Zobacz temat
OT20 PZK » Technika » Sprzęt UKF
 Drukuj temat
YAESU FT-8800E CROSS BAND REPEATER
SP8-20-121
Witam i mam nadzieję, że nie powtórzę tematu.
Chciałbym zwrócić uwagę i zaprosić wszystkich do dyskusji na temat funkcji CROSS BAND REPEATER, która według mojego skromnego zdania jest szalenie pożyteczna.
Będąc w posiadaniu YAESU FT-8800E dosyć często korzystam z tej funkcji gdy na przemienniku np. SR7KI toczą się jakieś ciekawe rozmowy a ja niestety muszę wyjść z domu, to wtedy uruchamiam CROSS BAND zabieram ze sobą ręczniaka i jestem ciągle w temacie(muszę tu dodać, że z radia ręcznego nie odbieram bezpośrednio przemiennika).

KRÓTKA video prezentacja http://www.youtub...2mk3legZ4Q

W moim przypadku wygląda to tak, że:
-ustawiam sobie pierwszą częstotliwość np. 145.575MHz
-ustawienie drugiej częstotliwości np. dla przemiennika SR7KI z odpowiednim SHIFTEM
-jako, że SR7KI otwierany jest CTCSS 88.8Hz to również ustawiam na 145.575MHz
-wybieram z menu FT-8800E funkcję XRPT i X START i już transceiver pełni funkcję CROSS BAND REPEATERA
-na ręczniaku wybieram 145.575MHz i nadawanie CTCSS 88.5Hz i już będąc na spacerze z psem z radia ręcznego mogę słuchać i nadawać na SR7KI.

Funkcja CROSS BAND może być również bardzo przydatna do umożliwienia łączności innym kolegom tylko wydaje mi się, że wtedy potrzebne było by jakieś stosowne pozwolenie na taką pracę, ale może ktoś z Was jeszcze coś ciekawego doda i temat się rozwinie.
 
sq8pkk
Czy to oznacza, że w trybie XRPT transceiver jednocześnie odbiera i nadaje przez tą samą antenę?
Vy 73!
Paweł SQ8PKK
 
SP8-20-121
Tak dokładnie tylko antena też musi być dwubandowa.
Transceiver posiada wbudowany duplexer.
Wejście na XRPT jest np. na 70cm, a wyjście na 2m.
Bardzo fajna funkcja.
Edytowane przez SP8-20-121 dnia 12/08/2011 16:29
 
SP8LBK
Kolego SP8-20-121, nie znam imienia a wypada podpisywac się po swoimi postami.
W tego co napisałeś radiotelefon pozostawiony w domu pełni rolę przemiennika do kolejnego korespondenta, którym w tym przypadku jest to przemiennik SR7KI.
Wg mojej wiedzy jest to praca niezgodna z posiadanym pozwoleniem ponieważ jest to zwyczajna stacją automatyczną, bezobsługową na którą wymagane jest odrębne pozwolenie kat. 5.
Cytat ze strony UKE
Pozwolenie kategorii 5 - uprawniające do używania radiostacji amatorskich bezobsługowych pracujących wydaje się osobie fizycznej, która ukończyła 18 lat oraz posiada pozwolenie kategorii 1 lub 2, przy czym posiadanie pozwolenia kategorii 2 upoważnia do ubiegania się o pozwolenie uprawniające do używania radiostacji amatorskiej bezobsługowej wyłącznie w zakresach częstotliwości powyżej 30 MHz.
Uzyskanie pozwolenia przez osobę, która nie ukończyła 18 lat, wymaga uprzedniego wyrażenia pisemnej zgody przez jej przedstawiciela ustawowego.


i jeszcze to
3. znaki przeznaczone dla radiostacji bezobsługowych indywidualnych i klubowych (przemienników analogowych lub cyfrowych i radiolatarni) składają się z prefiksu SR, cyfry 1÷9 (oznaczającej numer okręgu), sufiksu jednoliterowego, dwuliterowego lub trzyliterowego.

Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
SP8LBK
Kolego SP8-20-121, nie znam imienia a wypada podpisywac się po swoimi postami.
W tego co napisałeś radiotelefon pozostawiony w domu pełni rolę przemiennika do kolejnego korespondenta, którym w tym przypadku jest to przemiennik SR7KI.
Wg mojej wiedzy jest to praca niezgodna z posiadanym pozwoleniem ponieważ jest to zwyczajna stacją automatyczną, bezobsługową na którą wymagane jest odrębne pozwolenie kat. 5.
Cytat ze strony UKE
Pozwolenie kategorii 5 - uprawniające do używania radiostacji amatorskich bezobsługowych pracujących wydaje się osobie fizycznej, która ukończyła 18 lat oraz posiada pozwolenie kategorii 1 lub 2, przy czym posiadanie pozwolenia kategorii 2 upoważnia do ubiegania się o pozwolenie uprawniające do używania radiostacji amatorskiej bezobsługowej wyłącznie w zakresach częstotliwości powyżej 30 MHz.
Uzyskanie pozwolenia przez osobę, która nie ukończyła 18 lat, wymaga uprzedniego wyrażenia pisemnej zgody przez jej przedstawiciela ustawowego.


i jeszcze to
3. znaki przeznaczone dla radiostacji bezobsługowych indywidualnych i klubowych (przemienników analogowych lub cyfrowych i radiolatarni) składają się z prefiksu SR, cyfry 1÷9 (oznaczającej numer okręgu), sufiksu jednoliterowego, dwuliterowego lub trzyliterowego.

Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
SP8-20-121
Wszystko się zgadza jeżeli chodzi o użytkowanie przemiennika na dłuższą metę. Jeżeli chodzi o Cross Band to używam go tylko kiedy muszę, a to można zaliczyć do testów krótkofalarskich i pozwolenia na stacje bezobsługową nie potrzebuję. Tak mi się wydaję.
Nie udostępniam urządzenia szerszemu forum użytkowników.


Łukasz
Łukasz
dający się słyszeć również jako SO8ABC
 
SP8LBK
Przeczytaj początek treści swojego pozwolenia a pisze tam:
Pozwolenie radiowe na używanie radiowych urządzeń nadawczych... wydaje sie pozwolenie kategorii 1...

I nie ma tu żadnego znaczenia czy używasz swpjego radia jako "przemiennik czyli urządzenia poprzez jego sposób użytkowania zakwalifikowanego do kategorii 5 jeden raz w roku czy codziennie.
Przecież w typowych przemiennikach też nie są zastosowane inne radiotelefony, niż te które normalnie używamy.

Tak samo jak nie mając prawa jazdy chciałbyś sporadycznie przejechać się samochodem po drodze publicznej.
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
sq8pkk
Czyli mamy fajną funkcję, z której korzystanie kosztuje 82 zł raz na 5 lat Smile

A czy przy pozwoleniu dla stacji automatycznej dostaje się też częstotliwość pracy czy ustawia się dowolnie? Dla przemienników stałych jest (był?) chyba jakiś koordynator zarządzający pasmem z tego co czytałem żeby się sygnały nie zakłócały wzajemnie.
Vy 73!
Paweł SQ8PKK
 
SP8-20-121
Na to by wychodziło.
Ale tu cytat z forum SP7PKI:
Komunikat dla wszystkich przeprowadzających badania techniczne z nowymi/ modernizowanymi przemiennikami lub radiolatarniami (bikonami).

W zawiązku z szeregiem zapytań na temat trybu przygotowywania i uruchamiania stacji bezobsługowej (przemiennik, radiolatarnia) informuję, że w ramach dyskusji między PZK i UKE wyjaśniono zasady na jakich służba amatorska ma prawo przeprowadzać badania techniczne w ramach amatorskich pasm radiowych przy uruchamianiu analogowych stacji bezobsługowych.

1) Amator posiadający pozwolenie, budujący nową stację bezobsługową (przemiennik, radiolatarnię) może w czasie konstruowania, modernizacji i sprawdzania uruchamiać czasowo takie urządzenie na częstotliwości docelowej, uzgodnionej z koordynatorem, dla sprawdzenia parametrów urządzenia, pod warunkiem bezpośredniej kontroli pracy urządzenia i nadawania znaku rozpoznawczego posiadacza pozwolenia, który przeprowadza badanie. Praca takiego urządzenia może być tylko dorywcza.

2) W międzyczasie należy uzgodnić, z koordynatorem radiostacji bezobsługowych znak i częstotliwość dla stacji bezobsługowej a następnie wystąpić do UKE o pozwolenie.

3) Po uzyskaniu pozwolenia należy zgłosić ten fakt do koordynatora dla wprowadzenia na krajową listę przemienników i radiolatarni z ważnymi pozwoleniami, celem uwzględniania przy uzgadnianiu znaków i częstotliwości nowo planowanych urządzeń.

Koordynator ds. stacji bezobsługowych PZK
Zdzisław Bieńkowski, SP6LB 08.05.2008

Chyba, że coś źle interpretuje.

Częstotliwość i znak przemiennika ustalasz z koordynatorem.
Łukasz
dający się słyszeć również jako SO8ABC
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.19
17,784,663 unikalne wizyty