Zobacz temat
OT20 PZK » Technika » Konstrukcje
 Drukuj temat
zabezpieczenia w praktyce
SQ8NZF
Witam serdecznie!
Jest sporo artykułów na portalu o sposobach wykonania uzemienia i instalacji odgromowej (patrz: pliki do pobrania), ale to raczej teoria - a jak jest w praktyce? Czy któryś z Kolegów mógłby zaprezentować jak on, w bardzo konkretnym przypadku ma wykonaną konkretną instalację odgromową? Jakich materiałów użył, jak się ona sprawuje (jeśli już np. taka instalacja spełniła swoje zadanie w czasie wyładowania itp.)?

Vy 73!
SP5-25-0453
Michał
FT450AT
FT60E
RX Yaesu VR-5000
 
SP8LBK
Witam
Cieszę się, że nareszcie ktoś poruszył ten temat.
Do każdej instalacji należy podejść indywidualnie. Nie można dać "przepisu", który sprawdzi się w każdych warunkach.
JJa podzieliłbym to na trzy niezależne tematy:
1. inst. uziemiajaca
2. inst. odgromowa
3. inst. przepieciowa
Spełniając te trzy warunki możemy mówić, że zrobiliśmy wszystko co mogliśmy aby zabezpieczyć nasz sprzęt. Ale musimy też wziąść pod uwagę, że mamy do czynienia z nieobliczalna przyrodą.
Praktycznie mimo, że mamy wszystko wykonane prawidłowo i doświadczymy bezpośredniego uderzenie pioruna w naszą antenę, do której akurat mamy podłączone radio jestem pewien że z radia pozostanie kupa złomu.
Prawidłowe wykonanie wszystkich instalacji ma za zadanie zminimalizować skutki, ale czy ryzyko spadnie do ZERA w to wątpię.
W załączonych do tego tematu publikacjach jest wszystko opisane bardzo precyzyjnie.
Podam jeszcze kilka ciekawych linków.
http://www.w8ji.c...ground.htm
http://www.spinpo...

http://spinpol.co...?p=181#181
ten ostatni idealnie pasuje do naszych anten pionowych na UKF.

Proponiję tez udać się do większych hurtowni elektrycznych i poprosić o katalogi aparatury przepieciowej. Jest wiele firm produkujących taką aparaturę a katalogi opisuja też sporo teorii w tym temacie.
Edytowane przez sp8gsc dnia 12/02/2009 21:24
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
sp8gsc
Mam dwa zabezpieczenia.
Masz antenowy dołaczony (w teorii) solidnym drutem 6mm do instalacji odgromowej na dachu.
Transciver uziemiony bezpośrednio do rury z zimną wodą specjalnie w tym celu wykonanym przyłączem w łazience.
No i zasilacz właczony do sieci kablem z przewodem uziemiajacym (ale w teorii, bo nie mam w pokoju gniazdka z bolcem)
W okresie letnim odłaczam kabel antenowy od transcivera przez odkrecenie wtyczki i powieszenie kabla na rurze od kaloryfera. Jak piorun ma cos rozwalic to niech rozwali kaloryfer. Ma spore sznase, bo dipole na 40m (nad dachem ponad instalacja odgromową, na 80m od bloku do słupa i na 160m (2 x 80m drutu) nie są w zaden sposób uziemiane (i nie maja balunów) . Podczas burzy i naelektryzowanego powietrza następują wyładowania we wtyczkach tych dipoli, Nakęcam, więc na nie zwarte gniazda UC1 i już jest cicho. Gorzej jak niespodziewanie najdzie chmura i nie ma jak zakręcić gniazdek, bo kopie...
Dobrym rozwiazaniem jest zakończenie wszystkich kabli w puszce za oknem i zamontowanie tam przełącznika anten. Do domu idzie tylko jeden kabel, który odkręcamy kazdorazowo w okresie letnim i chowamy do domu. Oczywiscie skrzynka musi byc solidnie uziemiona, ale nie do wnetrza mieszkania tylko do zewnetrznej instalacji odgromowej.
Problemem jest sterowanie przełacznika, ale do tego może być drugi kabelek, ktory tez trzeba odłaczać..
Uziemienie odgromowe ma zupełnie inne zadanie niz uzieminie przeciwporażeniowe, wiec moim zdaniem powinny byc dwa.
A wlasciwie trzy bo jeszcze uziemienie spełniające rolę przeciwwagi do niektórych typów anten. Ja takich anten nie stosuje (i odradzam), wiec go nie potrzebuję.
Jest jeszcze jedena rola uziemienia mianowicie zwarcie ewentualnego potemncjału w.cz z obudowy do masy, co eliminuje zakłocenia radiowotelewizyjne (w teorii elimunuje). Ta role spełnia jednocześnie uziemienie przeciwporażeniowe. Tak wiec musi byc ono krótkie, zeby nie odłozyło sie na mi zbyt wielkie napiecie w.cz..
A teraz moja całkowicie prywatna teoria.
Moim zdniem odprowadzenie ładunków z anteny do ziemi to zxaproszenie do uderzenia pioruna prosto w antene. Minaowicie przy swobodnymm przepływiem ładunków z ziemi do anteny (czasem odwortnie, ale to bez znaczenia), antena niewatpliwie wysyła w kierunku kazdej chmury burzowej tzw. lider i tylko kwestią czasu jest kiedy spotka sie on z ładunkiem spływajacym z góry i nastapi połaczenie. BACH.!!! Inna sprawa, że brak uziemienia anteny (prawdopodobnie) nie chroni w żaden sposób przed wysyłaniem lidera do chmury, bo poprzez częsciowo zjionizowane powietrze pod chmurą ładunki i tak przepływaja z ziemi do anteny, ale brak bezposredniego uzieminienia to jest zawsze jakies utrudnienie SmileShockSmile.
Edytowane przez sp8gsc dnia 12/02/2009 21:57
73 Krzysztof
 
