Zobacz temat
 Drukuj temat
Tajemnica telekomunikacyjna
sp8gsc
art. 159 ust 2.
Zakazane jest zapoznawanie się, utrwalanie, przechowywanie, przekazywanie lub inne wykorzystywanie treści lub danych objetych tajemnica telekomunikacyjną przez inne osoby niż nadawca i odbiorca komunikatu...

Mój komentarz - tajemnicą objete są tylko dane wymienione w ust. 1, a nie cała treść kominikatu.
art 160 ust. 3.
Osoba, która korzystając z urządzenia radiowego... zapoznała sie z komunikatem dla niej nieprzeznaczonym jest obowiazana do zachowania tajemnicy telekomunikacyjnej...

Mój komentarz - z tego by wynikało, że każda osoba poza nadawcą i odbiorcą komunikatu jest osobą, która zapoznała się z komunikatem dla niej nieprzenaczonym. Ale z kolei odbiorcą jest każdy kto odebrał przekaz radiowy niekodowany. No bo kodowanego nie odebrał tzn nie zrozumiał. Z tego by wynikało, że każdy przekaz niekodowany jest przeznaczony do odbioru dla każdego słuchającego, który staje sie jego odbiorcą. a więc każdy odbiorca niekodowanego komunikatu jest odbiorcą, dla którego przekaz jest przeznaczony. Skoro nie jest kodowany, a jest nadawany to znaczy, że jest przeznaczony dla wszystkich słuchających, a nie ma watpliwosci, że każdy słuchajacy jest odbiorcą.
W zwiazku z taką konstrukcją przepisów byłbym bardzo sceptyczny co do możliwosci uznania, że ktokolwieik słuchając jakichkolwiek niekodowanych transmisji nie jest uprawniony do ich słuchania i nawet do dalszego rozpowszechniania. Wszak one już zostały rozpowszechnione przez ich nadanie bez kodowania.
Moim zdaniem tylko te kodowane można i należy uznać za przeanczine dla konkretnych odbiorców, a nie przeznaczone do publicznego odbioru czyli dla każdego słuchajacego..
Tym samym byłbym zdania, że każdy jest uprawniony do słuchania wszystkcih transmisji radowych na wszystkich częstotliwosciach nawet tych "wojskowych" czy "policyjncych", a za transmisje nie przeznaczone do publicznego odbioru należałoby uznać tylko te zakodowane.
Nie wiem czy próby karania kogokolwiek za rozpowszechnianie komunikatów radowych nie są próbami naginania prawa i ograniczania wolności skoro z ustawy (moim zdniem) wynika, że nie wolno rozpowszechniać tylko transmisji nie przeznaczonych dla konkretnych odbiorców. Nadanie transmisji niekodowanej jest dla mnie równoznaczne z tym, że każdy słuchający zgodnie z art 159 ust 2 nie jest tą "inna osobą" tylko własnie tym odbiorcą, dla którego komunikat był przeznaczony, bo nie można przeznaczenia wywodzić z treści komunikatu (bo niby skąd ma wiedzieć słuchający co usłyszy) ani z pasma na którym był nadany komunikat (nigdzie nie ma zakazu słuchania na jakimkolwiek paśmie), ani z osoby słuchajacego (domniemując że nie jest odbiorcą uprawnionym). Tylko fakt kodowania komunikatu daje możliwość domniemywania, że odbiorcą jest tylko ten znajacy kod i że w ogóle są jakieś inne osoby nie będące odbiorcami.
Edytowane przez sp8gsc dnia 13/09/2009 16:30
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.13
17,780,869 unikalne wizyty