Zobacz temat
OT20 PZK » Inne » Zawody
 Drukuj temat
Lubelski Maraton UKF 2011
SQ8GHY
Jako nasłuchowiec robisz nasłuchy, a jako nadawca łączności. Przygotowujesz z tego logi. Warto jednak skupić się na jednej kategorii.
Pozdrawiam
Łukasz
--
Zapraszam do Klubu SP8KAF
 
http://sp8kaf.com
SQ8HNB
A czy nie posiadając znaku nasłuchowego można brać udział w kategorii C spod znaku krótkofalarskiego ?
 
M0WQX
Moim skromnym zdaniem nie można , choćby dlatego, że kat C jest dla licencjonowanych nasłuchowców. Jeśli ktoś otrzymał licencję "nadawczą" od razu bez licencji nasłuchowej nigdy nie stanie się prawdziwym nasłuchowcem. Bedzie to tylko z nazwy "nasłuchowiec" jak się czai na pasmach i nie gada tylko słucha.
No chyba że wystąpi o licencję nasłuchową (to chyba możliwe).

Nasłuchowiec ma licencję nasłuchową. Ja też mam SP9-4409-KA, więc jestem i nadawcą i nasłuchowcem.

Hi hi ...ależ zakręciłem. Może ktoś przypuszcza inaczej to mnie poprawi Wink
 
http://www.pzk.lublin.pl
SP8-20-121
Ja osobiście do końca Maratonu zamierzam skupić się głównie na kat. C, a jako nadawca tylko przy okazji żeby pojawił się nowy lokator do zdobycia.
 
SQ8GHY
Kategoria "C" została stworzona dla licencjonowanych SWL.

Łukaszu, jak otrzymasz już zezwolenie to uruchom nowy lokator w zawodach. Będziesz lokalnym DXem Smile
Pozdrawiam
Łukasz
--
Zapraszam do Klubu SP8KAF
 
http://sp8kaf.com
SP8-20-121
Wiem, że trochę zbaczam z tematu ale właśnie ze skrzynki wyjąłem świadectwo zaraz po świętach składam wniosek o pozwolenie radiowe i już może w turze majowej pojawi się nowa stacja.
 
SQ8HNB
Co do nasłuchów już wszystko rozumiemSmile
Składam wniosek o wydanie licencji nasłuchowej i w kolejnej turze sporządzam dwa logi... SUPER!

Ale czy ktoś wie może co z "zabudowaniami stałymi"???
 
SQ8GHY
Dzisiaj po bardzo miłej rozmowie telefonicznej z Markiem SQ8MXS ustaliliśmy, że usuwamy posty nie związane z tematem. Krótko mówiąc. Sprawy się wyjaśniły, a z Markiem spotkamy się na piwku Smile

Następuje zmiana punktacji błędnych QSO. Żadna stacja nie otrzyma punktów jeżeli w wykazanej łączności w dzienniku jest błąd. Czwarta tura już została tak rozliczona.
Pozdrawiam
Łukasz
--
Zapraszam do Klubu SP8KAF
 
http://sp8kaf.com
SQ8GHY
Z uwagi na to, że 21 maja 2011 zostaną rozegrane "Zawody Zamkowe", a kilka stacji chciało w nich wziąć udział, co by kolidowało z LM UKF. Ustaliliśmy, że majowa tura odbędzie się tydzień wcześniej, czyli spotykamy się w paśmie 2m 14 maja 2011 r.
Pozdrawiam
Łukasz
--
Zapraszam do Klubu SP8KAF
 
http://sp8kaf.com
SQ8MFM
No, jak nie, jak tak Smile
 
SQ8HNB
Jeżeli już zmieniamy termin 5 tury, to zmieńmy wszędzie!!!
Otwieram wyniki poprzedniej tury, a tam zaproszenie na maj - niestety na dalszy termin. Niech już wszędzie będzie jednakowo. No i proponuję organizatorom porozsyłać info na e-maile wszystkich dotychczasowych uczestników. Każda zmiana wiąże się z ewentualnymi niedogodnościami im wcześniej się Koledzy dowiedzą tym lepiej. Będzie więcej czasu na "przygotowania".
Skoro przyśpieszamy, to ponownie ośmielam się prosić o interpretację pojęcia "zabudowania stałego".
 
sp8gsc

Następuje zmiana punktacji błędnych QSO. Żadna stacja nie otrzyma punktów jeżeli w wykazanej łączności w dzienniku jest błąd. Czwarta tura już została tak rozliczona.

