Zobacz temat
OT20 PZK » Technika » Anteny
 Drukuj temat
Prośba o pomoc w wyborze anteny na KF
SP8UFT
A już myślałem, że dobrneliśmy do szczęśliwego końca, a tu będzie ciąg dalszy. Tomek sądy i bez twojego pozwu mają co robić jak się rozniesie po Lublinie i okolicach, że z taką pierdołą lecisz do sądu to firmy będziesz szukał w Warszawie. Przy takiej pogodzie to średnio przyjemna praca.Frown
 
sp8ufm
No może i masz rację Smile Nerwy mnie poniosły, a te - jak mówi stare przysłowie, są złym doradcą. Zirytowałem się ciągłym odwlekaniem prac przez wykonawcę. Stąd tak emocjonalna reakcja z mojej strony.

Znając sądy to moja antena prędzej doczeka się prawnucząt niż prawomocnego wyroku Wink Nawet gdyby sprawa miała się rozstrzygnąć na pierwszym posiedzeniu sądu, to na to pierwsze posiedzenie czekałbym coś około 7 miesięcy (wiem to z autopsji). Oczywiście byłby to pozew o zapłatę, więc w tym przypadku czas działałby na moją korzyść. Niemniej masz rację - pomimo zasadności roszczenia na podst. art. 471 KC, to jest to pierdoła.

Zobaczymy jak będzie dalej? Wykonawca po męskiej, telefonicznej wymianie zdań zobowiązał się do jak najszybszego usunięcia usterki i zakończenia prac. Zadeklarował przyszły tydzień pomiędzy wtorkiem a czwartkiem. W poniedziałek mamy ustalić ostateczny termin, ponieważ ja w pracy muszę ustalić kiedy będę mógł wyjść wcześniej.

Zmieniając temat - Tomek, napisz mi jak teraz oceniasz wzmocnienie masztu? Czy masz jakieś uwagi? No bo jeśli tak, to chciałbym je zgłosić wykonawcy by ten je uwzględnił.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SP8UFT
Jeżeli założymy, że spawy tego mocowania przy balustradzie są O.K to może być. Chciaż zamiast spawów wolałbym mieć to skręcone na śruby. Żeby spać spokojnie koniecznie jakieś mocowanie wyżej, ale chyba coś pisałeś, że jest taki plan.
 
sp8ufm
Dokładnie. Taki jest plan. Mocowanie będzie do dolnej części dachu balkonu. Nie sądzę aby udało się zrobić kolejne - do górnej. Ale myślę, że to jedno wystarczy.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Następna przymiarka w najbliższą środę o godz. 14:00.
Czy ktoś z kolegów znalazłby wtedy czas aby swoim fachowym okiem i jeszcze lepiej - urządzeniem pomógł wszystkiego dopilnować?
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Po wielu perypetiach udało się doprowadzić prace antenowe do szczęśliwego - mam nadzieję - finału.

Słychać pięknie. Słuchałem tylko pasm 80 i 20 metrów. Dowołać mi się jeszcze nigdzie nie udało. No, ale ciężko mi się przebić przez tłum wołających.

Antena nie działała z powodu przerwy we wtyczce na złączce oraz zwarcia we wtyczce przy antenie. Problem więc występował w dwóch miejscach. Z tego powodu antena nie pracowała wcale.

No, ale dobrze, że udało się ten temat doprowadzić do szczęśliwego finału Smile

Oprócz uruchomienia anteny udało się także:

1. Zamocować kolejny uchwyt masztu, tuż przy dachu balkonu. Dzięki temu maszt jest bardzo stabilny. Wygląda na to, że można po nim bezpiecznie wspiąć się na dach balkonu.

2. Podnieść maszt o ok 0,5 metra.

3. Ustawić kierunek anteny tak aby zminimalizować tłumienie blachodachówki.

4. Obrócić antenę tak aby baza anteny była widoczna z okna mojego pokoju.

5. Wyciągnąć złączkę na zewnątrz. Oczywiście jest ona zaizolowana, ale w razie potrzeby można do niej się dostać.

Niestety - zdjęć konstrukcji nie udało mi się zrobić, gdyż prace zostały zakończone już po zachodzie słońca - ok 17:10. Jak tylko je wykonam - a niestety w piątek wyjeżdżam na weekend uczelnię do Warszawy, wrzucę je na forum.

Serdecznie dziękuję wszystkim kolegom za cenne rady, okazaną pomoc i 487 dni cierpliwości. Prawie pół tysiąca dni, ale... udało się! Smile

Czas na pierwsze QSO Smile
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
No więc - pierwsze testy anteny wykonane. Słucham sobie głównie pasma 80 metrów. Pięknie, bez QRM'ów o charakterze lokalnym tak jak to było na antenie Long Wire. Na tej antenie zrobiłem jedno QSO z Bartkiem SQ6IUQ z Baborowa. Niestety - na 80 metrach ta antena ma bardzo niską skuteczność i otrzymałem od niego raport zaledwie 34. Ja jego słyszałem na 50 + 20 dB.

