Zobacz temat
OT20 PZK » Technika » Inne
 Drukuj temat
Echolink
SP8BWR
Treść komentarzy, które Koledzy umieścili pod newsem. Teraz można przystąpić do dalszej dyskusji i dzielenia się swoimi opiniami o EchoLinku.
Dziadek Andrzej SP8BWR
www.sp8bwr.com
 
http://www.sp8bwr.com
SP8SW
Nie wiem czy dobrze rozumiem... JEST legalna bramka internet <-> eter 145MHz ? i wystarczy na to pozwolenie uzyskane w USA ?! ... no, nie uwierzę...
Wg mnie każdy przemiennik w SP wymaga pozwolenia radiowego wydanego przez tutejsze władze, a na taki co pozwala nadawać w eterze wprost z internetu - to jeszcze nikt pozwolenia nigdy w SP nie dostał. I ci co takie przemienniki wystawili - działają nielegalnie.

Co innego korzystać z Echolinka jako użytkownik istniejącej infrastruktury internetowej - tego nikt nie broni, zwłaszcza jeśli wykorzystujemy tylko połączenia internetowe, bez wychodzenia w eter.
Parę razy zostałem przywołany do porządku w USA, kiedy wychodziłem na paśmie 2m w eter korzystając z lokalnej bramki - zwracano mi uwagę że jest to usługa dla lokalnej społeczności, a nie sposób na DXowanie .

Wspomnę o innych serwisach podobnych : np. eQSO, gdzie nawet panel radiostacji sobie można pobrać i "kręcić gałą" żeby namierzyć DXa; reklamowane jako "wirtualny eter".
O Skype nie wspomnę, bo tu trzeba znać "ksywę" znajomego żeby go namierzyć.

Frajda jest, rzeczywiście... tylko proponuję popytać znajomych w UKE o legalność uruchamiania bramki.
Edytowane przez M0WQX dnia 26/01/2010 19:10
 
http://www.irvis.pl
M0WQX
Echolinki choć działają już od lat np w USA są w Polsce czymś nowym, ciekawym i nie do końca określonym pod względem prawnym.
Dlatego zwróciłem się do UKE z prośbą o ustalenie wszelkich uwarunkowań i przytoczenie ustaw i zapisów prawnych w tym zakresie.
Otrzymałem odpowiedź, iż wszelkie dane i niezbędne dokumenty (o ile istnieją) zostaną mi przedstawione w tym tygodniu (włącznie z opinią prawników).
Tak więc można się spodziewać, iż w najbliższym czasie na RAL pojawi się pełne kompedium wiedzy prawnej na ten temat, bo jak zauważyłem w internecie nie ma żadych wiarygodnych informacji odnośnie legalności Echolinków w kraju.
 
http://www.pzk.lublin.pl
SQ8GHY
Nie ma co negować takiej formy komunikacji między krótkofalowcami. Internet jest i będzie najłatwiejszą formą komunikacji.
Kiedyś na jednym z przemienników koledzy przerabiali już Echolink. Fakt, fajnie było porozmawiać z kolegami z K czy VK, ale takie polemiki trwały godzinami i łączność RF była bardzo utrudniona. Osobiście nie wyobrażam sobie tego na lubelskich lokalnych przemiennikach.
Może sami zainteresowani tą formą komunikacji ze światem, postarają się o taki przemiennik, jeśli oczywiście prawnie jest już to dograne.
 
http://sp8kaf.com
SP8SW
Sumując zatem :
- nie ma problemu legalności dopóki połączenie jest typu PC-PC : wtedy to normalne połączenie VOIP i UKE do niego nic nie ma. Chociaż dla identyfikacji używamy znaku wywoławczego, to jest to tylko usługa jest dedykowana naszej społeczności, jak wiele innych, choćby to forum..
- Problem legalności jest wtedy kiedy chcemy korzystać z bramek wychodzących w eter. No więc poczekajmy co na to UKE...

