Zobacz temat
OT20 PZK » Technika » Inne
 Drukuj temat
Sprzęt dla początkującego
SQ8ISZ
Witam kolegów.

Poczytałem troszkę różnorakich wątków na forum i chciałbym zebrać wszystkie informacje w jeden.

Jestem całkowicie początkującym krótkofalowcem. Nie posiadam radia, anten, zasilaczy, reflektometrów i skrzynek dopasowujących. Czyli zaczynam absolutnie od zera. Mam tylko chęci i skromny budżet.

Chciałbym zainwestować w sprzęt, który pozwoli mi na pracę z domowego QTH, ale chciałbym mieć możliwość zabrania sprzętu i zainstalowania go na terenowym QTH (wypad w góry, wizyta w domu za miastem, itp.). Praca na mobilu też jest jednym z wymagań.

Mam tylko 1 warunek radio (i tylko radio) musi być nowe i kupione w Polsce.

Na dzień dzisiejszy znalazłem dystrybutora YAESU firmę CONSPARK i z ich oferty biorę pod uwagę:
Do QRP radio YAESU FT-817ND lub mobilno/stacjonarne YAESU FT-857D. Czytałem, że są zwolennicy i przeciwnicy tego typu urządzeń, ale dla mnie taki "mały kombajn" wystarczy. Wzrok mi nie szfankuje, powinienem obejść się bez lupy :). Ręce jeszcze mam sprawne, dam radę kręcić tymi małymi gałeczkami :).

Na stronie http://www.avanti... znalazłem jeszcze parę ICOMów, ale są znacznie większe od yaesu i nie znalazłem odpowiednika FT-817ND, który ma dodatkowo zasilanie akumulatorowe.

Jednak radio to nie wszystko.

Na domowe QTH poszukuję bazowej anteny (pionowej). Na razie analizuję projekty zawarte w książce Jacka Matuszczyka, SP2MBE: "Poradnik antenowy dla krótkofalowców". Ponieważ będę mógł zainstalować tylko 1 antenę, chciałbym jakieś rozwiązanie wielopasmowe. Wiem już, że na DIAMOND CP-6 za blisko 1tys pln raczej się nie skuszę. Może koledzy mogą coś poradzić w tej kwestii ?.

Jako antenę w teren planuję W3DZZ, gdyż pracuje poprawnie na 3,5 MHz - 7 MHz - 14 MHz - 21 MHz - 28 MHz. Jest stosunkowo niewielka i opinie użytkowników są w większości zadawalające.
Znam mało konstrukcji anten, dlatego jestem otwarty na wszelkie propozycje ze strony starszych kolegów.

Instalacja anteny w terenie, często na niewielkim drzewie czy słupie będzie wiązać się zwykle z jakimś niedopasowaniem, wysokim SWR, stąd moje kolejne pytanie, na co zwrócić uwagę przy kupnie skrzynki antenowej i reflektometru. Czy lepiej mieć 2w1 czy oddzielnie skrzynkę i reflektometr.

Czy to cały sprzęt jaki jest niezbędny do pracy na KF czy może czegoś nie wiąłem pod uwagę ?.

Z góry dziękuje za wszelkie sugestie.

73!.
Edytowane przez sp8gsc dnia 16/09/2008 19:53
 
SQ8MZW
Witaj Robercie.

Może z racji, że ja również kilka miesięcy temu dokonywałem tego wyboru odpowiem co ja o tym wszystkim myślę.
Miałem ostatnio okazję na dipolu Nadienienki trochę ponasłuchiwać na różnych pasmach na dwóch transciverach. Kenwood seri TS (duży, mocny 100W) i Yaesu 817QRP i powiem jedno: stacje QRP, dalekie stacje itd odbierane na poziomie szumów, odbierałem zarówno na jednym jak i drugim. Bardzo żałuję, że nie wziąłem ze sobą swojego transcivera, bo mógłbym porównać trzy na raz.

