Zobacz temat
OT20 PZK » Technika » Inne
 Drukuj temat
Icom ic-r6 opinie
SP8-20-129
Witam wszystkich! Zastanawiam się nad zakupem skanera szerokopasmowego marki icom, model r6. Czy ktoś z was posiada już taki skaner ? czy jest godny uwagi? proszę o opinie na temat tego odbiornika. Z góry dziękuję i pozdrawiam, 73!
 
SP8LBK
Ignacy
Pierwsze i podstawowe pytanie:
- co chcesz usłyszeć na tym skanerze????
Inna sprawa to jego cena!!!!
Za te pieniądze to idź na egzamin, uzyskaj pozwolenie radiowe i kupisz dwa porządne radia na pasma amatorskie.
Opinie są tu [url]https://www.google.com/search?q=icom+r6+opinie&rls=com.microsoftPfftl:IE-SearchBox&ie=UTF-8&oe=UTF-8&sourceid=ie7&rlz=1I7SKPT_pl[/url]
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
SP8-20-129
Dziękuję Ci za odpowiedź SP8LBK. Na tym skanerze chciałbym słyszeć takie rzeczy jak np. pasmo lotnicze, inne służby, PMR-Y(446 MHz), CB oraz zwykłe audycje radiowe. Od dawna marzyłem o takim pierwszym ręcznym skanerze nasłuchowym. A co do pozwolenia i egzaminu, to jeszcze za wcześnie, bo mam dopiero 15 lat, mam odbiornik radiowy kenwood r-600, i czekam na przysłanie licencji nasłuchowej, na którą papiery wysłałem jakiś czas temu. Dziękuję pozdrawiam, 73!
 
SP8LBK
Ten emotronek z językiem nie był zamierzony, sie wstawił po wklejeniu tego linku.
Mając 15 lat możesz przystąpić do egzaminu i dostać pozwolenie radiowe. Wystraczy zgoda jednego rodzica. Egzamin w Lublinie jest w 26 kwietnia a następny 15 listopada.
tu masz pełny wykaz [url]http://download.pzk.org.pl/public/UKE/2014/UKE_harmonogram_sesji_egzaminacyjnych_amatorska_2014.pdf[url]

Ze słuchaniem służb byłbym bardzo ostrożny bo możesz dostać po... nosie i legalnie stracić radio, bo one tego bardzo nie lubią.

Jeśli jesteś z Lublina to proponuję abyś udał się do siedziby LOKu przy ul. Nałęczowskiej 25. Jest tam klub łączności SP8KAF.
http://www.sp8kaf... Koledzy w klubie pomogą ci ogarnąć to wszystko a tym samym oszczędzisz sporo pieniędzy na niepotrzebne zakupy.
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
sp8ufm
Ja mam skaner innego typu - Uniden UBC785XLT i też mogę sobie słuchać na nim różnych służb. Jeżeli mam być z Tobą szczery, to NIC CIEKAWEGO TAM NIE MA. Zapewne szybko Ci się ta zabawka znudzi.

No i aby słuchać różnych służb to trzeba wiedzieć co można, a czego nie. Inaczej możesz popaść w tarapaty.

Poza tym Andrzej SP8LBK dobrze Ci radzi. Stopień trudności egzaminu jest na poziomie gimnazjum, więc powinieneś sobie dać radę pomimo swoich 15 lat. Zagadnienia egzaminacyjne są dostępna na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej: http://www.uke.go...skiej-4390

W ciągu 3 miesięcy dasz radę opanować materiał. Trzeba tylko do niego przysiąść. Najlepiej od zaraz.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SQ8RAY
Cześć,
Ignacy, jeśli jak to się mówi masz na skaner kasę i to Twój wymarzony wynalazek to kupuj i się nie zastanawiaj. Marzenia trzeba realizować.
Icom to bardzo dobra firma, jakościowo nie będzie wpadki (tutaj przepraszam fanów Yeasu tudzież Kenwooda).
Pobawisz się tym sprzętem to poznasz jego wady i zalety, osobistego doświadczenia nic nie zastąpi.
Ja osobiście się nie zgadzam, że ręczniak zastąpi skaner.
W domu słucham przemienników właśnie na skanerze (Uniden UBC69XLT-2), który kupiłem za czasów "nasłuchowych" i jako skaner sprawdza się lepiej niż ręczniak.
Jeśli jednak nie masz ciśnienia na skaner to może zainteresuje Ciebie chińczyk w rodzaju http://allegro.pl...02744.html.
Również go posiadam i jest ok, można się przyczepić do anteny, z której "słabo leci", ale wymiana anteny to kwestia 30zł.
Na nim również można sporo usłyszeć, największa wada to brak AM'u, ale o ile nie mieszkasz w pobliżu Okęcia to można to przeboleć.
Z ciekawych rzeczy do posłuchania polecam satelity pogodowe NOAA na częstotliwości 137 - 138MHz.
Słychać je nawet na krótkiej antenie.
Na dłuższej słychać nawet jak tylko zaczynają wznosić się nad horyzont.
Można dekodować na komputerze mapy pogodowe przesyłane przez te satelity.
Do śledzenia polecam program Orbitron.
Zabawy co niemiara.
Pozdrawiam,
Piotrek SQ8RAY
ex. SP8-20-069
 