A poza wszystkim - kontrowersyjnie - podtrzymuję pogląd że jakkolwiek to jest zabawne, to już to nie jest to co rozumiem pod nazwą "amatorskie radio" albo w oryginale "ham radio"...
 
http://www.irvis.pl
SP8SW
Jeszcze dla ciekawych tematu link do oficjalnego dokumentu ARRL na ten temat.
http://www.arrl.o...2/VoIP.pdf
- gdzie krytyczne jest pytanie o "zarządzalność" i "nadzór automatyczny" . Tzn jeśli operator bramki kontroluje osobiście ruch przez nią (jeśli też przez radio to z użyciem dedykowanej stacji pomocniczej) - to praca takiej bramki czy "noda" jest tam legalna..
 
http://www.irvis.pl
M0WQX
Obiecałem sobie i dla dobra zainteresowanych tematem, że zajmę się wyjaśnieniem stanu prawnego sieci ECHOLINK w Polsce.

Zgodnie z intencją zamieszczam kopię listu wysłanego do przedstawiciela UKE.

Witam Serdecznie!

Zgodnie z naszą ostatnią rozmową telefoniczną piszę ten email z zapytaniem następującej treści:

" Proszę o wyjaśnienie stanu prawnego pod zwględem używania przez radioamatorów sieci ECHOLINK w Polsce, jak również używania sieci zagranicznych ECHOLINK przez polskich radioamatorów będących w Polsce lub za granicą. "


Jak wiemy sieć ECHOLINK jest dość powszechna w USA natomiast polska jako kraj, w którym sieć ECHOLINK to w sumie nowość nie doczekał się na chwilę obecną jednoznacznego stanu prawnego, który mógłby być przytaczany w razie jakichkolwiek kontrowersji lub który określałby jednoznacznie możliwość używania tej sieci w Polsce.
Myślę, że określenie stanu prawnego pozwoliłby wyjaśnić nie tylko sieci ECHOLINK, ale również inne typy łaczności jak D-STAR, DV i wiele innych.

Wiele tego typu pytań "trawi" radioamatorów , którzy z chęcią wprowadziiby nowe typy emisji i łaczności do swojego shacku.

Z góry dziękuję za odpowiedź i z nowym 2010 rokiem życzę całemu UKE oraz współpracującym z nim instytucjom wszelkiedo dobra i realizacji celów i zamierzeń w 2010 roku, a także zdrowia, które jest niezbędne przy naszej "kruchej" ziemskiej egzystencji.

Z wyrazami szacunku.

Marek Michałowski
SP8WQX
Lublin


--
Pozdrawiam,
Marek.


Teraz czekamy na odpowiedź z UKE.
Tyle na chwilę obecną.
 
http://www.pzk.lublin.pl
sp8gsc
Rozumiem zalety sieci Echo LInk i w zasadzie nie mam żadnych zastrzeżeń co do sposobu komunikowania się za jej posrednictwem oprócz jednego. Musi to być calkowicie legalne.
Moim zdniem skoro nie ma przepisów jednoznacznie zezwalajacych na wychodzenie w eter poprzez sieć interentu to robic tego nie wolno. Dlatego, że nasze pozwolenia nie są należnym nam prawem, a właśnie odwrotnie są przywilejem. Skoro nikt nam nie nadał przywileju korzystania z pasma amatorskigo w ten sposób, to tego moim zdaniem robić tego nie wolno. I w żadnym wypadku nie może mieć tutaj zastosowania zasada, że jeśli coś nie jest zabronione to jest dozwolone.
Przykro mi w stosunku do entuzjastów tego sposobu wykorzystywania interenetu, ale takie jest moje zdanie w tej sprawie i myślę, że bedzie ono dość zgodne z oficjalnym stanowiskiem UKE - o ile odpowiedź będzie zawierać konrety, a nie tylko wyjaśnienie, że brak uregulowań prawnych w tym zakresie.
O ile wiem wychodzenie w eter za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej jest zabronione. Sieć interentu jest w znacznym stopniu analogiczna do telekomunikacyjnej, a różnice niestety raczej świadczą na niekorzyść interentu, bo wejście do sieci interentu jest bardziej swobodne (latwiejsze) niż do sieci telekomunikacyjej.
73 Krzysztof
 
http://niedzwiada.nazwa.pl/pzk/sp8gsc/
SQ8GHY
Komunikat sekretariatu ZG PZK na 13 stycznia 2010:
4. Echolink. Sprawa komunikatora rEcholinkr1; nie jest nowa. W SP jest kilkuset krótkofalowców nim zainteresowanych. Od kilku miesięcy prowadzę konsultacje w naszym środowisku oraz w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej zmierzające do legalizacji pracy z wykorzystaniem rEcholinkur1;. Prognozy są dla nas dość pomyślne. Po zakończeniu rozmów natychmiast poinformuję całe nasze środowisko poprzez komunikat sekretariatu ZG PZK. Informację tą podaję dlatego, aby uprzedzić dalsze zapytania na ten temat kierowane do mnie drogą elektroniczną oraz telefoniczną i uspokoić wszystkich zainteresowanych. Pamiętam o Was!!!
Serdecznie dziękuję Koledze Mieczysławowi Czarneckiemu SP3CMX za przesłanie bardzo obszernej kwerendy na temat pracy z wykorzystaniem tego komunikatora w różnych krajach. Materiał okazał się bardzo przydatny. (HF80JMR)