Nie rozumiem.
Jeśli ja odebrałem błednie znak, raport lub numer albo błednie zapisałem to w dzienniku to sprawa jasna punkty mi sie nie należa, ale jaki ja mam wpływ na to czy ktos poprawnie odebrał jesli potiwerdzi to w czasie łacznosci? Nawet jak to poprawnie powtórzy to tez nie wiem jak to zapisał w dzinniku. Czy w takim wypadku tez nie otrzymam punktów za ta łącznośc? Wydaje mi się, że cos tu chyba jest nie tak. Czy w zawodach SPDXContest jak stacja zle odbierze mój znak to ja tez nie otrztmuję punktów za łaczniść"? To po co, podaje czas w logu, skoro nikt nie zamierza sprawdzac czy w tym czasie była łacznośc, a tylko znak został zle zapisany (mógł byc nawet prawidłowowo odebrany a tylko zle zapisany).

Co do zabudowania stałego. Moim zdniem jest to budynek lub wiata. Terminu zabudowanie w słowniku nie ma. Ale jest "zabudowania" a to jest wyjaśnone jako zespól budynków, a więc zabudowanie to bedzie budynek. (Wiata jest także budynkiem tylko bez scian.)
Edytowane przez sp8gsc dnia 26/04/2011 19:06
 
http://niedzwiada.nazwa.pl/pzk/sp8gsc/
SQ8HNB
Też zawsze piszę na papierze, a gdyby długopis miał przerwać lub miał zamarznąć mam zawsze pod ręką tradycyjny ołówek. Są plusy i minusy.
Na "+" komputer mi nie zresetuje, na "-" coś potem szybko znaleźć lub rozczytać jak niewyrażne to udręka.
Ale łączność ma być w dwie strony - czyli poprawna wymiana (i potem przepisanie) określonych w regulaminie raportów.
Albo się ktoś z kimś połączył i poprawnie wszystko przekazał, albo łączności 100% nie było.
 
SP8FNB
Krzysiu, niestety tu ma zastosowanie taka metoda , że albo obaj zawodnicy dostają punkty, albo obaj nie.Przy innej metodzie zawsze wprowadzamy czynnik uznaniowości , a to budzi zastrzeżenia > słowo przeciw słowu>.Jeżeli chodzi o >teren zabudowany> to moja interpretacja jest następująca: każdy z nas przystępując do zawodów składa dobrowolnie <deklaracje przyzwoitości< np,mocy czy kategorii uczestnictwa,i nie jest istotą teren zabudowany ,tylko stacja terenowa, a wg mnie jej cechy charakterystyczne są takie , ze została w całości przywieziona w miejsce instalacji, konstrukcje wsporcze anten nie wykorzystuja budowli , zasilana jest z akku lub agregatu, operatorzy nie siedzą sobie w budynku w salonie itp , przecież każdy z nas dobrze wie o co chodzi.... tj sport .... as
 
SP8BWR
SQ8GHY napisał(a):

Dzisiaj po bardzo miłej rozmowie telefonicznej z Markiem SQ8MXS ustaliliśmy, że usuwamy posty nie związane z tematem. Krótko mówiąc. Sprawy się wyjaśniły, a z Markiem spotkamy się na piwku Smile



Łukaszu - Marku BRAWO. To jest wiadomość na którą czekałem. Wielkie dzięki.
Dziadek Andrzej SP8BWR
www.sp8bwr.com
 
