Zobacz temat
OT20 PZK » Inne » Zawody
 Drukuj temat
LM-UKF 2015r. Uwagi i propozycje.
SP8CGE
Regulamin LM-UKF na 2014 rok stał się faktem i nie pozostaje nam nic innego jak do wymagań tego regulaminu dostosować się.
Nad regulaminem na 2014r. widzę "burzliwą" a czasem wręcz "jadowitą" dyskusję post factum dlatego proponuję zgłaszać tutaj uwagi do regulaminu i propozycje konkretnych rozwiązań, ale do regulaminu nowego. Przez cały rok 2013 była grobowa cisza w sprawie regulaminu na 2014r. Jak powstał to dopiero jest hałas i zgrzytanie ząbkami po klawiaturze. Tymczasem pozostało się do niego dostosować.
Myślę, że zebranie naszych uwag i propozycji umożliwi zarządowi wypracowanie nowego regulaminu, który w większym stopniu zaspokoi nasze oczekiwania. Tylko proszę na temat bez osobowej krytyki. Krytykujemy rozwiązania (przedmiot) nie osobę.
Słowa typu "bzdura, głupota, żal d... ściska" pozostawmy do użytku w środowisku żulii.
Jeśli rozwiązanie się nie podoba to proszę przedstawić powody dla których to rozwiązanie wg. Ciebie jest złe. Krytyka mile widziana.
Do spotkania w maratonie.
Wiesław
 
http://sp8cge@gmail.com
SQ8KJF
Ja opiszę i uzasadnię to co chciałbym aby było w regulaminie naszych zawodów. Napisałem naszych bo nie jest bez znaczenia nazwa zawodów.
LUBELSKI MARATON UKF


Propozycja 1 - Klasyfikacja roczna
Ponieważ LM-UKF nie jest zawodami które odbywają się 4 razy do roku, a są to zawody rozgrywane regularnie co miesiąc w sumie 12 tur - wydaje mi się zasadne wprowadzić zasadę która będzie odrzucała dla każdego uczestnika dwa najsłabsze wyniki.

Wydaje się ona sprawiedliwa w każdym przypadku. Zasada ta pozwoli każdemu uczestnikowi czuć się pewniej w klasyfikacji oraz powinna zachęcić do większego wysiłku w czasie następnej tury - jeżeli coś pójdzie nie tak w danej turze. W takiej formie jak jest obecnie klasyfikacja raczej promuje popadanie w zniechęcenie - nie mam punktów i już nie nadrobię tego.
A powody braku punktów mogą być całkowicie niezależne od uczestnika np. wystąpienia burzy, zepsucie się radia, połamania anteny na wyjeździe ( to mi się przydarzyło) czy innych okoliczności niezawinionych z winy uczestnika.

Propozycja 2 - QSO ze stacjami z naszego województwa
Nazwa naszych zawodów jak wszyscy wiecie to LUBELSKI Maraton UKF I poprzez ten właśnie fakt wydaje mi się zasadne aby w regulaminie istniał zapis o konieczności nawiązania QSO ze stacjami pracującymi z naszego województwa dla stacji spoza naszego okręgu.

Maraton stanie się czymś na na wzór zawodów SP DX Contest gdzie punktem centralnym jest Polska. Idąc dalej można by poszczególnym województwom przypisać odpowiednie mnożniki jeżeli chodzi o odległość i trudności w nawiązaniu łączności. To taka uwaga przyszłościowa ale skoro coraz więcej innych okręgów nas słyszy i się do nas dowołuje Smile

W innym przypadku wygląda to tak analogia na przykładzie innych zawodów.

W Warszawie co roku organizowany jest bieg pod tytułem Maraton Warszawski. Według naszego wcześniejszego regulaminu wystarczyło by, aby w Lublinie zorganizować bieg w którym uczestnicy będą mieli koszulki z napisem Maraton Warszawski. Po biegu zebrać wyniki wysłać do Warszawy i zgłosić chęć bycia sklasyfikowanym w maratonie - a to jest nierealne !!!