http://hamspirit.com/sp8-20-069
SP8-20-129
Dziękuję wam bardzo za odpowiedzi. Na zdanie egzaminu, to jeszcze poczekam, bo dopiero co mają przysłać mi licencję SWL na którą nie mogę się doczekać. A co do skanera. SQ8RAY proponowałeś mi radyjko TYT TH-UV3R. Ale jednak do gustu przypadł mi najbardziej skaner icom ic-r6, ponieważ chciałbym dołożyć i kupić coś lepszego, niż jakiś tańszy za 300 zł i potem żałować że mogłem kupić jednak icoma. Dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam, 73!
 
SP8-20-129
A jeszcze pytanko poza tematem : Kiedy wyjdzie aktualizacja listy członków PZK ?
 
SP8LBK
Ignacy.
Stram się pojąć /twój tok rozumowania ale wybacz nie daję rady.
Dostaniesz licencję SWL czyli interesuje cię robienie nasłuchów na pasmach amatorskich, wysyłanie kart QSL i otrzymywania potwierdzeń zrobionych nasłuchów.
Tak więc potrzebujesz przynajmniej odbiornika na te pasma, bo nasłuch służb jak już pisałem może okazać się zbyt kosztowny. Zresztą co chcesz tam usłyszeć, zamawianie TAXI, wzywanie karetki czy może awarię kanalizacji. Żadna z tych służb nie wyśle ci potwierdzenia Twojego nasłuchu.
Słuchanie satelitów? Po 2-3 tygodniach będziesz miał dosyć, podobnie odbiór map pogodowych, kiedy masz to na bieżąco w TV, radiu i internecie.
Szkoda wydawać 800-900 zł na urządzenie wielkości paczki papierosów, które wg karty katalogowej ma wszystko a tak naprawdę to nie ma nic konkretnego.
Za kilka miesięcy możesz stać się posiadaczem pozwolenia radiowego więc zakupiony skaner stanie się tylko drogim gażetem, bo będziesz potrzebował urządzenia nad-odbiorczego.
Dlatego zrób tak jak napisałem wcześniej. Idź do klubu, gdzie masz szansę zobaczenia krótkofalarstwa od kuchni. Po kilku wizytach zrozumiesz o co w tym wszystkich chodzi a na pewno nie o słuchanie tego o czym pisałem wcześniej.
W tej chwili do słuchania masz świetny odbiornik na wszystkie pasma amatorskie w zakresie KF.
Ustaw sobie LSB i w zakresie 3,700-3,730 będziesz popołudniu odbierał stacje polskie, podobnie rano i w południe także na LSB w zakresie 7,080-7,200.
Tu masz tabelę zwaną przez krótkofalowców Band Plan, gdzie masz opisane w jakich zakresach pracują stacje amatorskie.
http://download.p...n-v.PL.pdf
Ja, prawie 40 lat temu i wielu innych jeszcze do niedawna swoje pierwsze nasłuchy robilismy na nieśmiertelnej RBM-1 i kawałku drutu http://sp8bwr.com...bile/rbm-1 Każda otrzymana karta QSL nawet z Polski bardzo nas cieszyła.
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
SP8LBK
Ignacy Szczech napisał(a):

A jeszcze pytanko poza tematem : Kiedy wyjdzie aktualizacja listy członków PZK ?

Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
SP8LBK
Rozjeżdza mi się na ekranie nasz portal. Nie wiem dlaczego, bo dotychczas było OK.

Ignacy, przed chwilą rozmawiałem z naszym skarbnikiem. Twoja wpłata jest zaksiegowana.
Procedury jednak muszą trwać zgodnie z tym co tu pisze. http://download.p...do_PZK.pdf
To nie jest tak, że dziś wpłacasz a jutro jesteś wykazany w liście członków.
Wg uzyskanej informacji od naszego skarbnika, to aktulana lista członków OT-20 zostanie opublikowana do końca stycznia tego roku.
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
sp8ufm
SP8LBK napisał(a):

Ignacy.
Stram się pojąć /twój tok rozumowania ale wybacz nie daję rady.