http://www.sp8bwr.com
sq8pkk
Z urwanym kablem antenowym też się da Smile
Log wysłany. Przeczytałem post Adama SP8FNB i w sumie chyba powinienem wystartować w kategorii B. Sam już nie wiem. Wysłałem A wg. warunków regulaminu zawodów. W sumie pojęcie stałego QTH w takiej dosłownej formie w moim wypadku nie występuje. Na co dzień pracuję z duobandera UKF z przedłużona anteną, czasem zapinam do niego ćwiartkę na podstawie magnesowej ale czegoś takiego jak stała instalacja antenowa póki co nie mam. Mam za to fajny maszt i antenę, z którymi pojechałem do szwagra i rozbiłem się z całym majdanem u niego pod domem. No i wypisz wymaluj sytuacja opisana przez Adama bo cały zestaw przytargany na miejsce, antenę skończyłem rozkładać o 17:58 a o 19:20 nie było już po niej śladu poza dziurą w ziemi, w której stał maszt. Szkoda mi było akumulatora w samochodzie więc pociągnąłem sobie 30 metrów linii z domku do zasilacza, który też przywiozłem w torbie. So... zabudowania bliżej niż 50 metrów, radio zasilane z sieci energetycznej. Wszystko rozstawione doraźnie stoi ok. 7,5 km od mojego domu. Jest to stacja terenowa czy nie?
Vy 73!
Paweł SQ8PKK
 
SP8FNB
...chyba Pawle to nie spełniłeś wszystkich moich <postulatów>,sprawa zasilania jest kluczową dla <stacji terenowej<.Zasoby energii i możliwość jej poboru ,wydajność prądowa w znacznym stopniu wyznaczają możliwości mocowe i czasowe <stacji terenowej<.Potrzeba racjonalnego gospodarowanie energia na <stacji terenowej<zmusza nas do dogłebnej analizy oraz poszanowania praw fizyki z dziedziny elektrotechniki, a także poznania możliwości akumulatorów ,agregatów itp itd, całkiem fajnie opisał te zagadnienia kol SP6LB w jednym z ostatnich numerów <Świat Radio<.Całkiem racjonalną definicję <stacji terenowej< podają organizatorzy zawodów Field Day HF IARU. Specjalnie zaznaczam ,że chodzi mi o definicję <STACJI TERENOWEJ<, a nie stacji pracującej z QTH terenowego/ta nie podlega takim rygorom/ , moim zdaniem jest to różnica taka jak pomiędzy anteną magnetyczną, a anteną na podstawie magnetycznej. ...a może jest jakoś całkiem innaczej.... Adam
Edytowane przez SP8FNB dnia 17/05/2011 20:18
 
sp8gsc
sq8pkk napisał(a):

... cały zestaw przytargany na miejsce, antenę skończyłem rozkładać o 17:58 a o 19:20 nie było już po niej...
...pociągnąłem sobie 30 metrów linii z domku do zasilacza, który też przywiozłem w torbie. ...
bliżej niż 50 metrów, radio zasilane z sieci energetycznej. Wszystko rozstawione doraźnie stoi ok. 7,5 km od mojego domu. Jest to stacja terenowa czy nie?


Po przeczytaniu koncowego fragmentu jakos tak lekko sie usmiechnałem.
Oczywiścei, że nie jest.
cytat z regulaminu
11. Stacje z terenowego QTH to takie, które są zasilane z przenośnych źródeł energii elektrycznej (akumulatory, agregaty), znajdują się w odległości co najmniej 50m od stałych zabudowań, a ich systemy antenowe nie mogą być zainstalowane wcześniej niż 24 godziny przed zawodami.

Spełniłes tylko ostatni warunek - zaistalowales anetne przed zawodami, a nie korzystałes ze stałej zaistalowanej wczesniej.
Stacja nie była zasilana z przenosnych źródeł energii (wybacz ale czy zasilacz był przewieziony ze soba czy nie, nie ma zadnego zanaczenia, wazne, ze to był zasilacz sieciowy dołaczony do sieci energetycznej - przenośne źrddła enegrii to akumulatory lub agregat prądotwórczy tak jak w regulaminie)
Znajdowala sie bliżej niz 50m do zabudowań, no bo odległość od własnego stalego QTH nie ma tu żadnego znaczenia. Tereniowe QTH to własnie dalej niz 50m od zabudowań.
Dziwiłem sie , że nigdy przedtem nie słyszalem Ciebie, a tu nagle stacja wychodzi bardzo silnie, a to okazalo sie, że to po prostu inne QTH. Niestety, ale nie terenowe.
73 Krzysztof
 
http://niedzwiada.nazwa.pl/pzk/sp8gsc/
sq8pkk
sp8gsc napisał(a):
Po przeczytaniu koncowego fragmentu jakos tak lekko sie usmiechnałem.
Oczywiścei, że nie jest.
cytat z regulaminu


