Zobacz temat
OT20 PZK » Inne » Zawody
 Drukuj temat
Lubelski Maraton UKF 2011
SQ8RAY
29. Myślałem, że ta instalacja na bloku 24 może Twoja jest.


Nr 3 się kłania Smile Nie wiedziałem, że tak blisko mam Kolegę Krótkofalowca Smile Te anteny na 24 rzeczywiście bardzo ładne i bardzo mnie się podobają, też zauważyłem, że niestety nie są używane obecnie. Mieszkam na stancji, także temat anten na dachu mogę sobie raczej odpuścić. W następnej turze planuję udać się moim toczydełkiem na jakiś pagórek i stamtąd polować na lubelskie stacje z magnesówki.

Pozdrawiam Smile
ex. SP8-20-069
 
http://hamspirit.com/sp8-20-069
sp8gsc

"Udział jest ważniejszy niż zwycięstwo, przyjaźń jest droższa niż nagrody"

Zwycięsca moze byc tylko jeden (chyba ze jest kilka kategorii). a udział daje niewatpliwie okazję spotkania kolegów na pasmie, na ktorym na codzien, co tu duzo mówic, niewile sie dzieje. Nie nad tym jednak najbardziej bolewam tylko nad tym, że jak ktos sie czasem odezwie to odpowieda mu głucha cisza. Albo nikt nie słucha, albo nie chce mu sie odezwac albo jeszcze cos innego czego nie wiem.
Przyjaźń wiadomo...
Mnie raczej chodzi o zwykłe koleżeństwo, żebysmy byli jakims gronem wzajemnie popierajacych sie osób i żeba kazdy w razie czego mógl sie wrócic o pomc czy to w naprawie czy modernizacji sprzetu lub anten, albo w innej potrzebie. Do tego jednak trzeba żebyy każdy jak jestw domu jednak wlaczył radiotelefon na pasmo UKF - tradycyjnie kanałem "wywolawczym" był 145250, nie ma sensu tworzyc innych (wywoławczych) jak na tym jest pusto.
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
sp8gsc
sq8pkk napisał(a):
... mam pytanie czy logi z zawodów mogą być traktowane jako potwierdzenie łączności do dyplomu "Lublin"?

Jako jeden z pomysłodawaców dyplomu i obecny jego "award manager" odpowiadam, że niestety, ale nie.
Nalezy posiadac karty QSL, co nie jest żadnym problemem, bo przeciez mozna je od kolgów uzyskać.
Szczerze watpie w mozliwość spełniania warunków potrzebnych dio zdobycia dyplomu w czasie maratonu. Jest to bardzo trudny dyplom - tylko regulamin wyląda prosto - i bez wspóldziałania innych kolegów, ktorzy uaktywnili by nieobsadzone kwadraty - w zasadzie niemozliwy do zdobycia.
Jest to oczywiscie do zrobienia, trzeba jednak namówic choc jednego kolegę do odwiedzania kolejno różnych "peryferyjnych" kwadratów, albo wybrac sie samemu i zdobyc klase S (tylko tez trzeba miec z kim zrobic lacznosci) .
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
SQ8GHY
Mili Państwo, proszę w tym temacie dyskutować na temat naszych lokalnych zawodów.

Można zakładać nowe tematy lub używać PW do komunikacji z innymi użytkownikami.


Otrzymane logi 16.02.2011: http://sp8kaf.com...ymane-logi
Pozdrawiam
Łukasz
--
Zapraszam do Klubu SP8KAF
 
http://sp8kaf.com
sq8pkk
SP8WQX napisał(a):
Z innej beczki to odpowiem, że nie wolno po prostu w czasie trwania zawodów zmieniać lokatora na inny. Czyli jeśli zajeliśmy stanowisko w turze II w chałupie to "siedzimy", aż się zawody nie skończą, nie wolno nam iść do sąsiada, bo linia lokatora przelatuje przez budynek i nadawać 30min od siebie, a drugie 30 od sąsiada,bo ma inny lokator.
To tak żartobliwie.