http://niedzwiada.nazwa.pl/pzk/sp8gsc/
SQ8NZF
A teraz moja całkowicie prywatna teoria.
Moim zdniem odprowadzenie ładunków z anteny do ziemi to zxaproszenie do uderzenia pioruna prosto w antene. Minaowicie przy swobodnymm przepływiem ładunków z ziemi do anteny (czasem odwortnie, ale to bez znaczenia), antena niewatpliwie wysyła w kierunku kazdej chmury burzowej tzw. lider i tylko kwestią czasu jest kiedy spotka sie on z ładunkiem spływajacym z góry i nastapi połaczenie. BACH.!!! Inna sprawa, że brak uziemienia anteny (prawdopodobnie) nie chroni w żaden sposób przed wysyłaniem lidera do chmury, bo poprzez częsciowo zjionizowane powietrze pod chmurą ładunki i tak przepływaja z ziemi do anteny, ale brak bezposredniego uzieminienia to jest zawsze jakies utrudnienie .


Paradoks prawda? Z drugiej strony jest większe prawdopodobieństwo, że gdy ładunki przepłyną już przez antenę to zrobią to w bardziej "kontrolowany" sposób, gdy uziemimy antenę (wiemy którędy mniej więcej spłyną - z reguły po przewodzie).

Vy 73!
SP5-25-0453
Michał
FT450AT
FT60E
RX Yaesu VR-5000
 
sp8gsc
Mnie nie chodzi o sytuacje kiedy nastpi uderzenie pioruna. Wtedy oczywiscie najlepiej żeby ładunki spłynęly do ziemi przez przewod uziemiajacy antenę, bo w ten sposób unikniemy wiekszych szkód.
Mnie chodzi o sytuajcę pod chmurą burzową kiedy ładunki swobodnie plyna z ziemi do anteny i antena ma ten sam potencjal co ziemia. Wtedy te ładunki z anteny idą dalej w górę tworząc kanał zjonizowanego powietrza którym zejdzie lider pioruna. Gdyby nie uziemiać anteny to ładunki z ziemi nie beda mogły swobodnie plynać do anteny i nie utworzy się taki kanał, albo bedzie on znacznie krótszy co zminimalizuje prawdopodobieństwo trafienia bezpośrednego w antenę, ale jak napisalem powyzej jest to tylko moja całkowicie prywatna teoria.
73 Krzysztof
 