Dlatego wg regulaminu zgłosiłem kategorię A. Tylko tak to trochę śmiesznie wygląda bo stałego tak naprawdę nic tam nie było.

sp8gsc napisał(a):
Stacja nie była zasilana z przenosnych źródeł energii (wybacz ale czy zasilacz był przewieziony ze soba czy nie, nie ma zadnego zanaczenia, wazne, ze to był zasilacz sieciowy dołaczony do sieci energetycznej - przenośne źrddła enegrii to akumulatory lub agregat prądotwórczy tak jak w regulaminie)


Jakbym zapiął agregat albo podpiął się pod akumulator samochodu miałbym przecież lepiej niż to co miałem z zasilacza podpiętego pod kabel Wink

sp8gsc napisał(a):
Znajdowala sie bliżej niz 50m do zabudowań, no bo odległość od własnego stalego QTH nie ma tu żadnego znaczenia. Tereniowe QTH to własnie dalej niz 50m od zabudowań.


To właśnie najbardziej mnie zastanawia. Jaki ma wpływ domek stojący niedaleko za płotem? Idea, że jak teren to prąd nie z kabla ma jakieś logiczne uzasadnienie. Prąd w kablu jest cały czas, akumulator czy agregat prędzej czy później się skończy więc trzeba go oszczędzać. Choć na takie krótkie zawody odczuwalnej różnicy nie ma. Ale stojący sobie jakiś budynek, z którym nie mamy nic wspólnego? Odpowiedź "bo ktoś tak kiedyś wymyślił" w zupełności mi wystarczy ale może jest jakieś inne wytłumaczenie? Smile

sp8gsc napisał(a):
Dziwiłem sie , że nigdy przedtem nie słyszalem Ciebie, a tu nagle stacja wychodzi bardzo silnie, a to okazalo sie, że to po prostu inne QTH. Niestety, ale nie terenowe.


Tak się niefartownie układa, że dopiero drugi raz miałem okazję uczestniczyć w zawodach. Pewnie dlatego. Ale w lutowej edycji mam w logu dwie łączności z Twoim lokatorem więc czemu się wtedy nie usłyszeliśmy to nie wiem.

PS. Żeby tylko nikomu się nie wymyśliło, że jakieś "ale" do regulaminu albo organizatora mam. Tak tylko wątek podtrzymuję pytaniami jakie mi przy okazji do głowy przychodzą Smile
Vy 73!
Paweł SQ8PKK
 
sp8gsc
sq8pkk napisał(a):
Tylko tak to trochę śmiesznie wygląda bo stałego tak naprawdę nic tam nie było....

Jakbym zapiął agregat albo podpiął się pod akumulator samochodu miałbym przecież lepiej niż to co miałem z zasilacza podpiętego pod kabel ....

Jaki ma wpływ domek stojący niedaleko za płotem? ...może jest jakieś inne wytłumaczenie?

...czemu się wtedy nie usłyszeliśmy to nie wiem.

ad. 1 Było było!. Co? Zasilanie z sieci.
ad. 2 A tego to nikt nie wie. Przeważnie z zasilacza jest wieksza moc.(no i duże prawdopodobieństwo, że nie zaniknie)
ad. 3 Prawdopodobnie chodzi o fakt, że w przypadku niepogody można sie tam schronic albo cos podobnego...
ad. 4 Prowdopodobnie mam zbyt kiepska antene i dość mało czuły odbiornik, wiec nie słyszę słabych stacji i to czasen nawet z Lublina. Mam tylko kilka kanałow, wiec jak pracowales na tych, ktorych nie mam, to nie było mozliwości spotkania sie. Przewaznie w kazdej turze długo wołam na 145550, więc posłuchaj tam w przyszłosci.(i inni też)

Jest forum, jest temat to i pogadać można...
73 Krzysztof
 
http://niedzwiada.nazwa.pl/pzk/sp8gsc/
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.37
17,759,445 unikalne wizyty