Zobacz temat
 Drukuj temat
Rozporządzenie Ministra Środowiska
sp8gsc
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia
(Dz. U 130 poz 880) - oczywiscie z 2010 roku (tak jak data rozporzadzenia)
tekst dostepny tutaj
Otóż zgodnie z § 2 ust. 2 pkt 2
zgłoszeniom podlegają instalacje antenowe radiokomunikacyjne, ktorych moc promieniowania izotropowo wynosi nie mniej niz 15 W
ale
przepis ten w odniesieniu do instalacji antenowych "przekazanych do użytkowania (hi - od kiedy to termin ten dotyczy prywatnych osób ) przed dniem 28 lipca 2005r, " wchodzi w życie od 01.01.2013 roku - zgodnie z § 4 tegoż rozporzadzenia, który znajduje się na samym końcu i mało kto go doczytał.
Tak wiec wszyscy ci, którzy mieli zainstalowane anteny przed 28 liopca 2005r. (dlaczego akurat 28 a nie 31?) nie musza dokonywać żadnych zgłoszeń przed tym dniem, a nawet nie mogą, bo ich ten przepis nie obowiązuje i złożone zgłoszenia powinny być zwrócone.
----
(dopisalem)
A kiedy jest termin na złożenie to nie wiadomo, bo przepisy na ten temat nic nie mówią. Przed 01.01.2013 nie można, a kiedy po - nie określono.
Warto by to wyjaśnić.
Edytowane przez sp8gsc dnia 27/02/2011 09:12
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
SP8FJF
Witam.
Chyba nie do końca jest tak jak piszesz.
Trzeba zwrócić uwagę na punkt 7 opisu wymagań do zgłoszenia w Rozporządzeniu z 2 lipca 2010r. Jest w nim mowa o wynikach pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych, o których mowa w art.122a ustawy z dnia 27.04.2001r. Prawo ochrony środowiska,jeśli takie były wymagane. Wynika z tego, że jeżeli moc promieniowana izotropowo wynosi nie mniej niż 15 W to taki obowiązek istniał od kilku lat. Wyniki tych pomiarów lub analiz miały być przekazane do odpowiednich urzędów. Należy stwierdzić że wszystkie istniejące instalacje przekraczające 15 W EIRP powinny być zgłoszone.
A więc wszyscy koledzy którzy przekazali do organów Ochrony Środowiska odpowiednie raporty ok. 6 lat temu, to dla nich rozporządzenia zaczną obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2013 roku.

73 Zbyszek.
 
sp8gsc
SP8FJF napisał(a):
Trzeba zwrócić uwagę na punkt 7 opisu wymagań do zgłoszenia w Rozporządzeniu z 2 lipca 2010r.

Opis wymagań chyba nie ma nic wspólnego z obowiazkiem złożenia pomiarów. Gdzie jest opublikowane to rozporzadzenie ?

SP8FJF napisał(a):...wynikach pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych, o których mowa w art.122a ustawy z dnia 27.04.2001r. Prawo ochrony środowiska,jeśli takie były wymagane.
No to były czy nie były wymagane?
Próbowałem to kiedyś analizowac, ale wyszły mi takie idiotyzmy, że po prostu szmyrgnąłem w kąt tą ustawę, bo odpowiadanie na pytania w stylu "jakie środki będa podjete w celu ograniczenia emisji" śwaidczy o tym, że przepis opracowany był dla istalacji, w ktorych promieniowanie elektromagnetyczne jest ubocznym efektem, tymczasem nasze istalacje maja za zadanie jak najskuteczniej wypormienoowywać fale radiowe. wiec przepis jest zupełnie nie dla nas, a więc logicznie nie może nas obowiazywać (i nie powinien,a ten kto dopisal tam amatroskie radiostacje sam sobie wystawił ocenę).

Wynika z tego, że jeżeli moc promieniowana izotropowo wynosi nie mniej niż 15 W to taki obowiązek istniał od kilku lat.
A konkretnie to z jakiego punktu przepisu, bo jakos to metnie brzni.

Należy stwierdzić że wszystkie istniejące instalacje przekraczające 15 W EIRP powinny być zgłoszone.

