Zobacz temat
OT20 PZK » Technika » Anteny
 Drukuj temat
Szerokość przenoszonego pasma
SQ8MZW
Czy ktoś z Kolegów ma w posiadaniu informacje dotyczące szerokośći pasma pracy anteny (powiedzmy nawet zwykłego dipola półfalowego) w funkcji średnicy czy też pola przekroju stosowanego drutu ?
Pytam się bo mam warunki i możliwość zrobić dipol z drutu z brązu o średnicy ok 4mm, zastanawiam się czy jest sens.
Mam już nawinięte i odmierzone 2 x 20m drutu miedzianego 1,8mm.
Pytanie pomocnicze po ile przycinaliści dipol na 80m, po ile przycnać przy strojeniu, żeby się za bardzo nie nabiegać na dach?
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
sp8gsc
Moim zdaniem jakaś różnica w stosunku do drutu 1mm będzie dopiero gdzieś przy grubości rzędu 1cm. Większe średnice można uzyskać stosując kilka przewodów na obwodzie koła (dipol Nadnienienki) lub równoległych na rozpórkach.
Przy małych średnicach przewodów różnica szerokopasmowowosci miedzy 0,3 mm a 4 mm będzie niezauważalna.
Jeśli chodzi o przycinanie to ja zawsze przycinam tylko raz.
Stosuję nastepująca metodę.
1. Wieszam dipol wyliczony wg wzoru 300000 : f (kHz) : 2 x 0,95 (f jest to czestotliwośc na jakiej teoretycnie ma pracowac antena)
2. Mierzę rezonans anteny - zwyczajnie nadajnikiem sprawdzam gdzie jest najniższy SWR (jest to częstotliwośc gdzie antena faktycznie sie stroi)
3. Wyliczam o ile skrócić antenę (różnica długości dla jednej i dla drugiej częstotliwości)
Edytowane przez sp8gsc dnia 17/05/2008 21:57
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
SQ8RAY
Czytałem jakiś czas temu artykuł, w którym autor "na palcach" pokazał, że f minimalnego SWR nie jest dokładnie równa f rezonansu anteny. Niestety nie pamiętam już źródła. W bieżącym Świat Radio jest artykuł o SWRach i takich tam myślę, że może kogoś zainteresować.
 
http://hamspirit.com/sp8-20-069
sp8gsc
No to niech nie będzie równa. Najważniejsze, żey SWR był minimalny i żeby moc oddawana do anteny była największa. W sumie co za róznica czy jest to w punkcie rezonansu anteny czy gdzieś obok - aczkolwiek uważam, że minimalny SWR jest właśnie w punkcie rezonansu anteny - nie widzę przyczyn dla których miałoby być inaczej.
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
SQ8RAY
Nie czuje się kompetentny w tych sprawach więc odesłałem do artykułu. Jest tam fajnie wyjaśnione odnośnie anteny nadawczej. No dobrze powiedzmy, że antena ma w rezonansie 50 omów i SWR jest ok. 1. Ale czy antena w rezonansie musi mieć 50 omów?
 
http://hamspirit.com/sp8-20-069
SQ8MZW
no z tego co ja się orientuję to co innego impedancja anteny a co inego wsp. fali stojącej. Jeśli impedansja anteny jest większa niż umowne 50ohm (75, 100 itd) to stosujemy baluny.
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
SQ8RAY
Widzę, że się dyskusja rozkręca Smile Z tego co ja wiem to BALUN (z ang. BALanced - UNbalanced ~ symetryczny - niesymetryczny) czyli po polsku symetryzator służy do podłączania symetrycznej anteny (np. dipol) do niesymetrycznego kabla koncentrycznego celem niedopuszczenia do płynięcia po ekranie tego ostatniego prądów wyrównawczych i tyle. Do dopasowania impedancji falowej kabla do anteny lub czegokolwiek można użyć transformatora (lub innych wynalazków). Tak się składa, że balun można skrzyżować z transformatorem impedancji i dopasowywać sobie antenę symetryczną o jakiejś impedancji do niesymetrycznego kabla o innej impedancji. Na marginesie w zwykłych przedwzmacniaczach tv siedzi od strony anteny taki balun-transformator dopasowujący 300 omów symetrycznej anteny do 75 omów niesymetrycznego wejścia wzmacniacza w.cz. Bardzo pouczające jest przeanalizowanie sposobu nawinięcia drutu na rdzeń dwuotworowy Smile Widziałem kiedyś wykres, może któryś z kolegów gdzieś go ma na dysku, jak się zmienia impedancja dipola w rezonansie w zależności od wysokości. Nisko zawieszony dipol miał coś koło 20 omów, a więc nie 50, przy których to SWR miarka pokazałaby najlepsze dopasowanie.
 
http://hamspirit.com/sp8-20-069
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.32
17,776,514 unikalne wizyty