Jako posiadacz i użytkownik skanera nasłuchowego podpisuję się obydwoma rękami pod tym co napisał Andrzej SP8LBK. Najważniejsze jest to, że szybko Ci się ono znudzi. Jedyne co ciekawego usłyszysz na tym urządzeniu to pasma amatorskie. Reszta - czyli różne służby może będą Ciebie cieszyć przez jakiś czas. Ale ponieważ niczego ciekawego tam nie mówią, tylko "wkoło Wojtek" te same hasła to szybko tą zabawkę wyłączysz.

Trzeba też wiedzieć co wolno a czego nie, aby nie naruszyć prawa. Jeśli chcesz wiedzieć więcej poczytaj sobie Ustawę Prawo Telekomunikacyjne od Działu IV tej ustawy zaczynając.

Wprawdzie art 144 ust. 1 stwierdza, że "Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru", jednak obowiązuje tu bezwzględny obowiązek zachowania tajemnicy korespondencji.

Za słuchanie sobie częstotliwości np. policyjnych nikt Ci nic nie zrobi (potwierdzeniem jest wyrok Sądu Najwyższego w tej sprawie), ale jak zaczniesz się chwalić co słyszałeś to już naruszasz tajemnicę korespondencji, a za to grozi już odpowiedzialność karna z konfiskatą urządzenia włącznie.

A ponieważ różne służby zdają sobie sprawę z brzmienia art 144 ust. 1 Ustawy Prawo Telekomunikacyjne i że w związku z tym każdy może legalnie nasłuchiwać ich częstotliwości, więc ta drogą nie przekazują między sobą informacji mogących zaszkodzić działaniom operacyjnym.

Dlatego moim - i nie tylko - zdaniem szkoda kasy na ten gadżet.

Za to mogę Ci powiedzieć, ze nasłuchiwanie i łączności ze stacjami amatorskimi da Ci wiele frajdy i niezapomnianych wrażeń. Wśród krótkofalowców jest wielu takich, którzy zaczynali jako nastoletni chłopcy, a teraz sami mają wnuki w Twoim wieku i pomimo kilkudziesięciu lat krótkofalarstwo nadal jest ich pasją.

Są wśród nas także i tacy, którzy z różnych względów zarzucili krótkofalarstwo by bo kilkunastu czy kilkudziesięciu latach z pasją znów do niego powrócić.

Coś w tym hobby jest, że ono wciąga i to na wiele lat. Za to nie słyszałem o pasjonatach nasłuchiwania różnych innych służb niż amatorskie, których pasja przetrwała dłużej niż kilka miesięcy.

Decyzja należy do Ciebie czy posłuchasz rad starszych krótkofalowców czy też zrobisz tak jak już postanowiłeś. Zarówno Andrzej SP8LBK jak i ja chcemy Ciebie przestrzec przed niepotrzebnym zakupem i wyrzuceniem kasy w mało przydatne urządzenie.
Niemniej to Twoja sprawa jaką decyzję podejmiesz. Konsekwencje - głównie finansowe, zakupu tego urządzenia poniesiesz tylko i wyłącznie Ty.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SP8LBK
Koledzy.
Dowiedziałem się, że Ignacy mieszka w Puławach i sądzę, że jest tam ktoś z bardziej doświadczonych krótkofalowców i nakieruje go na słuszną drogę oraz pomoże w stawianiu pierwszych kroków.
Szkoda aby wydawał pieniądze na zbyteczne gadżety.
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
SP8UFT
http://krotkofalo...l/news.php
 
SP8UFT
Jak nikogo nie znasz to może w ten sposób złapiesz kontakt.
 
