Zobacz temat
OT20 PZK » Co w eterze » Stacje zagraniczne
 Drukuj temat
KH5 Kingman Reef Wykreślony z listy DXCC
sp8awl
Z dniem 29 marca 2016 wykreślono ten podmiot . Ostatnio w 2000 roku miałem 2 QSO Z TYM PODMIOTEM I CHYBA DO TEJ PORY NIKT TAM NIE BYŁ .
Przyczyną jest zniknięcie rafy pod wodą . CZYLI OD DZISIAJ BĘDZIE 339 PODMIOTÓW DO DXCC.

POZDRAWIAM SP8AWL
 
sp8awl
HISTORIA KP6KR 1974 rok tylko 29 godzin
KP6BD 1977 chyba tylko zaliczyły 2 stacje z SP
AD0S/KH5 1981
K9AJ/KH5K 1988
N9NS/KH5K 1993
i ostatnia aktywność to K5K + jedyna QSL via LOTW
a co to LOTW .......elektroniczne potwierdzenie dwustronnej łączności .
 
sp8awl
I widać z tego zestawienia jak trudno było nawiązać QSO z tym podmiotem . Jeszcze jest na świecie inny dziwny podmiot BH9 .....kawałek skały koło Japonii jak pracowali z tego podmiotu to musieli wybudować drewniany balkon o powierzchni paru metrow bo innej możliwości nie było ....z morza wystaje tylko mały czubek skały .
 
sp8gsc
Kingman Reef to była całkiem spora skała, oglądałem w internecie.
Ciekawe czy zniknęła na skutek ruchów skorupy ziemskiej czy raczej podnoszenia się poziomu oceanów.
A co do Scarborough Reef to jest całkiem spora formacja jakieś 3 na 4 km. (raczej powiedziałbym koło Filipin niż koło Japonii - tak lekko na zachód od północnej wyspy tego archipelagu, kawałek dalej na zachód jest inny dziwny podmiot Spraty Island - ale dziwny z innych powodów). Wprawdzie archipelag Scarborough Reef to tylko cztery sporej wielkości głazy, z których najwyższy ma ok 2m wysokości ponad poziom morza, mimo to uznaje się je za odrębny podmiot DXCC na zasadzie historycznych zaszłości. Według obecnych przepisów takie kamienie nie miałyby szans na uzyskanie statusu odrębnego podmiotu do DXCC. Ciekawostka, że trzy kamienie są w niezbyt dużej odległości od siebie, za to czwarty znajduje się aż cztery kilometry dalej na drugim (północnym) końcu laguny. Wprawdzie pojęcie laguna jest tu nieco naciągane, bo cały ten obszar otaczają tylko rafy koralowe, a większej wyspy w ogóle nie ma. Są za to sporych rozmiarów płycizny usiane drobnymi kamieniami wystającymi spod wody. Tak przynajmniej zapamiętałem fotografie jakie zrobiły wyprawy krótkofalarskie, bo innych zdjęć tej formacji nie mogłem odszukać w internecie.
Słyszałem ostatnią wyprawę stamtąd, ale warunki były dobre tylko na niskich pasmach. Na 80m sygnał przez kilkadziesiąt minut utrzymywał się na poziomie pełnych 599, ale niestety był tłum wołających stacji i wielu nie udało się zrobić łączności - w tym mnie. Podobno na 80m pracowali na wypuszczonych w górę linkach przywiązanych do balonów meteorologicznych. Na wybudowanych platformach nie było miejsca na rozwieszenie anten na 80m.
Edytowane przez sp8gsc dnia 04/04/2016 18:42
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.18
17,782,047 unikalne wizyty