Ja po wielomiesięcznym namysłach kupiłem Yaesu 857, w Consparku.
Dlaczego ?
Jest dużo większy od 817, znacznie mocniejszy, ale jeśli chcesz pracować z małą mocą to również możesz, regulacja 5-100W co 1W.
Jest zdecydowanie mniejszy niż 897, a zbudowany na podobnych podzespołach (powtarzam informacje, nie rozbierałem, nie sprawdzałem).
Kompatybilność podzespołów dodatkowych takich jak filtry, dsp itp
Ja również najczęściej pracuję z terenowego QTH i dlatego wybrałem 857.
Z samochodu bardzo często pracuję z 5W i to naprawdę często wystarcza.
Praca z 50W z samochodu to praca dość krótka, (akumulator tego nei lubi) Smile
Jest na forum kilku użytkowników Xaesu 897 oraz 857.
Nie wiem czy ktoś ma 817.
Mnie się osobiśćie bardzo podoba, ale jest ciut za mały Wink
Choć na zdjęciach wygląda, że rozmiarami przypomina 857 to jest to tylko taki wrażenie. 857 jest dużo dużo większy.

Jeśli chcesz się czego dowiedzieć o konkretnych modelach to pytaj na forum, czasami trzeba poczekać kilka dni na jakąś opinię, ale warto poczekać i nie spieszyć się z zakupem.

Skrzynki antenowej nie posiadam. To jednak spory wydatek, zwłaszcza jeśli chcesz kupić automatyczną.
Posiadam miernik SWR 1,8-200MHz
dlaczego taka kolejność zakupów? Bo IMO lepiej mieć czym zmierzyć i się nauczyć stroic, złapać wyczucie przy strojeniu i nauczyć się co ma wpływ na parametry anteny niż iść na łątwiznę od samego początku.
To oczywiście tylko taka dygresja, hehehe nie mogę się doczekać aż zakupię skrzynkę antenową. Bardzo przydatna rzecz.

Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę zakup lutownicy, nożyka, śrubokręta i kombinerki itd
trochę kabla choćby RG58 na początek
trochę drutu 1,8-4,0 do robienia anten
trochę rurek Alu, choć te można bez problemu kupić w każdej hurtowni metalowej i są bardzo tanie Wink

a co anten na drzewach,
to jeśli zdecydujesz się na yaesu to miernik SWR jest tam wbudowany
ale ciężko na nim załapać co pokazuje
dopiero jak się pobawaiłem miernikiem i radiem to załapałem co jest co i jak to wskazuje, dlatego że nie ma żadnej skali a tylko BARy, takie klocki
ale teraz już wszystko wiem.
857 przy zbyt wysokim SWR wyświetla komunikat HSWR(inne myślę że też).
Podobno też obniża moc (choć tego nie jestem pewien).
Edytowane przez sp8gsc dnia 16/09/2008 20:04
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
sp8gsc
Robert Wcisel napisał:
nie znalazłem odpowiednika FT-817ND, który ma dodatkowo zasilanie akumulatorowe.

Każdy w miarę nowszy transciver można zasilać z akumulatora.
Robert Wcisel napisał:
Ponieważ będę mógł zainstalować tylko 1 antenę, chciałbym jakieś rozwiązanie wielopasmowe.

Proponuję GP 7-pasmowy i do tego dipol na 80m rozwieszony od domu do drzewa lub słupa.
Robert Wcisel napisał:
Jako antenę w teren planuję W3DZZ, gdyż pracuje poprawnie na 3,5 MHz - 7 MHz - 14 MHz - 21 MHz - 28 MHz.

Pobożne życzenia. W3DZZ kiepsko pracuje powyżej 14 MHz.
Raczej weź pod uwagę dipole zasilane jednym kablem powieszone pod kątem do siebie. Szczególnie przydatny jest dipol 2 x 10m gdyż dobrze pracuje na 7 MHz a takze na 21MHz jako póltorafalowy.
Nie kupuj czasem anteny pionewej która ma opcje pracy na 80m. To jest tylko tzw "bajer" owszem pracuje, ale jej skuteczność na tym paśmie jest bardzo niewielka.
Robert Wcisel napisał:
Czy lepiej mieć 2w1 czy oddzielnie skrzynkę i reflektometr.