http://niedzwiada.nazwa.pl/pzk/sp8gsc/
SP8LBK
Informacje podane w materiałach nie są czystą teorią lecz na podstawie konkretnych norm wskazują sposoby wykonania jak i materiały jakie należy stosować.
Ja całość robót rozłożyłem na etapy.
Na początku wykonałem instalację uziemiającą w formie opaski, czyli otokową wokół domu. Całość z bednarki ocynkowanej 3x30mm. Opaska zakopana jest na głębokości 2-2,5m i wykonana podczas izolacji i ocieplenia fundamentów domu. Na tej głębokości do opaski przyspawanych jest w "głąb" ziemi 6 sztuk iglic o długości 1,2m. Tak że "najnizszy" punkt uziemienia wynosi ok. 3,5m.
W ten sposób uzyskałem oporność 0,26 oma, gdzie norma jest ok. 5 omow.
Oczywiście, do tej instalacji podpięta jest przewodem 16mm2 szyna z tablicy (szafki) licznikowej.
Wykonałem też zabezpieczenie przepięciowe instalując blisko tej szafki odpowiedni odgromnik trojfazowy z zabezpieczeniem oraz w piwnicy połączyłem już przewodem 16mm2 (ziel/żółtym) wszystkie rury (CO, wodociąg, gaz), które nastepnie połączyłem z główną szyną wyrównawczą, tą w szafce licznikowej. Podczas remontu domu doprowadziłem z piwnicy na strych przewód 16mm2, który będzie "przedłużeniem" szyny, a do którego podepnie się maszty antenowe zamontowane na dachu oraz ekrany wszystkich koncentryków, także TV i TV-SAT.
Na lato zostanie mi wykonać instalacje na dachu.
W radio shacku (w piwnicy) mam też doprowadzoną szynę do wyrównania potencjałów.
Na zewnątrz budynku przygotowałem juz fundament pod maszt także z solidnym uziemieniem, tzn opaska i 4 iglice, ale nie połączonym z uziemieniem domu.
Do uziemienia ekranów koncentryków wymyśliłem prostą metodę na wzór pokazany na zdjęciach u W8JI. Żeby było to w każdej chwili rozłączane stosuje typowe "beczki". W swej środkowej części nie mają gwintu więc bez problemu mozna je ścisnąć jakims zaciskiem przymocowanym do uziemionej blachy. Ja wykonałem to z dwóch prostokatnych aluminiowych kawałkow, ściśnietych w imadle, a następnie wywierciłem otwory. Po kątem 90st. pomiędzy tymi otworami są zamontowane śruby zaciskające beczki.
Wyszły z tego typowe dyby.
Edytowane przez sp8gsc dnia 14/02/2009 12:07
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
SP8LBK
W przypadku mieszkania we wlasnym domu jednorodzinnym, gdzie jestesmy wlascicielem przed rozpoczeciem projektowania instalacji przepieciowej nalezy uwzglednic sposob zasilania domu z sieci energetycznej. Inaczej wygląda to dla linii napowietrznej 2, 4 czy 5 przewodowej. stosuje sie inne odgromniki.
Koledzy mieszkajacy w blokach, gdzie kiedys na dachach byly anteny AZART moga poszukac przewodu zielono/żołtego 16mm2. Moze majtac sie gdzies na dachu, lub moze byc jeszcze podpiety w szafie gdzie byly zamontowane wzmacniacze RTV. Nalezy sprawdzic (jesli oczywiscie jest) czy jest podłączony w piwnicy do głównej szyny (bednarki) wyrownawczej. W ten prosty sposob uzyskujemy na dachu możliwość do wyrownania potencjalów naszch masztów. A jesli jeszcze instalacja na dachu jest dobra to jest juz prawie super. Oczywistym jest, ze na dachu do instalacji odgromowej i przepieciowej trzeba podpiąc wszystkie istniejace tam maszty (sąsiadów też) oraz wszelkie metalowe koromysla.
Na zdjeciach jednej z publikacji pokazane sa przyklady "zabezpieczenia" anteny TV dla dwoch przypadkow.
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
SQ8MZW
SP8LBK napisał/a:
Do uziemienia ekranów koncentryków wymyśliłem prostą metodę na wzór pokazany na zdjęciach u W8JI. Żeby było to w każdej chwili rozłączane stosuje typowe "beczki". W swej środkowej części nie mają gwintu więc bez problemu mozna je ścisnąć jakims zaciskiem przymocowanym do uziemionej blachy. Ja wykonałem to z dwóch prostokatnych aluminiowych kawałkow, ściśnietych w imadle, a następnie wywierciłem otwory. Po kątem 90st. pomiędzy tymi otworami są zamontowane śruby zaciskające beczki.
Wyszły z tego typowe dyby.