Kultura dyskusji - to atakowanie tematu dyskusji, a nie wypowiadającego.
ex. SWL SP8 20 128
 
SP8CGE
SQ8KJF Uwagi rzeczowe i zasadne, aczkolwiek uwzględnianie burzy czy połamanej anteny, to jak w maratonie uwzględnienie porwanego buta. Jest swoista specyfika łączności radiowych i moim zdaniem przypadek w zawodach też swoją rolę odgrywa i nadaje im swoistego "smaczku". Zmusza do doskonalenia się i analizy prognoz pogody.
Pozdrawiam.
Wiesław
 
http://sp8cge@gmail.com
SQ8KJF
Pytania sq8mxs Smile

Pyt.1 - Tak w tym roku to nie uwzględniony postulat. Chciałbym aby znalazł się ten zapis w przyszłym roku. Napisałem ponownie o tym aby ten pomysł nie zginął gdzieś zapomniany.

Powołałem się na przykład SP DX Contest aby pokazać tylko, że w takim sposób zapisu może być sposobem na promowanie Lubelszczyzny tak samo jak SP DX Contest promuje Polskę. Nic poza tym. Ale na pytania odpowiadam niżej.

Pyt.2 - Twoje pytanie "Czy w zawodach SP DX Contest występuje konieczność wykonania minimum QSO ze stacjami polskimi?"
Wycięte z regulaminu z ubiegłego roku (http://www.spdxco...dxc_sp.pdf)
"
7. Punktacja:
- stacje polskie: QSO ze stacją DX: 3 punkty; QSO ze stacją z Europy: 1 punkt;
łączności ze stacjami polskimi nie zalicza się;
- stacje zagraniczne: QSO ze stacją polską: 3 punkty.
"

Nie widzę w nim punktacji stacji zagranicznych za QSO pomiędzy sobą. Polskie stacje pomiędzy sobą 0 punktów. Więc ....?

PYTANIE "Czy w zawodach SP DX Contest stacje Polskie są tym samym "worze" co stacje zagraniczne ?" - TAK - Choć oprócz tego każdy kraj/kontynent ma swoją tabelę wyników.

PYTANIE "Czy w zawodach SP DX Contest już w regulaminie insynuuje się, że jak nie zrobisz QSO z SP Twój log zostanie użyty wyłącznie do analizy, a Ty wypadniesz z klasyfikacji?" - TAK gdyż nie będziesz miał przydzielonych żadnych punktów a tym samym nic nie zwojujesz.

PYTANIE "Czy w regulaminie SP DX Contest insynuuje się, że SP to kryształ a cała reszta coś kombinuje ?" - BEZ KOMENTARZA !!!

Proszę... regulamin jest dostępny na stronie SP DX Contest - a tutaj nie dyskutujmy już więcej o SP DX Contest bo to wątek o LM-UKF i dlaczego się na niego powołałem wyjaśniłem na początku wpisu.

W przypadku uwagi co do raportu kontrolnego to zgadzam się z tobą. Jest to niepotrzebna komplikacja - gdyż według mnie lokator jaki podajemy zawiera w sobie już tą dopisaną informację.

Wrócę jeszcze do sprawy QSO stacji spoza województwa ze stacjami z lubelskiego zapis będę popierał - natomiast moim zdaniem warto by było wprowadzić mnożnik który podniesie atrakcyjność takich właśnie QSO i który sprawi, że będą to poszukiwane QSO.

Może warto było by wprowadzić mnożnik uzależniony od odległości danego województwa od woj.lubelskiego? Oczywiście to tylko moja propozycja.

Co do łączności pomiędzy sobą stacji spoza województwa to wydaje mi się, że wyjaśniłem to w poprzednim wpisie oraz przy pokazaniu punktacji wyciągniętej z regulaminu SP DX Contest. Oczywiście mówię cały czas o Lubelskim Maratonie UKF a nie o zawodach ogólnopolskich.
ex. SWL SP8 20 128
 
SQ8KJF
SQ8MXS - odpowiedzi dla ciebie przemyśliwuję Smile

FORMUŁA LUBELSKIEGO MARATONU UKF - pytanie do dyskusji

Niżej przedstawiam propozycję LM-UKF na rok 2015. Wynika ona z tego, że jest coraz większe zainteresowanie naszymi zawodami.

Proponuję aby od 2015 roku Lubelski Maraton UKF był zawodami w formie opisanej niżej.

Propozycja:
Punktowane łączności:
1.) stacje z woj. Lubelskiego ze stacjami z woj. Lubelskiego
2.) stacje spoza województwa punkty tylko za łączności ze stacjami z woj.Lubelskiego

Moje uzasadnienie.
Punkt 1.
Chyba oczywisty - ma na celu zmobilizowanie do udziału w maratonie lokalne stacje.