Ja bym powiedzial, że najlepszym rozwiązaniem jest transciver z wbudowana automatyczna skryznką antenowa, a miernik SWR w takim przypadku praktycznie nie jest do niczego potrzebny. Skrzynka zestraja antenę automatycznie i pomiar SWR nic nie daje.
Robert Wcisel napisał:
Czy to cały sprzęt jaki jest niezbędny do pracy na KF czy może czegoś nie wiąłem pod uwagę ?.
Nie wziałes pod uwage dobrego manipulatora do pracy na telegrafii i laptopa do logowania łaczności, a także do pracy emisjami cyfrowymi. Krótkofalarstwo to nie tylko fonia.
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
sp8lxe
Od trzech lat użytkuję Icoma IC-706MKIIG z prostymi antenami typu dipol i w tym czasie zrobiłem ok 200 krajów nie zawsze pełną mocą. Na 50 MHz też używając dipola całą Europę i bliską Azję choć słyszałem obie Ameryki. Na 2m z pięcioelementowa anteną SP8, SP9 i SP5 a na 70cm słyszałem SP7 i SP5 na antenie z 2m. Urządzenie nie duże i można zasilać z akumulatora, moc regulowana do 100W. Wcześniej pracowałem na trx wg SP5WW z końcówką na QQE06/40 z filtrem PP 9 i chyba dzięki niemu było lepiej pracować w tłoku w IC fabryczne filty dla mnie są trochę za szerokie i myślę o ich wymianie na węższe ale to rzecz gustu i przyzwyczajeń. Życzę udanego wyboru. Pozdrawiam
 
M0WQX
Krótko i na temat (tylko propozycja):

Radio (lepsze) - http://gielda.rad...teid=45991
Radio gorsze - http://gielda.rad...teid=45745
Zasilacz - http://gielda.rad...teid=46154
Antena 1 - http://www.sp7gxp....php?id=32
Antena 2 - http://antenykf.c...iProduct=4

 
http://www.pzk.lublin.pl
SQ8MZW
.......... i zapomnieliśmy jeszcze Koledze Robertowi napisać o staraniu się o licencję i pozwolenie radiowe.
No chyba że Kol. Robert już ma.
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
SQ8ISZ
Dziękuje za wszystkie dotychczasowe odpowiedzi.

Do SQ8MZW jak pracujesz w terenie na FT-857 to zasilasz go z akumulatora samochodowego ?. Czy w jakiś inny sposób. Z jakich anten pracujesz ?. Jak praktyczny jest FT-857 przy przenoszeniu, podłączaniu i pracy w terenie ?.

Do SP8GSC nie wątpie, że niemal każde radio można zasilić z akumulatora, ale do FT-817 akumulator znajduje się w komplecie (+ pojemnik na baterie). Dużego radia raczej nie zasilę w ten sposób. Jak dla mnie jest to rozwiązanie wręcz idealne. Gdyby radio miało dostępną moc na poziomie 10W to bym się nie zastanawiał :).

Nawet ładnie wygląda ten GP-7, tylko w moim przypadku nie mam jak rozwiesić anteny na 80m.
Chyba że pracowałbym na 80tce w terenie. A z domu na pasmach wyższych.

Dzięki za uwagi co do anteny W3DZZ.

Nie musisz mi wspominać o komputerze i emisjach cyforwych. Aktualnie jestem zakochany w 20m i BPSK31. Mogę tego słuchać godzinami :). Jeszcze nie udało mi się na moich kawałkach drutu usłuszeć nigdzie SSTV, a tak z jedną QSLkę bym chciał zobaczyć :).

Do SP8LXE bardzo ładny ten ICek ale nie widzę go aktualnie w ofercie Avanti. A nie znam strony dystrybutora I-COMów w polsce.

Do SP8WQX dzięki. Linki do anten bardzo pomocne. Chodz stronę SP1BKS juz widziałem.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

A co koledzy polecają posiadać w "warsztacie domowym", prócz wspomnianej lutownicy, multimetru . Coś pomocnego przy wykonywaniu własnych anten.
 