Ale o ile pamietam nie był do końca sprecyzowany sposób ustalenia tej mocy, a poza tym to co napisałem powyżej. Przepis ewidentnie był dla instalacji, których ubocznym efektem było promieniowanie elektromagnetyczne. I tylko takim promieniowaniem powinno zajmowac sie ochrona środowiska. Emisją promieniowania lektromagnetycznego ze specjalnie zbudowanych w tym celu istalacji pownien zajmowac sie tylko UKE, ktory wydaje pozwolenia - tam sie powinni skladac raporty a nie gdzies po jakichś urzędach ktore nie maja pojecia co z nimi robic. Ochrona środowiska niech zajmuje sie wylacznie instalacjami ktore emityja promieniowanie elektromagnetycnze ubocznie, a wiec linie elektrtczne i inne takie sprawy. Ktos tutaj poplatał kompetencje ministerstw.
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
sq8pkk
sp8gsc napisał(a):
SP8FJF napisał(a):
Trzeba zwrócić uwagę na punkt 7 opisu wymagań do zgłoszenia w Rozporządzeniu z 2 lipca 2010r.

Opis wymagań chyba nie ma nic wspólnego z obowiazkiem złożenia pomiarów. Gdzie jest opublikowane to rozporzadzenie ?


Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.
http://isap.sejm....amp;type=3

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie zgłoszenia instalacji wytwarzających pola elektromagnetyczne
http://isap.sejm....amp;type=2

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia:
http://isap.sejm....amp;type=2

To chyba wszystkie przepisy związane z tematem.
Vy 73!
Paweł SQ8PKK
 
SP8FJF
Punkt 7) objaśnienie 3) Rozporządzenie Ministra Środowiska 2. lipiec 2010r.
Art.122a.1. http://www.piib.o...rodowiska-

Rozporządzenie Ministra Środowiska z 2010r weszło w życie, a kto powinien się tym zajmować to inny temat.

73 Zbyszek
 
sp8gsc
sq8pkk - dzieki na linki - takie są najbardziej przydatne
Art. 122a.
1. Prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia emitującego pola elektromagnetyczne,
które są stacjami elektroenergetycznymi lub napowietrznymi liniami
elektroenergetycznymi o napięciu znamionowym nie niższym niż 110 kV, lub
instalacjami radiokomunikacyjnymi, radionawigacyjnymi lub radiolokacyjnymi,
emitującymi pola elektromagnetyczne, których równoważna moc promieniowana
izotropowo wynosi nie mniej niż 15 W, emitującymi pola elektromagnetyczne
o częstotliwościach od 30 kHz do 300 GHz, są obowiązani do wykonania
pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku:
1) bezpośrednio po rozpoczęciu użytkowania instalacji lub urządzenia;
2) każdorazowo w przypadku zmiany warunków pracy instalacji lub urządzenia,
w tym zmiany spowodowanej zmianami w wyposażeniu instalacji lub
urządzenia, o ile zmiany te mogą mieć wpływ na zmianę poziomów pól
elektromagnetycznych, których źródłem jest instalacja lub urządzenie.
2. Wyniki pomiarów, o których mowa w ust. 1, przekazuje się wojewódzkiemu inspektorowi
ochrony środowiska i państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi
sanitarnemu.


Jak zwykle bubel, bo nie ma w nim mowy co ma zrobić ten co już taką instalację posiada i nie dokonuje zmian. Logicznie należy wnioskować, że nic. Dopiero przepis § 4 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia (Dz. U 130 poz 880), ustala ten termin na 01.01.2013r. (ale moim zdaniem ten konkretny paragraf jest bezpodstawny, bo w ustawie nie ma delegacji do ustalania takiego terminu, ba nie ma nawet podstawy do składania zgłoszenia)

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie zgłoszenia instalacji wytwarzających pola elektromagnetyczne
A to tutaj są własnie te głupoty na temat jakie środki przedsięwziąc w celu ograniczenia pola wytwarzanego przez radiostacje amatorską - przecież to komplenie nie dotyczy instalacji amatorskich, one sa budowane po to, żeby takie pole wytwarzały.
W tym rozporzadzeniu nie ma żadnych obowiazków tylko wzór formularza, a wiec obowiazku jako takiego dla instalcji istniejacych nie było, no bo nie można traktowac ustawy rozszerzajaco, skoro jest zapis kedy dokonuje sie pomiarów to nie można na tej podstawie wnioskować, że w także w innych przypadkach, a wiec np w dniu wejscia w życie ustawy, bo takiego zapisu w niej nie ma.(chyba ze na końcu w przepisach przejsciowych, ale tam nie sprawdzałem)
Edytowane przez sp8gsc dnia 16/09/2011 10:38
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
SP8FJF
Inny Link do ustawy z Art.122a.1 podałem celowo,wszystko jest łatwo dostępne.Obowiązek składania pomiarów (obserwacje,analizy) dział II Definicje i zasady ogólne,Art.3 punkt 21 Ustawy 27.04.2001. Ustawa ta nakładała od 2001r obowiązek składania analiz,czy się komuś to podoba czy nie. Jeżeli ktoś przekazał instalację do użytku przed magiczną datą 28 lipiec 2005 śpi spokojnie do 1 stycznia 2013r. Do tego czasu coś się może zmienić,ale trzeba się liczyć z tym,że dociekliwy urzędnik może nas poprosić o kopie złożonego dokumentu,inni mają czas do czerwca 2011 roku. Czy to bubel,czy głupoty, też tak myślę,ale ustawy i rozporządzenia są i powinno się na dzień dzisiejszy raczej do nich dostosować.
Na tym kończę dyskusję bo wszystko zostało powiedziane,lub napisane jak kto woli.