Punkt 2.
To wspaniała szansa na promocję naszego województwa i naszego okręgu (wszyscy będą próbowali nas usłyszeć i się z nami połączyć) Dalekie łączności - będą dla stacji dodatkowo punktowane. Jak, to opiszę w następnym liście. Te dodatkowe punktu mają za zadanie zachęcić do bardziej wytężonej pracy zawodników. Smile

Jeżeli większość wypowiedzi będzie przychylnych to będę wnioskował o taki zapis w regulaminie.
W następnym moim wpisie postaram się zamieścić symulację takiego systemu punktowego.
ex. SWL SP8 20 128
 
SP8CGE
Skoro stacje o których mówimy mają tak znakomity sprzęt to dlaczego zrobiły tylko po dwie łączności na odległość 118 km z kolegami z czołówki tabeli a będącymi w dziewiątym okręgu. Z jedną ze stacji tam zlokalizowanych kol. SP8FNA wykonał QSO na odległość ponad 300km. A więc można było. Można sądzić, że było to celowe, bo stacje te nie wykonały nawet łączności między sobą.
Aby tego uniknąć proponuję utrzymać na rok 2015 zapis punktu 6.6 który zabezpiecza przed takim działaniem.
Mówimy, że Maraton to rozrywka, po co tworzyć nowe byty itd. Niestety praktyka unaocznia zdobywanie przewagi z wykorzystaniem pewnych luk w regulaminie. Umiejętność wykorzystania tych luk dobrze świadczy o zawodnikach lecz stwarza niepotrzebne zadrażnienia. Lepiej więc jak ich nie będzie.
Wiesław
 
http://sp8cge@gmail.com
SQ8MFM
No tak, ale pkt. 6.6 w żaden sposób nie temperuje takich działań na naszym lubelskim podwórku. Mam inny pomysł. Jeżeli chcemy podnieść rangę zawodów nawet do MP, to podnieśmy wymagania, ale w stosunku do wszystkich. Jestem również daleki od mnożenia kategorii. Jestem za tymi, które były w 2013. Jeżeli chodzi o punkty, oczywiście 1pk = 1km, ale za łączności powyżej określonego progu, np. 60km. Poniżej 60km (1-59) 1pkt za każdą łączność. Tylko proszę nie napadać na mnie, to tylko propozycjaSmile
 
SP8CGE
Marku, nikt na Ciebie nie napadnie a kolega "agresywny" szklankę zimnej wody wypije i będzie spokojnie.
Propozycja interesująca, sądzę tylko, że dla starych wyjadaczy. Ci ze słabym sprzętem i umiejętnościami nie mają czego szukać. Przy podniesieniu rangi zawodów to kusząca propozycja. Pójdzie do tabeli.
Wiesław
 
http://sp8cge@gmail.com
SQ8KJF
Panowie jeżeli chcecie się oskarżać to idźcie do sądu. Napisane było na początku dyskutujemy o regulaminie nie napadamy na ludzi. Czy to takie trudne jest do zrozumienia??

Mam propozycję do moderatora tego forum - proszę aby wpisy z osobistymi inwektywami, oskarżeniami i tym podobnymi sformułowaniami były usuwane z wątku dyskusyjnego jak to jest przyjęte w internecie.

Odnosząc się do ostatniej wypowiedzi kolegi SQ8MXS - powiem tylko, że takie sytuacje się zdarzają. Ja miałem taką sytuację w ostatniej turze w której brałem udział (XI-2013). Co z tego że słyszały mnie stacje spoza Lublina jak mi akurat udało się zrobić tylko dwie łączności i to z QTH Lublin. Potem ściana wody - deszcz i nic już nie słyszałem. Tak wiem powiedzie mam za słaby sprzęt - ale czy to znaczy, że specjalnie nie odpowiadałem tym którzy mnie słyszeli? NIE - nie odpowiadałem im bo ich po prostu nie słyszałem CZY Z TEGO POWODU NALEŻY POWIEDZIEĆ ŻE ZROBIŁEM TO CELOWO? Przecież tak samo jak te stacje miały by punkty za łączność ze mną tak samo ja bym miał punkty za łączność z tymi stacjami. A może jak ja ich nie słyszałem bo powinny użyć większej mocy żebym ich usłyszał - a może już pracowały z największą mocą? - i co wtedy ?

Proszę wracamy do rozmów o maratonie i jego regulaminie - a nie uprawiamy kampanii wzajemnych oszczerstw i oskarżeń.