Pozdrawiam
Łukasz
--
Zapraszam do Klubu SP8KAF
 
http://sp8kaf.com
sp7wme
witam Smile
tak sobie czytam ten watek i zastanawiam sie, dlaczego jeszcze nikt nie wpadl na pomysl zinterpretowania echolinka jako tzw przedluzenia mikrofonu od trx, ktory jest zlokalizowany gdzies-tam...
czy powstala gdzies norma, ktora determinuje dlugosc takiego przedluzacza? Wink
zart?
niekoniecznie...
widze, ze coraz wiecej stacji loguje sie na echolinku, ale malo ktora stacja zadaje sobie trudu, aby poprawnie skonfigurowac ustawienia programu, ze nie wspomne juz o ustawieniach poziomow audio w przypadku stacji-L czy-R
a mialo byc tak pieknie, autografy, wywiady, wizyty w zakladach pracy ... Wink
niestety, jest tez wielu tzw "pouczaczy" na pasmie (jeden z kolegow z tutejszego forum juz mial lacznosc z ta stacja, wiemy doskonale, o kogo tu chodzi-mam na mysli tzw pouczacza z 7 okregu) i tylko sieja zamet, zarowno techniczny, jak i operatorski
wszystkich zainteresowanych tematem, oportunistow rowniez Smile zapraszam do lektury forum na www.echolink.pl gdzie wiele watpliwosci jest wyjasnionych, lub na P.W.
vy 73
SP7WME, Krzysztof
Lodz Echolink Team
 
sp8gsc
sp7wme napisał/a:
witam Smile
tak sobie czytam ten watek i zastanawiam sie, dlaczego jeszcze nikt nie wpadl na pomysl zinterpretowania echolinka jako tzw przedluzenia mikrofonu od trx, ktory jest zlokalizowany gdzies-tam...
czy powstala gdzies norma, ktora determinuje dlugosc takiego przedluzacza? Wink
zart?
niekoniecznie...

Nie. to nie żart, to raczej zbyt wielkie uproszczenie problemu.
Wszak można nadawać przy pomocy echolinku w ogóle nie posiadając jakiegokolwiek urządzenia radiowego, wyłącznie przy użyciu mikrofonu dołącznego do komputera. To jest raczej tylko zdalnie załączanie urządzenia radiowego zainstalowanego zupełnie gdzie indziej, nad którym operator nie ma praktycznie żadnej kontroli i którego nie jest właścicielem, a często nie ma pojecia gdzie ono się rzeczywiście znajduje. To poważne przeszkody na drodze do legalizacji.
Być może bedzie to legalne, ale na razie nie jest.
Ja tam wolę zwykłe krótkofalarstwo przy użyciu własnego sprzętu i własnych anten i intersuje mnie raczej strona wyczynowa, a konkretnie dyplomowa przy użyciu tradycyjnej emisji jaką jest pierwsza emisja stosowana do łączności radiowych. I raczej stawiam na jakość zdobywanych dyplomów, a nie na ilość. (ale to już tak poza tematem)
Edytowane przez sp8gsc dnia 24/01/2010 08:18
73 Krzysztof
 