73 Zbyszek.
 
sp8gsc
SP8FJF napisał(a):
Obowiązek składania pomiarów (obserwacje,analizy) dział II Definicje i zasady ogólne,Art.3 punkt 21 Ustawy 27.04.2001. Ustawa ta nakładała od 2001r obowiązek składania analiz,czy się komuś to podoba czy nie.

Dokładnie tak jak napisałes w artykule art 3 sa tylko definicje
art. 3 Ilekroć w ustawie jest mowa o:

a w pkt 21 napisano
21) pomiarze; rozumie się przez to również obserwacje oraz analizy;

Ja bym powiedział, że to jest zapis co najmiej dziwny, no bo wynika z tego, że ilekroć w ustawie jest mowa o pomiarze to nalezy przez to rozumiec także obserwacje albo analizę. Skoro obserwacja jest dla autorów ustawy pomiarem to nie mam wiecej pytań. Na podstawie obserwacji stwierdzam, że moje anteny (wszystkie "w kupie" ) nie emitują pola elektromagnetycznego. Stałem na dworze pod antenami i nie widziałem żeby cokolwiek sie wytwarzało - hi.
Nic innego z tej definicji nie wynika, a już na pewno nie wynika obowiazek dokonywania pomiarów. Obowiazek taki wynika z art. 122a,
ale tylko w dwóch okreslonych przypadkach:
1) rozpoczecia uzytkowania
2) zmiany warunków instalacji,
a wiec absolutnie nie dotyczy instalacji już istniejących.
Powinien dotyczyc, ale ktos tego nie napisał - czyli bubel prawny.
I należy to "wypunktowac", a takze stosować ustawę ściśle wg brzmienia - czyli nic nie robić.
Terminu na skladanie takich pomiarów tez nie określono, a wiec jakby nawet rozpocząć użytkowanie anten po wejściu w zycie uistawy (a ta zgodnie z art 442 wchodzi w zycie w terminie okreslonym w odrebnej stawie - jakiej?) to i tak można nie składac tych pomiarów, bo w ustawie ani nie ma terminu na ich wykonanie, ani nie ma terminu na przekazanie ich "wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska i państwowemu wojewódzkiemu inspektorowisanitarnemu" - czyli jak nie ma terminu to można je zrobić kiedy się chce, a więc np za 20 lat.
Oto jak jest napisana ta ustawa - bubel prawny do kwadratu.
Oczywiscie terminy te mogą zostać okreslone w rozporządzeniu, ale tylko wtedy gdy ustawa daje taką delegację ministrowi, a "konia z rzędem" temu kto znajdzie taką delegację w ustawie. Owszem jest delegacja w art. 122 (bez a) ale tylko na określenie dopuszczalnych poziomów i sposobów ich sprawdzenia poprzez wskazanie metod, a nie na terminy dokonania tych pomiarów (czyli także obserwacji - hi).

dociekliwy urzędnik może nas poprosić o kopie złożonego dokumentu

Poprosic może, ale na jakiej podstawie? Niech wskaże artykuł, z ktorego wynika że jest obowiazek dokonania pomiarów, obseweacji analiz czy czegokolwiek innego i jaki był termin na ich złożenie. Nie znajdzie tego w ustawie, bo tam tego zwyczajnie nie ma.
ustawy i rozporządzenia są i powinno się na dzień dzisiejszy raczej do nich dostosować.

