Zobacz temat
OT20 PZK » Technika » Inne
 Drukuj temat
Echolink
SP8LBK
Jacku SP9AKI, widzę że nie starasz sie nawet rozumiec słowa pisanego to bardzo proszę nie wprowadzaj i nie powielaj nieprawdziwych informacji wprowadzających wyłącznie zamęt informacyjny.
Ta osoba w UKE w ten sposób właśnie udowadnia przestrzeganie prawa w RP.

Jeśli zmienią się zapisy w ustawie Prawo Telekomunikacyjne i zostanie tam uwzględniony echolink odpowiednie pozwolenia będą przez UKE normalnie wydawane.
W jakim tempie zostaną naniesione zmiany do ustawy w najmniejszym stopniu nie zależy od PZK i UKE.
Zapoznaj się kto uczestniczy w opracowywaniu i w konsultacjach byle jakiej ustawy.
Edytowane przez sp8gsc dnia 11/03/2010 20:36
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
SP9AKI
Witam .
W swoim czasie podobne były problemy z legalizacją Packet Radio w naszym kraju .
Beton bronił się jak mógł przed tą nowinką techniczną .
W końcu ówczesny PIR uległ i wydał warunkowe zezwolenie , ale konstruktorzy węzła PR w Warszawie musieli dodatkowo wyposażyć PIR w monitor ruchu radiowego ( PR ) oraz zainstalować zdalny radiowy wyłącznik gdyby w trakcie tego nasłuchu nabrano podejrzeń . Smile
Obecnie mam nadzieję , że UKE trochę jeszcze pogrymasi i prędzej czy później dopuści kontrowersyjny Echolink jako legalny sposób komunikowania się polskich nadawców .

vy 73! Jacek
 
http://www.sp9aki.ampr.org/
sp8gsc
sp9aki napisał/a:
Obecnie mam nadzieję , że UKE trochę jeszcze pogrymasi i prędzej czy później dopuści kontrowersyjny Echolink jako legalny sposób komunikowania się polskich nadawców .

Jak wynika z poprzednich postów dot. zapisów w ustawie prawo telekomunikacyjne UKE nie "grymasi" tylko po prostu nie ma podstaw prawnych do wydawania takich pozwoleń, a więc to czy "echolink" bedzie w Polsce lagalny nie zależy ani od PZK, ani od UKE tylko od sejmu, który może zmienić ustawę. Ale tak sam z siebie na pewno tego nie zrobi, ktoś musi działać w tym kierunku i na pewno takimi dzialaniami nie mogą to być próby nielegalnego uruchamiania "echoliku" na różnych przemiennikach.
Nie tędy droga.
Udowadnianie, że białe jest czarne - czyli próby innego interpretowania obowiazujacych przepisów, a także szukanie "gdzie jest to zabronione" na pewno także nie prowadzi do osiagnięcia zamierzonego celu.
73 Krzysztof
 
http://niedzwiada.nazwa.pl/pzk/sp8gsc/
SP9AKI
Witam .
Kolega Kazik VE3HFO ( node 158849 ) za moim pośrednictwem zaprasza do spotkań na EL .
Wywieziony z Polski po Powstaniu Warszawskim trafił do Kanady . Pomimo dość podeszłego wieku zachował doskonale mowę ojczystą i pamięć tamtych wydarzeń . Jest nadal czynnym krótkofalowcem .
vy 73! Jacek
 
http://www.sp9aki.ampr.org/
SP8LBK
Na innym forum piszą koledzy o 1 ( jednej ! ) osobie skutecznie blokujacej ten temat legalizacji .

Chyba jednak im nikt nie uwierzy, że zwykły urzędnik niskiego szczebla w UKE jest wstanie coś zablokować jeśli jest to dopuszczone przez nasze prawo.

Szkoda , że w PZK bojaźliwie jak dotąd " nie zauważano " rozwoju EL w innych krajach .