SQ8RAY
Cześć!
Nie wątpię, że odradzacie Ignacemu kupno skanera w dobrej wierze, ale boję się, że niechcący możecie zniechęcić młodego adepta do krótkofalarstwa.
Ja również, gdy nosiłem się z zamiarem kupna skanera poprosiłem bardziej doświadczonych Kolegów o opinie i mi odradzali zakup skanera.
Dobrze, że się nie posłuchałem i kupiłem Unidena.
Pamiętam do tej pory, jak się "jarałem" pierwszymi nasłuchami przemienników, satelitów i stacji kosmicznej.
Chyba to mnie właśnie nakręciło żeby zrobić licencję nadawczą i popracować także na KFie.
Nie mogę się zgodzić, że skaner to zbyteczny gadżet z dwóch powodów.
Pierwszy to taki, że można go podłączyć "na stałe" w scanie i dzięki temu usłyszy się "przypadkowo" łączności, które w innych warunkach by umknęły, np. właśnie ISS, czy też dx-y Finów na FMie (kto by pomyślał).
Drugi to taki, że to szalenie przydatny przyrząd przy uruchamianiu prostych konstrukcji radiowych. Nie wiemy na jakiej częstotliwości wzbudził się generator? Nic strasznego, uruchamiamy skaner z kawałkiem drucika zamiast anteny w pobliżu i już wszystko wiemy.
Oczywiście lepiej mieć oscyloskop i analizator widma, ale na początek skaner wyjdzie o wiele taniej Smile
Tomku, proszę tylko się na mnie nie obraź, czy coś, ale w innym wątku piszesz o zakupie anteny M0PLK do miasta, a tutaj komentujesz zakup ic-r6 jako wyrzucenie kasy.
Ignacy nie pyta się jaki skaner kupić, lub czy w ogóle kupić, tylko czy ic-r6 będzie ok.
Pewnie już Ignacy dawno go sobie upatrzył, a teraz uzbierał pieniążki na zakup i chciał się dopytać czy nie nadzieje się na minę w postaci Icoma.
Ja niestety nie mam doświadczenia z Icomem, trzymam się Unidenów i chińczyków, bo jak latam z tym gdzieś po polach to szkoda by mi było zgubić drogi sprzęt w krzakach.
Podejrzewam, że jak się nie zawiodłem na Unidenie i chińczyku to na Icomie też nikt nie powinien się zawieść, ale przydałaby się opinia użytkownika Icoma w tym wątku.
Pozdrawiam,
Piotrek SQ8RAY
ex. SP8-20-069
 
http://hamspirit.com/sp8-20-069
SP8LBK
Piotrze SQ8RAY
Wybacz ale nie zgodzę się z Twoją wypowiedzią.
Zwróć uwagę, że Ignacy ma 15 lat i już dysponuje świetnym odbiornikiem R-600 http://www.rigpix...d/r600.htm
Do słuchania przemienników wystarczy mu typowy ręczniak za 200zł. Nawet jednopasmowy, na 2m. Co takiego ciekawego na przemienniku usłyszy? Głosy tych samych ludzi, króre po kilku dniach będzie rozróżniał, nawet jeśli nie usłyszy ich znaków.
Co takiego ciekawego usłyszy na skanerze mieszkając w Puławach i nie mając zewnętrznej anteny? TAXI, pogotowie ratunkowe albo służby odśnierzania miasta? Czasem może jakiś przemiennik.
Mając trochę wiedzy do słuchania ISS wcale nie jest potrzebny skaner.
Jakie to proste konstrukcje wymagają posiadania skanera?
Jesteśmy krótkofalowcami i powinny nas interesować wyłącznie pasma amatorskie.
To jest podstawa.
Jak napisałem ma świetny odbiornik, zapewne marzenie nie jednego początkującego nasłuchowca i niech na tym sie skupi mając już licencję SWL, a ma już wypisaną.
Tradycją naszego OT jest to, że jest wręczana uroczyście na comiesięcznym spotkaniu.
Za cenę tego skanera może kupić sobie wiele innych i bardziej przydatnych rzeczy, które będą mu przydatne jak dostanie pozwolenie. Nie sztuka jest wydać pieniądze. Szktuką jest wydać je racjonalne.
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
sp8ufm
SQ8RAY napisał(a):
Tomku, proszę tylko się na mnie nie obraź, czy coś, ale w innym wątku piszesz o zakupie anteny M0PLK do miasta, a tutaj komentujesz zakup ic-r6 jako wyrzucenie kasy.


Nie obrażam się, ale 20 stycznia, kiedy jeszcze nie miałem poprawnie działającej M0PLK trudno było mi ustosunkować się do Twojej wypowiedzi. Teraz po kilku tygodniach użytkowania tej anteny mogę napisać, że w mieście spisuje się ona bardzo dobrze. W ciągu zaledwie dwóch tygodni zrobiłem na niej 7 kontynentów, a do tej pory mam zrobione 73 podmioty DXCC. Podczas gdy na LW poziom szumów był tak ogromny, że choć ja sam byłem dobrze słyszalny, to naprawdę miałem poważne problemy ze zrozumieniem relacji korespondenta.

Tak więc... przyznam, że nie bardzo rozumiem co miałeś na myśli?
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.37
17,919,697 unikalne wizyty