http://niedzwiada.nazwa.pl/pzk/sp8gsc/
sp7wme
co prawda po czasie, ale odpowiem Smile
po tresci postu autorstwa sp8gsc smiem domniemywac, ze kolega nie za bardzo jest obeznany ze specyfikacja tego urzadzenia/systemu, cokolwiek to znaczy
jesli sp8gsc mialby zyczenie poczuc sie dostatecznie zapoznany z tematem, to zapraszam do swobodnej wymiany mysli i wrazen albo tu, albo na priv, bez znaczenia Smile
prezentowanie pogladu, ze zabronione, czy "be" tylko dlatego, ze za bardzo nie wiem, o co tu chodzi nie wydaje mi sie wlasciwym pomyslem
osobiscie zawiaduje i wspoldzialam przy wszelkich czynnosciach zwiazanych z EL-AP w lodzi od 8 lat i _ZYJE_ Smile , co rozumiec nalezy: to nie boli i nie szkodzi Smile
natomiast sprawia to wielki bol kilku zaledwie osobom, bedacym w zasiegu lodzkiego echolinka, ktore nie tyle twierdza, ze to "be", czy zabronione itp itd, ale ich totalne lekcewazenie tzw ham spirytu uniemozliwia czasem normalne korzystanie z echolinka
ponadto niesmialo zauwazam, ze kolega sp8gsc niezupelnie rozumie definicje pojecia polaczenia radia z netem - TO NIE JEST POLACZENIE typu PSTN !!!

Wiadomość doklejona: 09/02/2010 11:29
--> SP8SW
echolinka nie nalezy rozumiec, jako czyste krotkofalarstwo, jest to cos w rodzaju przedluzenia mikrofonu na ukf i zasadniczo nie sluzy do dx czy zaliczania jakichstam punktow czy innych sportowych osiagniec
ma to sluzyc jedynie jako tzw szybka lacznosc /m lub /p ukf, gdy jestesmy poza zasiegiem naszej lokalnej spolecznosci na ukf, ale jestesmy gdzies w zasiegu echolinka, bedacego w naszym aktualnym zasiegu radiowym (wyjazd urlopowy, praca na wyjezdzie, cokolwiek)
vy 73
Edytowane przez sp7wme dnia 09/02/2010 11:29
 
sp8gsc
sp7wme napisał/a:
kolega nie za bardzo jest obeznany ze specyfikacja tego urzadzenia/systemu, cokolwiek to znaczy

Moim zdaniem echolik nie jest na pewno żadnym pojedynczym urządzeniem. Urządzeniem jest przemiennik. Mówiąc o echoliku raczej należałoby go rozpatrywać jako system. System użytkowników zalogowanych do serwera, który ma połączenia z innymi serwerami gdzie są zalogowani inni użytkownicy, a wiec jak na razie to byłby zwykły interent. Ale na tym nie koniec, bo te inne serwery mają pewne wyjścia audio dołączone do radiostacji przemiennikowych (a wejścia audio oczywiście do odbiorników tych przemienników). Nie ma wielkiego znaczenia jak rozwiązane jest sterowanie nadawaniem, ale chyba dość prosto tzn z chwilą pojawienia się strumienia audio automatycznie załącza się nadajnik.
I to jest moim zdaniem niedopuszczalne, bo nikt z nas nie ma zezwolenia na zdalne sterowanie urządzeniami nadawczymi poprzez jakąkolwiek sieć czy to internetowa czy to telefoniczną lub jakąkolwiek inną.
sp7wme napisał/a:prezentowanie pogladu, ze zabronione, czy "be" tylko dlatego, ze za bardzo nie wiem, o co tu chodzi nie wydaje mi sie wlasciwym pomyslem

Na pewno nie jest i ja na pewno nic takiego nie pisałem. Pisałem, że skoro nie ma przepisów jednoznacznie zezwalających na wychodzenie w eter poprzez sieć interentu to robić tego nie wolno. Dlatego, że nasze pozwolenia nie są należnym nam prawem, a właśnie odwrotnie są przywilejem. Skoro nikt nam nie nadał przywileju korzystania z pasma amatorskiego w ten sposób, to tego moim zdaniem robić tego nie wolno. I w żadnym wypadku nie może mieć tutaj zastosowania zasada, że jeśli coś nie jest zabronione to jest dozwolone.
Nie ma tu nic na temat, że jest zabronione tylko dlatego, że ktoś nie wie o co chodzi, wiec proszę nie zmyślać.
To, że kolega bez wymaganych zezwoleń umożliwia dokonywanie połączeń radiowych za pomocą przemiennika poprzez interent moim zdaniem jest naruszeniem warunków pozwolenia na przemiennik. Przemiennik dostał licencję na realizowanie połączeń przez radio - odbiornik odbiera, a nadajnik retransmituje to co odbiera i nic ponadto. On ma retransmitować tylko to co odbiera i nic więcej, a wiec jeśli pojawiają się na nim jakieś transmisje z innych źródeł to jest to moim zdaniem niedopuszczalne i stanowi naruszenie warunków pozwolenia, a więc może stać się powodem do odebrania pozwolenia. Przykro mi, ale takie jest moje zdanie. Skąd pochodzą te obce transmisje nie ma tu żadnego znaczenia; czy z interentu czy z telefonu czy z jakiegokolwiek innego źródła. Przemiennik nie ma prawa takich rzeczy retransmitować, bo nie odbiera ich przy użyciu własnego odbiornika. Przemiennik jak wiadomo składa się z odbiornika i nadajnika i tylko na taką konfigurację uzyskał licencję. Gdy będzie miał pozwolenie na inną konfigurację to proszę bardzo "hulaj dusza" zgodnie z zezwoleniem.
Póki co jednaki sposób korzystania z przemiennika polegający na retransmitowaniu syngałów audio z internetu jest nielegalny i odpowiada za to właściciel przemiennika, który uzyskał licencję.
sp7wme napisał/a:kolega sp8gsc niezupelnie rozumie definicje pojecia polaczenia radia z netem - TO NIE JEST POLACZENIE typu PSTN !!!