Jacku SP9AKI. Rozwój a prawna legalizacja to nie to samo.
Wg mojej wiedzy na świecie tylko krótkofalowcy w dwóch krajach, w USA i Niemczech mają legalne pozwolenia na uzywanie echolinka. Reszta działa na tzw wariackich papierach a jeśli się mylę to niech ktos to poprawi. Echolink traktowany jest tam jako zwykły komunikator do zwykłych lokalnych pogaduszek i na wypadek sytuacji kryzysowych, tak jak nasze krajowe przemienniki a napewno nie do DXowania jak co niektórzy nasi koledzy uważają.
Edytowane przez sp8gsc dnia 16/03/2010 12:25
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
SP9AKI
Witam .
Kol. Andrzeju , na czym polega idea linku typu AXIP powszechnie używanego w Polsce w sieci Packet Radio przez stacje obsługiwane przez operatora i stacje bezobsługowe ?
Używany od kilkunastu lat .
Czyżby w PZK przez ten czas przeoczono takie " łamanie " obowiązującego prawa ?
vy 73! Jacek
 
http://www.sp9aki.ampr.org/
SP8LBK
Jacku SP9AKI.
Przeczytaj ponownie mój post z 07/03/2010 z godz. 22.44.
Pisze tam m. in:
Sieć stacji Pakiet Radio czy APRS (nie służy do wzajemnej łączności w czasie rzeczywistym, a do wymiany danych cyfrowych).
Realizowana jest za pomocą automatycznych radiowych urządzeń nadawczo-odbiorczych ( stacji przekaźnikowych przeznaczonych do transmisji informacji w postaci sygnałów cyfrowych

Sama nazwa Packet Radio juz mówi, że przesyłamy pakiety danych w postaci cyfrowej za pomocą fal radiowych do przekaźnika \, z którego ktoś i kiedyś je odbierze.
W przypadku Echolinka nie są to pakiety danych lecz strumień audio, który oprócz fal radiowych przesyłany jest do naszego korespondenta także poprzez sieć internetową, a do łączności czyli przekazu informacji dochodzi w czasie rzeczywistym.

I to sympatycy Echolinka muszą w końcu zrozumieć, a nie oburzać się na PZK i wieszać przysłowiowe psy na Bogu winnym urzędniku UKE.

Nadinterpretacja, nieznajomość czy też nie rozumienie prawa nie może być powodem do jego nieprzestrzegania i nie zwalnia z odpowiedzialności.

Jako ciekawostkę podam, że chyba pierwowzorem Echolinku (przynajmniej bardzo podobnym) jest sytuacja w USA, czy obecnie tego nie wiem, ale jeszcze w latach 80 ubiegłego wieku używano tam przyłączonej do radia normalnej sieci telefonicznej. Niektóre radia produkowane w tamtym czasie mają z tyłu fabrycznie zamontowane gniazda FONE PATCH do podłączenia aparatu telefonicznego jednocześnie przyłączonego do sieci telefonicznej.
Ale to jest Ameryka: coz
Edytowane przez sp8gsc dnia 16/03/2010 12:31
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
SP9AKI
Witam .
Uważam , że jest teraz dobry czas aby stworzyć podwaliny pod przyszły Klub specjalistyczny EL w naszym kraju .
Na razie jako user bez wychodzenia w eter do czasu zalegalizowania . Rzuciłem taki pomysł na Forum strony echolink.pl .
Tam są zgrupowani liderzy w tej dziedzinie z Kol. Robertem SQ5LTL na czele . Jest też wyłożona lista poparcia za legalizacją .
Jeśli będziemy nawzajem oczekiwać , że ktoś za nas to wszystko zrobi to jeszcze długo możemy poprzestawać na poziomie dyskusji .
PZK musi w końcu przestać na wzór strusia nie dostrzegać prężnie rozwijającego się ruchu działającego na styku radia i internetu .
Dla kolegów z kłopotami antenowymi EL to wspaniałe narzędzie łączności zacisza domowego z całym światem !!!

vy 73! Jacek

http://www.sp9aki...
 
http://www.sp9aki.ampr.org/
sp8gsc
sp9aki napisał/a:
PZK musi w końcu przestać na wzór strusia nie dostrzegać prężnie rozwijającego się ruchu działającego na styku radia i internetu.

Z tego co wiem to własnie PZK prowadzi rozmowy w tej sprawie z Ministerstwem Infrastruktury... Smile
Ciekawe jakie działania podejmą koledzy w celu doprowadzenia do zalegalizowania tej formy kontaktów między krótkofalowcami.

Dla kolegów z kłopotami antenowymi EL to wspaniałe narzędzie łączności zacisza domowego z całym światem !!!