Na twoje SQ8MXS - odpowiedzi na moje propozycję napiszę jutro.
ex. SWL SP8 20 128
 
SQ9MUX
Koledzy musicie sobie zdawać sprawę że dzieli nas kawał drogi. Nie jest prosto zrobić łączność w Fm na taką odległość. Ja z domu żadnej ósemki nie usłyszę. Żeby zrobić z wami łączność muszę jechać w teren. Gdybym chciał powalczyć o czołowe miejsca w maratonie to za każdym razem muszę jechać na dwa dni w góry. Spytajcie Bartka SQ9OJN ile razy siedział sam po ciemku w górach żeby wystartować w maratonie . Bartek na każdej turze musiał spać poza domem i sporo przejechać autem a cały sprzęt wynieś na plecach do góry. To że w ostatnich zawodach słyszeliśmy tylko Bartka to była jego zasługa że był bardzo wysoko. W czerwcu są Zawody Andrychowskie UKF zapraszam do startu, możecie się sami przekonać ile uda wam się zrobić dziewiątek i że nie jest łatwo. W z mojej galerii na qrz można zobaczyć zdjęcia z wyjazdów na zawody UKF.
 
SQ9OJN
Szanowni koledzySmile Wszelkie zawody, jak restrykcyjny regulamin by nie był są zupełnie bez sensu jeśli nie zakładamy że wszyscy zawodnicy grają fair. Ja w ostatniej turze również świetnie słyszałem stacje z ósemki które nie odpowiadały na moje wywołanie...mógłbym powiedzieć, że "na pewno były w zmowie"...ale wierzę, że po prostu mnie nie słyszały:/ Czasem tak jest. Jeśli chodzi o moje łączności z 9tkami...jak kolega Wiesław raczył wspomnieć, byłem na górce 118km od nich, a słyszeliśmy się słabo. Na tyle słabo że kolega SQ9MUX wołał wywołanie ogólne na mojej częstotliwości kiedy rozmawiałem z SQ5NWD. Dopiero po ustawieniu anteny udało się przeprowadzić łączność. Jest więc możliwe że koledzy z 8mego okręgu oddaleni 200-300km 9tek mogli nie słyszeć, czyż nie? Byli też koledzy z 9tki, których ja nie dałem rady zrobić, a koledzy z 8mki ich złowili. Chyba nie będziemy zakładać, że oni też byli "podstawieni"? Po prostu tak wyszło.
Prosiłbym też kolegę Wiesława, by zanim zacznie pisać o "celowych działaniach", przeanalizował wszystkie tury i policzył, czy akurat moja stacja najwięcej skorzystała z tego, że 9tki wzięły udział w całym maratonie?

Jeśli chodzi o regulamin na 2014, to moim skromnym zdaniem poszedł w dobrą stronę!Smile Szkoda że liczymy 12 tur a nie 10, ale to, że liczymy kilometry w klasyfikacji generalnej sprawia, że przynajmniej teoretycznie można więcej nadrobić dobrym wynikiem w razie opuszczenia jednej tury
2 łączności ze stacjami pracującymi z 8mego okręgu również uważam za dobre posunięcie (moja subiektywna opinia, nikt nie musi się ze mną zgodzićSmile ) Rozumiem chęć organizatorów zachowania "lubelskiego" charakteru zawodów (ich święte prawo). Zakładam też, że koledzy z ósemki grają fair i sytuacje opisywane w innym temacie na temat specjalnego nie robienia łączności nie mają racji bytu.
Nie mniej jednak, jeśli ktoś bardzo chciałby coś oszukać, ten regulamin, ani żaden inny go nie powstrzyma. Chyba że komisja postawi przy każdym uczestniku swojego wysłannika. Reasumując, musimy ufać że gramy fair, albo zawody nie mają sensu:/

Pozdrawiam i do usłyszenia w Maratonie!Smile
 
SP8CGE
Witam kolegów z "dziewiątki". Gra fair to podstawa wszystkich zawodów sportowych. Nikt nie ma pretensji o wykorzystanie luk regulaminu. Był to, jednak, przykład jak maraton może się nam częściowo "wyprowadzić". Ze względu na chęć zachowania lubelskiego charakteru tych zawodów, po uwzględnieniu, Bartku, Twojego pomysłu wprowadzono wymóg dwóch łączności z L
Ponieważ podjąłem się gromadzenia i opracowania propozycji na 2015r. zapraszam do ich składania. Rozumiem Bartku, że taką propozycją jest np. 10 tur. Prosimy o dalsze propozycje.
Pozdrawiam.
Wiesław
 