próbowałem tego patentu ale trochę mi się anteny rozstrajają
nie wiem dlaczego.
Jak mam normalnie SWR na poziomie 1,2-1,4
to po podłączeniu beczki np do C.O. antena robi mi sią za krótka.
Coś jeszcze muszę pomyśleć.
Wink
ale pozytyw to taki, że poziom zakłóceń spada mi o ok 1-2S Smile
co przy moich S8-S9+ nawet na 14MHz to dośc sporo.
Edytowane przez SQ8MZW dnia 15/02/2009 17:09
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
SP8LBK
Maćku
Szkolny błąd.
NIGDY nie wolno uziemiac podłączając sie do rury CO, także do rur z ciepłą wodą. Rury CO są izolowane i bardzo często po prostu nie maja kontaktu z ziemią. Jest "jakieś" uziemienie poprzez uziemienie aparatury sterowniczej czy silników pomp.
Jeśli juz chcemy do uziemienia zastosować w domu jakąś rurkę to tylko i wyłącznie rurę z zimna wodą wodociągową.
Oczywiście że trzeba zeskrobać z niej farbę i zastosować specjalny zacisk na odpowiednią średnicę rury, który można kupić w wiekszości sklepów elektrycznych. Przeważnie rury maja średnicę 1/2cala.
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
SQ8MZW
SP8LBK napisał/a:
Maćku
Szkolny błąd.
NIGDY nie wolno uziemiac podłączając sie do rury CO, także do rur z ciepłą wodą. Rury CO są izolowane i bardzo często po prostu nie maja kontaktu z ziemią. Jest "jakieś" uziemienie poprzez uziemienie aparatury sterowniczej czy silników pomp.
Jeśli juz chcemy do uziemienia zastosować w domu jakąś rurkę to tylko i wyłącznie rurę z zimna wodą wodociągową.
Oczywiście że trzeba zeskrobać z niej farbę i zastosować specjalny zacisk na odpowiednią średnicę rury, który można kupić w wiekszości sklepów elektrycznych. Przeważnie rury maja średnicę 1/2cala.


Tak się zastanawiam bo u mnie chyba C.O. jest uziemione bo jak uziemiam np radio to kopie tak samo jak podpinam np pod piorunochron. Oczywiście nie mam podpiętego sprzętu na stałe. Jak miałem problemy z dipolem na 80m tym na dachu to cudowałem i wymyślałem. Ale to długa historia opisana już w innym wątkuWink
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
SP8LBK
Maćku, niechcacy przeszlismy do strojenia anten, ale widac ze te watki sie łączą.
Antena typu dipol jest antena symetryczną. W twoim przypadku jestem pewien, ze masz po prostu antene żle zestrojoną.
Wg mnie trzeba strojenie zacząć od początku. Teraz jest zima ale niedlugo bedzie wiosna.
Dipol zestroic ale bez baluna do rezonansu a nie na najmniejszy SWR. .
Strojenie wykonać analizatorem antenowym a nie miernikiem SWR.
Najlepiej byloby dokonac pomiarow jak najbliżej punktu zasilania dipola ale to w praktyce jest niemozliwe.

Prawidłowe zestrojenie polega na uzyskaniu jak najmniejszego X-sa. Musi być bliski ZERO. Jesli to uzyskamy to R bedzie oscylowalo w "okolicy" 50 lub 75 omów w zależności od uzytego koncentryka. Analizator wskaże nam także SWR w punkcie rezonansu. Teoretycznie powinien byc poniżej 1,5 ale z tym może byc różnie.
Dopiero teraz należy zamontować balun.
Następnie trzeba pobawić sie z dlugoscia kabla, bo może sie okazać jeśli wzielismy przypadkowy kawalek, albo tak ucieliśmy zeby ładnie wyglądał za oknem, ze kabel jest w rezonansie. najprościej jest dodawac kilkumetrowe odcinki obserwując co sie dzieje ze wskazaniami analizatora.
Oczywiście ze wszystkie te pomiary trzeba wykonywac przy uziemionym radiu, zeby zachowac te same warunki.
Reasumując. Jeśli antena jest w rezonansie to uziemienie radia a tym samym (poprzez wtyk antenowy) ekranu koncentryka nie powodować "rozstrajania" anteny.Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
SQ8MZW
I tak było u mnie. tzn może nie takie procedury przy strojeniu anteny , bo analizatora nie mam. Ale antena po przycięciu pracowała super. Bardzo szeroko. Aż sam się zdziwiłem. Uziemiałem i radio , uziemiałem i ekran kabla zasilającego i niestety w przypadku tego dipola na 80m niczym to nie skutkowało. Działa natomiast w przypadku anten GP. Mam na 14MHz i na 18MHz. Nie wiem dlaczego. Pogoda nie sprzyja zabawom. Ostatnio siedziałem 5h przy otwartym oknie i uskuteczniałem hobby. Grin Zabawa super. A że się ludzie śmieją. hmmmmm cóż. takie życie Grin
73
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
SP8LBK
Maćku
Nie ciągmy tego tematu tutaj bo mieszamy w głownym temacie.
Jest z tego jedna ciekawa ale i ważna sprawa. Jesli po podłączeniu dobrego uziemienia do radia nasze anteny się rozstrajaja znaczy to, że sa żle zestrojone.