SQ8MZW
Robert Wcisel napisał/a:
Dziękuje za wszystkie dotychczasowe odpowiedzi.

Do SQ8MZW jak pracujesz w terenie na FT-857 to zasilasz go z akumulatora samochodowego ?. Czy w jakiś inny sposób. Z jakich anten pracujesz ?. Jak praktyczny jest FT-857 przy przenoszeniu, podłączaniu i pracy w terenie ?.
A co koledzy polecają posiadać w "warsztacie domowym", prócz wspomnianej lutownicy, multimetru . Coś pomocnego przy wykonywaniu własnych anten.


Tak, zasilam z akumulatora samochodowego, Podpinam krokodylki takie jak do kabli rozruchowych. Ja pracuję od niedawna. W maju zdałem egzamin a pracę pod własnym znakiem rozpocząłem w wakcje. Z domu pracuję na zasilaczu 25A "made in Inradio" Wink

Anteny:
na 10m: Santiago 1200....zapewne znanaWink
na10m: ML145Midlanda ale ze zmienionym promiennikiem (krótszy o ok 15cm)
na 10m: dipol, z racji zakłóceń, teraz poprostu wisi w pracy i nic nie robi
na 10m: 1/4 robiona samemu ale narazie też stoi za szafąWink
na 2m vertical 1/4, 5/8, 6/8 itd narobiłem promieników bardzo dużo, pracuję na podstawie magnetycznej.(do lokalnych pogaduszek wystarcza)Przemienniki otwieraWink
na 6m: vertical 1/4 ale przycięty tylko na próbę, na to pasmo zupełnie się nie nadaje.(Słyszałem na nim jedną stację):(
na 80m: dipol 1/2 w zasadzie zrobiony ale narazie leży niedostrojony z balunem(symetryzatorem) BU-50 Diamonda.(dopiero staram się o pozwolenie na powieszenie go na budynku)
do tego mam jeszcze dipola do nasłuchu, zrobionego jakiś czas temu. kilkanaście metrów , nie pamiętam nawet dokładnie ile.

do prac na innych pasmach anten nie posiadam
tak samo jak uprawnień do pracy na tych pasmach:(

Jak praktyczny jest 857, hmmm
ja go wożę w starej torbie po laptopie. Mieśći mi się w niej wszystko.
Załączam Ci zdjęcie jak to wygląda gdy pracuję z samochodu.
Obsługa naprawdę intuicyjna. dość czytelna. Dość dobre opracowanie instrukcji obsługi pomaga. 857 podłączasz przez dość grubymi kablami. Grube z racji prądu 22A. Kable dośc długie. Do zasilacza stacjonarnego mam końcówki bananowe do aku krokodylki tak jak wcześniej wspomniałem.


Do robienia anten na pewno przyda się coś do cięcia grubszych elementów, coś do cięcia drutu, bo wbrew pozorom drut >2mm już ciężko uciąć kombinerkami i jedną ręką Grin no i przede wszystkim suwmiarka i taśma miernicza Wink, trochę jakiegoś tworzywa sztucznego do robienie elementów izolujących. Ja zaopatrzyłem się również we wszelkiego rodzaju linki, sznurki itd. do podwieszania dipoli. Do pracy w terenie stosowałem sznur do wieszania prania, z racji wymiarów i wagi (20m sznura można upchnąć w kieszenia spodni) 20m linki wspinaczkowej już nie da rady schować Wink.
Zawsze coś wyjdzie w praniu. Ale jak będziesz wiedział co chcesz zrobić to i będziesz wiedział co Ci jest potrzebne Wink
[img]http://images33.fotosik.pl/368/f6e2e6a73905071c.jpg[/img] is not a valid Image.
Edytowane przez SQ8MZW dnia 17/09/2008 08:14
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
SQ8ISZ
Dzięki SQ8MZW za wyczerpującą odpowiedź wraz ze zdjęciami. Dopiero teraz widzę jak mały jest 857 i jestem wstanie sobie wyobrazić jakie maleństwo to 817.