http://sp8cge@gmail.com
SP8UFT
Witam! Jakby tu napisać żeby Marek nie wywalił mojego postu na śmietnik?.Nie wiem jaki jest sens rozpisywanie na temat regulaminu na rok 2015 jeżeli rok 2014 ledwo co się rozpoczął. Najszerszy uśmiech na mojej twarzy wywołuje strach przed wyprowadzeniem LM z Lubelszczyzny. A cóż w tym złego?. Nie bardzo rozumiem dlaczego uszczęśliwiać kogoś na siłę szczególnie jak te ktoś nie jest zainteresowany tym uszczęśliwianiem. Pkt. 6.6 regulaminu delikatnie mówiąc to kiepski pomysł. Jeżeli organizatorom zależy na promowaniu Lubelszczyzny to łączności z nami powinny być np. punktowane podwójnie, a nie jak nie zrobisz …….. . Stacjom SP8, SP9, SP5 zrobienie 2 stacji z woj. Lubelskiego nie będzie nastręczało problemów pod warunkiem, że w zawodach będą brały udział stacje dobrze wyposażone, a nie tylko „doniczkowcy” i „parapeciarze”. Cytując klasyka SP2 to już tylko marzenia. Niestety Lubelszczyzna to UKF-owe „zadupie” na mapie Polski, taka Polska „D”. I myślę, że te kilka edycji LM nic nie zmieniło. No może poza tym, że co niektórzy przestali się lubić dzięki tym zawodom. Podsumowując mam nadzieję, że autorzy regulaminu na rok 2015 zanim wypuszczą kolejnego „bubla legislacyjnego” poczytają troszkę o propagacji na UKF-ie, jaki wpływ ma ukształtowanie terenu na łączności i zgłębią aspekt techniczny z podstawowym parametrem całego zestawu jakim jest antena. Może po głębszych studiach unikniemy posądzania kogoś o nieuczciwość. Tym bardziej, że wyszło to z pod ręki krótkofalowca z sądząc po znaku z 40 letnim stażem.
 
SP8CGE
Marku, jak masz problemy ze sobą to rozwiąż je bez angażowania i oskarżania innych. Na swoje frustracje sam ciężko pracowałeś. To nie jest miejsce do ich wyładowywania. Ze swoją agresją sam sobie radź. Proponuję rozmowę w cztery oczy i wyjaśnienie sobie Twoich pretensji w stosunku do mnie. Może być Skype dzisiaj wieczorem.
Wiesław
 
http://sp8cge@gmail.com
SP8CGE
SQ8MXS Wszystko Jasne! To jest ostatnia moja wypowiedź dla Ciebie.

Połączony z 10.01.2014 17:03:
Dotychczasowe propozycje:

Styczeń 2015r
Propozycje zmian regulaminu
LM-UKF
na rok 2015

Lp.
Propozycja
Zgłaszający i popierający
Przeciwni
Uwagi
1
Zaliczanych 10 tur z 12. Dwie najsłabsze pomijane w klasyfikacji rocznej.
SQ8KJF, SQ8MXS, SQ9OJN,
SQ8MFM,
SP8HPW, SP8CGE

2
Łączności tylko z województwem lubelskim
SQ8KJF
SQ8MXS

3
Łączności do ustalonego progu odległości: jedna łączność 1 pkt. Powyżej tej odległości 1km=1pkt.
SQ8MFM

Połączony z 10.01.2014 17:06:
Uwaga w punkcie 3 SP8HPW i SP8CGE przeciwni.
 
http://sp8cge@gmail.com
SP8UFT
Mam jedną sugestię co do regulaminu na 2015 - stanowczo jestem za tym by sekretarzowaniem i doborem propozycji zajął się Tomek SP8UFT no chyba że chodzi Wam o kolejną farsę.