Wink Zapomniałem o tym wątku tego wątku a odpowiedzi nie uzyskałem Smile
Nie chodziło mi Marku o zmianę w trakcie tej konkretnej godziny kolejnej tury zawodów tylko przemieszczenie w inne miejsce na całą turę. Teraz pracowałem z kwadratu KO11GF, czynię starania w kierunku postawienia tymczasowej anteny w kwadracie KO11GG. Gdzie będzie moje QTH po wakacjach nie ma kompletnie pojęcia. Planujemy przeprowadzkę i rzucić nas może wszędzie, np. do KO11FH choć jeśli tam to dopiero w przyszłym roku Smile
W międzyczasie mógłbym znaleźć miejscówkę w HG. Cały czas piszę o miejscach "budynkowych" więc kategorii bym nie zmieniał nawet biorąc pod uwagę że może musiałbym rozstawić tymczasową instalację antenową.
Można tak? Czy przyspawałem się druga turą do własnego mieszkania i ewentualne ruchy tylko w ramach swojego lokatora (ale to już raczej ze zmianą kategorii by było).

sp8gsc napisał(a):
Jest to oczywiscie do zrobienia, trzeba jednak namówic choc jednego kolegę do odwiedzania kolejno różnych "peryferyjnych" kwadratów, albo wybrac sie samemu i zdobyc klase S (tylko tez trzeba miec z kim zrobic lacznosci) .


Jak się cieplej zrobi trzeba będzie akcję przeprowadzić Smile Chętni do łączności na pewno się znajdą bo z tego co widzę zbyt dużo posiadaczy tego lokalnego dyplomu nie ma. I już koniec off-topa Smile
Vy 73!
Paweł SQ8PKK
 
SQ8GHY
Oczywiście w innej turze możesz już startować z innego lokatora. Pamiętaj jednak o odpowiedniej kategorii.
Pozdrawiam
Łukasz
--
Zapraszam do Klubu SP8KAF
 
http://sp8kaf.com
SQ8GHY
Wyniki drugiej tury: http://sp8kaf.com...-ukf-2011q
Pozdrawiam
Łukasz
--
Zapraszam do Klubu SP8KAF
 
http://sp8kaf.com
SP8BWR
Łukaszu, ale coś mi się rachunek nie zgadza. Piszesz, że brało udział 25 stacji. Sklasyfikowano 19 w kat A, 1 w kat C, 2 dzienniki do kontroli, 1 dziennika brak = 23. Błąd w tekście?? czy coś umknęło Wysokiej Komisji??? I tak na marginesie - warto podać znak stacji, która logu nie przysłała. Nie wiem co było powodem - sprawy losowe a może lekceważenie innych.
Dziadek Andrzej SP8BWR
www.sp8bwr.com
 
http://www.sp8bwr.com
SQ8GHY
Tak jak Marek napisał, chodzi o stacje organizatorów SP8PAI i SP8KAF.

Dla niektórych z kolegów proponuje uważnie przysłuchiwać się znakom i raportom. To jest jak 0 i 1. Coś się nie zgadza - łączność niezaliczona. Od drugiej tury nie było już przeproś Smile
Edytowane przez SQ8GHY dnia 26/04/2011 13:12
Pozdrawiam
Łukasz
--
Zapraszam do Klubu SP8KAF
 
http://sp8kaf.com
sp8gsc
Widze, że zrobuiłem głupi bład cyfrowy przy wypełnianiau dziennika w opstatniej łacznosci, zamiast rzeczywiwscie podanegio raportu 59 wpisalem 29, jakim cudem nie wiem?
Chyba wszystko przez to, że chwile wczesniej dostałem raport od SP8PRL 22 co mnie tak zdziwiło (przy mojej dotychczasowej praktyce pracy w zawodach), że nie mogłem wyjśc z podziwu do końca zawodów i pewnie dlatego wpisałem do dziennika nie ten raport, ktory podałem (wszytkie były 59, bo jak juz słychac to dobrze a jak nie słychac to wcale).
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
SQ8GHY
W zawodach stosuje się raporty domyślne 59 lub 599 na CW. Nawet programy podpowiadają standardowo 59. Oczywiście każdy może podawać raport na słuch, ale wprowadza to lekkie zamieszanie i wydłuża łączność.