Hmmm... Nie nazwałnym tej formy kontaktów amatorskimi łącznościami. Owszem są to kontakty miedzy krótkofalowcami, ale nie łacznosci. Do łacznosci to raczej używa sie radiostacji i anten - tymczasem użytkownik sieci Echolink może przeprowadzac rozmowy z innymi krótkofalowcami na całym świecie w ogóle nie posiadając radiostacji, dysponując wyłącznie komputerem dołaczonym do internetu i zestawem mikrofonu ze słuchawką. Nie wiem czy w takim przypadku w ogóle jest mu potrzebne jakieś amatorskie pozwolenie radiowe. Te rozmowy moga być przecież realizowane wyłacznie w sieci internetu, a wiec na zasadzie komunikatora. Nie widzę specjalnej potrzeby i wielkiego sensu używania w tym celu jeszcze dodatkowo przemienników amatorskich. Przeciez każdy z tych krótkofalowców, którzy ewentualnie są na przemienniku, do którego dołaczony jest echolink, w zasadzie może zalogować się do tej samej sieci przy użyciu własnego komputera i rozmawiać z tymi samymi ludźmi bez potrzeby angazowania przemiennika, który notabene zgodnie z pozwoleniem ma służyć zupełnie do czego innego. Przemienniki są po to żeby retransmitować sygnały z jednej cżestotliwosci na inną. Emitowanie sygnału przychodzacego z interentu nie jest retransmitowaniem tylko zdalnym uruchamianiem przemiennika przez osoby nieuprawnione, bo do zdalnej obsługi przemiennika uprawniony jest wyłacznie operator wymieniony na pozwoleniu, a nie wszystkie osoby posiadajace amatorskie pozwolenia radiowe na calym świecie.
Wracając do terminu łączności amatorskiej to ideą takich łączności jest nawiązywanie obustronnych połaczeń radiowych. Jak to sie ma do echolinku gdzie łaczności nawiazuje sie jednostronnie z komputera, a z drugiej strony przez radiotelefon? To jednak nie są amatorskie łacznosci, bo nie spełniają definicji. Drugim warunkiem jest wymiana raportów. Oczywistym jest, że w przypadku przemiennika raport jest tylko za czytelność, (a więc niepełny) a też tylko jednostronny, bo przeciez nie bedziemy podawali raportu dla kogoś kto wchodzi na przemiennik z interentu, to nie miałoby sensu. Wychodzi wiec na to, że łączności w sensie krotkofalarskim w ten sposób nawiazać sie nie da (nie da sie spełnić warunków). A wiec skoro nie są to łączności amatorskie, to echolik nie jest krótkofalarstwem, a jedynie formą kontaktów miedzy krótkofalowcami i to formą kontaktu, która może byc realizowana w zasadzie bez potrzeby używania radiostacji amatorskich, bo to samo można osiągnąć używając wyłącznie interentu.
To takie moje prywatne przemyslenia.
Oczywiscie można też rozpatrywać echolik jako zdalne sterowanie przemiennika, ale na razie nie będe rozwijał tej kwestii poza tym co już napisałem, że do zdalnej obsługi przemiennika uprawniony jest operator wymieniony na pozwoleniu. Co prawda chodzi raczej o zdalne wyłaczanie przemiennika w przypadku gdyby zaczął retansmitowac sygnały niepożądane.
Edytowane przez sp8gsc dnia 16/03/2010 18:11
73 Krzysztof
 
http://niedzwiada.nazwa.pl/pzk/sp8gsc/
SP9AKI
Witam .
Czy w ramach instalacji eksperymentalnej można choć częściowo zalegalizować Echolink na czas określony testami np 90 dni dla osób posiadających zezwolenie radiowe ?

vy 73! Jacek

http://www.sp9aki...
 
http://www.sp9aki.ampr.org/
M0WQX
Trochę zszokowało mnie to pytanie, gdyż cały czas twardo twierdzono , że to jest praktykowane.

Odpowiem dość asekuracyjnie, bo nie jestem kompetentny, a chciałbym coś napisać od siebie.

Nie ma potrzeby częściowo legalizować EchoLinków w Polsce.

Trzeba po prostu czasu n apełną legalizację.
UKE pracuje pełną parą i sądzę, że sprawa nabierze niebawem rozmachu.

Dla eksperymentatorów krótkofalarstwo jest bardzo przychylne. Nie nalezy więc wykluczać nowych możliwości.