Dzięki tej fotce zaczynam brać pod uwagę 897 Smile i lekko zerkam w kierunku ICOMów (tylko w "dopuszczalnym" przedziale cenowym nie widzę radyjek z KF i UKF).

Wrócę jeszcze do pytania o reflektometr. Oglądam sobie serwisy aukcyjne i strony inradio,avanti i zastanawiam się co powoduje takie różnice cenowe w tych miernikach.

Czy np. REFLEKTOMETR SWR1180W w cenie 40pln rzeczywiście pracuje w paśmie 1,7 - 30 MHz czy to tylko "chwyt" sprzedawcy.

Czemu reflektometry krzyżowe są dużo droższe od 2 wskaźnikowych ? są lepsze, czy wygodniej się nimi operuje.

Zagmatwane to wszystko Smile.
 
SQ8MZW
Gdzieś już tu na forum przy okazji chyba innego tematu było kilka słów o reflektometrach poniżej 100zł i okazuje się że naprwdę dobrze służą, Ten mój kosztował ciut więcej ale chciałem mieć też coś co obsłuży mi rownież 2m żeby nie kupować dwóch różnych reflektometrów.
Nigdy krzyżowego nie miałem więc ciężko mi powiedzieć. Obsługa i odczyt też jest prosty więc zależy Kto co woli. Wink


wracając do 857,
wymiery znajdziesz w internecie, więc możesz na kartce A4 sobie narysować i wyobrazić wymiary, waga jest zaskakująca. To ponad 2kg, więc kawał radia jak na "przewoźne"Grin
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
sp8gsc
Robert Wcisel napisał/a:
... do FT-817 akumulator znajduje się w komplecie (+ pojemnik na baterie). Dużego radia raczej nie zasilę w ten sposób....
A co koledzy polecają posiadać w "warsztacie domowym", prócz wspomnianej lutownicy, multimetru . Coś pomocnego przy wykonywaniu własnych anten.

Zapomnielismy o zasilaczu do radia. Moj zostal zbudowany z czesci zakupionych w sklepie. Transformator, mostek, elektrolity,stablizator (za 1 zl), tranzystory i potężny radiator do stabilizacji dużego prądu. W zasadzie nie ma żadnych zabezpieczen oprócz bezpiecznika na uzwojeniu sieciowym transformatora.
Taki maly akumulayor do trcv nie spelni swojej roli. Dobry do zabawy wlavznosci, a nie do prawdziwego robienia laczosci, a sprzet tez raczej zabawkowy.
Do pracy w terenie potzrebny jest duzy akumulator, oczywiscie najwygodniej wykorzystać akumulator z samochodu, Ja bym nie stosowal krokodyklków i wtyczek bananowych tyko solidne zaciski. Zawsze to mniejszy spadek napięcia. Przewody łączące też bardzo grube. Mozna przy samym wtyku do radia dać kawałki o dł 1-2cm trochę cieńsze, żeby wtyk dało się podłaczyć.
Reflektometr jak najbardziej może pracować w podanym zakresie. Moj reflektometr (najzwyklejszy od CB ) z jednym mierniczkiem dobrze pokazuje od 160m (nizej nie próbowałem) aż do 145 MHz, bo sprawdzałem SWR anteny na 2m. Praktycznie reflektomer nie jest specjalnie użyteczny chyba, że używa sie ręcznej skrzynki antenowej to wtedy "robi" za wskażnik dostrojenia. Przydaje sie do sprawdzenia rezonanu anteny, ale nie jest istotne ile pokazuje tylko na jakiej czestotliwosci jest minimum. To może być nawet bardzo niedokladny reflektometr - czyli najtańszy.
Co do narzędzi do warsztatu to trzeba miec dwie lutownice. Jedną dużej mocy grzalkową, drugą transformatorową, a może nawet trzecią malutką do lutowania elementów SMD i scalaków. Jakieś tam śrubokręty płaskie w róznych wymiarach, ale z duzymi rączkami z tego jeden długi. Krzyżowe oczywiscie też - przynajmiej ze dwa. Kątowe szczypce do przytrzymywania elementów, obcinarki, odsysacz do cyny, pilniki okrągłe ze trzy w róznych wymiarach i jakiś płaski większy. Nożyk, nożyczki, kombinerki, płaskoszczypy, pilkę do metalu no i wiertarkę. Bardzo przydatne jest niewielkie imadełko przykręcane do jakiegoś stolika warsztatowego, który na codzień może pełnić inna funkcję. Ja mam taki niewielki stolik, ale solidny. Nawet do malowania sufitu sie nadaje, albo żeby na nim stanąć jak trzeba wywiercić dziurę w ścianie. Do tego celu posiadam 3 wiertła widiowe 6, 8 i 10mm. Zapas śrubek i nakretek, 3, 4 5 i 6 mm , rózne blaszki i podkładki bardzo sie przydają w pracach konstrukcyjnych. Jesli zamierzasz budowę konstrukcji radiowych to niezbedne jest TDO i miernik częstotliwości (ale nie musi być fabryczny, może być skladany kit). U mnie najbardzeij przdatnym "przyrządem" jest odmierzone na szafce 1m od brzegu. Jest tam kreska zrobiona ołówkiem. Jest to idelany "przyrząd" do mierzenia anten "drutowych". Końcówke mierzy sie linijką 40 lub lepiej 50 cm. Anetny "drutowe' najlepiej jest wykonywac z linki miedzianej w izolacji. Druty maja to do siebie, że się wyciągaja i antena się rozstraja.
Edytowane przez sp8gsc dnia 17/09/2008 17:53
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
SQ8ISZ
SP8GSC czyli moj stary reflektometr od CB http://inradio.pl.../vmcchk,1/ MAAS K-SWR 222 P będzie się nadawał do KF i UKF ?. Na pudełku jest napisane 26-30MHz. Nie rozumiem troszkę tego.

