Zobacz temat
 Drukuj temat
Lokalizacja
SQ8MZW
Tak sobie dośc często słucham z internetu róznych zawodów na różnych częstotliwościch (mp3) i nie mogę dojść do ładu i składu z niektórymi oznaczeniami i znakami wywoławczymi.
Sporo naściągałem z netu i trochę literatury ale nie wszystko mogę do końca pojąć o co chodzi np z oznaczeniami które rozpoczynają się od liczb a nie od liter itp.
Czy może mi ktoś wskazać drogę (link) lub literaturę gdzie mogę sobie doczytac jak prawidłowo odczytać czyjś znak.
Z góry serdecznie dziekuję 73
Edytowane przez SQ8MZW dnia 05/11/2007 14:00
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
sp8gsc
Odpowiedzią na Twoje wątpliwosci jest lista przydziału prefiksów.
Są prefiksy rozpoczynajaće się na dwie litery
np w liscie przydziału prefiksów jest LO-LW Argentyna.
Każda stacja, której znak rozpoczyna się od liter LO, LP, LQ, LR, LS, LT, LU (ten jest często spotykany). LV, LW jest stację pracującą z Agentyny, ale już LX jest stacją pracującą z Luksemburga.
Tak samo jest z prefiksami rozpoczynającymi się od zestawu cyfra-litera. Np
3Z to będzie Polska, każda stacja od 6T do 6U to stacja z Sudanu (prefix podstawowy to ST)
Identyczne jest z prefiksami rozpoczynajacymi sie od zestawu litera-cyfra i jest obojętne czy po tym zestawie nastepuje kolejna cyfra czy od razu litera
np C5BMO to jest ten sam kraj co C56MO czyli Gambia.
Mając listę przydziału prefiksów można zidentyfikowac wiekszość stacji. Ale nie wszystkie np stacje KG4 mogą pracować zarówno z USA jak z Guantanamo Bay (na Kubie) Jak to rozróznić? W tym wypadku jest to proste, stacje z Guantanamo używają znaków dwuliterowych np KG4MO, stacje z jedną lietra np KG4M i stacje z trzema literami np KG4MOX to stacje z terenu USA. Ale nie zawsze jest to tak proste. Najlepiej po prostu śledzić komunikaty dx-owe i zapowiedzi aktywności gdzie podane są znaki stacji.
Osobiście buntuję się przeciw niektórym zwyczajom jakie ostatnio zapanowały w przydzielaniu znakow stacjom USA np K6RA zamiast z Kalifoni pracuje z Florydy, a powinna używac znaku K6RA/4. Stacja K7K zamiast z jednego ze stanow USA pracowała z Kure Island - powinna używać znaku KH7K. Tego typu zwyczaje wprowadzają dodatkowy bałagan w prefiksach.
Np ZK1 to dwa kraje. Północne Wyspy Cooka i Południowe Wyspy Cooka. Zmieniono prefix na E5 i dalej jest to samo - nie wiadomo, z ktorego kraju stacja pracuje - niby pierwsza liera znaku E5N wskazywalaby na wyspy północne, ale nie zawsze to sie sprawdza.
Przydział prefiksów jest np na stronie http://sp5adx.cza.../10/36/61/
pkik pdf
http://sp5adx.cza...df=1&id=48

Podaj przykladowo kilka (albo kilkanascie) prefiksow, z ktorymi masz klopot, a ja natychmiast podam Ci z jakich krajow stacje pracowaly (bo wiekszosc prefiksow znam na pamieć).
Edytowane przez sp8gsc dnia 07/11/2007 18:10
73 Krzysztof
 
http://niedzwiada.nazwa.pl/pzk/sp8gsc/
SQ8MZW
Dziękuję Krzysztofie za bardzo wyczerpującą odpowiedź.
Uzupełniłeś wypowiedzią i linkami dziurę w mojej głowie.
Sporo mi sie wyjaśniło ...... jeszcze nie wszystko do końca, więc jak spotkam się z czymś, z czym nie dam sobie rady, to na pewno wrzucę tutaj.
Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam

73 Maciek
Edytowane przez sp8gsc dnia 07/11/2007 18:06
SQ8MZW
SP8-20-103
Maciej Zwierzchowski
dlastudenta.pl/photos/dlamaturzysty/pwr.jpg
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.28
17,759,256 unikalne wizyty