Podsumowanie po dwóch turach: http://sp8kaf.com...kf2011.pdf
Edytowane przez SQ8GHY dnia 01/03/2011 10:02
Pozdrawiam
Łukasz
--
Zapraszam do Klubu SP8KAF
 
http://sp8kaf.com
sq8pkk
Witam,

SQ8GHY napisał(a):
W zawodach stosuje się raporty domyślne 59 lub 599 na CW. Nawet programy podpowiadają standardowo 59.


W takim razie po co je w ogóle podawać i zapisywać? Skoro sam fakt odebrania raportu jest raportem? cóż

SQ8GHY napisał(a):Oczywiście każdy może podawać raport na słuch, ale wprowadza to lekkie zamieszanie i wydłuża łączność.


Ale to właśnie jest raport a nie odfajkowanie łączności. Dość istotna informacja dla stacji nadającej. Jeśli jest odbierana słabiej to może da się coś zrobić żeby emisję w danym kierunku poprawić. Jeśli ktoś ma dobry s-meter to powinien imho podawać to co się na nim wychyli czy zapali.
Tak mi się wydaje.
Vy 73!
Paweł SQ8PKK
 
sp8gsc
sq8pkk napisał(a):
W takim razie po co je w ogóle podawać...

Przypadkowo znam dokładna odpowiedź na to pytanie i przyczyne dla ktorej roporty w zawodach nie moga zostac zlikwidowane, a przynajmniej nigdy nie powinny byc zlikwidowanane.
Tą przyczyną jest definicja łączności. Otóż aby łaczność w ogóle była uznana za przeprowadoną muszą być wymienione znaki wywoławcze i raporty słyszalności. Nic wiecej, ale także nic mniej.
Gdyby wiec zlikwidowac raporty w zawodach to żadnej z łacznosci nie mozna byłoby znac za łączność zatem wszystkie stacje zawsze miałyby zero punktów.

sq8pkk napisał(a): Jeśli jest odbierana słabiej to może da się coś zrobić żeby emisję w danym kierunku poprawić. Jeśli ktoś ma dobry s-meter to powinien imho podawać to co się na nim wychyli czy zapali.
Tak mi się wydaje.

Dobrze Ci sie wydaje. Teoria jest własnie taka, ale przy pracy w zawodach kazdy opertaor przeważnie dokładnie zna możliwosci swojej stacji. To nie jest ekspertymentowanie tylko zawody, wiec dokładne ocenianie siły sygnału i czytelności jest w zasadzie zbędne, bo informacja o tym jak słychać nie jest najwazniejsza informacja w zawodach, tak wiec praktyka jest nieco inna. Bardziej dostosowana do zawodów. Co oczywiście nie przeszkadza w podawaniu raportów wg wskazań s-metra. Ja choćbym chciał to raportu z s-metra nie podam (z braku takowego). Kanałow mam tylko kilka i uwazam, że jest to absolutnie wszystko co mi jest potrzebne do pracy na FM.
Edytowane przez sp8gsc dnia 01/03/2011 18:48
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
SQ8GHY
Pawle, zawody to nie bułka z masłem. Smile

Wyobraź sobie kilka tysięcy QSO i za każdym razem inny raport. I tak stacje mają co robić, bo podawany jest jeszcze numer kolejny łączności.

Sam kiedyś dojdziesz do wniosku, startując w zawodach na KF: "jak to dobrze że raporty są wszędzie 59" tak

Tu liczy się szybkość! Na pogawędki o słyszalności itp. nie ma tutaj miejsca.
Pozdrawiam
Łukasz
--
Zapraszam do Klubu SP8KAF
 
http://sp8kaf.com
sp8gsc
Raport w zawodach tak naprawde nie jest raportem tylko informacją typu "słychać Ciebie - uwaga będę nadawał numer (albo inny skrót) w zawodach".
Podobnie przy innych łacznosciach jest to informacja "słychać Ciebie dobrze", a czy bardzo dobrze, doskonale czy bardzio silnie to nieistotne.
Przy posiadanu dobrej anteny odbiorczej S-meter bedzie sie wychylał grubo ponad 9 nawet dla stacji dx-owych na 80m, podczas gdy np na dipolu sygnał bedzie ledwo słyszalny. Tak wiec raport od dwóch sąsiednich stacji połozonych przy tej samej ulicy może byc zupełnie różny i nie da operatrowi zadnej informacji poza tym, że jeden słyszy go lepiej od drugiego.
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
sq8pkk
A ja naiwny się cieszyłem, że z mojego parapetu taki ładny sygnał leciał Wink
Vy 73!
Paweł SQ8PKK
 
sp8gsc
sq8pkk napisał(a):
A ja naiwny się cieszyłem, że z mojego parapetu taki ładny sygnał leciał Wink