Jako zasilacz chce nabyć: SS-2025 Lafayette - cena 280pln lub SS-830 Lafayette - cena 250pln. Transformatorowy jest za ciężki. A różnica z tego co czytałem niewielka.

SQ8MZW Jak kiedyś będziesz w Lublinie, to może zrobimy porównanie wskazania twojego reflektometru z takim do CB, ciekaw jestem czy jest duża różnica :).
Edytowane przez M0WQX dnia 17/09/2008 23:28
 
SQ8MZW
Robert Wcisel napisał/a:
SQ8MZW Jak kiedyś będziesz w Lublinie, to może zrobimy porównanie wskazania twojego reflektometru z takim do CB, ciekaw jestem czy jest duża różnica Smile.


Teraz będę 3-6 października
więc jakby coś to daj znać bo nie zamierzałem brać niczego
ale w takim układzie mogę spakować w torbę i wziąć, nie ma problemu.
73Wink
Edytowane przez SQ8MZW dnia 18/09/2008 00:34
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
SQ8ISZ

Teraz będę 3-6 października
więc jakby coś to daj znać bo nie zamierzałem brać niczego
ale w takim układzie mogę spakować w torbę i wziąć, nie ma problemu.
73;)


Jeżeli nie sprawi to tobie większego kłopotu i też jesteś ciekawy wyników pomiaru to w przyszłym tygodniu trzeba się będzie konkretniej umówić na testy :).
 
SQ8MZW
>>SQ8MXS
mój zasilacz a w zasadzie ten wiatrak też dośc głośno chodzi
ale z racji że najczęściej pracuje w słuchawkach to aż tak nie zwracam uwagi
da się przyzwyczaić
no i zawsze można go gdzieś zestawić ze stołu Wink

>Robert Wciseł

nie ma problemu, no ale jak chcesz sprawdzić na innych częstotliwościach to trzeba by jakieś anteny porozwieszać hehehe, no postaram sie cos wymyśleć. GrinWink
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
SQ8ISZ
SQ8MXS z tego co czytałem, część użytkowników w miejsce na akumulator w 897 ładuje inne akumulatory niż orginalne: np. modelarskie Li-pol 2200mAh, odpowiednio modyfikując wtyczkę.
Tylko się zastanawiam czy jest jakiś problem z podłączeniem takich akumulatorów do np. 857 zamiast zasilacza.