Anteny typu vertical (pionowe) są antenami niesymetrycznymi i tak będą sie zachowywac. Masz je zestrojone prawidłowo. Podejrzewam że na dachu ich maszt czy uklad przeciwwag podłączony jest do jakiegoś uziemienia.
Ale antena po przycięciu pracowała super. Bardzo szeroko. Aż sam się zdziwiłem.

Tu juz powinieneś sie zastanowic. Nie wiem co zrobiles za dipol ale typowy, wykonany z drutu pracuje bardzo wasko tzn +/- 50-70kHz.
Jeśli pomiar wskazuje na jego "szerokopasmowość" tzn że coś jest nie tak.
W Twoim przypadku antena nie była w ogóle w rezonansie a kabel był także promiennikiem anteny.
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
SQ8MZW
SP8LBK napisał/a:
Maćku
Nie ciągmy tego tematu tutaj bo mieszamy w głownym temacie.
Jest z tego jedna ciekawa ale i ważna sprawa. Jesli po podłączeniu dobrego uziemienia do radia nasze anteny się rozstrajaja znaczy to, że sa żle zestrojone.

Anteny typu vertical (pionowe) są antenami niesymetrycznymi i tak będą sie zachowywac. Masz je zestrojone prawidłowo. Podejrzewam że na dachu ich maszt czy uklad przeciwwag podłączony jest do jakiegoś uziemienia.
Ale antena po przycięciu pracowała super. Bardzo szeroko. Aż sam się zdziwiłem.

Tu juz powinieneś sie zastanowic. Nie wiem co zrobiles za dipol ale typowy, wykonany z drutu pracuje bardzo wasko tzn +/- 50-70kHz.
Jeśli pomiar wskazuje na jego "szerokopasmowość" tzn że coś jest nie tak.
W Twoim przypadku antena nie była w ogóle w rezonansie a kabel był także promiennikiem anteny.


myślę, że temat dotyczący anten jak najbardziej pasuje do prowadzonego wątku, bo zawsze coś ciekawego może wyjśc w praniu. A za dużo już wątków zamykanych za wczśnie na forum. (poza "pyskówkami"WinkWinkW przypadku mojego dipola nie wiem dlaczego tak szeroko pracował. sam się zdziwiłem. Kabel docinałem jako wielokrotność 1/4Fali x 0,66, takich wskazówek udzilili mi koledzy Wink. Pracowałem bez skrzynki, z moca ok 30-50W. w paśmie o szerokości ok 150-170kHz w którym SWR był poniżej 2,0.
Co do zabezpieczeń to jedyne co w tej chwili stosuje to poprostu wyrzucanie kabla za okno w pobliże pionu piorunochronu. Wink
w sezonie burzowym, pracuję w słoneczne dni.
Edytowane przez SQ8MZW dnia 17/02/2009 09:22
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
SP8LBK
Szukałem czegoś innego ale trafiłem tu Smile
Maćku. chyba ktoś Cię wprowadził w błąd.
Kabel docinamy ale na 1/2fali x0,66, w przypadku anten jednopasmowych.
Dla anten wielopasmowych np W3DZZ, GP-7, G5RV obliczenia robimy dla najniższego pasma.
Dla przykładu. Jeśli najniższym pasmem dla naszej anteny jest pasmo 80m to długość kabla powinna wynosić ok 27m.
Wówczas w punkcie połączenia kabla z anteną mamy 50omów i możemy przystąpić do strojenia samej anteny.
Przy prawidłowo zestrojonej instalacji antenowej uziemienie radia nie może powodować rozstrajania się anteny!
W Twoim przypadku kabel robi także za antenę.
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.64
17,148,422 unikalne wizyty