Mogłem się tego spodziewać, gdyż ta antena ma pracować na efektywnie częstotliwościach 10-30 MHz. Na tych QRG bedę miał okazję popracować dopiero w przyszłym tygodniu.

Niemniej doświadczenie to zmobilizowało mnie do poszukiwań anteny wielopasmowej na 80/40 metrów (na moim QTH nie mam co marzyć o antenie obejmującej także pasmo 160 metrów, a szkoda).
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SP8UFT
Marek oj tam oj tam, Tomkowi niepotrzebny taki wypasiony rotor. Tomek potrzebuje okręcić tą antenę o 90 stopni i wystarczy byle jaki siłownik satelitarny.
 
sp8ufm
Ja teraz myślę o antenie na pasma 80 i 40 metrów. Antena musi być typu zamkniętego. Miałem otwartego LW i szumy były tak duże, że przy moich problemach ze słuchem było ciężko mi cokolwiek zrozumieć. Dlatego zastanawiam się co w tych warunkach mógłbym zainstalować na te pasma?

Zależy mi na pasmach 80 i 40 metrów ze względu na to, że są to pasma nocne. Kiedy wracam do domu zazwyczaj jest już ciemno. Zwłaszcza w jesieni i zimie. Dlatego - jeśli nie teraz to na jesień będę chciał zainstalować antenę na te pasma.

Czy ktoś mógłby mi polecić jakieś anteny? Ja zastanawiałem się nad http://www.jalrad...odowa.html oraz nad tym: http://www.jalrad...amond.html

Niestety - anteny typu http://www.jalrad...amond.html ze względu na jej gabaryty nie będę w stanie zainstalować.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SP8UFT
Witam! Jestem daleki od doradzania, bo nie mam doświadczeń z pracy na 3,5 na antenach samochodowych, ale czy nie lepiej przeznaczyć te pieniądze na skrzynkę antenową żeby przynajmniej ta delta na górne pasma chodziła "jako tako". Nie wiem co jest warta CP6 na dolnych pasmach, ale chyba przesadzasz z brakiem możliwości postawienia jej. Tylko teraz już masz inną na górne pasma więc dublowanie jest całkowicie bez sensu. Chyba, że kupić CP6, a opylić deltę. Według mnie lepiej zrobić tak, żeby antena na górne pasma pracowała w mirę dobrze niż obstawić wszystkie pasma i w sumie nie mieć nic. Ale wola twoja Panie.....
 
sp8ufm
Tomek, ja się pytam i proszę o radę, a nie twierdzę.
Mam skrzynkę antenową. Zestrajam ją na 3,5 MHz na SWR 1,0-1,1
Tylko - dostaję bardzo słabe raporty. Ostatni to był 3,4.

Nie miałem okazji przetestować anteny na pozostałych pasmach, bo jak byłem w domu we czwartek, to już górne pasma były nieczynne, a od piątku do wczoraj byłem w Warszawie.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Tomek ja już Ci to mówiłem więc się powtarzam, ale żadna antena o długości 2m czy nawet 4m nie będzie skutecznie pracowała na paśmie 80m. To, że skrzynką dostroisz układ antena-fider na mały SWR o niczym nie świadczy. Jak będziesz miał dobrą skrzynką to i pinezkę dostroisz i co z tego. To pracować nie będzie. No mógłbyś spróbować z magnetyczną jak Ci napisał Marek, ale sam jej budować nie będziesz, kupować gotowca się nie opłaca więc powróć do prób z anteną longwire. Zmień drzewo do którego teraz miałeś go przywiązanego i poobserwuj co się będzie działo, jak to pracuje.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
Dziękuję za opinie.
Niestety - LW ma dwi istotne wady:

1. Zbyt duża ilość szumów, co przy moim niedosłuchu ma ogromne znaczenie. Albo nie słyszę w szumach nic, albo jak słyszę to nie rozumiem treści wypowiedzi.

2. Obecnie nie mam możliwości rozwieszenia jej w taki sposób, aby rozwinąć ją na całą długość tj 41,5m tak aby nie wchodzić z nią na czyjąś posesję.

Dlatego musi to być jakaś antena o niskich szumach oraz nie wchodząca komukolwiek w posesję czy widok.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SP8UFT
Tomek, a możesz sobie wyobrazić sytuację, że nie masz niskich pasm? Naprawdę można bez tego żyć. Jeżeli masz trudne warunki antenowe to może warto dokonać wyboru wiedząc, że twoje wysiłki i tak nie przyniosą oczekiwanych efektów. Obecnie nie mam nic na 80m i jakoś żyję.
 