Marku coś mi sie zdaje, że chcesz mnie wsadzić na minę ........, ale ja sie nie dam ...:P*. A tak na poważnie to oczywiście mam swoje przemyślenia na temat LM. Samo zbieranie różnych pomysłów i sklecenie później w jedną całość czegoś co będzie regulaminem mija się z celem. Po pierwsze w natłoku różnych propozycji ten co ma to wszystko ogarnąć i tak nie będzie wiedział o co chodzi. Po drugie twórczość będzie radosna i wielowątkowa co spowoduje zwiększenie rozmiarów i tak już obszernego regulaminu. regulamin takich zawodów powinien się zmieścić na jednej stronie A4 i to wcale nie drukowany czcionką nr5. nie wiem czy wytypowanie moje osoby jest dobry rozwiązaniem, bo moje poglady są zbyt radykalne, żeby mogły zyskać poparcie. Myślę, że powinien powstać regulamin (lub kilka), a wybrany by został ten który dostanie najwięcej głosów w ankiecie-głosowaniu. W końcu mamy ponoć demokrację. Ogłoszenie nowego regulaminu na 4 dni przed zawodami też mi się nie podoba, jeżeli nasze władze nie miały czasu na zajęcie sie tematem wcześniej (wiadomo to tylko hobby i są ważniejsze rzeczy) to nie trzeba było nic zmieniać. To tak jak u nas na Wiejskiej coś tam zrobić, a jak bedzie źle to się poprawi. Oby było dla kogo pisać regulamin na rok 2015:coz
 
SP8CGE
Załączam tabelkę dotychczasowych propozycji.
SP8CGE dodał/a następującą plik:
ranking_propozycji_2015r1.pdf [56.75kB / 349 Pobrane]
 
http://sp8cge@gmail.com
SP8UFT
Wtrącę jeszcze 3 grosze. Jeżeli gdzieś w nazwie zawodów miało by się pojawić sformułowanie "Mistrzostwa Polski" to stacje z lubelszczyzny nie powinny dawać dodatkowych punktów, mnożników etc. Poprostu stacje z zachodu będą miały dużo mniejsze szanse na zrobienie QSO z lubelszczyzną, a co za tym idzie stoją na z góry straconej pozycji. Zresztą takie zawodu już są http://contest.pk...l_2013.pdf Dozwolona jest praca FM tylko zainteresowanie kiepskie. Takie jest moje zdanie, ale tylko jeżeli w nazwie zawodów pojawi się "MP".
 
SP8CGE
Jeśli mamy to traktować jako propozycje, a tak to z ostatniego wpisu wynika to będą one zamieszczone w nowym wydaniu tabeli. Rozumiem, że jest to propozycja aby LM-UKF uczynić mistrzostwami Polski a propozycja sposobu liczenia punktów i kategorie dotyczą tej wersji.

Połączony z 10.01.2014 23:09:
Sądzę Tomku, że na UKF FM klasyczne zawody ogólnopolskie to trudna sprawa, chyba, że znajdzie się nową, atrakcyjną formułę tych zawodów. Oczywistym jest, wg. mnie, że stacje z Lubelszczyzny nie powinny w MP dawać dodatkowych punktów. Osobiście nie widzę szansy na większe zainteresowanie taką formą maratonu. Zobaczymy jak to wszystko będzie wyglądać po kilku miesiącach. Mogą wtedy pojawić się nowe interesujące propozycje
Edytowane przez SP8CGE dnia 10/01/2014 22:09
Wiesław
 
http://sp8cge@gmail.com
SP8UFT
Wiesław mój ostatni post to nie propozycja do regulaminu tylko taka drobna uwaga jak nie powinno być. Zresztą chyba dosyć precyzyjnie napisałem co myślę o "kleceniu" regulaminu z kawałków. [quote]Sądzę Tomku, że na UKF FM klasyczne zawody ogólnopolskie to trudna sprawa, chyba, że znajdzie się nową, atrakcyjną formułę tych zawodów. Oczywistym jest, wg. mnie, że stacje z Lubelszczyzny nie powinny w MP dawać dodatkowych punktów. Osobiście nie widzę szansy na większe zainteresowanie taką formą maratonu. Zobaczymy jak to wszystko będzie wyglądać po kilku miesiącach. Mogą wtedy pojawić się nowe interesujące propozycje [quote] Prawda jest taka, że zainteresowanie łącznościami FM jest marne. FM traktowany jak telefon do pogadania w kółkach wzajemnej adoracji (kanały klubowe itp). I nic się nie zmnieni dopóki każda wiocha bedzie miała swój przemiennik. Kiedyś nie było przemienników i jakoś naród dawał radę pogadać po Polsce (widać to w dziennikach mojego ojca z przed 30 lat). Ukf to trudny kawałek krótkofalarstwa. Zobaczym jak się rozwinie LM w 2014 roku?. Ale tu niestety jestem pesymistąFrown
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.31
17,760,261 unikalne wizyty