Zobacz temat
OT20 PZK » Technika » Anteny
 Drukuj temat
Prośba o pomoc w wyborze anteny na KF
sp8ufm
Ufff... dopiero udało mi się dotrzeć do domu.

1. Tak... mam problem ze zrobieniem czegokolwiek - od braku podstawowych narzędzi zaczynając, a materiałach, wiedzy i doświadczeniu kończąc. Dlatego nie kupiłem linki PKL bojąc się, że będzie to zbędny lub nietrafiony wydatek.

2. Tak wygląda moje QTH:

Klik

A tak wygląda mój słynny balkon (z anteną TV-SAT na pierwszym planie):

Klik

Przepraszam, że umieszczam go tak późno, ale dopiero teraz zainteresowałem się możliwościami jakie oferuje Google Street View.

Co można w tej lokalizacji zawiesić?
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
A tak wygląda blok mieszkalny od strony wejściowej:

Klik

To jest widok od strony wejściowej. Niestety - moje okna nie wychodzą na ta stronę. Link umieszczam aby pokazać spadzistą konstrukcję dachu budynku.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SP8LBK
Czy jest szansa aby ktoś podjechał do Tomka i ocenił fachowym okiem jaką antenę da się u niego powiesić. Na początek chodzi szczególnie o pasmo 80m.
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
sp8ufm
SP8LBK napisał(a):

Czy jest szansa aby ktoś podjechał do Tomka i ocenił fachowym okiem jaką antenę da się u niego powiesić. Na początek chodzi szczególnie o pasmo 80m.


Zapraszam na kawę Smile
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Proszę o opinię na temat tej anteny:

http://www.ebay.p...4ab9e69d44

Wydaje się ona dość atrakcyjna cenowo, pomimo, że wysyłka kosztuje ponad 100 zł. Jest to antena wielopasmowa na pasma: 3,5/7/10/14/18/21/24/28/50 MHz.

Jej cena to 99,99 GBP (nieco ponad 500 zł). Cena anteny wraz wysyłką na dzień dzisiejszy to 611,21 PLN

Ze względu na atrakcyjną cenę i możliwości uprzejmie proszę o opinię na temat tej anteny, gdyż chętnie zamówiłbym ją jeszcze dzisiaj.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Kilka rurek postawionych w pionie działających tylko i wyłącznie ze skrzynką antenową? Mnie nie przekonuje, no napewno nie za tą kasę. Nadal upieram się na początek przy prostej antenie drutowej. Chyba, że masz tej kasy 2x tyle niż na tą antenę z ebay-a to znajdziesz anteny pionowe o bardziej przemyślanej i zaprojektowanej konstrukcji. Może uda się Cię odwiedzić w przyszłym tygodniu o ile znajdę lukę w czasoprzestrzeni, bo z brakiem czasu mam spory problem w ostatnim miesiącu.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
Tak, tylko w moich warunkach łatwiej mi postawić antenę niż ją powiesić. Prosta antena drutowa jest nieporównywalnie tańsza, natomiast mam uzasadnione wątpliwości co do możliwości jej powieszenia. Antenę wertykalną mogę postawić nawet na balkonie, gdyż mój balkon jest ostatnim w pionie (choć nie jest to ostatnie piętro). Dlatego rozważam i taki wariant.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SP8LBK
Tomku.
Aby to miało jakikolwiek sens antena tak, czy inaczej musi być ponad dachem. Mieszkasz jak wiem na pierwszym piętrze więc żaden wertikal nie wchodzi w rachubę. Będzie toto pracowało o ile da się zestroić, ale skuteczność takiej anteny na KF będzie gorsza niż mizerna.
Na początek proponuję w takim układzie LW minimum 20,5m a optymalnie 41m. Potrzeby jest najlepiej "uniwersalny" balun 9/6/4:1. Dla mocy 150W nie ma problemu z wykonaniem. Nie kupuj gotowej anteny bo szkoda pieniędzy.
Vy 73'
Andrzej SP8LBK
 
http://www.qrz.com/db/sp8lbk
sp8ufm
Myślę, że da się wyciągnąć antenę ponad dach stosując odpowiednio wysoki maszt. Masz może zostać przymocowany do jedynej kolumny wspierającej szczyt trójkątnego balkonu. Pytanie tylko czy finansowo będzie mnie na to stać? :/

Z LW jest problem gdzie to zaczepić. Punkty zaczepienia owszem są, ale albo ponad drogą, albo na terenie sąsiednich gospodarstw rolnych lub domków jednorodzinnych.

No nic - choroba położyła mnie do łóżka, więc do środy włącznie jestem wyłączony. Także na 145/430 MHz :/
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SP8UFT
Tomek to dogadaj się może z którymś z sąsiadów, może pozwoli przywiązać kawałek sznurka do drzewa. Tylko nie zapomnij uświadomić, że ta antena nie będzie miała wpływu na niosność kur, a i kogut nie zapomni po co w tym kurniku siedzi. Jak to nie wypali to pozostaje tylko zmiana QTH na bardziej przyjazne krótkofalarstwu.
 
sp8ufm
Dzięki Tomek!