Nie pamiętam czy jakąkolwiek inną stację poza SP8PRL słyszałem trochę slabiej. Z tego co pamiętam wszystkie raporty odebrałem za pierwszym razem poprawnie (nawet od SP8PRL), więc jak było dobrze słychać tzn ze raport był 59.
Tak, to jest pewien urok pracy w zawodach - da się to zaobserwowwać także na KF, większość stacji odpowiada od razu i potwierdza wszystko za pierwszym razem, to zasluga sprzętu, ale przede wszystkim klasy operatorów, którzy pracują w zawodach.
Nasze zawody są wlaśnie po to, żeby nabrać takich umiejętności. Poprawne wołanie, poprawne podawanie raportów, szybkie i bezbłedne zapisywanie, poprawne wypełnianie dziennika (tu dałem plamę) i wysyłanie odpowiednio wypełnionego dziennika do organizatora. (W zawodach KF jest to przeważnie plik cabrillo). Jeśli ktoś jeszcze nie umie to się szybko nauczy, liczy się doświadczenie, a wiec wszyscy Ci którzy obawiają się startu z powodu braku umiejętności są "w błednym błędzie" bo to właśnie oni powinni w tych zawodach pracować.
Edytowane przez sp8gsc dnia 06/03/2011 07:20
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
SQ8GHY
Już jutro kolejna tura zawodów. Zwracam uwagę na prawidłowe wypełnianie dzienników.

Dziennik powinien zawierać:

czas / znak stacji / raport nadany / raport odebrany / punkty / mnożnik

1801 / SP8KAF / 59 01 KO11GG / 59 02 KO11GF / 1 / 1


Zawody to nie tylko łączności, ale także prawidłowo wypełniony dziennik!
Pozdrawiam
Łukasz
--
Zapraszam do Klubu SP8KAF
 
http://sp8kaf.com
SQ8GHY
Otrzymane logi drogą elektroniczną (21.03.2011 09:05): SP8AWL, SP8GSC, SQ8MFM, SQ8IN, SQ8JCB, SP8-20-121, SQ8HNB, SQ8MFK. SP8FJF, SQ8GKR, SP8PRL, SQ8GKW, SP8CIE, SP8ENS, SP8HPW, SQ8RAY, SQ8FDX, SQ8GHH, SP8WQX, SQ8JCP, SP8LZC, SP8KEA, SQ8BWF, SQ8OLL, SP8HMZ, SP8FNB.

Otrzymane logi papierowe: SP8TK, SP8DHJ

Termin nadsyłania logów mija w sobotę 19 marca.


Dziękujemy za udział stałym zawodnikom i witamy nowe stacje w naszej zabawie.
Edytowane przez SQ8GHY dnia 21/03/2011 09:04
Pozdrawiam
Łukasz
--
Zapraszam do Klubu SP8KAF
 
http://sp8kaf.com
M0WQX
Jeśli komuś pomoże to uruchomiłem moduł PGALoggera na RAL dla Zawodów LM UKF. Można przepisywać QSO i poprawić datę i godzinę w wygenerowanym Cabrillo, albo po prostu logować ON LINE w czasie zawodów.

Moduł liczy punkty, mnożniki i oblicza wyniki w real time, podgląda innych zawodników kiedy logują QSO w czasie zawodów.

W module wyłączyłem statystyki , podliczanie zawodów, powiadomienia PW i wiele innych gadzetów w celu uproszczenia całości.

Można też po prostu przepisać wyniki do Excela i nie obawiać się o błąd w obliczeniach.

Moduł tutaj http://www.pzk.lu...Logger.php
 
http://www.pzk.lublin.pl
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.36
17,811,157 unikalne wizyty