Zobacz temat
OT20 PZK » Oprogramowanie » Programy krótkofalarskie
 Drukuj temat
SDRSharp i SDR DX Patrol Mk3
sp8ufm
Witam!

Mam problem. Otóż jestem posiadaczem odbiornika szerokopasmowego SDR DX Patrol Mk3 (tu link: http://ercomer.pl...-2GHz/1328 ), którego za Chiny Ludowe nie potrafię zmusić do pracy z programem SDRSharp.

Postąpiłem zgodnie z opisem zawartym na tej stronie: http://sq6net.blo...owsie.html

A więc - programem ZADIAG podmieniłem sterowniki, następnie wgrałem plik ExtIO_RTL.dll oraz po uprzednim wypakowaniu archiwum sdr-nightly-rtlsdr.rar podmieniłem pliki. Ponadto, wgrałem sterownik RTL2841UHIDIR, który jest widoczny na liście urządzeń i nie zgłasza on żadnych problemów.

Odbiornik z jednej strony podłączyłem kablem USB do komputera. Do odbiornika podłączyłem też antenę. Najpierw jedną - deltę na KF (jest ona sprawna bo od czasu do czasu robię na niej łączności) a potem zwykłe anteny do routera LTE.

Niestety - w obydwu przypadkach słyszę tylko szumy.

Nie pomogła nawet zmiana portów miniUSB oraz gniazd anten HF/VHF. Zmiana pozycji przełącznika HF/VHF też nie rozwiązała problemu.

Czy ktoś z kolegów spotkał się z podobnym problemem?

EDIT: Odbiornik działa bez zarzutu pod Androidem. No, ale tą opcję traktuję jedynie jako ciekawe uzupełnienie.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Problem rozwiązany:

YouTube Video


Temat do zamknięcia.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SP8MS
Witaj Tomku!

Od ponad roku bawię się w nasłuchowca, daje mi to satysfakcję, że nawet licencja nadawcy nie bardzo mnie pociąga. Wykorzystuję webSDR-y (Zielona Góra lub Toruń), nawet próbuję startów w zawodach ... Satysfakcja pełniejsza byłaby przy pracy z własnego odbiornika, z własnej lokalizacji. Budżet domowy nie pozwala mi na inwestycję w sprzęt radiowy ale na taki SDR już chyba mógłbym się zdobyć. Twoje wypowiedzi w tym wątku pobudziły mój apetyt. Rozumiem, że dla moich, wspomnianych wyżej oczekiwań, polecałbyś mi zakup SDR DX Patrol Mk3. Jeżeli tak to z góry wpraszam się do Ciebie na ewentualne konsultacje związane z uruchomieniem odbiornika.

Mam w dyspozycji "homemade" SDR, również opartego na RTL2832U ale nie byłem z niego zadowolony więc poszedł na "dolną półkę". Być może nie umiałem wykorzystać właściwości sprzętu albo oprogramowania, także korzystałem z SDRSharp. Odbiornik uruchomiłem, silniejsze stacje słyszałem ale poza tym najwięcej szumów, gwizdów i innych nieciekawych dźwięków. Fakt, za antenę służyła mi ćwierćfalowej długości linka zawieszona między balkonem a pobliskim drzewem na wysokości drugiego piętra, więc nie było to najlepsze rozwiazanie. A jak Twój SDR sprawuje się w paśmie 2 i 0,7 m, przemiennik lubelski jest odbierany? Pytanie to w zasadzie retoryczne, skoro zakres odbioru jest w geanicach 1oo kHz do 2 GHz to powinno być OK.

Pozdrawiam.

Mietek
SP8-20-130
 
sp8ufm
No niestety - kilka dni po opublikowaniu poprzedniego postu, po automatycznej aktualizacji Windows wywaliło mi sterowniki audio oraz RTL2832U.

Z przywróceniem sterowników audio nie miałem żadnych problemów. Zainstalowałem je ponownie i do dziś jest OK. Nie udało mi się natomiast przywrócić RTL2832U. Nawet cofnięcie Windows do punktu przywracania sprzed aktualizacji nie rozwiązało problemu. Naprawdę nie jestem w stanie zarywać kolejnych nocy, by zmusić go do współpracy z komputerem.

Z tego względu zdecydowałem się na odesłanie odbiornika sprzedawcy :/

Co do tego co słyszałeś to na podstawie moich obserwacji mogę powiedzieć, że jest to odbiornik mniej czuły w porównaniu z odbiornikiem w moim transceiverze. Antena oraz preselektor były dokładnie te same, ale różnica w czułości obydwu odbiorników była znacząca.

Odbiornik zdecydowanie lepiej sprawował się na UKF niż na falach długich, średnich i krótkich.

Tak więc ja nie byłem zadowolony z zakupu. Z przykrością zwróciłem więc odbiornik sprzedawcy.

Z tego co napisałeś to tylko potwierdzasz moje obserwacje z niestabilnością RTL2832U. Wniosek z tego taki, by unikać urządzeń opartych na tym sterowniku.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SP8MS
Dzięki za szybką reakcję. Twoja ocena odbiornika SDR potwierdza inne opinie, z którymi już się zapoznałem. Cóż zatem, pogląd mamy wyrobiony - nie ma to jak klasyczne rozwiązania techniczne. hejka

Pozdrawiam.
Mietek
 
SQ8RAY
Hej,
Podejrzewam, że RTL2832U nie był projektowany z myślą o zastosowaniu w odbiornikach nasłuchowych.
Stąd problemy z czułością etc.
Poniżej link do odbiornika, który był od początku projektowany jako nasłuchowy.
Napalałem się kiedyś na niego i dalej się napalam, niestety zawsze są ważniejsze wydatki.
http://ecom.eladi...0FDM-S2%22
Czytałem bardzo dużo pozytywnych opinii w necie na jego temat.
Może kiedyś uda się go w końcu przetestować.
W razie gdyby koledzy się skusili to przynieście proszę do klubu chętnie posłucham Smile

Pozdrawiam,
Piotrek RAY
ex. SP8-20-069
 
http://hamspirit.com/sp8-20-069
SP8MS
No tak, cena sprzętu też sugeruje, że może to być "górna półka" w tej kategorii, ale z drugiej strony w tej cenie i transirwer może się trafić, co osobiście bym wolał, bo, póki co, żadnego sprzętu radiowego nie mam i raczej nie zanosi się na to, że kiedyś mieć będę ... hejka

Pozdrawiam.

Mietek.
SP8-20-130
 
sp8ufm
Mietku!

Nigdy nie mów nigdy!
Ja sam jestem żywym przykładem tego, że marzenia się spełniają. Krótkofalarstwem zainteresowałem się mając 14 lat. Wymarzoną radiostację na KF zainstalowałem dopiero w wieku lat 39.

Marzenia wcześniej czy później się spełniają. Przynajmniej większość z nich.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.73
17,782,516 unikalne wizyty