A co to jest PSTN? Proszę pisać jasno, ja nie muszę znać wszystkich skrótów.
Moim zdaniem i tak nie ma żadnego znaczenia jakie to jest połączenie ani jak się nazywa. Ważne jest wyłącznie to, że przemiennik transmituje coś czego nie odbiera swoim odbiornikiem. To jest niezgodne z licencją na przemiennik!
Że to się nie podoba "paru osobom" w zasięgu łódzkiego przemiennika świadczy o tym, że osoby te wiedzą do czego przemiennik służy i jak powinien działać. Osoby te uznają inne transmisje za nielegalne i to jest normalne. To, że pojawiają się stacje zakłócające też jest w zasadzie zjawiskiem normalnym na pasmach amatorskich, choć oczywiście nagannym. Przeważnie jak ktoś robi coś nielegalnie na pasmach amatorskich to znajdują się tacy krótkofalowcy, którzy zakłócają takie transmisje choć oczywiście powinni zrobic zupełnie coś innego.

sp7wme napisał/a:echolinka nie nalezy rozumiec, jako czyste krotkofalarstwo

Bo to w ogóle nie jest krótkofalarstwo. Echolik powinien działać wyłącznie w interenecie bez jakichkolwiek wyjść w eter.
Przynajmniej do tego czasu aż pojawią się stosowne pozwolenia. A pozwolenia takie nie pojawia się do czasu zmiany przepisów, a wlaściwie opracowania nowych. Nie możemy wykorzystywać czegoś co nie jest uregulowane w przepisach, bo jak już pisałem, nasze pozwolenia są nadanym nam przywilejem, a nie należnym nam prawem, więc nie ma zastosowania zasada, że coś co nie jest zabronione jest dozwolone. Odwrotnie - dozwolone jest tylko to co jest uregulowane w przepisach dotyczących naszych pozwoleń.
Edytowane przez sp8gsc dnia 23/02/2010 16:43
73 Krzysztof
 
http://niedzwiada.nazwa.pl/pzk/sp8gsc/
SP9AKI
Witam .
W działającej ( jeszcze !) sieci Packet Radio istnieją bramki internetowe gdzie sygnał przychodzi z netu aby dalej mógł się pojawić w postaci fal radiowych . I tu UKE nie robi przeszkód .
Są takie zezwolenia na stacje bezobsługowe . Więc chyba idea
źródła sygnału przychodzącego nie jest krytyczna .
Może trzeba wskazać na ten precedens w zezwoleniach ?

vy 73! Jacek

http://www.sp9aki...
 
http://www.sp9aki.ampr.org/
SQ8FDJ
Witam serdecznie,nieśmiało przypomne SR8S przemiennik Świdnicki był w sieci echolink jakiś czas temu, czemu nie jest? zapytajcie Krzysztofa SP8GVM pewnie ma uzasadnienie decyzji .Pozdrawiam 73.
 
sp8gsc
sp9aki napisał/a:
...istnieją bramki internetowe gdzie sygnał przychodzi z netu aby dalej mógł się pojawić w postaci fal radiowych . Są takie zezwolenia na stacje bezobsługowe .

