero po świętach.

Dopiszę tylko, że tak realnie do Kazachstanu wyjechałbym pomiędzy 2015 a 2018 rokiem, więc mam sporo czasu na skompletowanie dokumentów oraz sprzętu.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SP8BWR
Tomku, dla jednych to nic interesującego ale ktoś inny może szukać tego kraju. Powiem tak, zrobienie QSO z UN jest proste jak budowa cepa ale wyrwanie od nich karty QSL to już problem. Mój dziennik pokazuje 57 QSO z UN ale tylko 14 potwierdzeń. Tak czy siak warto się tym zainteresować i jeśli zdołasz to wszystko ogarnąć - to ponadawać z tego kraju. Pewno UN dla stacji z obu Ameryk będzie interesujący. Powodzenie.
Dziadek Andrzej SP8BWR
www.sp8bwr.com
 
http://www.sp8bwr.com
sp8ufm
Serdecznie dziękuję za odpowiedź Panie Andrzeju!

Myślę, że warto choćby po to aby samemu zasmakować na czym polega wyprawa DX-owa. Ponieważ zainteresowanie stacją ze strony wołających nie będzie szczególnie duże, więc taka wyprawa może się okazać ciekawą dla początkującego szkołą wypraw DX, w szczególności pod względem logistyczno-organizacyjnym.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SP8LBK
Obyś się mylił Tomku.
UN land jest jednak poszukiwany na pasmach za sprawą trudności w uzyskaniu kart QSL. Pora zacząć pracę na pasmach, dopracować operatorkę w celu opanowania nawet chwilowego pile-upu.
Praca z UN, już zakładam, że nie będzie łatwa nawet na digi mode właśnie ze względu na pile-up, nawet od stacji rosyjskich
Będziesz miał jednak masę wołających stacji i nad tym trzeba jakoś zapanować.
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
sp8ufm
Nic nie motywuje tak dobrze jak możliwość upieczenia dwóch pieczeni na jednym ogniu Smile Z jednej strony - wyprawa DX-owa a z drugiej - możliwość zrobienia w krótkim czasie tysięcy QSO z wieloma krajami z całego świata.

Jak pisałem wcześniej - wyjazd będzie aktualny najprawdopodobniej nie wcześniej niż wiosną 2015 roku. Jest to wystarczająco dużo czasu aby udoskonalić swoje umiejętności operatorskie do tego stopnia aby zapewnić przeprowadzenie jak największej ilości QSO.

Podejmę więc to wyzwanie. Przygotowania już trwają. Na razie pomału ale do przodu. Być może już w tym miesiącu nabiorą one większego tempa Smile
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Ciekawostka - przed pół godziną na 3.715 MHz koledzy z SP pracowali z kolegą Franciszkiem UN8CU. Wysłałem maila z prośbą o kontakt, rady i ewentualną pomoc przy ubieganiu się o licencję na nadawanie z UN.

Oczywiście z informacją, że temat będzie aktualny najwcześniej w 2015 roku.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.18
17,775,622 unikalne wizyty