Myślałem i o tym. Problem w tym, że gdybym chciał przywiązać antenę na 10 metrów to dałoby się tak zrobić. Ale na wyższe pasma już niestety nie.

Jedyny budynek z naprzeciwka rzeczywiście jest w odległości ok. 100 metrów, ale antena wtedy wisiałaby ponad drogą publiczną, gospodarstwem rolnym, parkingiem, chodnikiem i dopiero zostałaby przymocowana do dachu sąsiedniego budynku.

W ostateczności - pozostaje działka rodziców. Tylko... wtedy mógłbym słuchać i nadawać tylko w weekendy i to w dodatku w okresie gdy ryzyko burz jest największe - od kwietnia do października.
Przyznam, że bardziej miałem nadzieję na jakieś zajęcie na długie, zimowe wieczory niż na długie, ciepłe, letnie dni.

Zmiana QTH... bardzo chętnie, ale jeśli już to inny okręg w SP albo gdzieś w ogóle poza SP.
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
OK! Jak będziesz mógł to daj znać to się umówimy na kawę, a przy okazji rzucisz okiem na moje domowe otoczenie Wink
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Znalazłem taką niedrogą antenę na pasma 80-10m + 6m + UKF
http://allegro.pl...61023.html

Zainteresował mnie ten konkretny opis: "Najlepsza antena na wyprawy urlopowe lub tzw. "trudne warunki antenowe" (np. mieszkanie w budynku wielorodzinnym)", czyli coś dla mnie.

Czy mogę prosić o opinie na jej temat?
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
SP8SN
Witam. Osobiście nie zawracałbym sobie głowy tą antenką chyba, że na wyjazdy. Nie wiem czy możnaby było liczyć na wyższą skuteczność jak anteny samochodowej przy tej ilości pasm. Ja ponad 10 lat używam produkcji Pana Waldka SP7GXP http://www.sp7gxp...php?id=32. Miałem ją na 10 piętrowym bloku, a teraz za miastem na maszcie. Pracuje bardzo ładnie i przetrwała spore wichury i uderzenie pioruna (raczej jakiejś odnogi pioruna bo trzeba było tylko polutować ścieżkę na płytce i wymienić upalony mostek). Na niższych pasmach trzeba skrzynkę jeśli chcesz pracować na telegrafii i fonii, jeśli nie to można ją zestroić na dół lub górę pasma i pracować właściwie bez skrzynki. Osobiście polecam. Jest też wersja z pasmem 50MHz. Antenka nie wymaga, żadnych odciągów - pierwsza wersja wymagała.
Pozdrowionka, Robert SP8SN
 
sp8ufm
Po 14 miesiącach od założenia tego wątku boisie mój wybór padł na antenę DELTA wg M0PLK 1 kW. Do tego MASZT TELESKOPOWY Z WŁÓKNA SZKLANEGO 12,5 m GRP DX-WIRE.

Powinienem mieć ją w piątek i w sobotę spróbuję ją zainstalować. "Spróbuję", gdyż najbardziej problematyczne dla mnie będzie przeprowadzenie kabla koncentrycznego z zewnątrz do mieszkania. Jedynymi narzędziami jakie mam by się przebić przez ścianę jest komplet łyżek stołowych Pfft

Stąd pytanie... czy ktoś z Was drodzy koledzy miałby czas wpaść na moje QTH na kawę by w tzw. międzyczasie przewiercić dziurę w ścianie z balkonu do mieszkania?
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
No i właśnie przed 5 minutami stałem się - mam nadzieję, że szczęśliwym, posiadaczem anteny M0PLK

Jutro spróbuję ją zainstalować. Pozostaje problem z dziurą w ścianie. Czy ktoś z kolegów dysponuje wiertarką z dużym wiertłem umożliwiającym przebicie się przez nią?
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sq8bgr
Witam Tomku. Rzuć temat na przemiennikach, myślę, że z wywierceniem dziury nie powinno być problemu.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sq8bgr
Pomyśl Tomku nad masztem z rury stalowej 3m czy 4m. Ten co kupiłeś to lepiej na wypady terenowe, chociażby na działeczkę nad jeziorem. Tam do anten drutowych bardziej się przyda.
Arek, SQ8BGR. Pozdrawiam.
 
sp8ufm
Masz rację. Za dobry ten maszt aby wykorzystać go jako stałe umocowanie anteny. Zastanawiam się nie tylko gdzie kupić 3-4 metrów rury - bo pewnie zaraz coś wygugluję, ale jak taką rurę przetransportować?
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
sp8ufm
Mówisz o Tabalu na Diamentowej 7b?
Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.31
17,783,110 unikalne wizyty