Z tego co się doczytałem to FT 857 od FT 897 poza wielkością i możliwością rozbudowy o moduły zasilania, różni się tym że w jednym można zdejmować panel, natomiast w drugim nie.. Nie wiem tylko czy to prawda.

SQ8MZW w sumie test na 10m,11m,2m i może jakieś 80m powinien wystarczyć. Niestety dipola na 80tkę jeszcze nie mam :). Resztę się z czegoś wystruga :).
 
SQ8MZW
2m, 10m, CB z tym nie będzie problemu ale nie wiem czy mi starczy czasu na wieszanie i strojenie dipola na 80m, drut mam poprzycinany, balun jest, kabla zasilającego musiałbym dokupić ze 20m. Zobaczymy jak wyjdzie Wink
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
SP8LBK
[quote]Robert Wcisel napisał/a:

Nawet ładnie wygląda ten GP-7, tylko w moim przypadku nie mam jak rozwiesić anteny na 80m.
Chyba że pracowałbym na 80tce w terenie. A z domu na pasmach wyższych. [quote]


GP-7 ze skrzynka antenowa pracuje przyzwoicie na 80m. Sam z racji problemow z powieszeniem dipola 2x19,5m czesto tak pracuje. Z moca ok 100W zasieg dochodzi do 1000km w przyzwoitych warunkach propagacyjnych. Wiadomo ze anteny pionowe maja niski kat promieniowania i nie nadaja sie do lacznosci lokalnych czy krajowych ale dowoluje sie w zasadzie do wszystkich co slysze i dostaje raporty od 55 do 59+.
Polecam ta antene nawet z racji "obsluchania" sie na wyzszych pasmach KF.
link do anteny
www.sp7gxp.pl/inf...
A tym z II kat. zareczam ze bardzo czesto sa DX-owe "otwarcia" na 10m wiec wystarczy tam czesciej zagladac i sprawdzac pasmo tak czesc CW jak i SSB.
Nadaja tam tez na CW radiolatarnie swoj znak, moc i czasem inne dane.
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
SQ8MZW
SP8LBK napisał/a:
A tym z II kat. zareczam ze bardzo czesto sa DX-owe "otwarcia" na 10m wiec wystarczy tam czesciej zagladac i sprawdzac pasmo tak czesc CW jak i SSB.
Nadaja tam tez na CW radiolatarnie swoj znak, moc i czasem inne dane.



no niestety te częste "otwarcia" na 10m to ostatnio chyba usnęły Grin
od kilku tygodni pasmo śpi głębokim snem :(
Miejmy nadzieje, że wspomieni krótkofalowcy II kat już niedługo będą mogli używać również innych przysługujących im pasm.
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
SP8LBK
Pasmo 10m jest obecnie bardzo "nieprzewidywalne", otwarcia sa nawet w godzinach nocnych w SP.
Szczegolnie w podczas zawodow miedzynarorowych mozna tam czesciej zagladac i o kazdej porze w dzien i w nocy.
W ostatni pelne weekend pazdziernika (czesc SSCool a w ostatni listopada (czesc CW) beda zawody CQWW. Jest duza szansa na zrobienie przynajmniej paru lacznosci.

Na poczatek wystarczy prymitywny GP ok 2,5m z 4-ma drutowymi przeciwwagami, albo poziomy dipol najlepiej obrotowy 2x2,5m lub dipol w ukladzie inverted V na 2metrowym "maszcie".
Wystarcza checi i troche cierpliwosci.

Oczywiscie ze log za zawody, nawet z 2-3 QSO's nalezy wyslac do organizatora. Jesli nie chcemy byc slasyfikowani to wysylamy log do kontroli, kategoria CHECKLOG.
W ten sposob nasi korespondenci nie traca punktow, a moze sie tak zlozyc ze nasza lacznosc bedzie dla niego bardzo cenna np dajaca dodatkowy mnoznik na 10m.
Praktycznie wszystkie programy logujace maja opcje logowania w tych zawodach.


Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.99
17,783,349 unikalne wizyty