Jednakże na chwilę obecną nie ma wyraźnej odpowiedzi co i jak.

Wciąż czekamy na odpowiednie ustawy i rozporządzenia ze strony UKE.

Od mojego ostatniego listu do UKE nic się nie zmieniło. Mało tego spiętrzenie bieżących spraw w UKE z pewnością opóźni prace legistlacyjne EchoLinków w kraju o ile nie odsunie ich poza ramy zamierzeń na 2010r.
Szkoda, bo miało być fajnie.
 
http://www.pzk.lublin.pl
SP9AKI
SP8LBK napisał/a:
Pewne fragmenty naszej łączności via Echolink odbywają sie "po jakiś drutach" i poprzez inne sieci telekomunikacyjne a nie wyłącznie falami radiowymi i jeśli tego nie zrozumiecie to szkoda dalszego tłumaczenia.


Witam .
W dopuszczonym w naszym kraju APRS informację niosą ramki UI protokołu AX.25 .
Ramki te mogą pochodzić z Internetu i dopiero w końcowym odcinku swojej drogi do adresata mogą trafiać do eteru radiowego . Odpada zatem pewność , że wysłał je licencjonowany nadawca co głównie eksponuje Kol. Andrzej SP8LBK jako warunek UKE .

Zachodzi tu zatem rozdwojenie kryterium legalności .
Co dla APRS jest legalne to dla Echolinka już takim niby nie jest . Smile
Zdecydowanie większa część strumienia informacji pochodzi spoza Polski i trzeba wierzyć a priori w jej legalność Kolego Andrzeju .

vy 73! Jacek

http://www.sp9aki...
 
http://www.sp9aki.ampr.org/
SP8LBK
Jacku SP9AKI
zacytuję fragment mojego poprzedniego postu, może w końcu zrozumiesz i nie będziesz robil nadal nadinterpretacji przepisów.
Nie kombinujcie ze swoimi interpretacjami, bo może jednak warto trochę poczytać i nie pisać bzdur, że wymiana danych cyfrowych następuje w czasie rzeczywistym.
Do nadania i odebrania pakietów danych cyfrowych oraz ich odczytania potrzebujemy komputera z odpowiednim oprogramowaniem. Dane te trafiają do stacji przekaźnikowej i z tamtąt są dopiero rozsyłane dalej po całej sieci.
Więc nie ma mowy o łączności w czasie rzeczywistym.
I to w przypadku PR i APRS jest w Polsce dopuszczone. Wymieniamy pakiety danych cyfrowych a nie prowadzimy rozmowy-łączności w czasie rzeczywistym poprzez sieć teleinformatyczną.
Pewne fragmenty naszej łączności via Echolink odbywają sie "po jakiś drutach" i poprzez inne sieci telekomunikacyjne a nie wyłącznie falami radiowymi i jeśli tego nie zrozumiecie to szkoda dalszego tłumaczenia.
W poprzednim poscie napisałem wyraźnie co pisze w naszym pozwoleniu.Sam zresztą o tym piszesz, że w PR I APRS nie dochodzi do żadnej łączności pomiędzy korespondentami w czasie rzeczywistym lecz tam najzwyklejsza wymiana danych cyfrowych w postaci pakietów. To nic innego jak EDI czyli Electronic Data Interchange stosowana w biznesie.
Tak się składa, że już w 1994 roku zajmowałem się w swojej firmie wdrażaniem EDI, wówczas internet był w powijakach a połączenia realizowane były poprzez modemy telefoniczne w protokóle AX.25.
SP9AKI pisze:
Ramki te mogą pochodzić z Internetu i dopiero w końcowym odcinku swojej drogi do adresata mogą trafiać do eteru radiowego . Odpada zatem pewność , że wysłał je licencjonowany nadawca co głównie eksponuje Kol. Andrzej SP8LBK jako warunek UKE .

Z moim podkreśleniem. Masz rację. Dokładnie to napisałeś. Nie ma, żadnej pewności, że wysłał je licencjonowany krótkofalowiec i dochodzi jeszcze ingerencja w inną, ogólnie dostępną sieć teleinformatyczną.
Aby się przekonać kto ma rację wystarczy wystąpić z wnioskiem do UKE o pozwolenie na uruchomienie stacji echolink. Nic prostrzego Smile
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.27
17,742,769 unikalne wizyty