Jak udowodniłem powyżej sa to buble prawne, a szczególnie ustawa.
Jeśli w jakimkolwieik rozporządzeniu (wydanym na postawie tej ustawy - bo rozporzadzenie musi miec podstawę prawną) bądzie określone cokolwiek co nie jest uregulowane w ustawie (delegacją ustawową) to takie coś nie ma mocy prawnej i nikogo nie obowiazuje - wygrywa się w każdym sądzie i to bardzo szybko.
A jak nie ma określonego terminu na złożenie pomiarów no to się ich nie składa i tyle.
Obecnie jest termin 01.01.2013 roku, a czego dotyczy to już pisałem.
Edytowane przez sp8gsc dnia 23/02/2011 18:53
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
SP8FJF
Na śmierć zapomniałem! Art.152 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. Można przeczytać.
http://isap.sejm....

Krzysztof zwracam się do SP8GSC jak Ty byś zinterpretował wyżej wymieniony art.152, bo ja nadal twierdzę, że zgłoszenia trzeba dokonać jeżeli z obliczeń wychodzi powyżej 15W EIRP.

73 Zbyszek.
Edytowane przez sp8gsc dnia 27/02/2011 09:09
 
sp8gsc
Zgodnie z art 152 ustawy z d. 27. 04.2001r. Prawo ochrony środowiska w ust. 5 " napisano Instalację (z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogacą negatywnie oddziaływać na środowisko) objetą obowiązkiem zgłoszenia w okresie gdy już jest eksploatowana, prowadzący jest obowiazany zgłosić w terminie 6 miesiecy od dnia, w którym została ona objeta tym obowiazkiem".
Przepis wyjątkowo niejasny. Obowiazkiem zgłoszenia jak wyczytalismy w art 122a objete sa instalacje
ale tylko w dwóch okreslonych przypadkach:
1) rozpoczecia uzytkowania
2) zmiany warunków instalacji,
a wiec w dalszym ciagu twierdzę, że w ustawie nie ma obowiązku zgłoszenia instalacji juz istniejących, ponieważ w art 152 na samym początku napisano wyraźnie "objetą obowiązkiem zgłoszenia w okresie gdy już jest eksploatowana". Otóż nigdzie nie mogę wyczytać gdzie jest napisane kiedy zostala ona objęta tym obowiązkiem (no bo w art 152 ustawodowaca powołuje sie juz na istniejący obowiazek). Z dalszej częsci art 152 wynika, że należy ją zgłosić w terminie 6 miesięcy od dnia kiedy została objęta tym obowiazkiem, ale skoro nie wiem kiedy została objęta obowiazkiem, to nie wiem też kiedy mam zgłosic, czyli w ustawie nie określono takiego terminu.
Bubel prawny i tyle. Ten co to pisal najpierw powinien określic co podlega obowiązkowi, a dopiero potem kiedy, a teraz są aż dwa artykuły, w których jest pomieszane co i kiedy, ale jak je przeanalizować to dla instalcji istniejacych obowiazku jak nie było tak nie ma.
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
SP8FJF
Troszkę się uśmiałem, takie stwierdzenia jak piszesz,zapis co najmniej dziwny, przepis wyjątkowo niejasny nic dla mnie nie znaczą. Nie wiesz kiedy masz zgłosić? Zgłoszenia należało dokonać po wejściu w życie ustawy z dnia 27.04.2001r. Słynny arkusz który opracował jeden z naszych kolegów służy aby ułatwić nam życie co do Art.122a, jak i do Art.152.
Widzę, że nie wiedziałeś o Art.152,ustawę należało przeczytać od początku do końca. Mam wrażenie jakbyś chciał sam sobie coś udowodnić.
Zgłoszenia trzeba dokonać, każdy wie kogo to dotyczy.
Na tym definitywnie kończę dyskusję.

73 Zbyszek.
Edytowane przez SP8FJF dnia 27/02/2011 18:47
 
sp8gsc
SP8FJF napisał(a):
Nie wiesz kiedy masz zgłosić? Zgłoszenia należało dokonać po wejściu w życie ustawy ....Zgłoszenia trzeba dokonać, każdy wie kogo to dotyczy....

Takie ogólnikowe stwierdzenie mnie nie interresują. Ja nie szukam odpowiedzi na pytanie kiedy mam zgłosić tylko zapisu ustawowego (lub w rozporzadzeniu) ponad wszelką watpliwość ustalajacego taki obowiazek i podajacego termin jego wykonania.
Skoro wskazane artykuły ustawy nie daja na to jednoznacznej odpowiedzi to nikt nie może wymagać dokonywania zgłoszeń.
Nie zamierzam wychodzić przed szereg i lecieć do urzędu z papierami jesli nie jestm przekonany, że muszę i to w dodatku jeszcze zapłacić calkiem niemałe pieniadze nie wiadomo za co.

