Zobacz temat
 Drukuj temat
SR0FLY
SQ8GHY
Już w najbliższy weekend tj. 14 czerwca odbędzie się kolejny start, tym razem Lot CP05 z Poznania. Start odbędzie się z terenu Malty o godzinie 13. Lot będzie można obserwować w internecie na np. http://findu.com/...all=sr0fly. Na pokładzie oprócz sprzętu APRS będzie zainstalowany przemiennik SR0FLY.

Przemiennik pracuje na częstotliwościach
145.587,5MHz TX 0,3 W
439.512,5MHz TX 0,3 W

Przemiennik pracuje crossband:
2 m UP / 70 cm DOWN


Przemiennik ma ustawione ograniczony czas retransmisji do 30 sekund.

Ograniczamy się do krótkich QSO !!!!!
znak, imię, raport, lokator, miasto

Przemiennik nadaje znamiennik na obu częstotliwościach jednocześnie.
Jeżeli zrobimy jedno/dwa QSO - dajmy szansę także innym - nie okupujmy przemiennika przez dwie godziny !!!!

Nad całością czuwa http://copernicus...
Edytowane przez SQ8GHY dnia 14/06/2008 12:51
Pozdrawiam
Łukasz
--
Zapraszam do Klubu SP8KAF
 
http://sp8kaf.com
SQ8GHY
Balonik porusza się aktualnie na wschód.

http://aprs.fi/?c...range=3600
Pozdrawiam
Łukasz
--
Zapraszam do Klubu SP8KAF
 
http://sp8kaf.com
SQ8GHY
Szef zespołu Maciej SP2SGFnapisał:

Witam,

Ostatni weekend dał nam sporą porcję emocji. Poznań przywitał nas w sobotni poranek bardzo ładną pogodą, co prognozowało udany lot.

Plan był wcześniej jak zawsze ustalony i przedyskutowany przez zespół Copernicus Project. Koło 10:00 wszyscy uczestnicy wydarzenia byli już na miejscu startu. Teren Malty jest fantastyczny. Piękna panorama na tor regatowy, lekki wiaterek oraz spore grupki przechadzających się ludzi.

Jak nigdy :-) koło 11:00 sprzęt był kompleksowo przygotowany do startu. Wówczas nie wiedzieliśmy jeszcze o czekającej na nas niespodziance. W tym czasie odwiedziły nas zapowiadane ekipy telewizyjne, które chciały koniecznie uczestniczyć w starcie. Mieliśmy więc sporo czasu na udzielenie wyczerpujących informacji o projekcie Near Space.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na jedną godzinę przed planowanym startem wykonaliśmy telefon do AMC, jednostki koordynującej przestrzeń powietrzną RP. Uzyskaliśmy zgodę na start, więc spokojnie mogliśmy zacząć napełniać balon helem. I tu wspomniana wcześniej niespodzianka. Okazało się, że jedna z butli z helem, oryginalnie zaplombowana okazała się pusta. Ktoś nas próbuje zrobić w balona, pomyśleliśmy, ale równocześnie rozpoczęliśmy działanie w celu szybkiego nabycia gazu gdzieś w Poznaniu. Nie było to łatwe w sobotę koło południa. Po wielu nerwowych telefonach udało się. Jest firma, która ma hel 4.0. Ekipa wyrusza po ratunek :-).

Lot przesuwamy z 13:00 na 14:00, widzimy na szczęście pełne zrozumienie w ekipie TVP. Poczekamy, nie ma problemu...

Punktualnie o 14:00 jesteśmy gotowi do startu. Balon napełniony, kapsuły podczepione i sprawdzone. Odliczamy: 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, GO !!!

Nasz ładunek, to dwie kapsuły: FLY02 (przemiennik, tracker APRS, logger, aparaty fotograficzne i kamera) oraz FLY03 (MikroTrak 300 wraz z GPS).

Krótkie podsumowanie:
1. lot trwa 4 godziny,
2. przelatuje w linii prostej 140 km,
3. osiąga wysokość bliską 25 tys metrów
4. wszystkie elementy pokładowe działają poprawnie

Nowością tego lotu był pilot. Tak, tak, tym razem na pokładzie kapsuły zasiadł Kapitan Gąbka. To pomysł 6-letniego Michała Wodzyńskiego z Wrocławia, który w środku kapsuły umieścił swojego przyjaciela "Kapitana Gąbkę".

Poznański lot, prócz ogromnego sukcesu miał jeszcze jeden ważny wymiar. Była to ogromna akcja medialna, dzięki której propagujemy naszą inicjatywę, sport krótkofalarski oraz aktywność jako jeden ze sposobów uprawiania naszego hobby.
Dwie telewizje oraz reporter, który nagrywał całe wydarzenie na potrzeby programu Krótkofalowcy BIS, to efekt jednej tylko akcji.

Dziękujemy Wszystkim za pomoc, udział w pracy przemiennika, śledzenie nas na ekranach swoich komputerów i wiele miłych słów.

Pełen materiał: film z kapsuły, zdjęcia z kapsuły, telemetria, materiały TV dostępne są na stronie http://copernicus...g/dzial/76

Następny lot (CP06) już 20 września 2008 z Funki koło Chojnic.

Zespół Copernicus Project

Pozdrawiam
Łukasz
--
Zapraszam do Klubu SP8KAF
 
http://sp8kaf.com
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.14
17,625,383 unikalne wizyty