Zobacz temat
OT20 PZK » Technika » Anteny
 Drukuj temat
Antena Long Wire a strojenie skrzynki FT460D
SQ8NGF
Witam!
Posiadam yaesu FT-450D z automatyczną skrzynką, zamierzam kupić antenę na dach Long Wire, długość całkowita: 20,5m od kolegi SP1BKS. Słyszałem że ze strojeniem na niektórych pasmach jest problem. Czy ktoś przerabiał już ten temat? Miał do czynienia z tą anteną??
 
mpiotr@wiara.pl
SQ8RAL
Witam,
To zależy na jakich pasmach chcesz pracować. Ja na 20 m używam jednego ramienia dipola na 80m połączonego przez balun 1:9. Antena stroi się dobrze, ale na 40 m i 80 m o dostrojeniu nie ma mowy. Radio FT-950, więc skrzynki powinny być podobne. ICOM 746 bez problemu dostroił ten kawałek drutu na paśmie 40 m.
images35.fotosik.pl/1494/83055cd23b551cf1.jpg

---
 
sp8onu
Potwierdzam to co napisal kolega SQ8RAL nie chce to pracowac na 80 i 40m .Kilka lat temu bedac na urlopie w kraju kupilem LW od sp1bks ale tylko dlatego ze potrzebowalem balun 1/9 (nie mialem wtedy z czego zrobic) ,powiesilem to na wysokosci okolo 7m nad ziemia i nie chcialo to pracowac ,dopiero jak przedluzylem go na jakies 42 metry zaskoczylo . Nawet to dobrze pracowalo z ft950 .Wrocilem po urlopie do Francji i znowu rozwiesilem LW okolo 42m dlugosci i na wysokosci okolo 5m nad ziemia -antena zachowywala sie nawet dobrze (z niedowierzaniem kolegow co robilem z nimi QSO). Obecnie warunki antenowe zmienily sie wraz z nowa lokalizacja .Obecnie uzywam radyjka ft897 ,skrzynka antenowa symetryczna reczna MFJ 974HB (mozna takie cacko bez problemu zrobic samemu ale ja nie mialem gdzie zdobyc tutaj materialow do jej budowy dlatego kupilem)antena zeppelin okolo 14m dlugosci zasilana przewodem symetrycznym 300om i to jest na wysokosci okolo10m (od komina budynku rzucony drut na akacje tak zeby nie bylo za bardzo widoczne poniewarz jedna stancje musialem zmienic z powodu anteny tzw .kozich rogow ktore zrobilem z wedek ).
Jezeli kolega ma chec i czas aby poczekac do sierpnia to moge koldze pozyczyc taka antene LW od sp1bks . Mam tylko pytanie bo nie rozumie tego co to znaczy (antena na dach)

Kazik F/SP8ONU
 
SQ8NGF
dziękuje za dobre chęci ale dowiedziałem się ze od kolegi jednego mogę pożyczyć antenkę do wypróbowania i tak chyba zrobię. Chciałbym jakąś antenę na stałe zamontować na dachu i tak myślałem o LW, ale słyszałem że i sąsiadom sprawiać problemy w odbiorze TV. Myślałem o pracy na paśmie 80/40 i okazyjnie na wyższych częstotliwościach. Popróbuje, i przypuszczam że dipol będzie najlepszy...
 
mpiotr@wiara.pl
sp8gsc
Potwierdzam - dipol na 80m bedzie najlepszy (walczę na takim i nawet kilka stacji z Pacyfiku zrobiłem), a na wyzsze pasma proponuję 7 pasmowego GP. Jesli nie ma miejsca na pełny dipol na 80m (2 x 20m) mozna dać poł dipola, a oplot uziemić.
Jeśli jest miejsce tylko na mały dipol to wszystkim polecam 2x 10m na 7 MHz. Nie zawsze pogada się z Polską, ale za to jakie inne łączności mozna porobić - bajka.
73 Krzysztof
 
http://niedzwiada.nazwa.pl/pzk/sp8gsc/
SP8LBK
Jeśli interesuje Cię 80 i 40m to proponuję powiesić jedno ramię W3DZZ. Ekran koncentryka do instalacji odgromowej a żyłę do anteny.
Ja to stosowałem na 4 piętrowym bloku ze spadkiem ok. 45 stopni. antena wykazywała pewne własności kierunkowe w kierunku zawieszenia ( u mnie południowy-zachód) ale nie było w zasadzie problemów z łącznościami w promieniu 1500km.

Każda skrzynka antenowe ma swoje ograniczone parametry i nie jest wykluczone, że trzeba będzie antenę dostroić do rezonansu.
Pamiętaj, że ta sama antena w innej lokalizacji będzie jednak inną anteną i może nie dać się dostroić poprzez ATU.
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
SP8LBK
A może coś takiego. Tu są szczegółowe opisy
http://www.qsl.ne...indom.html
lub http://www.radioe...dipole.pdf z dokładnym opisem wykonania baluna.
Ta antena ma ta zaletę, że wg opisu pracuje poprawnie na 8 pasmach, oprócz 160m.
Jeszcze 30-40 lat temu anteny Windom były u większości nadawców. Wystarczyło tylko trochę drutu, bo wtedy nie można było kupić nawet koncentryka do TV nie mówiąc o RG-213 lub podobnym.
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
sp8gsc
Ja bym unikał wysokoomowych anten, są problemy z dostrojeniem i bardzo duze prawdopodobieństwo wystąpienia tvi.
Lepsze sa anteny niskoomowe (mniejsze szumy przy odbiorze). Do pracy na kilku pasmach polecalbym zestaw kilku dipoli ze środkiem na wspólnym maszcie zasilanych jednym lub dwoma kablami. Nie jest potrzebny żaden przełacznik, dipole mozna połaczyć ze sobą i zasilać jednym kablem. Można w ten sposób zrobić antene na kilka pasm. Dipol z 7 MHz poprawnie pracuje na 21 MHz, wiec odpada jeden. Dipol z 3,5 MHz czasem tez niezle chodzi na 10 MHz - zalezy od jego rezonansu (czy jest na cw na fonie).
73 Krzysztof
 
http://niedzwiada.nazwa.pl/pzk/sp8gsc/
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.44
17,742,673 unikalne wizyty