Powoływany art 152 nie ustala obowiazku tylko powołuje sie juz na istniejący obowiazek, więc niewątpliwie powinien istnieć inny artykuł, z ktorego wynika ten obowiązek. I istnieje - jest nim art 122a tylko został źle zredagowany i ewidentnie wynika z niego obowiazek zgłaszania, ale tylko dla dwóch przypadków, ktore juz dwukrotnie cytowalem. Nie ma tam nic o istalacjach istniejacych.
Niech ktos porządnie napisze ustawę, to wtedy taki obowiązek będzie, bo póki co go nie ma.
Jesli nie potrafisz wskazać przepisu to twierdzenie jakoby był taki obowiązek jest gołosłowne. Możesz byc o tym przekonany i wcale nie muisz takiego przepisu cytowć, niemniej warto byłoby dokładnie wiedzieć na podstawie jakiego przepisu (nie ogólnikowo ale konkretnergo) mamy składać zgłoszenia, robic opracowania i płacic pieniadze. Póki sie tego nie dowiem na pewno nic takiego robić nie będę.
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
SP8FJF
Widzę kolego Krzysztofie, że się jednak dowiedziałeś po obejrzeniu filmu (Nasze anteny krótkofalarskie a niekompetencja urzędników z Sanepidu w świetle przepisów), że zgłoszenia trzeba jednak dokonać. Dla przypomnienia Twój komentarz:

sp8gsc dnia 01.04.2011 22:05
Krótko mówiąc natworzyli przepisów, w których na razie sie sami nie orientują, ale z czasem to się zmieni, a więc trzeba będzie zaplacić te 100 czy wiecej zł za zgłoszenie, ale dopiero po 01.01.2013 roku.
(przydałoby sie tylko, żeby przepis określał termin na zgłoszenie, bo jak na razie takiego terminu w tym przepisie w ogóle nie ma).

73 Zbyszek
 
sp8gsc
SP8FJF napisał(a):
Widzę kolego Krzysztofie, że się jednak dowiedziałeś po obejrzeniu filmu (Nasze anteny krótkofalarskie a niekompetencja urzędników z Sanepidu w świetle przepisów), że zgłoszenia trzeba jednak dokonać.

Niestety, ale niczego nowego sie nie dowiedziałem. To kolejne opracowanie, które powołuje sie na istniejacy obowiązek bez wskazania dokladnej treści odpowiedniego przepisu prawa, z którego ten obowiazek wynika i jaki jest termin na złożenie zgłoszenia.
Myślę, że po dokładnym przeanalizowaniu obowiązujących przepisów, każdy dojdzie do takiego samego wniosku jak ja. Obowiązek zgłaszania czegokolwiek dla anten istniejących nie wynika z żadnego konkretnego przepisu, skoro wiec nie ma przepisu to i obowiazku też nie ma.
Prawdę mówiąc zapomnialem już jak doszedłem do takich wniosków i gdzie w przepisach są luki. Aby ponownie podjąć dyskusję na ten temat musiałbym znowu przeanalizowac treść ustawy i rozporządzeń (czego szczerze nienawidzę). Na szczęście na razie nie widzę potrzeby się tym zajmować. Jakiś tam termin dla anten istniejacych jest ustalony - 01.01.2013r. Jak sie będzie zbliżał to wtedy ponownie sprawdzę, czy rzeczywiście obowiązek istnieje, bo moim zdniem jest nie jedna, ale kilka luk w przepisach i tak tak wielkich, że da sie na podstawie tych luk w ogóle ominąć domniemany obowiazek skladania czegokolwiek i płacenia za to.
To jest temat dla radcy prawnego PZK. Dziwne, że wszycy przechodzą nad tymi nieprecyzyjnymi zapisami do porządku dziennego. Niewątpliwie intencją ustawodawcy było wprowadzenie obowiązku zgłaszania, ale literalne brzmienie przepisów jest tak zredagowane, że owszem jest on niewątpliwy dla nowych anten, które są obecnie zakładane, ale dla istniejacych, moim zdniem obowiązku nie było i nie ma. W przepisach jest po prostu ogromna dziura, którą powinni najpierw zalatać (nowelizacja), a dopiero potem mogą czegokolwiek wymagać.
To jest moje prywatne zdanie, więc choć mam pewne doświadczenie w analizowaniu publikowanych przepisów prawnych, proszę się na mnie nie powoływać.
Edytowane przez sp8gsc dnia 04/05/2011 18:50
73 Krzysztof
 
http://sp8gsc.pzk.pl
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.27
17,784,641 unikalne wizyty