SP8LBK
Tomku SP8UFM ja też straciłem anteny na 160 i 80m a w weekend ARLL Contest. Jak nic szybko nie powieszę to też przeżyję.
Na 160m i 80m zacząłem pracować praktycznie po 25 latach od uzyskania licencji bo nie miałem jak powiesić żadnych drutów.
Przez wiele lat mając antene tylko verticala na 7-14-21-28 nie pracowałem także na 18 i 24MHz. Jak widzisz da się przeżyć.
Głowa do góry. Niedługo wiosna i coraz póżniej będzie zachodzić słoneczko więc warunki na górnych pasmach będą sie poprawiały.
To, że przy pierwszej łączności dostałeś słaby raport nie jest zadnym wyznacznikiem nieskuteczności Twojej anteny. Może kiedyś od jakiegoś SP1 dostaniesz 59.
Propagacja jest jak kobieta. Marudna i zmienna Smile
Masz radio i antenę. Są jeszcze długie wieczory więc "kombnuj" jakiś modem do emisji cyfrowych. Tu często wystarczy kilkanaście czy kilkadziesiąt watów aby trafić ciekawego DXa.
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
sp8ufm
SP8UFT i SP8LBK - dziękuję za przekonanie mnie Panowie. Dni rzeczywiście są już coraz dłuższe, a 30 marca ma nastąpić zmiana czasu, przez co będę wracał do domu gdy słońce będzie jeszcze na niebie. Jeśli zdecyduję się na antenę na 80 i 40 metrów to temat będzie aktualny dopiero w jesieni tj. za jakieś 225 dni.

Poczekam więc na lepsze warunki propagacyjne lub chociaż na weekend i wtedy przetestuję możliwości mojej delty.

Co do modemów - jeszcze o nich nie myślałem, ale mam to w perspektywie. Za to już powoli zacząłem się interesować automatycznymi skrzynkami antenowymi. Na razie ceny tych urządzeń mnie przerażają... .
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Ufff udało się!

Dzisiaj na 80 metrach dostałem raport 59 (z QSB 4-5/7-9). QSO ze stacją SQ9MCI z Krakowa. Czyli nie jest tak tragicznie Smile
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SP8LBK
Marku, chyba już wiesz, że ta antena teoretycznie nie ma prawa pracować na 80m, nawet ze strzynka antenową. Jest to antena nierezonansowa i nawet dla pasm 14-21-28 wymaga zastosowania skrzynki. Tak więc każda łączność na 80 i 40m będzie teraz sukcesem.
Jest godz. 18.25LT słucham na verticalu GP-7 pasma 20m. Jest masa stacji na RTTY, CW i SSB. Pasmo jest żywe. Nawet na 15m słychać jeszcze pojedyńcze stacje.
"Ustaw" sobie priorytety kolejnych działań.
Proponuję skontaktować się z Grzegorzem SP8NTH w temacie interface do emisji cyfrowych dla Twojego radia i jednocześnie szukać jakiejś skrzynki antenowej.
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
sp8ufm
Yhmmmm masz rację. Oto lista moich priorytetów:

1. Skrzynka ręczna jest mało komfortowa, a taką właśnie posiadam. Wprawdzie w Excelu zrobiłem sobie spis optymalnych ustawień poszczególnych potencjometrów, niemniej ręczne kręcenie gałkami do komfortowych nie należy. Ze względu na cenę zapewne szybko jej nie kupię.

2. Instalacja rotora do Delty. Myślę, że w okresie wiosenno-letnim temat ten zostanie zrobiony.

3. Antena na niższe pasma. Temat będzie aktualny nie wcześniej niż w kwietniu, a najbardziej prawdopodobny termin to wrzesień-październik.

4. Antena na 50 MHz. Termin jak wyżej tj. kwiecień-październik.

5. Emisje cyfrowe. W każdej chwili.

Teraz wstrzymują mnie jedynie finanse. Na przełomie lutego i marca czeka mnie Wielka Kumulacja w postaci konieczności opłacenia ubezpieczenia samochodu, ubezpieczenia mieszkania oraz czesnego za studia Wink Niestety - moje priorytety są takie, że najpierw rachunki, a potem przyjemności. Jak się uporam z rachunkami, to zabieram się za realizację pozostałych priorytetów.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
sp8ufm napisał(a):

1. Skrzynka ręczna jest mało komfortowa, a taką właśnie posiadam. Wprawdzie w Excelu zrobiłem sobie spis optymalnych ustawień poszczególnych potencjometrów, niemniej ręczne kręcenie gałkami do komfortowych nie należy. Ze względu na cenę zapewne szybko jej nie kupię.



Ponieważ polska języka - trudna języka Wink , więc napiszę raz jeszcze.

Skrzynka ręczna jest mało komfortowa, a taką właśnie posiadam. Dlatego chciałbym kupić automatyczną skrzynkę antenową. Prosiłbym kolegów o sugestie w tym temacie, bo przyznam, że ceny powyżej 800 zł mnie odstraszają. Wprawdzie w Excelu zrobiłem sobie spis optymalnych ustawień poszczególnych potencjometrów, niemniej ręczne kręcenie gałkami do komfortowych nie należy. Ze względu na cenę zapewne szybko jej nie kupię.

Ufff.... mam nadzieję, że teraz już wiadomo co poeta miał na myśli? Wink
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.32
17,794,463 unikalne wizyty