Oczywiście, że są Ale to nie są przemienniki, które lokalnie retransmitują sygnały audio z jednej częstotliwości na inną.
Wychodzi na to, że trzeba po prostu uzyskac pozwolenie na taką stacje, która będzie umozliwiała łaczności za posrednictwem internetu, a nie bedzie lokalnym przemiennikiem.
73 Krzysztof
 
http://niedzwiada.nazwa.pl/pzk/sp8gsc/
SP8LBK
Bardzo wielu krótkofalowców to znawcy prawa wszelakiego, jak czytam wypowiedzi to jak w reklamie "cenka opada".
W świetle Prawa telekomunikacyjnego i rozporządzenia w sprawie pozwoleń w wydawanych
pozwolenia dla radioamatorów, jasno określone są uprawnienia z nich wynikające.
zaznaczyłem - uprawnienia z nich wynikające

Bierzemy pozwolenie w ręce, w którego nagłówku (dla ułatwienia zrozumienia można rozebrać na części) powoli czytamy:
"pozwolenie radiowe na używanie urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej"
a teraz rzut oka do Prawa telekomunikacyjnego i tam zawarta interpretacja "pozwolenie radiowe na używanie urządzeń radiowych"
art. 2 ust. 45 P.t. urządzenie radiowe - urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające komunikowanie się przy pomocy emisji lub odbioru fal radiowych.

"w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej" art. 2. ust. 36 P.t służba radiokomunikacyjna - nadawanie, przesyłanie lub odbiór fal radiowych (...)",

art. 2. ust. 37 P.t. służba radiokomunikacyjna amatorska - służba radiokomunikacyjna mająca na celu nawiązywanie wzajemnych łączności,
badania techniczne oraz indywidualne szkolenie wykonywane w celach niezarobkowych przez uprawnione osoby wyłącznie dla potrzeb własnych,

Z powyższych art. PT jednoznacznie wynika, że radioamator posiadający pozwolenie radiowe z przydzielonym znakiem wywoławczym, uprawniony jest do nawiązywania wzajemnych łączności wyłącznie za pośrednictwem fal radiowych,
używając do tego urządzeń radiowych (amatorskich radiostacji).

Realizowanie łączności amatorskich w czasie rzeczywistym za pośrednictwem telefonicznej sieci i amatorskich urządzeń nadawczo-odbiorczych jest niezgodna z ww. przepisami PT, a przede
wszystkim z uprawnieniami wynikającymi z pozwolenia radiowego.

Sieć stacji Pakiet Radio czy APRS (nie służy do wzajemnej łączności w czasie rzeczywistym, a do wymiany danych cyfrowych).
Jest zorganizowana na podstawie przepisów i zaleceń IARU, a koordynowana przez Polski Związek Krótkofalowców.

Realizowana jest za pomocą automatycznych radiowych urządzeń nadawczo-odbiorczych ( stacji przekaźnikowych przeznaczonych do
transmisji informacji w postaci sygnałów cyfrowych ), na używanie których UKE wydaje pozwolenia - znaki wywoławcze z prefiksem "SR".

Stacje te współpracują z PC, wzajemna łączność jest realizowana między radioamatorem a przemiennikami, w których gromadzone informacje
pochodzące od innych użytkowników sieci PR.

Radioamator łącząc się ze stacją PR przekazuje swoje informacje lub pobiera interesujące go
informacje pakietowe nie robi zaś łączności w czasie rzeczywistym

Co jakiś czas stacje węzłowe PR czy APRS mogą wymieniać między sobą informacje za pośrednictwem sieci AmprNet czy
Internetu

Proszę nie mylić wymiany pakietów danych (APRS i PR) z cyfrową obróbką sygnałów audio i rozmową (łącznością) w czasie rzeczywistym.

Do czasu zmiany obecnie panującej Ustawy Prawo Telekomunikacyjne nic sie nie zmieni i a wszelkie próby mogą zakończyć się interwencją UKE ze znanym skutkiem.
Jeśli nie powstanie w PZK silne lobby w tym temacie i naprawdę weźmie sie do roboty to nie ma szans, że ktoś tak dla ideii zabierze się na projekt nowych zapisów w Ustawie PT.
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
SP9AKI
Witam .
Na podstawie jakiego regulaminu pracują stacje Echolinku w krajach na zachód od Odry Kol. Andrzeju SP8LBK ?
Nie wspomnę użytkowników z innych krajów . Czy nie obowiązuje nas wspólny Regulamin Radiokomunikacyjny ?

Co do pracy Packet Radio to również realizowane są łączności w czasie rzeczywistym za pomocą programów terminalowych .
Zachodzi wymiana " na żywo " korespondencji pomiędzu dwoma operatorami , lub nawet ich większą ilością w trybie konferencyjnym .
Dla sąsiednich węzłów opóźnienie ramek jest w praktyce niezauważalne dla operatorów zależne od ilości przekłamań i koniecznych powtórzeń .
Panuje mylne pojęcie , że Packet Radio służy jedynie do rozsyłania listów czy też innych plików kodowanych programem 7+ i gromadzenia tego na tzw. BBS-ach .

vy 73! Jacek
 
http://www.sp9aki.ampr.org/
SP8LBK
Jacku SP9AKI.
1. Zapisy Regulaminu Telekomunikacyjnego są TYLKO zaleceniami dla administracji poszczególnych krajów, które we własnym zakresie tworzą swoje wewnętrzne przepisy.
W Polsce takim jest Ustawa Prawo Telekomunikacyjne uchwalone przez Sejm RP.

W Polsce obowiązuje Ustawa Prawo Telekomunukacyjne a nie Regulamin Telekomunikacyjny.
I nikt tego nie zmieni.

Trzeba brać pod uwagę, że z eteru w naszym kraju korzystaja nie tylko krótkofalowcy ale i wielu innych użytkowników i ustawodawca musi tak "dopasować" nasze prawo aby nie koligowało z innymi służbami w naszym kraju i krajach sąsiednich.

Jeśli nie będzie silnego lobby w strukturze PZK, które opracuje wstepne założenia nowych przepisów
P. T. uwzględniających potrzeby przyszłych użytkowników to przez kolejnych kilka lat Echolink będzie w Polsce nielegalny.

Nie kombinujcie ze swoimi interpretacjami, bo może jednak warto trochę poczytać i nie pisać bzdur, że wymiana danych cyfrowych następuje w czasie rzeczywistym.
Do nadania i odebrania pakietów danych cyfrowych oraz ich odczytania potrzebujemy komputera z odpowiednim oprogramowaniem. Dane te trafiają do stacji przekaźnikowej i z tamtąt są dopiero rozsyłane dalej po całej sieci.
Więc nie ma mowy o łączności w czasie rzeczywistym.
I to w przypadku PR i APRS jest w Polsce dopuszczone. Wymieniamy pakiety danych cyfrowych a nie prowadzimy rozmowy-łączności w czasie rzeczywistym poprzez sieć teleinformatyczną.
Pewne fragmenty naszej łączności via Echolink odbywają sie "po jakiś drutach" i poprzez inne sieci telekomunikacyjne a nie wyłącznie falami radiowymi i jeśli tego nie zrozumiecie to szkoda dalszego tłumaczenia.
W poprzednim poscie napisałem wyraźnie co pisze w naszym pozwoleniu.



Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
SP9AKI
SP8LBK napisał/a:
Dane te trafiają do stacji przekaźnikowej i z tamtąt są dopiero rozsyłane dalej po całej sieci.

Witam .
Łączność pomiędzy dwoma terminalami nie skutkuje jak nam tu pisze Kol. Andrzej rozsyłaniem ramek po całej sieci
zwłaszcza jak nie potrzebujemy węzłów pośrednich na naszej trasie radiowej .
Jest to słuszne jedynie przy rozsyłaniu biuletynów .

Ta przesadna obawa o pracę via internet dla osób spoza środowiska licencjonowanych krótkofalowców ( pomimo tzw. validacji ) blokuje w naszym przesadnie ostrożnym prawodawstwie zalegalizowanie Echolinku .
Z takim samym prawdopodobieństwem prawie każdy może nabyć sobie jakiś FM i podjąć nielegalną pracę na pasmach .
Wszystko zależy od odpowiedzialności i każdy taki " przypadek " można namierzyć i wyeliminować .
W większości rozwiniętych krajów poradzono sobie z tymi zagrożeniami , a tylko u nas mnoży się problemy zamiast szybko dopasować się do tego co i tak nadejdzie .
Na innym forum http://www.ssr.or...ead_id=128
piszą koledzy o 1 ( jednej ! ) osobie skutecznie blokujacej ten temat legalizacji .
Szkoda , że w PZK bojaźliwie jak dotąd " nie zauważano " rozwoju EL w innych krajach .

vy 73! Jacek
 
http://www.sp9aki.ampr.org/
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.33
17,759,440 unikalne wizyty